Γενικά Ζευγαράκια...hotels and restos in Europe... by traveller...

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xmmm τι λέγαμε??

Α!! κρίμα έχασα την κόλαση ...μα την κατάλληλη ώρα απουσιάζω..:rolleyes:
απο ότι έπιασα χονδρικά,έγινε σφαγή για ένα ξενοδοχείο που πρότεινε στο παρίσι ο traveller και δεν συμφωνούν μερικοι επειδή στο tripadvisor άλλα λένε..

αυτο που δεν θέλω να πιστέψω ειναι οτι την πέσανε στον trveller..

παντως απο προσωπική πείρα, ξενοδοχείο με αρνητικά απο άλλους σχόλια και εννοώ τύπου tripadv εμένα με κάλυπτε πλήρως και μάλιστα το σύστησα σε φίλους..
Tα κριτήρια ειναι εντελώς υποκειμενικά!
χαλαρώστε..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παντως απο προσωπική πείρα, ξενοδοχείο με αρνητικά απο άλλους σχόλια και εννοώ τύπου tripadv εμένα με κάλυπτε πλήρως και μάλιστα το σύστησα σε φίλους..
Γιατί, ποιός μας λέει ότι τα σχόλια στο tripadvisor πρέπει να τα παίρνουμε της μετρητοίς? Είναι μπόλικες οι φορές που:
- Ένα αρνητικό σχόλιο μπορεί να γράφεται κακόβουλα, είτε υπό μορφή εκβιασμού "μου κάνεις έκπτωση η σε θάβω", είτε υπό ανταγωνιστές, κλπ.
- Ένα θετικό σχόλιο, μπορεί επίσης (και πιο εύκολα) να γράφεται υστερόβουλα (έχω μείνει σε ξενοδοχείο που έκανε έκπτωση 10% αν γίνεις fan του στο Facebook. Το ίδιο ξενοδοχείο έμπαινε στο tripadvisor και απαντούσε σε ένα ένα όλα τα αρνητικά σχόλια, με αποτέλεσμα στο τέλος να μη σχολιάζει κανείς αρνητικά και να βγεί Νο.1 στην πόλη του).

Ένα σχόλιο που διαβάζεις εδώ από κάποιον που πήγε και έμεινε σε ένα ξενοδοχείο, είναι ακριβώς αυτό: Ένα ακόμη σχόλιο. Αν θα το λάβεις υπόψη ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό, και είναι φυσικά και σχετικό με το γράφοντα. Αλλιώς είναι π.χ. ένα σχόλιο από ένα τυχαίο μέλος, ας πούμε π.χ. το foufoutos που έχει μείνει σε όλα κι όλα 20 ξενοδοχεία στη ζωή του, κι αλλιώς είναι ένα σχόλιο από τον Traveller που (φαντάζομαι ότι) τα μετράει σε εκατοντάδες, κι αλλιώς είναι ένα σχόλιο από τον όποιο κολλητό σου, που ξέρεις και τα γούστα του και τον εμπιστεύεσαι και 100%.

Οι περισσότεροι αναγνώστες του forum, και ειδικά του συγκεκριμένου θέματος, εμπιστεύονται μια πρόταση του Traveller περισσότερο από τα σχόλια ενός οποιοδήποτε ανώνυμου χρήστη του tripadvisor. Τα τελευταία δε χρειάζεται να τα επαναλαμβάνουμε. Υπάρχουν, είναι διαθέσιμα στο Internet, και όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει σ' αυτά - και καλό θα ήταν να το κάνει έτσι κι αλλιώς πριν κάνει οποιαδήποτε επιλογή ξενοδοχείου: Όσο περισσότερες πηγές πληροφόρησης συμβουλευτεί κανείς πριν, τόσο λιγότερες εκπλήξεις θα έχει μετά.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ετσι ακριβώς ειναι taver!!
Συμβουλευόμαστε τις πηγές μας και αναλόγως πράττομε. τώρα άν θελομε και φτηνο και καλό και χαρούμενο tripadvisor δεν γίνεται..
Εγω παντως εμπιστεύομαι τον trveller σε όλα,εκτος τα γούστα του στις γυναίκες!!:D:D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω μόνο οτι μου έχει προτείνει ο traveller σε σχεση με φαγητό και ύπνο ειναι 100% εγγυημένα άπαιχτο και δεν το λεω γιατι έχει καμία ανάγκη ο συγκεκριμένος απο υποστήριξη αλλά το λέω απο εμπειρία και μόνο

και εννοειται συμφωνω με taver που πολυ σωστα λέει για το tripadvisor οτι μπορει ο καθενας ανωνυμος να θάβει η να υψώνει στα ουράνια ξενοδοχεία εστιατόρια κτλ .....με δόλιο σκοπό

traveller - tripadvisor = 1
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Παιδια,μην το ξαναφουντωνουμε το θεμα. Για μενα ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον και ΑΞΙΖΕΙ να συνεχισθει!!!
Απο εκει και περα ομως δεν ειναι κακο να λεμε την γνωμη μας η τις πηγες μας για κατι! Δεν κανουμε αντιπαραθεση με καποιον,αλλα λεμε γνωμες.
Για μενα το trip advisor καποιες φορες εχει πεσει μεσα,καποιες οχι. Δεν το εχω σαν κανονα. Αν και οφειλω να ομολογησω οτι τις περισσοτερες φορες πεφτει μεσα. Βεβαια πιο πολυ με καλυπτουν τα σχολια. Ε,οταν ακουω οτι η αλλη κανει παραπονα οτι δεν εχει conditioner για τα μαλλια...:bleh:
Απλως θελω για το συγκεκριμενο να σημειωσω κατι που δεν ειπωθηκε..Ο traveller δεν εμεινε νομιζω,απλως το ειδε.. Αν κανω λαθος διορθωστε με..
Και συνεχιστε επιτελους το θεμα!!!:)
Αν και το "ζευγαρακι" μου το χαλαει λιγο...:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Απλως θελω για το συγκεκριμενο να σημειωσω κατι που δεν ειπωθηκε..Ο traveller δεν εμεινε νομιζω,απλως το ειδε.. Αν κανω λαθος διορθωστε με..
Εδώ είναι το θέμα και πρέπει να αποκατασταθεί η τάξη. Επειδή ο Traveller (ελπίζω προς το παρόν μονάχα) απέχει, οφείλω να ενημερώσω ότι, απ' ό,τι μου είπε, τελικά έμεινε στο ξενοδοχείο - κάτι που, στην αρχή, δεν αναφέρθηκε (και ήταν λάθος του να μην το πει μετά). Αυτό αλλάζει τα πράγματα...

Και, ναι, άλλη βαρύτητα έχει η γνώμη ενός ατόμου που γνωρίζω και εκτιμώ από εκείνη του τυχαίου Σιγκαπουριανού που όλα του μυρίζουν κι όλα του βρωμάνε (αυτός είναι ο κανόνας στο trip advisor - γι αυτό και είχα πει ότι παίζει ρόλο και το ποιός λέει και τι λέει).
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω που το διευκρινισες!! Αλλιως διατυπωθηκε παντως και ηταν λαθος...Εχει μεγαλη διαφορα το "εμεινα" απο το "περασα απεξω"...:)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λοιπόν εμένα με ενοχλει που το ποστάρισμα δυο μελων πάνω στο ίδιο θέμα γινεται λογος για να μετρηθει η αξιοπιστια του ενος ή του άλλου...
ο ένας έγραψα προτεινε κάτι και ο άλλος έδωσε ένα λινκ που θεώρησε χρήσιμο...απαγορευεται το ένα ή το άλλο?γιατί το εξελισσετε σε αντιπαραθεση?και γιατί το συνεχιζετε?έτσι κι αλλιώς εδώ δε διαλέγει ο καθένας τι θα κρατησει και τι οχι από της πληροφοριες που δινονται? δηλαδή να βγω και γω να πω τι θεωρώ χρησιμο και τι άχρηστο ή περιττο ή αντιθετο με τις δικές μου προτιμήσεις από όσα γράφονται,μειώνοντας το χ ή το ψ μέλος ?δε θα ήταν τουλάχιστο προσβλητικό?ο καθένας εδω γράφει την προσωπική ,υποκειμενική του γνωμη,με σκοπο το μοιρασμα των πληροφοριών και όχι την ανακυρηξη νικητών και μη....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αν προσεξες αυτο ακριβως ειπα Δαφνη μου!:)
"Απο εκει και περα ομως δεν ειναι κακο να λεμε την γνωμη μας η τις πηγες μας για κατι! Δεν κανουμε αντιπαραθεση με καποιον,αλλα λεμε γνωμες."
Οποτε ας συνεχισουμε με οποιες προτασεις εχετε!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom