Η "κυρίαρχη" ανάμνηση, από τα μέχρι σήμερα ταξίδια μας.....

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στην συγκεκριμένη συνάντηση δεν πάω ούτε κι εγώ! Άρα είναι μοιραίο:haha::haha:


Σόρυ για το οφ τόπικ.
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
Σιγκαπουρη:οι τελειοι μεγαλοι δρομοι της , το παγωτοστ και το merlion
Μπαλι : το ραφτιγκ και το ντουζ στους ψηλους τροπικους καταρακτες
Γερμανια : τα νοστιμοτατα λουκανικα και το ζεστο κρασι στα Χριστουγεννιατικα παζαρια...
Παρισι : τα χιλιαδες λαμπιονια που εκαναν τον πυργο του Αιφελ να αστραφτει,λες και ηταν φτιαγμενος απο swarofsky καθε ακριβως της ωρας....
Καϊρο : το χαος που επικρατουσε στους δρομους...ενιωθες πως εισαι σε πιστα με συγκρουομενα...
Αιγυπτος γενικα :οι απιστευτες εικονες ηρεμιας και επιγειου παραδεισου καθως πλεαμε στον Νειλο....καθως και τα τεραστια αγαλματα...(φοβερος ο αρχαιος πολιτισμος τους)
Νεα Υορκη :το νησι ellis και τα τεραστιων διαστασεων video wall που εκαναν την times square να θυμιζουν πολη του μελλοντος...
Σαν Φραντσισκο : η φοβερη πηχτη σουπα μεσα σε γαβαθα απο ψωμι...
Λας Βεγγας : η απιστευτη θεα της πολης καθως απογειωνομασταν...
Μοντερευ : το παγκακι του φορεστ γκαμπ..
Πραγα :Η γεφυρα του Καρολου και το κονσερτο σε καθολικη εκκλησια
Καρλοβυ Βαρυ :τα καταπληκτικα σπιτια και το στρογγυλο γλυκο...
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Νέα Υόρκη : Η στιγμή που βρήκα μπροστά μου το σπίτι της Carrie Bradshaw .
Πράγα : Να γυρίζω μόνη μου στα καλντερίμια και να στέκομαι στην όχθη του ποταμού συνειδητοποιώντας τη δύναμη της ελευθερίας μου.
Ουγγαρία : Καθ'οδόν στο πρώτο ταξίδι με το παιδάκι μου, να κοιμάται στην αγκαλιά μου ευτυχισμένο χωρίς να βγάλει άχνα για την όλη ταλαιπωρία του.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To να βλέπεις στην πραγματικότητα τα μέρη που μέχρι πριν έβλεπες σε φωτογραφίες και διάβαζες γι' αυτά σε ταξιδιωτικούς οδηγούς... να ολοκληρώνεις με επιτυχία το υποτιθέμενα δύσκολο δρομολόγιο που με τόση λεπτομέρεια σχεδίαζες για καιρό και να γελάς με τις προηγούμενες ανησυχίες σου.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Aγαπημενες αναμνησεις...χμμμ

Στα νησια Πι Πι,πρωτη νυχτα μου ειμαι στην παραλια και εχει το απολυτο σκοταδι τα αστερια φαινονται καθαροτατα κ καπου στη θαλασσα στο βαθος να βλεπω ενα φως αχνο..Δεν ξερω απλα καθομουν κ χαζευα την ηρεμια και την δυναμικη του τοπιου.

Νεα Υορκη..Πολλες φορες ενοιωθα σαν να επαιζα σε ταινια (και επαιρνα φωτο απο μερη και γωνιες που εχουν γυριστει ακομα κ οι πιο ακυρες ταινιες,σινεφιλ γαρ)

Παρισι.Η στιγμη που βγηκα απο το μετρο της πλατειας Κονκορντ κ αντι για τον οβελισκο στριβοντας το κεφαλι μου ειδα τον πυργο του Αιφελ για πρωτη φορα στη ζωη μου και εμεινα να τον κοιταω

Πραγα...Κρυο και εγω να πινω στο πλαι μιας γεφυρας ενα ζεστο κρασακι με κανελα (πολυ γευστικο)

Ισπανια...Η Σανγραδα Φαμιλια στην Βαρκελωνη.Επιβλητικη,αξεπεραστη και το μονο μερος που πηγα να το ξαναχαζεψω.Γενικα οταν ηρθα Αθηνα ειπα στους δικους μου οτι μετακομιζω εκει.(κριμα που δεν το εκανα)

Μαδριτη...Βραδυ μεσα σε ταπας μπαρ να ειναι μεσα στα σκουπιδια και οταν ρωτησα τι γινεται πηρα την απαντηση οτι "Οσο πιο βρωμικο το πατωμα -κουκουτσια ελιων,τσιγαρα χαρτοπετσετες κλπ- τοσο πιο πολυ ειναι καλο το μαγαζι γιατι φαινεται οτι περναει πιο πολυς κοσμος απο κει" (περιεργο αλλα ειχε το γελιο του)

Λισαβονα...Το μνημειο των Εξερευνητων κοντα στο Belem..Ποσο επιβλητικο

Λονδινο...το Μουσειο της Μανταμ Τισο...αξιζει τρομερα αλλα την καρδια μου εκλεψε το τρενακι που ειχε

Κεμπεκ...η καταβαση με ελκυθρο 2 δολαρια η φορα..Πολυ γελιο στους -10 βαθμους και να βλεπω τεραστια κομματια παγου να περνανε απο τον ποταμο του Αγ.Λαυρεντιου

Μοντρεαλ..πολυ σοφιστικε πολη.Θα μου αρεσε να μενω εκει αν δεν ειχε τοσο κρυο

Τοροντο..χμμ λιγο περιεργο αυτο αλλα θυμαμαι να ειμαστε με χοντρο παλτο και γαντια,κοντα στο CN Tower και σκαει μυτη απο μια Καναδη με κοντομανικο.(κοκκαλο μειναμε)

Βουκουρεστι...ποσο υποεκτιμημενη πολη ειναι.Και τα παρκα της εχει,και τα επιβλητικα μνημεια της εχει και βαρκαδα κανεις αλλα επισης δεν ξεχνω σε κλαμπ εβλεπες κοπελιες (πελατισσες) που τα βγαζαν ολα τα ρουχα τους -σε διαγωνισμο οποια βγαλει τα πιο πολλα κερδιζει ενα μπουκαλι ουισκι.Πολυ φτωχια...Κερδισε τελικα μια που τα πεταξε ολα ολα.Χαλαστηκα πολυ τοτε.(ασχετο αλλα ενοιωθα πολυ ασφαλεια στην πολη αυτη.Μια φορα μας πλησιασε ενας μεθυσμενος στις 2 το πρωι σε κατι Fornetti -σαν τον Γρηγορη- και για ποτε ηρθε η αστυνομια και τον πηρε γιατι τρομαξε η υπαλληλος..)

Στη Ρωμη...Γενικα η Ρωμη φωταγωγημενη τη νυχτα πολλες φωτογραφιες

Κωνσταντινουπολη...Η συγκινηση οταν μπηκα πρωτη φορα στην Αγια Σοφια καθως και στο Τοπ Καπι που σιγοτραγουδουσα τον Βοσπορο του Ιωαννιδη ενω κοιταζα τα πλοια να πλεουν στα νερα του,επισης η ευγενεια των σερβιτορων παντου

Παρος...νυχτερινο μπανιο περσι με μονο φως το φεγγαρι...δεν υπηρχε καλυτερο

Και τελος και το καλυτερο....Μου λειπουν τα καλοκαιρια που καναμε με την οικογενεια μου τη δεκαετια του 80 και του 90.Μια βδομαδα διακοπες σε ενα νησι,απο τις αναμνησεις που βλεπεις τωρα πια μονο σε τιποτα διαφημισεις Αμιτα ή σε καμια ταινια.Εγω στην εφηβεια μου με τα αδελφια μου μαζι,τζιτζικια και ηλιος,η αλμυρα στα σωματα μας,τα καλαμαρακια μετα το μπανιο, υπνος,απογευματινο μπανιο,βολτα και παλι φαγητο.Τζιτζικακια ξανα,γατουλες,γριουλες στα μαυρα και γαιδουρακια,η Ελλαδα πρωταθλητρια το 87 στο μπασκετ,παιχνιδι παιχνιδι παιχνιδι...Ουτε τηλεοραση,ουτε φειςμπουκ ουτε τιποτα.

Γραφω τοσο πολυ ομως δεν υπαρχουν λεξεις να αποδωσω αυτο που νοιωθω.και αυτο το κανει τοσο ξεχωριστο
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Και τελος και το καλυτερο....Μου λειπουν τα καλοκαιρια που καναμε με την οικογενεια μου τη δεκαετια του 80 και του 90.Μια βδομαδα διακοπες σε ενα νησι,απο τις αναμνησεις που βλεπεις τωρα πια μονο σε τιποτα διαφημισεις Αμιτα ή σε καμια ταινια.Εγω στην εφηβεια μου με τα αδελφια μου μαζι,τζιτζικια και ηλιος,η αλμυρα στα σωματα μας,τα καλαμαρακια μετα το μπανιο, υπνος,απογευματινο μπανιο,βολτα και παλι φαγητο.Τζιτζικακια ξανα,γατουλες,γριουλες στα μαυρα και γαιδουρακια,η Ελλαδα πρωταθλητρια το 87 στο μπασκετ,παιχνιδι παιχνιδι παιχνιδι...Ουτε τηλεοραση,ουτε φειςμπουκ ουτε τιποτα.

Γραφω τοσο πολυ ομως δεν υπαρχουν λεξεις να αποδωσω αυτο που νοιωθω.και αυτο το κανει τοσο ξεχωριστο
Ω, ναι! Και εμένα μου λείπουν πολύ εκείνα τα καλοκαίρια, διακοπές με οικογένεια. Έχει γέλιο που τότε με θυμάμαι να παρακαλάω να μεγαλώσω και να πηγαίνω διακοπές μόνη μου...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Aγαπημενες αναμνησεις...χμμμ
Ρε Kostis, κυριάρχη ανάμνηση είναι. Όχι αγαπημένες αναμνήσεις. Δηλαδή μία ανάμνηση. Και διαβάζουμε όλο αυτό...:

Στα νησια Πι Πι,πρωτη νυχτα μου ειμαι στην παραλια και εχει το απολυτο σκοταδι τα αστερια φαινονται καθαροτατα κ καπου στη θαλασσα στο βαθος να βλεπω ενα φως αχνο..Δεν ξερω απλα καθομουν κ χαζευα την ηρεμια και την δυναμικη του τοπιου.

Νεα Υορκη..Πολλες φορες ενοιωθα σαν να επαιζα σε ταινια (και επαιρνα φωτο απο μερη και γωνιες που εχουν γυριστει ακομα κ οι πιο ακυρες ταινιες,σινεφιλ γαρ)

Παρισι.Η στιγμη που βγηκα απο το μετρο της πλατειας Κονκορντ κ αντι για τον οβελισκο στριβοντας το κεφαλι μου ειδα τον πυργο του Αιφελ για πρωτη φορα στη ζωη μου και εμεινα να τον κοιταω

Πραγα...Κρυο και εγω να πινω στο πλαι μιας γεφυρας ενα ζεστο κρασακι με κανελα (πολυ γευστικο)

Ισπανια...Η Σανγραδα Φαμιλια στην Βαρκελωνη.Επιβλητικη,αξεπεραστη και το μονο μερος που πηγα να το ξαναχαζεψω.Γενικα οταν ηρθα Αθηνα ειπα στους δικους μου οτι μετακομιζω εκει.(κριμα που δεν το εκανα)

Μαδριτη...Βραδυ μεσα σε ταπας μπαρ να ειναι μεσα στα σκουπιδια και οταν ρωτησα τι γινεται πηρα την απαντηση οτι "Οσο πιο βρωμικο το πατωμα -κουκουτσια ελιων,τσιγαρα χαρτοπετσετες κλπ- τοσο πιο πολυ ειναι καλο το μαγαζι γιατι φαινεται οτι περναει πιο πολυς κοσμος απο κει" (περιεργο αλλα ειχε το γελιο του)

Λισαβονα...Το μνημειο των Εξερευνητων κοντα στο Belem..Ποσο επιβλητικο

Λονδινο...το Μουσειο της Μανταμ Τισο...αξιζει τρομερα αλλα την καρδια μου εκλεψε το τρενακι που ειχε

Κεμπεκ...η καταβαση με ελκυθρο 2 δολαρια η φορα..Πολυ γελιο στους -10 βαθμους και να βλεπω τεραστια κομματια παγου να περνανε απο τον ποταμο του Αγ.Λαυρεντιου

Μοντρεαλ..πολυ σοφιστικε πολη.Θα μου αρεσε να μενω εκει αν δεν ειχε τοσο κρυο

Τοροντο..χμμ λιγο περιεργο αυτο αλλα θυμαμαι να ειμαστε με χοντρο παλτο και γαντια,κοντα στο CN Tower και σκαει μυτη απο μια Καναδη με κοντομανικο.(κοκκαλο μειναμε)

Βουκουρεστι...ποσο υποεκτιμημενη πολη ειναι.Και τα παρκα της εχει,και τα επιβλητικα μνημεια της εχει και βαρκαδα κανεις αλλα επισης δεν ξεχνω σε κλαμπ εβλεπες κοπελιες (πελατισσες) που τα βγαζαν ολα τα ρουχα τους -σε διαγωνισμο οποια βγαλει τα πιο πολλα κερδιζει ενα μπουκαλι ουισκι.Πολυ φτωχια...Κερδισε τελικα μια που τα πεταξε ολα ολα.Χαλαστηκα πολυ τοτε.(ασχετο αλλα ενοιωθα πολυ ασφαλεια στην πολη αυτη.Μια φορα μας πλησιασε ενας μεθυσμενος στις 2 το πρωι σε κατι Fornetti -σαν τον Γρηγορη- και για ποτε ηρθε η αστυνομια και τον πηρε γιατι τρομαξε η υπαλληλος..)

Στη Ρωμη...Γενικα η Ρωμη φωταγωγημενη τη νυχτα πολλες φωτογραφιες

Κωνσταντινουπολη...Η συγκινηση οταν μπηκα πρωτη φορα στην Αγια Σοφια καθως και στο Τοπ Καπι που σιγοτραγουδουσα τον Βοσπορο του Ιωαννιδη ενω κοιταζα τα πλοια να πλεουν στα νερα του,επισης η ευγενεια των σερβιτορων παντου

Παρος...νυχτερινο μπανιο περσι με μονο φως το φεγγαρι...δεν υπηρχε καλυτερο

Και τελος και το καλυτερο....Μου λειπουν τα καλοκαιρια που καναμε με την οικογενεια μου τη δεκαετια του 80 και του 90.Μια βδομαδα διακοπες σε ενα νησι,απο τις αναμνησεις που βλεπεις τωρα πια μονο σε τιποτα διαφημισεις Αμιτα ή σε καμια ταινια.Εγω στην εφηβεια μου με τα αδελφια μου μαζι,τζιτζικια και ηλιος,η αλμυρα στα σωματα μας,τα καλαμαρακια μετα το μπανιο, υπνος,απογευματινο μπανιο,βολτα και παλι φαγητο.Τζιτζικακια ξανα,γατουλες,γριουλες στα μαυρα και γαιδουρακια,η Ελλαδα πρωταθλητρια το 87 στο μπασκετ,παιχνιδι παιχνιδι παιχνιδι...Ουτε τηλεοραση,ουτε φειςμπουκ ουτε τιποτα.

Γραφω τοσο πολυ ομως δεν υπαρχουν λεξεις να αποδωσω αυτο που νοιωθω.και αυτο το κανει τοσο ξεχωριστο
Ειδικά απο την Πόλη, δεν έχεις και πολλές κυρίαρχες αναμνήσεις, μόνο 3....!!!
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Γιατι δηλαδη απαγορευεται να εχω κυριαρχη/ες αναμνηση/εις απο καθε προορισμο που εχω παει;

Eγω ως κυριαρχη αναμνηση λεω αυτο που οταν αναπολεις ενα ταξιδι σου ποιο ειναι το πρωτο πραγμα που σου ερχεται στο νου απο αυτον τον προορισμο.Ειτε ειναι εικονα,ειτε ειναι γευση,ειτε ειναι μυρωδια.

Ρε ΔΝΤ κ στις αναμνησεις μας θελουν μερικοι :rolleyes:
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Και να φαντασθεις ότι έχετε και οι δύο το ίδιο πρότυπο! :haha::haha::haha:
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
χαχχαχαχαχα φτου φτου φτου μακρια τοτε να το αλλαξω χαχαχαχα
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
το κάθε μου ταξίδι είχε πολλές όμορφες αναμνήσεις αλλά αν πρέπει να αναφέρω την κυρίαρχη ανάμνηση που μου έρχεται στο μυαλό για κάποιο ταξίδι αυτή τότε σίγουρα έιναι η στιγμή που αντίκρυσα την Αγ. Σοφιά.. δέος.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γιατι δηλαδη απαγορευεται να εχω κυριαρχη/ες αναμνηση/εις απο καθε προορισμο που εχω παει;

Eγω ως κυριαρχη αναμνηση λεω αυτο που οταν αναπολεις ενα ταξιδι σου ποιο ειναι το πρωτο πραγμα που σου ερχεται στο νου απο αυτον τον προορισμο.Ειτε ειναι εικονα,ειτε ειναι γευση,ειτε ειναι μυρωδια.

Ρε ΔΝΤ κ στις αναμνησεις μας θελουν μερικοι :rolleyes:
Όταν το θέμα λέγεται "Η κυρίαρχη..." και μιλάει για μία, είναι η λέξη στον ενικό, εννοεί κυρίαρχη-δεν έχει 2η έννοια. Δε νομίζω ότι λέει κάτι το να γράφει καθένας 50 αναμνήσεις απο τα ταξίδια του... Αν κάναμε όλοι το ίδιο, νομίζω ότι το θέμα θα είχε πάει στα σκουπίδια λόγω βαρεμάρας...

Και να φαντασθεις ότι έχετε και οι δύο το ίδιο πρότυπο! :haha::haha::haha:
Εμένα ο Φιλέας, όπως λέει η υπογραφή μου, δεν είναι πρότυπό μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom