Τουρκία Θεσσαλονίκη - Κωνσταντινούπολη με τρένο

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
με λεωφορειο

παιδες καλησπερα και απο εμενα.ειχα παει τετραημερακι στην κωνσταντινουπολη πρωτομαγια 2009.απιστευτα ωραιο ταξιδακι.εγω προτεινω ανεπιφυλακτα λεωφορειο.υπαρχει μια τουρκικη εταιρια η metrobus.φευγει απο θεσσαλονικη καθε μερα απο βαρδαρη στις 10 το πρωι και στις 10 το βραδυ.εισητηριο 80 γιουρια πηγαινε ελα.πολυ καλη τιμη πιστευω.νομιζω ξεκιναει και απο αθηνα.τσεκαρε το.τα λεοφωρεια τωρα ειναι απιστευτα χλιδα.διοροφα με θεσεις αραζω και απολαμβανω!!!εξυπηρετηση λες και εισαι σε αεροπλανο.υπαρχει καποιος με καροτσακι σαν σε αεροπλανο που καθε τρεις και λογο περναει και κερναει νερακι,χυμο,καφε,κεικ κτλ...υπαρχει τηλεοραση και προσωπικο ραδιοφωνο για τον καθενα.πρεπει να εχεις ενα σετακι απλα ακουστικα μονο.κανει στασεις στην ξανθη,αλεξανδρουπολη για να παρει κοσμο.εννοειται στα σινουρα για ψωνια και περναει και γρηγορα απο τα συνορα και στο μπες και στο βγες μιας και ειναι γνωστοι και με τους τελωνιακους και των δυο χωρων.κανει ακομα μια σταση κανα διωρο πριν την κων για χαλαρωση.πιειτε τσαγακι με 50 λεπτα εκει στην καφετερια και θα με θυμηθειτε.απιστευτο τσαι με 50 λεπτακια.φτανει καπου στις 6-7 το πρωι.προτεινω σιγουρα το βραδυνο δρομολογιο αφου μπορεις να κοιμηθεις και να εισαι ετοιμος το πρωι.δεν χανεις ουτε μιση μερα απο το τουρ.τωρα για την φιλοξενια και την πολη εκει δεν εχω να πω και πολλα!απλα τελεια!σε ολοι αψογοι οι γειτωνες μας...ενα ταξιδακι ευκολο,εντυπωσιακο που σε προκαλει να το ξανακανεις.και σιγουρα θα το ξανακανω.να θυμαστε οτι μεχρι και στα αφορογητα για τα ιδια ακριβως προιοντα τα ελληνικα κλεβουν σε σχεση με τα τουρκικα.μεχρι και τα συνορα λοιπον μας κλεβουν...χωρις σχολιο:mad:
 

vanna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
@geopnd:

Κατά πόσο είναι άνετα για ύπνο (για την περίπτωση που πας με το βραδυνό)?
Φαντάζομαι θα να είσαι σαν economy class σε αεροπλάνο αλλά με περισσότερο legroom?
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Μια χαρά είναι για τα 60 ευρώ που δίνεις για 14 ώρες ταξίδι, δε θα έχω δα και πολυτελείς απαιτήσεις. Από τις 11 μέχρι να φτάσει στα σύνορα κατά τις 3 τα φώτα κλείνουν, οι πόρτες κλειδώνουν κι όλο το τρένο κοιμάται. Εμείς πάντως, παρέα 6 ατόμων, μια χαρά κοιμηθήκαμε όλοι. Ιδού και μια φωτό δίκλινης κουκέτας:
 

Attachments

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Παιδιά έχει μείνει κανείς στο marmara sisli, είναι καλό? πηγαίνει μια φίλη μου άμεσα και χρειάζεται οποιαδήποτε πληροφορία.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
@geopnd:

Κατά πόσο είναι άνετα για ύπνο (για την περίπτωση που πας με το βραδυνό)?
Φαντάζομαι θα να είσαι σαν economy class σε αεροπλάνο αλλά με περισσότερο legroom?
ειδικα αν πετυχεις τη τουρκικη αμαξοστοιχεια πολυ ανετα...δεν ειναι κουκετες ειναι περισσοτερο κανονικα κρεββατακια.... Θεσεις δεν υπαρχουν, οπως τα αλλα τρενα, μονο δικλινες καμπινες...

Το μονο ελαττωμα στο τρενο η ελλειψη κυλικειου, δηλαδη πρεπει να εφοδιαστεις νερα, σνακ κ.τλ
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
φοβερη εμπειρια να ταξιδευεις με τρενο σε μια ξενη χωρα...απιστευτη!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ποσο πολυ το θελω αυτο το ταξιδι με παρεα!!! Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας. Και νομιζω καλλιστα μπορει να συνδυαστει και με ενα διημερο στη Θεσσαλονικη στο γυρισμο για να μη μας κακοφανει κιολας ο δρομος του γυρισμου. :)
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Θάθελα να ρωτήσω: υπάρχει ακόμα αυτό το δρομολόγιο ή έχει καταργηθει?
 

fanoula_k

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Χαλκιδική
Ταξίδι-Όνειρο
Χριστούγεννα στο Παρίσι
Γειά σας παιδιά!!Ετοιμάζω και εγώ βαλίτσες για Κωνσταντινούπολη και διαβάζω τις εμπειρίες σας.. Ο Glosoli ανέφερε οτι μόνο με ταυτότητα μπορείς να περάσεις..Φαντάζομαι με τις καινούργιες, που αναφέρουν και το ονοματεπώνυμο στα λατινικα.. Έχω όμως μια απορία.. Ο δικός μου όμως αριθμός ταυτότητας ξεκινάει με Φ ελληνικό, υπαρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα? Πήρα τηλέφωνο στην αστυνομία Κήπων 'Εβρου και είπανε οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.. Εσείς μήπως είχατε κάποιο παρόμοιο συμβαν?
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Θάθελα να ρωτήσω: υπάρχει ακόμα αυτό το δρομολόγιο ή έχει καταργηθει?
Όχι...δεν υπάρχει το τρένο πλέον...τα έκοψε ο ΟΣΕ λόγω των ελλειματων στον προυπολογισμο του.

:(:(:(


Γειά σας παιδιά!!Ετοιμάζω και εγώ βαλίτσες για Κωνσταντινούπολη και διαβάζω τις εμπειρίες σας.. Ο Glosoli ανέφερε οτι μόνο με ταυτότητα μπορείς να περάσεις..Φαντάζομαι με τις καινούργιες, που αναφέρουν και το ονοματεπώνυμο στα λατινικα.. Έχω όμως μια απορία.. Ο δικός μου όμως αριθμός ταυτότητας ξεκινάει με Φ ελληνικό, υπαρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα? Πήρα τηλέφωνο στην αστυνομία Κήπων 'Εβρου και είπανε οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.. Εσείς μήπως είχατε κάποιο παρόμοιο συμβαν?
Να σου πω δεν υπάρχει πρόβλημα...η ταυτότητα μου και εμένα ξεκίναγε με Φ και κανονικά είχα μπει και κανονικα βγήκα.
καλά να περάσεις:clap::clap:
 

fanoula_k

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Χαλκιδική
Ταξίδι-Όνειρο
Χριστούγεννα στο Παρίσι
Σε ευχαριστώ πολυ!!!

Σε ευχαριστώ πολυ!!! Όλοι από το πρωι με έχουν τρομοκρατήσει!!
Είμαι και γνωστός γκαντεμόσαυρος και όλα τα περιμένω!!
Μόλισ γυρισω θα σας πώ εντυπώσεις!!!
Φιλιααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!
Χίλια ευχαριστώ!!!!!!
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom