Θεσσαλια-Τρικαλα

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ένα τριημερο λέμε και μαλλον θα μεινουμε καπου στη λιμνη πλαστήρα...
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Εκει εχει πολλες ταβερνες, δεν θα εχετε προβλημα. Πατε μια βολτα καρδιτσα και μια τρικαλα-μετεωρα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Τα Τρικαλα για μενα ειναι απ τις ωραιοτερες πολεις,νομιζω εχει πολυ θετικη ενεργεια.Ενα συν απο μενα στα Μεζεδοκαμωματα,εχω φιλο απ το στρατο Τρικαλινο κι οσες φορες ανεβαινω στην πολη εκει τρωμε.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Πραγματι η πολη ειναι αρκετα ομορφη. Το ποταμι που την διασχισει ειναι ρομαντικο. Η οδος ασκληπιου με τις καφετεριες δινει αλλο χρωμα. Αξιζει μια επισκεψη και γιατι οχι μια διαμονη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πολύ καλά ταβερνάκια (για τσιπουροκατάσταση κλπ) είναι το Καπηλειό στην πλατεία Λαναρά (το οποίο είναι και εξαιρετικά φθηνό),τα Ίμια που αν δεν απατώμεν είναι ακόμη φθηνότερα(θα ρωτήσω που είναι,δεν έχω πάει ποτέ,απλά πάνε συνέχεια κάτι φίλοι) και ο Γκάνιας απέναντι από το πάρκινγκ στο φρούριο,κοντά στο Μαιευτήριο,που δεν είναι και τόσο φτηνός,έχει όμως εξαιρετικούς μεζέδες και λάηβ μουσική αρκετά συχνά(και καλά κρέατα).Τέλος,οι δικές μου προτάσεις,ο Ντρομάγκας απέναντι απ το Πνευματικό Κέντρο και η Κληματαριά στην Ασκληπιού,κοντά στα παλιά Seven.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Τα Ιμια ειναι 5-6 χιλ εξω απο τα Τρικαλα λιγο πριν το χωριο Φηκη. Πολυ καλο τσιπουρο και μεζεδες.
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Γεια σας, την άλλη εβδομάδα θα επισκευτω τα Τρίκαλα από Θεσσαλονίκη για 2 μερες με ακόμη 1 ζευγάρι. Ήθελα πολύ αν μπορούσατε να με βοηθήσετε για ενοικίαση μοτοσυκλέτας και γενικά ότι έχετε να μου προτείνετε για το συγκεκριμένο προορισμό.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γεια σας, την άλλη εβδομάδα θα επισκευτω τα Τρίκαλα από Θεσσαλονίκη για 2 μερες με ακόμη 1 ζευγάρι. Ήθελα πολύ αν μπορούσατε να με βοηθήσετε για ενοικίαση μοτοσυκλέτας και γενικά ότι έχετε να μου προτείνετε για το συγκεκριμένο προορισμό.
Αρχικά κλασσική βόλτα στο Ρολόι (ανεβείτε ολα τα σκαλιά και θαυμάστε τη θέα) και μικρή βόλτα στο κομμάτι της παλιάς Πόλης από κάτω. Εγώ έφαγα στη Κόκκινη Σβούρα που δεν είναι η κλασσική ταβέρνα https://foursquare.com/v/κόκκινη-σβούρα--kokkini-svoura/5569c0d1498e977c15d52003
Μεγάλες μερίδες, καλές σχετικά τιμές και ωραίο περιβάλλον. Ωραίες κρέπες φάγαμε στο Μποέμ. Ωραία ήταν για φαγητό στην πλατεία Ρήγα Φεραίου στο εστιατόριο του Ξενοδοχείου "Πανελλήνιον" αν και λίγο παλιομοδίτικο. Έξω που κάτσαμε ήταν πολύ ωραία. Αν θυμάμαι καλά οι ντόπιοι για γλυκό μας προτείναν το Serano. Επίσης ελπίζω να σε ενημερώσει κάποιος για το σε τι φάση είναι ο Μύλος στο Πάρκο Ματσοπούλου.
Όταν πήγα πέρσι ήταν σε φάση ανακαίνισης/ανακατασκευής για να γίνει πολυχώρος.
Για ωραία θέα της Πόλης μας πήγαν για καφέ στο Ανάντι https://foursquare.com/v/ananti-city-resort/4e6fa702d1647b11380c5f56?tipsSort=recent. Για γύρω από την πόλη ξέρω ότι υπάρχουν ωραία μέρη αν σ αρεσει η φύση (πχ Πύλη http://partetavouna.blogspot.gr/2013/03/blog-post.html). Αν μπορείτε συνδυάστε με Μετέωρα που είναι πολύ κοντά. Γενικά άπειρες επιλογές για καφέ και φαί σε όλη την πόλη.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Για ενοικ. μοτοσυκλετας δεν γνωριζω. Εμεις εδω ειμαστε...πολη του ποδηλάτου.!!!! Αν θελεις για μεσα στην πολη, υπαρχουν δωρεαν ποδηλατα στην κεντρικη πλατεια, στο κεντρο πληροφοριων του δημου Τρικκαιων. Αν για πιο εξω απο την πολη...για καλαμπακα-Μετεορα-Ελάτη-Περτουλι...τοτε αυτοκινητο.
Για μεσα θελεις πληροφοριες ή για εκτος πόλης;
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Πέρασαμε απίθανα στα Τρίκαλα αλλά και στη μονοήμερη εκδρομή που κάναμε στα περίχωρα χάρις σε ένα οδηγό τάξί. Μας έκανε μια λογική τιμή και μας πήρε όπου θέλαμε μιας και μοτοσυκλέτες δε βρήκαμε να ενοικιασουμε .
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
πες μας που πηγες....δωστε στοιχεια για τον ταριφα και τι τιμη σας εκανε.
Κυριως ομως για τα μερη που ειδατε και τι σας αρεσε...αλλα και τι δεν σας αφησε ικανοποιημενους. Υπνο που;
 

Anim

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπερα! Πρόκειται με μια φίλη μου να επισκεφτούμε τα Τρίκαλα τις ημέρες των Χριστουγέννων, το κακο της υπόθεσης είναι ότι δε θα έχουμε αμαξι και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει συγκοινωνία προκειμένου να επισκεφτούμε και τα γύρω χωρια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom