Η Μακεδονία κατακτά το Λούβρο

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συγγνώμη αλλά τώρα με πρόσβαλες. Εξέφρασα μια άποψη την οποία αντέκρουσε ο Ελεφινορ και του έδωσα δίκιο. Καλό θα ήταν κι εσύ να διαβάζεις όλα κι όχι όσα σε κεντρίζουν. Κι αν ο άλλος πει κάτι λάθος, εδώ είμαστε να του το δείχνουμε με επιχειρήματα και χωρίς χαρακτηρισμούς.
Mel καλό είναι να ξεχωρίζεις το τι είναι άποψη και από το τι είναι λάθος γεγονός. Εσυ αναφέρθηκες σε γεγονότα που ουδέποτε συνέβησαν σε σχέση με τα Ελγίνεια και τη Νίκη της Σαμοθράκης. Και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι και όλες οι απόψεις σεβαστές ακόμη και αν βασίζονται σε αληθή στοιχεία...πόσο μάλλον όταν η βάση του συλλογισμού είναι ούτως ή άλλως λανθασμένη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για να επανέλθουμε από το άστοχο ξεστράτισμα, θα ξαναγράψω, καθώς το ίδιο θέμα της έκθεσης ξανασυζητήθηκε αλλά μάλλον η Έρση δεν το θυμόταν, ότι είναι μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ευκαιρία και για μας τους Έλληνες να δούμε πράγματα που δεν είχαμε δει ΠΟΤΕ και είναι όντως εντυπωσιακά. Η αρχή έγινε στην Οξφόρδη η συνέχεια στο Παρίσι και ελπίζουμε να έχει συνέχεια (οι πληροφορίες μου μου λένε ότι θα έχει).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ερση μου,λες να μην ξερω οτι το 146πχ οι Ελληνες δεν ηταν χριστιανοι???Σιγουρα δεν καταλαβες τον συλλογισμο μου και εντυπωσιαζομαι μαλιστα.....
Είναι κάτι μέρες τώρα που ούτε τον Borealis πιάνω, ούτε εσένα... Θα κοιταχθώ :haha:
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Mel καλό είναι να ξεχωρίζεις το τι είναι άποψη και από το τι είναι λάθος γεγονός. Εσυ αναφέρθηκες σε γεγονότα που ουδέποτε συνέβησαν σε σχέση με τα Ελγίνεια και τη Νίκη της Σαμοθράκης. Και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι και όλες οι απόψεις σεβαστές ακόμη και αν βασίζονται σε αληθή στοιχεία...πόσο μάλλον όταν η βάση του συλλογισμού είναι ούτως ή άλλως λανθασμένη.
Ναι, καλή μου αλλά, όπως το έθεσε ο συμφορουμίτης, με πρόσβαλε. Και μόνο που είπε το "Μην γραφουμε για την δημιουργια εντυπωσεων." άρκεί. Με ξέρει; Που τυχαίνει να μην είμαι και τέτοιος άνθρωπος...
Ο ελεφινορ μια χαρά απάντησε, με αντέκρουσε χωρίς να με προσβάλει και του έδωσα δίκιο. Είπα βλακεία; Καλώς, όλοι λέμε ούτε θεωρώ πως είμαι η αλάνθαστη. Θα χαρώ να μου το δείξεις και να με βοηθήσεις έτσι. Γιατί βοήθεια είναι το να μου δείξεις το λάθος μου. Αλλά χωρίς να με προσβάλεις, χωρίς νεύρα. Αυτό του είπα.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
...Θεωρηστε την Οικουμενη πατριδα σας με κοινους νομους,οπου θα κυβερνουν οι Αριστοι ανεξαρτητως φυλης.Δεν ξεχωριζω τους ανθρωπους,οπως κανουν οι στενοκεφαλοι,σε Ελληνες και Βαρβαρους.Δεν με ενδιαφερει η καταγωγη των πολιτων ουτε η φυλη οπου γεννηθηκαν.Τους καταμεριζω μονο με ενα κριτηριο,την Αρετη....
Απο το συνεδριο της Ωππης 324πχ,τα λογια του Μεγαλου Αλεξανδρου,για τον οποιο και η εκθεση στο Λουβρο...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
...Θεωρηστε την Οικουμενη πατριδα σας με κοινους νομους,οπου θα κυβερνουν οι Αριστοι ανεξαρτητως φυλης.Δεν ξεχωριζω τους ανθρωπους,οπως κανουν οι στενοκεφαλοι,σε Ελληνες και Βαρβαρους.Δεν με ενδιαφερει η καταγωγη των πολιτων ουτε η φυλη οπου γεννηθηκαν.Τους καταμεριζω μονο με ενα κριτηριο,την Αρετη....
Απο το συνεδριο της Ωππης 324πχ,τα λογια του Μεγαλου Αλεξανδρου,για τον οποιο και η εκθεση στο Λουβρο...
Ο Αριστοτέλης βέβαια θα τα είχε ψιλοπάρει στο κρανίο με κάτι τέτοια (και όπως και πολλοί άλλοι έλληνες).
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ο Αριστοτέλης βέβαια θα τα είχε ψιλοπάρει στο κρανίο με κάτι τέτοια (και όπως και πολλοί άλλοι έλληνες).
Την κουβεντα την πας αλλου, αλλα ειναι off topic δυστυχως
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Συγγνώμη αλλά τώρα με πρόσβαλες. Εξέφρασα μια άποψη την οποία αντέκρουσε ο Ελεφινορ και του έδωσα δίκιο. Καλό θα ήταν κι εσύ να διαβάζεις όλα κι όχι όσα σε κεντρίζουν. Κι αν ο άλλος πει κάτι λάθος, εδώ είμαστε να του το δείχνουμε με επιχειρήματα και χωρίς χαρακτηρισμούς.
δεν υπηρχε προθεση προσβολης. ισα ισα που εγω σου εδωσα και λινκ για να διαβασεις περι ελγιν αφου δεν γνωριζες.
Αλλα πες μου κατι , εσυ δεν προσβαλεις τους προγονους μας οταν λες οτι πουλησαν τα αρχαια ?
Σιγουρα οταν γραφουμε κατι τοσο σοβαρο πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλά βρε Σαίτα! Μην είμαστε και υπερβολικοί! Κάποιοι πρόγονοί μας πούλησαν αρχαία (και κάποιοι σύγχρονοί μας επίσης συνεχίζουν να πουλάνε in.gr - Για 10 εκατ. ευρώ πωλούσαν οι αρχαιοκάπηλοι τον θησαυρό που κατασχέθηκε στη Θεσσαλονίκη - Ειδήσεις - Πολιτισμός). Απλώς δεν πούλησαν τα συγκεκριμένα!
Άσε την Κέρο που την έχουν εντελώς ξεπατώσει! Και σίγουρα ήταν ανακατεμένοι ξένοι σε κάτι τέτοιο, αλλά χωρίς τη σύμπραξη των ντόπιων, δε θα τα κατάφερναν!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλά βρε Σαίτα! Μην είμαστε και υπερβολικοί! Κάποιοι πρόγονοί μας πούλησαν αρχαία (και κάποιοι σύγχρονοί μας επίσης συνεχίζουν να πουλάνε in.gr - Για 10 εκατ. ευρώ πωλούσαν οι αρχαιοκάπηλοι τον θησαυρό που κατασχέθηκε στη Θεσσαλονίκη - Ειδήσεις - Πολιτισμός). Απλώς δεν πούλησαν τα συγκεκριμένα!
Άσε την Κέρο που την έχουν εντελώς ξεπατώσει! Και σίγουρα ήταν ανακατεμένοι ξένοι σε κάτι τέτοιο, αλλά χωρίς τη σύμπραξη των ντόπιων, δε θα τα κατάφερναν!
βρε ερση για τα συγκεκριμενα γινεται ο λογος.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
δεν υπηρχε προθεση προσβολης. ισα ισα που εγω σου εδωσα και λινκ για να διαβασεις περι ελγιν αφου δεν γνωριζες.
Αλλα πες μου κατι , εσυ δεν προσβαλεις τους προγονους μας οταν λες οτι πουλησαν τα αρχαια ?
Σιγουρα οταν γραφουμε κατι τοσο σοβαρο πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι.
Δεν είπα κάτι για τους προγόνους τους οποίους σέβομαι και τιμώ. Μάλιστα η τοποθέτησή μου είχε ερωτηματικό, δλδ την έθεσα προς συζήτηση. Έκανα πολιτική νίξη, που σημαίνει ότι αναφερόμουν σε μια μερίδα των προγόνων κι αυτό το έκανα κρίνοντας απ'όσα γίνονται σήμερα. Όπως λοιπόν οι σημερινοί 300 δεν εκπροσωπούν τους Έλληνες, έτσι κι η υπόθεση που έκανα αφορούσε τους αντιστοιχους ή κάποιους από τους αντίστοιχους 300 παλαιότερων εποχών. Δεν ξέρουμε τι θα γράφουν τα βιβλία της ιστορίας πχ για τις αγγελίες που αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν στο διαδίκτυο σχετικά με πώληση νησιών, φιλέτων κλπ.
Σε κάθε περίπτωση, ήσουν προσβλητικός με το "περί δημιουργίας εντυπώσεων". Ούτε με γνωρίζεις ούτε ήσουν σίγουρος για τις προθέσεις μου περί προσβολής των προγόνων ώστε να με αντιμετωπίζεις σαν ένα ελαφρύ άτομο που δίχως σκέψη κλπ πετάει μια αρλούμπα για να κάνει εντύπωση. Κι αφού δε με ήξερες, όφειλες να το διερευνήσεις. Οι πρόγονοι επίσης μας δίδαξαν το διάλογο.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
...Θεωρηστε την Οικουμενη πατριδα σας με κοινους νομους,οπου θα κυβερνουν οι Αριστοι ανεξαρτητως φυλης.Δεν ξεχωριζω τους ανθρωπους,οπως κανουν οι στενοκεφαλοι,σε Ελληνες και Βαρβαρους.Δεν με ενδιαφερει η καταγωγη των πολιτων ουτε η φυλη οπου γεννηθηκαν.Τους καταμεριζω μονο με ενα κριτηριο,την Αρετη....
Απο το συνεδριο της Ωππης 324πχ,τα λογια του Μεγαλου Αλεξανδρου,για τον οποιο και η εκθεση στο Λουβρο...
Είσαι σίγουρη όμως οτι ειπώθηκαν πράγματι αυτά τα λόγια; Διοτι απ'όσα έχω διαβάσει είναι λίαν πιθανό ως βέβαιο οτι ποτέ δεν ειπώθηκαν ούτε υπήρξε συνέδριο της Ώπης. Είναι λόγια που επινοήθηκαν πολύ αργότερα και αποδόθηκαν στον Μ.Αλέξανδρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom