ΗΠΑ Η.Π.Α. .....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!!!

Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Φύση έχει και η ανατολική ακτή πάρα πολύ και πολύ όμορφη, δεν είναι ανάγκη να διασχίσετε όλη την ήπειρο για να δείτε φύση. Γνώμη μου έιναι αυτές τις μέρες να διαλέξετε μία ακτή (ανατολική-δυτική) και μετά να δούμε τί θα δείτε από αυτήν. 14 μέρες ανατολή+δύση θα σας βγει η γλώσσα.

Defkalion, αν τελικά αποφασίσουμε να κινηθούμε μόνο ανατολικά τι μας προτείνεις να επισκεφθούμε, δεδομένου του οτι θα αφιερώσουμε μια εβδομάδα για Ν.Υ.;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η Βοστώνη είναι μια πόλη που εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν έχει πολλά πράγματα να δεις, οπότε θα πρότεινα καμιά εκδρομή στο Buffalo για να πάτε να δείτε το Νιαγάρα, αν θέλετε φάση καζίνο κλπ αντί να τρέχετε vegas μπορείτε να πάτε Atlantic City, ενώ για μένα μοναδική εμπειρία είναι και η Amish Country στην Pennsylvania.

Η Philadelphia είναι μια συμπαθητική εκδρομή από ΝΥ, όπως και η Washington DC αν σας ενδιαφέρει η αμερικάνικη ιστορία.
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Τα παραπάνω που ανέφερες αξίζει να τα γυρίσουμε οδικώς ή θα τρέχουμε σαν το Βέγγο; Επίσης, έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια και για το Orlando αλλά μάλλον πέφτει λίγο μακρυά, τι λες επ΄αυτού;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το Orlando είναι famous λόγω των πολλών θεματικών πάρκων που έχει, Disney και λοιπά. Αν έχετε τέτοιες διαθέσεις τότε ναι αξίζει.

Όχι οδικώς, είναι μεγάλες οι αποστάσεις, αεροπλάνα θα πάρετε, οι εσωτερικές πτήσεις στην αμερική είναι φτηνές.
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Τα B&B αξίζουν για να μείνουμε ή είναι διαφορετικά απο τα ευρωπαικά και πρέπει να τα σκάσουμε σε ξενοδοχείο;
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω πάει στα μέρη που θα σας πω αλλά βασίζομαι στις περιγραφές τις κοπέλας μου που είναι από εκείνα τα μέρη, σε φωτογραφίες και περιγραφές που έχω δει και διαβάσει και συζητήσεις με Αμερικάνους που έχουν ταξιδέψει ΠΑΡΑ πολύ στις ΗΠΑ και εκτός.

Με 14-15 μέρες μπορείτε αν το θέλετε πολύ να δείτε λίγο και από ανατολική και από δυτική ακτή αλλά δεν υπάρχει λόγος! Αφού θέλετε οπωσδήποτε να πάτε Νέα Υόρκη, πηγαίνετε και περάστε εκεί 5-8 μέρες. Ο Δευκαλίων, o taver, ο Yorgos και άλλοι μπορούν να σας προτείνουν πράγματα για την πόλη.

Απο'κει και πέρα αποφασίστε αν θέλετε να δείτε και άλλες μεγάλες πόλεις ή προτιμάτε να δείτε φύση, επαρχία, μικρές γραφικές πόλεις κλπ. Αν η Νέα Υόρκη δεν σας έφτασε πηγαίνετε σε Βοστόνη, DC κλπ που γράφτηκαν και παραπάνω. Εγώ όμως σας προτείνω να νοικιάσετε ένα αυτοκίνητο και να δείτε τα “μικρά” της περιοχής New England: Massachusetts, Vermont, New Hampshire, Maine. Είναι όλες πολύ μικρές πολιτείες και ξακουστές για την ομορφιά και τη φύση τους! Καταπράσινες, με τεράστια δάση και εθνικά πάρκα, ατελείωτες ακτογραμμές σπαρμένες με φάρους, χωριουδάκια και νησία. Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές: Για να οδηγήσετε από τη ΝΥ ως το Portland του Maine, είναι 5-6 ώρες οδήγηση. Φυσικά δεν αξίζει να το κάνετε μονοκοπανιά, κάντε παρακάμψεις, πάρτε δευτερεύοντες δρόμους που περνάνε από πάρκα και χωριά, και βάλτε και 1-2 διανυκτερεύσεις στο δρόμο για να δείτε ακόμη πιο πολλά. Από το Portland οδηγήστε ακόμη παραπέρα να δείτε και την ακτή, επισκεφτείτε φάρους και τα μικρά ψαροχώρια. Μείνετε σε motels στο δρόμο, σαν αυτά που βλέπετε στις ταινίες αλλά και σε μικρά και ρομαντικά B&B και ιστορικά πανδοχεία. Κατευθυνθείτε δυτικά και διασχίστε το Vermont για να δείτε γιατί είναι η πιο πράσινη πολιτεία των ΗΠΑ και μετά κατεβείτε προς το νότο για επιστροφή στη Νέα Υόρκη. Έχει τόσα πολλά να δείτε και να κάνετε εκτός πόλεων που είναι κρίμα να περάσετε και τις 15 μέρες πηγαίνοντας από πόλη σε πόλη.

Όσον αφορά τα B&B στις ΗΠΑ, είναι κάπως διαφορετικά από τα ευρωπαϊκά. Είναι πολύ πιο προσεγμένα και περιποιημένα αλλά και πιο ακριβά. Είναι πιο ακριβό να μείνεις σε B&B ($100-200) παρά σε motel ή οικονομικό ξενοδοχείο ($50-90). Στα B&B μένουν κυρίως ζευγάρια που φεύγουν από την πόλη για ένα ρομαντικό σαβ/ακο κάπου στην εξοχή.
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους, για να δούμε ποιοι έμειναν απόψε μέσα έχοντας για παρέα το travelstories. Μπαινω, λοιπόν, κατευθείαν στο θέμα... το προσεχές καλοκαίρι αποφασίσαμε από κοινού να κρεμαστούμε παρέα (...για γάμο λέγαμε). Αφού το κάνουμε που το κάνουμε το αμάρτημα είπαμε τουλάχιστον να το απολαύσουμε και να πάμε και ταξίδι του μέλιτος ΑΜΕΡΙΚΗ και πιο συγκεκριμένα Η.Π.Α. για 14 - 15 μέρες. Θέλαμε, λοιπόν, την πολύτιμη βοήθειά σας: Πρακτορείο ή μόνοι μας; Εμείς προτιμάμε το δεύτερο αλλά με το χρηματικό πώς θα τα βολέψουμε; Αν πάμε μόνοι μας θα μας πάει πολύ ακριβότερα; Από πού συμφέρει να κλείσουμε τα αεροπορικά εισητήρια; Ποιές πολιτείες να επισκεφτούμε; :roll:
Λοιπον αδελφε επειδη επεσα καιγω στον λακο(γαμος) και χθες γυρισα απο γαμηλιο στις ΗΠΑ και ειδικοτερα Νεα Υορκη νομιζω οτι μπορω να σου πω πεντε πραγματα

1. Μονος σου σε μεγαλες πολεις. Η Νεα Υορκη ως Μανχαταν εχει 500 φανταστικομμυρια τροπους να παε απο το ενα στο αλλο. Πολυ καλα αν και χρονοβορα και για ανατολικα(Κουινς, Λονγκ Αιλαντ, Μπρουκλιν) λιγο χειροτερα ως προς τις επιλογες δυτικα(Νιου Τζερσει). Το Λος Αντζελες που επισης πηγα θελει αμαξι, ειναι φοβερα απλωμενο και με μεγαλες διαδρομες. Αλλα γενικα εγω ειμαι υπερευχαριστημενος που το εψαξα μονος μου.
Τα ξενοδοχεια τα βρηκα σε πολυ καλες τιμες και ηταν ολα φοβερα(ευχαριστω και τα παιδια του φορουμ γιαυτο). Βεβαια τα εκλεισα νωρις(οπως και συ) και επισης πληρωσα φραγκα γιατι ηταν γαμηλιο και ηθελα κατι καλο(υποθετω και συ)
Αν σε ενδιαφερει να σου πω που εμεινα σε καθε πολη να τα κοιταξεις, τα συστηνω και τα 3(ξαναλεω, τα πληρωσα, δηλαδη βρηκα δωματιαρα στη ΝΥ με 300$ ομως δολλαρια τη βραδια, λεφτα που εγω εδινα για γαμηλιο, με καμια Παναγια ομως αν πηγαινα απλα διακοπες)
Και επειδη και αεροπορικα δεν μπορω να πιστεψω οτι το πρακτορειο θα μου εβρισκε με κατω απο 1000Ε το ατομο για 4 πτησεις(Αθηνα->ΛΑ->ΛΒ->ΝΥ->Αθηνα) παλι μονος σου λεω.
Γενικα για τα ΠΑΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ξενοδοχειο, αμαξι, εισητηρια) κλειστα μονος σου. Οι ανθρωποι εκει ειναι ΥΠΕΡεπαγγελματιες και δεν θα σε κοροιδεψουν, αν σου πουνε "Εκεινο το αμαξι σε εκεινο το σημειο" θα σου εχουν εκεινο το αμαξι σε εκεινο το σημειο
Και δεν πιστευω οτι θα βρεις πρακτορειο να σου βγαλει 5,5 χιλιαρικα συνολο 2 ατομων αμαξι+ξενοδοχεια+αεροπορικα για να επισκεφτεις 3 πολιτειες και να μεινεις σε καλα ξενοδοχεια για 16 μερες οπως εκανα εγω.

2. Επισης αν πας μονος σου επιλεγεις ΕΣΥ που θα μπαινεις. Οι μεγαλες πολεις εχουν citypass που θα βρεις και στο expedia. Κλεισε γιατι αλλιως θα ξεπαραδιαστεις, τα χυμα εισητηρια ειναι αρκετα ακριβα. Παντως το καλο ειναι οτι μονος σου μπορεις να πληρωσεις λιγα(ψαχνωντας τα citypass στα μεγαλα ταξιδιωτικα sites) ενω μονος σου παλι λιγα αλλα οπου θελουν αυτοι

3. Τωρα, για το που. Δεν ξερω τι τυπος εισαι. Εγω με τη γυναικα μου(πλεον) ειμασταν μαζι 11 χρονια πριν παντρευτουμε. Αρα δεν θελαμε παραλιες και αγαπουλες και αγκαλιτσες μονο.Θελαμε να δουμε πραγματα, να κανουμε πραγματα. Οποτε αν θες το ρομαντικο μηνα του μελιτος τι να πας ΝΥ?Εκει συνεχως εισαι σε κινηση δεν σου φτανουν 15 μερες να την δεις, θα κανεις αγκαλιτσες? Ασε που θα σου φαει τα δωρα του γαμου σε ψωνια:p:p
Το Λος Αντζελες και γενικα η Καλιφορνια ειναι πιο διακοπιαρκη και πιο αγαπησιαρικη αμα εχει και καλο καιρο, παραλιες, ερημος, φοινικες, Μπεβερλι κτλ
Κοινως εχουν ολες οι ΗΠΑ τοσα πολλα να δεις και να κανεις που οπου και να σου πω να πας ρομαντζαδα και αραγμα 10 ωρων δεν θα βρεις και δεν θα αξιζει.
Αυτα και οτι θες ρωτας
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Λοιπον αδελφε επειδη επεσα καιγω στον λακο(γαμος) και χθες γυρισα απο γαμηλιο στις ΗΠΑ και ειδικοτερα Νεα Υορκη νομιζω οτι μπορω να σου πω πεντε πραγματα

1. Μονος σου σε μεγαλες πολεις. Η Νεα Υορκη ως Μανχαταν εχει 500 φανταστικομμυρια τροπους να παε απο το ενα στο αλλο. Πολυ καλα αν και χρονοβορα και για ανατολικα(Κουινς, Λονγκ Αιλαντ, Μπρουκλιν) λιγο χειροτερα ως προς τις επιλογες δυτικα(Νιου Τζερσει). Το Λος Αντζελες που επισης πηγα θελει αμαξι, ειναι φοβερα απλωμενο και με μεγαλες διαδρομες. Αλλα γενικα εγω ειμαι υπερευχαριστημενος που το εψαξα μονος μου.
Τα ξενοδοχεια τα βρηκα σε πολυ καλες τιμες και ηταν ολα φοβερα(ευχαριστω και τα παιδια του φορουμ γιαυτο). Βεβαια τα εκλεισα νωρις(οπως και συ) και επισης πληρωσα φραγκα γιατι ηταν γαμηλιο και ηθελα κατι καλο(υποθετω και συ)
Αν σε ενδιαφερει να σου πω που εμεινα σε καθε πολη να τα κοιταξεις, τα συστηνω και τα 3(ξαναλεω, τα πληρωσα, δηλαδη βρηκα δωματιαρα στη ΝΥ με 300$ ομως δολλαρια τη βραδια, λεφτα που εγω εδινα για γαμηλιο, με καμια Παναγια ομως αν πηγαινα απλα διακοπες)
Και επειδη και αεροπορικα δεν μπορω να πιστεψω οτι το πρακτορειο θα μου εβρισκε με κατω απο 1000Ε το ατομο για 4 πτησεις(Αθηνα->ΛΑ->ΛΒ->ΝΥ->Αθηνα) παλι μονος σου λεω.
Γενικα για τα ΠΑΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ξενοδοχειο, αμαξι, εισητηρια) κλειστα μονος σου. Οι ανθρωποι εκει ειναι ΥΠΕΡεπαγγελματιες και δεν θα σε κοροιδεψουν, αν σου πουνε "Εκεινο το αμαξι σε εκεινο το σημειο" θα σου εχουν εκεινο το αμαξι σε εκεινο το σημειο
Και δεν πιστευω οτι θα βρεις πρακτορειο να σου βγαλει 5,5 χιλιαρικα συνολο 2 ατομων αμαξι+ξενοδοχεια+αεροπορικα για να επισκεφτεις 3 πολιτειες και να μεινεις σε καλα ξενοδοχεια για 16 μερες οπως εκανα εγω.

2. Επισης αν πας μονος σου επιλεγεις ΕΣΥ που θα μπαινεις. Οι μεγαλες πολεις εχουν citypass που θα βρεις και στο expedia. Κλεισε γιατι αλλιως θα ξεπαραδιαστεις, τα χυμα εισητηρια ειναι αρκετα ακριβα. Παντως το καλο ειναι οτι μονος σου μπορεις να πληρωσεις λιγα(ψαχνωντας τα citypass στα μεγαλα ταξιδιωτικα sites) ενω μονος σου παλι λιγα αλλα οπου θελουν αυτοι

3. Τωρα, για το που. Δεν ξερω τι τυπος εισαι. Εγω με τη γυναικα μου(πλεον) ειμασταν μαζι 11 χρονια πριν παντρευτουμε. Αρα δεν θελαμε παραλιες και αγαπουλες και αγκαλιτσες μονο.Θελαμε να δουμε πραγματα, να κανουμε πραγματα. Οποτε αν θες το ρομαντικο μηνα του μελιτος τι να πας ΝΥ?Εκει συνεχως εισαι σε κινηση δεν σου φτανουν 15 μερες να την δεις, θα κανεις αγκαλιτσες? Ασε που θα σου φαει τα δωρα του γαμου σε ψωνια:p:p
Το Λος Αντζελες και γενικα η Καλιφορνια ειναι πιο διακοπιαρκη και πιο αγαπησιαρικη αμα εχει και καλο καιρο, παραλιες, ερημος, φοινικες, Μπεβερλι κτλ
Κοινως εχουν ολες οι ΗΠΑ τοσα πολλα να δεις και να κανεις που οπου και να σου πω να πας ρομαντζαδα και αραγμα 10 ωρων δεν θα βρεις και δεν θα αξιζει.
Αυτα και οτι θες ρωτας
Κατ' αρχήν οι ευχές μου για μια μεγάλη, τεράστια, ατελείωτη και ευτυχή συμβίωση!!!
Ο τρόπος αντιμετώπισης του ταξιδιού σου, είναι καλός προάγγελος. Καθαρές ιδέες, απλές λειτουργικές λύσεις, επικέντρωση στο στόχο. Και το σημαντικότερο...όχι μιζέρια. ΛΑΡΤΖ.
Η διαφορά ανάμεσα στη μίζερη και τη (λογική) λάρτζ ζωή είναι πολύ μικρότερη απ' όσο φανταζόμαστε, αλλά σου δίνει άλλη κατεύθυνση, άλλη τροχιά...τη προϋπόθεση για την ευτυχία!!! Να είστε καλά.
(κράτα τα ξενοδοχεία, τα θέλω)
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Δευκ...κατσε μαν να συνελθω απο το τζετ λαγκ, κουτουλαω αυτη την στιγμη, εχω ξυπνησει απο τις 5 σημερα. χαχα

gk
Κοιτα, για να μην λεω βλακειες, εφαγα πανω απο 10 χιλιαρικα ετσι?Και το εκανα με ευχαριστηση γιατι ηταν το ταξιδι του μελιτος και τα ειχα τα φραγκα και το ηξερα οτι τα εχω και τα δινω.
Απλα αυτο που ειδα ειναι οτι ΑΝ θες να πας καπου οικονομικα να το ψαξεις ναι, μαζι σου(οχι εσυ, γενικο ειναι το β' ενικο)
Αλλα αν ειναι να τσιγγουνευτεις σε ενα μερος οπως η ΝΥ ή το ΛΑ ή το Βεγκας τοτε απλα δεν θα το χαρεις. Οπως τις εζησα τις ΗΠΑ αν εχεις ενα ποσο 5000 να ξοδεψεις για 10 μερες ενταξει, να το ψαξουμε, να δουμε τι υπαρχει, να το κηνυγησουμε. Αλλα αν εχεις και μπορεις να δωσεις 7 και 8 χιλιαρικα και πας να το τσιγγουνευτεις τοτε κανεις χαζομαρα(τα νουμερα ειναι τυχαια)
Γενικα στα παγια εξοδα οι τιμες ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ αν κοιταξεις το κατι πιο καλο. Αν πας στο πιο μετριο δεν νομιζω οτι θα βρεις καποια προσφορα, το μετριο μετριο θα ειναι παντα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.736
...αν εχεις ενα ποσο 5000 να ξοδεψεις για 10 μερες ενταξει, να το ψαξουμε, να δουμε τι υπαρχει, να το κηνυγησουμε. Αλλα αν εχεις και μπορεις να δωσεις 7 και 8 χιλιαρικα και πας να το τσιγγουνευτεις τοτε κανεις χαζομαρα
Χμμμμ, αλήθεια είναι χαζομάρα? Να δώσεις 7-8 χιλ. για 10 μέρες ακούγεται πράγματι έξυπνο...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δευκ...κατσε μαν να συνελθω απο το τζετ λαγκ, κουτουλαω αυτη την στιγμη, εχω ξυπνησει απο τις 5 σημερα. χαχα

gk
Κοιτα, για να μην λεω βλακειες, εφαγα πανω απο 10 χιλιαρικα ετσι?Και το εκανα με ευχαριστηση γιατι ηταν το ταξιδι του μελιτος και τα ειχα τα φραγκα και το ηξερα οτι τα εχω και τα δινω.
Απλα αυτο που ειδα ειναι οτι ΑΝ θες να πας καπου οικονομικα να το ψαξεις ναι, μαζι σου(οχι εσυ, γενικο ειναι το β' ενικο)
Αλλα αν ειναι να τσιγγουνευτεις σε ενα μερος οπως η ΝΥ ή το ΛΑ ή το Βεγκας τοτε απλα δεν θα το χαρεις. Οπως τις εζησα τις ΗΠΑ αν εχεις ενα ποσο 5000 να ξοδεψεις για 10 μερες ενταξει, να το ψαξουμε, να δουμε τι υπαρχει, να το κηνυγησουμε. Αλλα αν εχεις και μπορεις να δωσεις 7 και 8 χιλιαρικα και πας να το τσιγγουνευτεις τοτε κανεις χαζομαρα(τα νουμερα ειναι τυχαια)
Γενικα στα παγια εξοδα οι τιμες ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ αν κοιταξεις το κατι πιο καλο. Αν πας στο πιο μετριο δεν νομιζω οτι θα βρεις καποια προσφορα, το μετριο μετριο θα ειναι παντα.
....σωστός!!! ...έκανες την καλύτερη επένδυση. Ότι έζησες θα το έχεις πάντα μέσα σου. Δεν μπορεί να σου το αφαιρέσει κανείς. Και όταν θα έχεις μια δυσκολία, μια στεναχώρια, μια απογοήτευση, στη ζωή....θα το φέρνεις στο μυαλό σου, θα το ξαναζείς, θα είναι ένα ακόμη καταφύγιό σου, μαζί με τα άλλα που έχει ο άνθρωπος. Και βρίσκεις τη δύναμη για τη συνέχεια.............
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.549
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom