Αίγυπτος Θα φύγω με τα νούμερα για Κάιρο...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Α παιδιά δεν μπορώ να τα αποκαλύψω! Να τα διαβάσει κανας Traveller και ναχουμε άλλα;

Μα το κοινό διψάει για πικάντικες λεπτομέριες...Ποιά άπλωσε τα πλοκάμια της στα χωράφια μου?(βλ.ρεσεψιόν)
Πού είναι ο Samion να μας ενημερώσει?Ζητώ να παρέμβει αμέσως...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευγε συντροφισσα Δωροθεα!!!
Διορθωση : Τα γυαλια του samion ηταν serengeti πρασινου χρωματος.
επιβεβαιώνω! όπως επίσης και το ότι ο Τουταγχαμών χωρίς να αντιληφθώ τίποτε φρόντισε ετσι ώστε τα ολοκαίνουργια Serengeti μου να συνοδεύουν για πάντα την αύρα του μέσα στην μικρότερη και ωραιότερη από τις 3 σαρκοφάγους του. όσοι πάτε μουσείο λοιπόν θα ξερετε τι γυαλιά φοραει ο μικρός και άτυχος Φαραώ..
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα το κοινό διψάει για πικάντικες λεπτομέριες...Ποιά άπλωσε τα πλοκάμια της στα χωράφια μου?(βλ.ρεσεψιόν)
Πού είναι ο Samion να μας ενημερώσει?Ζητώ να παρέμβει αμέσως...
μια και ανέλαβα το νυχτερινό κομματι, οι πικάντικες λεπτομέρειες θα αναφερθούν στο δικό μου κομμάτι λίαν συντόμως. αρκετά νούμερα θα πληροφορηθούν για πρώτη φορά τι γινόταν όταν αυτοί βρίσκονταν στην αγκαλιά του Μορφέα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.073
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αφού παραδώσαμε τις πολύτιμες μηχανές μας στην είσοδο, ξεκινήσαμε να γνωρίσουμε εν τάχει ένα από τα σημαντικότερα μουσεία του κόσμου και το μόνο, μαζί με αυτό της Ακρόπολης, που χτίστηκε εξαρχής για να γίνει μουσείο.
Εγώ τώρα γιατί σκέφτηκα αμέσως μερικά ακόμα? Ακόμα και το Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο ανήκει στην κατηγορία αυτή....

ΥΓ: Τώρα που την καθιερώσαμε αυτή τη μια "διόρθωση" σε κάθε ιστορία, να μη χαλάσουμε το σερί...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
μια και ανέλαβα το νυχτερινό κομματι, οι πικάντικες λεπτομέρειες θα αναφερθούν στο δικό μου κομμάτι λίαν συντόμως. αρκετά νούμερα θα πληροφορηθούν για πρώτη φορά τι γινόταν όταν αυτοί βρίσκονταν στην αγκαλιά του Μορφέα...

Ο Μορφέας φορούσε ωτοασπίδες???:haha:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Οι ωτοασπίδες κρίνονταν πιο απαραίτητες κι από τα αντισηπτικά μαντηλάκια σε αυτό το ταξίδι! Επιβεβαιωμένο!

ΥΓ. Taver μη σπαμάρεις στην ιστορία μας παρακαλώ. Θα εισηγηθώ στο σπόρο να σε διαγράψει...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ταξιδιωτική ιστορία που την γράφουν πάνω από ένας? τελικά είσαστε μεγάλα νούμερα:haha: για συνεχίστε κάτι για ηχορύπανση τις νυχτερινές ώρες ακούω από την γειτονική χώρα...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
τα νουμερα και το μεγαλο φαγοποτι

Επιτελους η ωρα ειχε φτασει!! Μετα απο ενα απογοητευτικο, πλαστικο γευμα σε εστιατοριο αμφιβολου ποιοτητος (αχ Αχμετ τι μας εκανες),κουτρουβαλησαμε ζαμπουνηδες στο ξενοδοχειο μας για ενα μπανακι μπας και βγαλουμε απο πανω μας τους τονους αμμου και να ευπρεπιστουμε για την βραδυνη μας εξοδο.
Ολοι μας ειμασταν πολυ ανεβασμενοι,αλλα ο chief μας εκοψε την φορα.
" ΑΑΑ, εγω θα την πεσω για καμια ωριτσα, δεν βασταω γερος ανθρωπος!! Ραντεβου στην ρεσεψιον στις 20:30.!" Ειπε, και μας εκλεισε την πορτα του δωματιου του στα μουτρα!!
Τελικα ακολουθησαμε και μεις το παραδειγμα του μιας και το βραδυ θα ενδιδαμε σε γευστικη κρεπαλη με shisha στο εστιατοριο Abou El Sid.
20:30 και ολοι απικο( ας μπορουσαμε να κανουμε κι αλλιως) εκτος απο neraida και sapienza oi οποιες οι καημενες προσπαθουσαν να καλωπιστουν για τα ματια ενος ντοπιου φραγκατου, οπως φημολογειτο, ονοματι Eihab!! Για την γνωριμια με τον καψαλισμενο νεαρο θα μας μιλησουν αργοτερα τα κοριτσια.
Καταφθανει στο χοτελ ο γαμπρος και αποφασιζουμε να παρουμε ταξι για το νησι zamalek οπου και βρισκοταν το εστιατοριο.Εκει ειναι που εμεις τα κοριτσια της παρεας φαγαμε ενα μεγαλο χαστουκι απο την μοιρα!!!
Οι ανδρες συνταξιδιωτες μας αποφασισαν να παρουν το πρωτο ταξι που σταματησανε αδιαφορωντας για εμας που μας αφηναν στο ελεος των ιθαγενων και στα χερια του Eihab που εν μεσω Ραμαζανιου ειχε παθει πλακα με την ανεση των 2 κοριτσιων που τον τραβολογουσαν σαν λαφυρο. Τελικα επιβιβαστηκαμε και μεις και μετα απο πολυ μανουβρα, προσπεραση,κορναρισμα βρεθηκαμε στο zamalek.
Τι να πει κανεις για το Abou El Sid? Με το που πατας το ποδι σου και σπρωχνεις την τεραστια σιδερενια πορτα αυτοματως μεταφερεσαι σε αλλη εποχη. Αυρα αραβικη, χιλιες και μια νυχτες. Η μεγαλη ροτοντα ηταν ετοιμη να φιλοξενησει τα υπεροχα εδεσματα και οι κοιλιες μας ειχαν προπονηθει για πρωταθλητισμο!
Αφου παραγγειλαμε σχεδον οτι υπηρχε στον καταλογο, αντιληφθηκαμε οτι καποιος απο εμας ειχε θεμα με τις γευσεις. " No onion and no garlic " φωναζε στον σερβιτορο η neraida, ο οποιος προσπαθουσε εκεινη την στιγμη να της εξηγησει το αυτονοητο. " Δεν νοειται, μανταμ, φαγητο χωρις κρεμμυδι και σκορδο, δεν νοειται"
Μετα απο σκληρες διαπραγματευσεις και ενω οι υπολοιποι ειχαμε ηδη πεσει με τα μουτρα στο φαι, η νεραιδα αποφασισε να φαει μονο αραβικη πιτα αγνοωντας παντελως την τοπικη κουζινα.
Εδω θα ηθελα να σημειωσω οτι το δειπνο μας δεν συνοδευτηκε απο αλκοολ λογω του Ραμαζανιου και ετσι αρκεστηκαμε σε εφιαλωμενο νερο(κατι που εκανε 2 μελη της παρεας να πονεσουν αφανταστα κλαψ, λυγμ ).
Φαγητο σε αραβικη χωρα χωρις shisha δεν υπαρχει. Με το που φαγαμε να σου τα γαμπρουδακια-σερβιτοροι μας καθιζουν 2 αργιλεδες πυρωμενους με γευση μηλου ετοιμους για δραση. " Αυτα ειναι τα ωραια", σκεφτηκα και πριν προλαβω καλα καλα να αρπαξω το μαρκουτσι μου κανει μια τριπλα η χερουκλα του φιλου Κωστα και αρχιζει το ρουφα τονε τραβα τονε!! Μια ομιχλη εξαπλωθηκε στο μαγαζι, οι αντρες εκστασιασμενοι ρουφουσαν τον καπνο και εμεις οι δυσμοιρες περιμεναμε στωικα να ερθει η σειρα μας.
"Μην τραβας τοσο δυνατα τον καπνο Νικολα παιδι μου", ειπα, αλλα ο αρχηγος ηταν ηδη σε νιρβανα και δεν ακουγε κανενα.
Προς μεγαλη εκπληξη ολων, ο καπτεν Σαμιον εδειξε ιδιαιτερη κλιση στο ρουφηγμα(ειδες αν εισαι ναυτικος το κατεχεις το αθλημα, σκεφτηκα) παραδιδοντας την σκυταλη στα υπολοιπα μελη της παρεας.
Η Dorotijia ειχε αναψει!! " Φερτε μου καλε το μαρκουτσι να σας δειξω πως γινεται", αναφωνησε και μας εδειξε πως ειναι να εισαι μετρ του ειδους....
Ετσι λοιπον τελειωσε και το δευτερο βραδυ στην πολη του Καιρου.. Ακολουθησε βολτα στο Μαρριοτ χοτελ με καταναλωση, επιτελους, μπυρας ονοματι Sakkara gold και βρωση ενος γλυκου ονοματι " η μανα του Αλι"..
Το τι εγινε μετα.......
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
νουμερα μεγαλα ολοι τους!!:haha::haha: Το τι τραβηξα δεν λεγεται!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ρε Ευαγγελία βάλε και καμιά φωτό από τα πιάτα!

Πρέπει εδώ να πω δημόσια ότι ο φίλος του Νίκου Κώστας αποδείχτηκε μεγάλο ταλέντο στη shisha. Και η ντάγκλα των βοήθησε να συνέλθει από την υπνηλία στην οποία είχε πέσει όλη την ημέρα και να μας ξεδιπλώσει πλήθος άλλων ταλέντων και κυρίως της ικανότητας για απίστευτες και ξεκαρδιστικές ατάκες σε ρυθμό πολυβόλου!!!! Νομίζω ότι σε κάποια φάση, κι εγώ και η Βαγγελίτσα γελούσαμε ασταμάτητα!!!

Στο επόμενο ταξίδι, θα εισηγηθώ στον αρχηγό να τον συμπεριλάβει οπωσδήποτε στο team! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.432
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom