Γενικά Ζευγαράκια...hotels and restos in Europe... by traveller...

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Και εκεί που είχα χαρεί ότι υπάρχει ένα θέμα τόσο ενδιαφέρον με πολύ καλές προτάσεις -άλλο αν το σηκώνει η τσέπη μας, για μια στο τόσο, για κάποια επέτειο ήταν ό,τι ακριβώς έψαχνα.
Τώρα όμως όταν θα ψάχνω για κάποιο ξενοδοχείο σε κάποια πόλη θα πρέπει να περνάω δυο σελίδες με συνταγές σπαραγγιών.
Θα κόψετε και τη φόρα στον Traveller και δε θα ξαναασχοληθεί.
Στην τελική εκείνος άνοιξε το θέμα και έχει δικαίωμα να πει ότι προτιμά τα σπαράγγια με βούτυρο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aς επιστρέψουμε στη μαγική Παρισιάνικη πραγματικότητα...

Το Μarais μου αρέσει... το θεωρώ ίσως μια από τις πιο ενδιαφέρουσες γειτονιές του Παρισιού... γειτονιά με όλη την σημασία της λέξης... εκπληκτικές boulangerie, μια φοβερή αγορά, καταπληκτικά ψαγμένα μαγαζιά, έθνικ εστιατόρια και γοητευτικά ξενοδοχεία...

Αυτή την φορά έμεινα στο Petit Moulin Paris Hotel du Petit Moulin - OFFICIAL SITE - 4 Star Bastille, Republique, Les Halles, France ένα μικρό κλασάτο ξενοδοχείο διακοσμημένο από τον Christian Lacroix... η τιμές του είναι ελαφρώς τσιμπιμένες από 190? χωρίς το πρωινό, αλλά πραγματικά είναι καταπληκτικό...

Γνωρίζω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και τα 190? δεν περισσεύουν από κανέναν γιαυτό και έχω λύσεις...τι διάολο traveller είμαι... δύο λεπτά με τα πόδια από το Petit Moulin βρίσκετε η καινούργια μου ανακάλυψη και λέγετε Hotel Santonge... η γειτονιά είναι ίδια, το ξενοδοχείο καλόγουστο και οι τιμές σχεδόν οι μισές από του Petit Moulin... δεν έμεινα αλλά είδα τα δωμάτια και το ψηφίζω... είναι μια πάρα πολύ καλή περίπτωση... Hotel Saintonge - Paris France

Στο 39 της Rue Bretagne βρίσκεται μια υπέροχη αγορά που αξίζει μια επίσκεψη άλλωστε είναι δυο λεπτά με τα πόδια από το ξενοδοχείο... είναι ανοιχτή και την Κυριακή και εκτός των κλασικών ζαρζαβατικών, κρεάτων, τυριών και ψαριών συναντάς καντίνες με Μαροκίνικα εδέσματα για την λιγούρα... εξαιρετική περίπτωση κι αυτή... μια που βρίσκεστε σε Μαροκινό μουντ προχωρήστε μέχρι το νούμερο 47 της ιδίας οδού της Rue Bretagne... εκεί θα βρείτε ένα από τα καλύτερα και φτηνότερα Μαροκίνικα εστιατόρια της πόλης... το Chez Omar... απολαύστε το κουσκους σας πριν την τελευταία βραδινή σας βόλτα στην Place de Vosges...

Τα πράγματα εδώ σοβαρεύουν... Στο 129 της Αvenue Parmantier στο 11 arrondissement, σκάρτο εικοσάλεπτο ποδαρόδρομο από την βάση σας, βρίσκετε το Le Chateaubriand... φροντίστε να πείτε στο ξενοδοχείο να σας κλείσει τραπέζι... θα πάτε γύρω στις 8.15 και θα φύγετε περίπου στις 10.30... εδώ ιερουργεί ο υπέροχος Βάσκος Inaki Aizpitarte... δεν θα χρειαστεί να διαλέξετε τίποτε εσείς... το menu κοστίζει 45?, εκτός του οίνου, είναι ίδιο για όλους και αλλάζει κάθε μέρα... δεν θα πω τίποτε παραπάνω... εμπειρία και θα είναι κρίμα να την χάσετε...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Hotel Saintonge - Paris France
100 ευρώ τη βραδιά! Πολύ καλή η τιμή δεδομένης της περιοχής και της καλόγουστης διακόσμησης.
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ας μεινουμε στο θεμα μας,που ειναι εξαιρετικα χρησιμο!!!
Traveller,ευχαριστουμε!:clap:
Ειρηνη,μιλαμε μονο για Ευρωπη. Αν θες ψαξε, υπαρχει μπολικο υλικο για Κουβα.:)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Aς επιστρέψουμε στη μαγική Παρισιάνικη πραγματικότητα...

Γνωρίζω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και τα 190? δεν περισσεύουν από κανέναν γιαυτό και έχω λύσεις...τι διάολο traveller είμαι... δύο λεπτά με τα πόδια από το Petit Moulin βρίσκετε η καινούργια μου ανακάλυψη και λέγετε Hotel Santonge... η γειτονιά είναι ίδια, το ξενοδοχείο καλόγουστο και οι τιμές σχεδόν οι μισές από του Petit Moulin... δεν έμεινα αλλά είδα τα δωμάτια και το ψηφίζω... είναι μια πάρα πολύ καλή περίπτωση... Hotel Saintonge - Paris France

και εδώ μερικά σχόλια όσων έχουν μείνει στο παραπάνω προτεινόμενο ξενοδοχείο:Hotel Saintonge (Paris, France) - Hotel Reviews - TripAdvisor)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δε θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, δεν το ξέρω το συγκεκριμένο ξενοδοχείο, μπορεί τα πράγματα να είναι όπως τα λέει ο Traveller (και δεν έχω λόγους ν' αμφιβάλλω για τις καλές του προθέσεις), αλλά, όταν ψάχνω να βρω ξενοδοχείο σ' ένα μέρος που δεν έχω ξαναπάει, όταν βλέπω το 60% των κριτικών να λέει "φρικτό", ε, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι και η πρώτη μου επιλογή για διαμονή...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αμάν επίθεση στον συμφορουμίτη..Οξύτατη αντιπαράθεση.. Δεν σε αναγνωρίζω....:D
Καμμία επίθεση φίλε μου, σε κανέναν. Καλώς ή κακώς, πολύς κόσμος (μηδ' εμού εξαιρουμένου) χρησιμοποιεί το Trip Advisor σαν αξιόπιστη πηγή άντλησης πληροφοριών για καταλύματα κλπ. Αν και η κριτική από κάποιον (θετική ή αρνητική) είναι υποκειμενική και εξαρτάται, μεταξύ άλλων, και από τον τόπο καταγωγής του κριτή και τα ανάλογα αξιολογητικά του κριτήρια, στατιστικά (όσον αφορά εμένα τουλάχιστον) η αξιολόγησή του site (συνολικά) είναι σε σωστή βάση. Γι αυτόν τον λόγο και μόνο έγινε το σχόλιο και (φαντάζομαι) για τον ίδιο λόγο έγινε και η επισήμανση από την ΑΝΕL (που μάλλον κάτι ανάλογο θα περίμενε να διαβάσει κι απ' τους άλλους - οι οποίοι, βέβαια, δεν είναι Traveller, κι αυτό οφείλουμε να το τονίσουμε, όποια σημασία κι αν έχει για τον καθένα μας).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε χαλάρωνετε όλοι λέω εγώ; σας πειράξανε οι ζέστες;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν μετά τα ευχάριστα δείγματα θερμοπληξίας που εμφανίστηκαν στο τόπικ, τα ποστ που είχαν προσωπικές αντιπαραθέσεις διαγράφηκαν.

Αν ενδιαφέρεται κανείς να γράψει on topic, ας το κάνει. Προς το παρόν το τόπικ κλειδώνεται και θα ξεκλειδώσει αφού χαλαρώσετε
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα ξανανοίγει και ελπίζω να μην έχουμε άλλα περιστατικά. Keep on topic please. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.635
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom