Η ιστορία του travelstories

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συμφωνω με vagantos!!
Προτιμω μαυρικιο!!:clap::clap:
Για να μη θυμηθω οτι εχω μεινει συξυλη στο σεντραλ παρκ με κουβερτα και ταπερ γεματο χοτ-ντογκ και πινατ-μπατερ και ακομα περιμενω!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εγω παντως βλεπω οτι η Μαριγουλα μας μπριζωσε ολους με την ιδεα της και περιμενουμε τον def με γουρλωμενα ματια να γραψει κατι, ενω εκεινη την εκανε με ελαφρα....
που σε ρε μαριγουλα, αναψες την φυτιλια και μας αφησες!!!!!:shock::shock:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Εμένα μου αρεσει ο παραλληλισμος με τον συνονοματό του Δευκαλίωνα.
Εκεινος εριχνε πετρες καιφυτρωναν Ελληνες, ο δικός μας σπέρνει πετυχημένα σάιτ.
Αλλα ειναι ακόμη νωρις να δοξαστεί.
Οχι πριν το μπλουζάκι:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εμένα μου αρεσει ο παραλληλισμος με τον συνονοματό του Δευκαλίωνα.
Εκεινος εριχνε πετρες καιφυτρωναν Ελληνες, ο δικός μας σπέρνει πετυχημένα σάιτ.
Αλλα ειναι ακόμη νωρις να δοξαστεί.
Οχι πριν το μπλουζάκι:D
η μαλλον ο δικος μας σπερνει για νεους ταξιδιωτες!!!!:p
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ελπίζω αύριο το πρωί αφού ξυπνήσω :wakeup:,πάω στη δουλειά και ανοίξω το www.travelstories.gr να υπάρχει ένα τουλάχιστον μέρος του life story του travel stories!! περιμένω με ανυπομονησία!!:bleh:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αν διαλέξεις το σωστό πλευρό, ισως :haha:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εδώ ταιριάζει που λέμε "με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι??"????????????
αυτή θα ήταν η απάντηση του Defkalion??
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μην περιμενεις απάντηση. Τωρα γράφει ( την) ιστορία
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το λοιπόν....

Μια φορά κι'έναν καιρό :D ήταν ένας μυστήριος τύπος που ταξίδευε. Ταξίδευε όχι γιατί ήταν στη μόδα, ούτε γιατί "έκανε διακοπές". Ταξίδευε γιατί από μικρός έμαθε ότι αυτός είναι ο τρόπος που ζει.

Γκουχου. Αφήνω το μελό και προχωρώ. Όταν πριν από 3 χρόνια περίπου οι αναζητήσεις μου για κάποιο χώρο που να ασχολείται με τα ταξίδια στο ελληνικό ίντερνετ με έφερναν προ άδειων χεριών κάθε φορά, και βλέποντας ότι σε άλλες γλώσσες αυτού του είδους τα websites ήταν όχι απλώς υπαρκτά, αλλά τεράστια σε πληροφορία αλλά και σε κόσμο που τα παρακολουθεί, αποφάσισα να ξεκινήσω εγώ μια τέτοια ελληνική απόπειρα.

Δεν είχα ιδέα πώς θα "έβγαινε", αν θα το έβλεπε κανείς άλλος εκτός από μένα, και αν θα είχε μια τυπική "επιτυχία" ή αν μετά από λίγο θα πέθαινε στην αδράνεια όπως το 99% των websites στο παγκόσμιο internet.

Η αρχή έγινε όταν ξεκίνησα δειλά δειλά ένα απλό ταξιδιωτικό φόρουμ, που ονομάστηκε Taksidia. Η αρχή ήταν τόσο δειλή που δεν είχε κάν δικό του domain, το φιλοξενούσα στο προσωπικό μου σάιτ, το www.defkalion.com, και είχε διεύθυνση defkalion.com/taksidia. Στην πρώτη φωτό κάτω βλέπετε την αρχική μορφή του σάιτ, το νοέμβρη του 2005. Είχε τότε 25 μέλη και 120 μηνύματα. :D Η γκάλερύ του είχε πολύ λίγα πράγματα, και απαρτιζόταν κυρίως από την προσωπική μου συλλογή φωτογραφιών από τα μέρη που είχα ταξιδέψει.

taksidia_2005_11.jpg




Στη συνέχεια, μετά από λίγους μήνες που έδειξα το σάιτ σε λίγο κόσμο, άρχισε και υπήρχε ουσιαστικό ενδιαφέρον από επισκέπτες. Η μορφή του σάιτ τον Αύγουστο του 2006 ήταν αυτή που βλέπετε στη δεύτερη φωτό, και τα φόρουμ του ήταν λίγα (φαίνονται στην τρίτη φωτό). Τότε το σάιτ είχε 50 μέλη και 545 μηνύματα. :)



taksidia_1_2006_08_06.jpg




taksidia_1_2006_08_06f.jpg


Κάπου τότε έγινε το μεγάλο "μπαμ". Παίρνω την απόφαση το site να αποκτήσει δικό του domain, το οποίο ήταν το www.taksidia.gr , και ρίχνω ορισμένα χρήματα για την φιλοξενία του σάιτ σε καλύτερη εταιρεία, καθώς και την αγορά της πλατφόρμας vbulletin, στην οποία είναι στημένο το site μέχρι σήμερα.

Το site μεγαλώνει και η εμφάνισή του αλλάζει ριζικά το Φεβρουάριο του 2007 (φωτό νο4).


taksidia_1_2007_02_08.jpg



Από τότε μέχρι σήμερα πολλά έχουν αλλάξει. H ιδέα για "ταξιδιωτικές ιστορίες" πέφτει σαν κεραυνός του Δία :) και γίνεται μια δοκιμαστική εφαρμογή της. Η ανταπόκριση των μέχρι τότε εγγεγραμένων μελών ήταν θετική, οπότε το site προσανατολίζεται πλήρως προς αυτήν την κατεύθυνση, τραβώντας πιο "ψαγμένους" ταξιδιώτες που αφηγούνται εντυπωσιακά και σπάνια ταξίδια, χωρίς να αδιαφορεί για τον κόσμο που επιλέγει το site για να κάνει τα πρώτα του ταξιδιωτικά βήματα.

Με την προσθήκη στο team του site 3 ακόμα ανθρώπων, του Θάνου (lthanos), του Νίκου (spor_os) και του Λευτέρη (lefteris), το site αποκτά μια αξιόπιστη ομάδα που το διαχειρίζεται, τα χρήματα που πέφτουν είναι πολύ περισσότερα, και η δημιουργικότητά μας αυξάνεται σημαντικά. Τα μέλη συνεχώς αυξάνονται, αλλά η πραγματική επιτυχία του site είανι η αναγνωσιμότητα που έχει από τους απλούς επισκέπτες, οι οποίοι πλησιάζουν τους 500 κάθε ημέρα στα μέσα του 2007.

Κάπου εκεί, βλέποντας ότι οι ταξιδιωτικές ιστορίες αποτελούν πια το "βαρύ πυροβολικό" του site, λαμβάνεται η απόφαση για την αλλαγή του ονόματος σε TravelStories. Στο δημιουργικό team του site προστίθεται άλλο ένα μέλος, η Θάλεια (arwen) που μας φροντίζει τα νέα μας λογότυπα, ενώ επιστρατεύονται ορισμένα ατελείωτα προσωπικά ξενύχτια όλης της ομάδας του site για τον ολοκληρωτικό επανασχεδιασμό της πρώτης σελίδας για να γίνει αυτό που βλέπετε σήμερα.

Σήμερα το TravelStories είναι με χαώδη διαφορά η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ταξιδιωτική κοινότητα στο ελληνικό internet, με αφηγήσεις προσωπικών ιστοριών από απίθανα μέρη του κόσμου, ενώ με πρωτοβουλία και δουλειά του φίλου μας Δήμου (dimosf) έκανε και ένα άνοιγμα στις μικρότερες ηλικίες, φιλοξενώντας όμορφες ταξιδιωτικές ιστορίες γραμμένες από μικρά παιδιά που ταξίδεψαν με τα σχολεία τους.

Το TravelStories οδεύει ολοταχώς προς τα τρίτα του γενέθλια το Σεπτέμβρη, έχοντας σχεδόν 900 μέλη, δεκάδες χιλιάδες απλούς επισκέπτες κάθε μήνα, πάνω από 120 Ταξιδιωτικές Ιστορίες, δεκάδες θέματα πλουσιότατα σε πληροφορίες για διάφορους προορισμούς ανά τον κόσμο, πολλά μέλη πρόθυμα να βοηθήσουν οποιονδήποτε φιλόδοξο ή διστακτικό ταξιδιώτη, μια γκάλερυ με 4,000 φωτογραφίες από απίθανα μέρη της γης, ταξιδιωτικά μπλουζάκια, διαγωνισμούς, μα πάνω απ'όλα μια υπέροχη παρέα για όσους το έχουν στην καθημερινότητά τους.

Οι εκπλήξεις που ετοιμάζονται για το -όχι και τόσο μακρινό- μέλλον είναι πολλές, και όσο υπάρχει από πλευράς μου και από πλευράς των ανθρώπων που βοηθάνε οικονομικά και διαχειριστικά όρεξη και διάθεση για δημιουργική απασχόληση, το TravelStories θα συνεχίσει να μεγαλώνει τροφοδοτώντας τα μέλη και τους επισκέπτες του με άφθονες δόσεις ταξιδιωτικής αδρεναλίνης.


Με εκτίμηση προς όλα τα μέλη και τους αναγνώστες του TravelStories.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
τι γλυκο!!!! μπραβο def και μπραβο σε ολα τα παιδια που διαχειριζονται το site. απο τα γραπτα σου φαινεται ποσο πολυ αγαπας αυτο που κανεις!!!! τι ομορφο!!!!:clap::clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ετοιμο τοχες το στόρι.
Η επόμενη παραγγελία ειναι να γράψεις τη βιογραφία του αγαπημενου σου προπονητή:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom