Βιετνάμ Ινδία Ινδονησία Καμπότζη Ταϊλάνδη Ινδία - Ταϊλάνδη - Καμπότζη - Βιετνάμ - Μπαλί

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.345
Παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου... Νότια Ταϋλάνδη μπορεί να παλεύεται, Μαλαισία-Ινδονησία είναι μάλιστα και ιδανική εποχή, αλλά Βιετνάμ, Καμπότζη και Ινδία όμως Ιούλιο δε θα συμβούλευα κανένα και με τίποτα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα, κατά τη δική μου γνώμη, δεν είναι ότι θα γίνεις μούσκεμα, είναι ότι κυκλοφορούν κουνούπια και Μαλάρια.
Για Ινδία είπα δεν έχω άποψη. Άποψη έχω για Καμπότζη όπου πήγα καλοκαίρι και ήταν μια χαρά, τι άλλο πια θες να ακούσεις? Εσύ δεν πήγες καν καλοκαίρι, η γνώμη σου βασίζεται στους οδηγούς και στο τι γράφουν, ε, ας κρίνει ο καθένας πια που ενδιαφέρεται το τι θα πράξει. Οι χιλιάδες ταξιδιώτες που επισκέπτονται τη Ν.Α. Ασία καλοκαίρι είναι μάλλον άφρονες και με τάσεις αυτοκτονίας σύμφωνα με σένα...εγώ λέω ότι απλά κινδυνολογείς και πανικοβάλλεις άδικα κόσμο. Εγώ θα ξαναπήγαινα και θα ξαναπάω καλοκαίρι, εάν δε μπορώ άλλη έποχη. Σε ό,τι αφορά ελονοσία και λοιπές ασθένειες, επιδημίες κτλ. αξιόπιστη ενημέρωση δίνεται εδώ http://wwwnc.cdc.gov/travel/, το έχω δώσει δεκάδες φορές για αξιόπιστη και σοβαρή ενημέρωση πριν από κάθε τέτοιο ταξίδι (ελονοσία π.χ. δεν ενδημεί πάντου σε μια χώρα και επιπλέον υπάρχουν οι αυτονόητες ιατρικές προφυλάξεις). Είναι θαύμα που ζω μετά από 4 καλοκαίρια στην Ν.Α. Ασία και που ο καιρός ήταν πάντα θαυμάσιος, το αναγνωρίζω, ίσως και τυχερός :rolleyes:. Αυτά και δεν επανέρχομαι διότι θεωρώ ότι η άποψή μου είναι ξεκάθαρη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για Ινδία είπα δεν έχω άποψη. Άποψη έχω για Καμπότζη όπου πήγα καλοκαίρι και ήταν μια χαρά, τι άλλο πια θες να ακούσεις? Εσύ δεν πήγες καν καλοκαίρι, η γνώμη σου βασίζεται στους οδηγούς και στο τι γράφουν, ε, ας κρίνει ο καθένας πια που ενδιαφέρεται το τι θα πράξει. Οι χιλιάδες ταξιδιώτες που επισκέπτονται τη Ν.Α. Ασία καλοκαίρι είναι μάλλον άφρονες και με τάσεις αυτοκτονίας σύμφωνα με σένα...εγώ λέω ότι απλά κινδυνολογείς και πανικοβάλλεις άδικα κόσμο. Εγώ θα ξαναπήγαινα και θα ξαναπάω καλοκαίρι, εάν δε μπορώ άλλη έποχη. Σε ό,τι αφορά ελονοσία και λοιπές ασθένειες, επιδημίες κτλ. αξιόπιστη ενημέρωση δίνεται εδώ http://wwwnc.cdc.gov/travel/, το έχω δώσει δεκάδες φορές για αξιόπιστη και σοβαρή ενημέρωση πριν από κάθε τέτοιο ταξίδι (ελονοσία π.χ. δεν ενδημεί πάντου σε μια χώρα και επιπλέον υπάρχουν οι αυτονόητες ιατρικές προφυλάξεις). Είναι θαύμα που ζω μετά από 4 καλοκαίρια στην Ν.Α. Ασία και που ο καιρός ήταν πάντα θαυμάσιος, το αναγνωρίζω, ίσως και τυχερός :rolleyes:. Αυτά και δεν επανέρχομαι διότι θεωρώ ότι η άποψή μου είναι ξεκάθαρη...
Σε τι βασίζεται η άποψή μου επέτρεψέ μου να το ξέρω καλύτερα... Και δε βασίζεται σε κανένα οδηγό, αλλά στα στοιχεία του CDC και σε συζητήσεις με ντόπιους. 2 διαφορετικοί άνθρωποι, μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, ότι μέσος ξεναγός, οδηγός κλπ στο Siem Reap αρωσταίνει από Malaria 3-4 φορές ετησίως. Και ότι αυτό συμβαίνει κατά κύριο λόγο, στις περιόδους των βροχών.
Όσον αφορά τα μέτρα προφύλαξης, προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερο είναι να μη συζητάμε ιατρικά θέματα υπό το καθεστώς ημι-ανωνυμίας και σε δημόσιο forum, παρ' όλα αυτά θα έκανα πολλή προσπάθεια για να μη χρειαστεί να πάρω malarone σε ταξίδι...
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Παιδιά ευχαριστώ πολύ και για τις 2 απόψεις έστω και διαφορετικές, δεν θέλω να μπείτε σε αντιπαράθεση, και των 2 τα επιχειρήματα τα σέβομαι και είναι εξαιρετικά χρήσιμα. Στην λογική να μην γίνει το ταξίδι θα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος και το θέμα υγείας είναι ένας από αυτούς, όμως εφόσον μπορώ να θωρακιστώ με φάρμακα έχουμε συνεναίσει να θωρακιστούμε φαρμακευτικά και να χαρούμε το ταξίδι, ειδικά αφού τα malarone εξ όσων έχω διαβάσει έχουν πολύ λίγες παρενέργειες σε σχέση με το παρελθόν (illusinations) . Ισως μπορώ να πάρω ένα κουτί δοκιμαστικά, να δοκιμάσουμε 1 χάπι τώρα προτού κλείσω τα εισιτήρια και εφόσον είμαστε οκ με στομάχι και λοιπά να κλείσω και τα εισιτήρια...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στα στοιχεία του CDC και σε συζητήσεις με ντόπιους. 2 διαφορετικοί άνθρωποι, μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, ότι μέσος ξεναγός, οδηγός κλπ στο Siem Reap αρωσταίνει από Malaria 3-4 φορές ετησίως. ...
παντως το CDC λεει ξεκαθαρα οτι στην περιοχή του Angkor δεν υπάρχει μαλάρια. οι οδηγοί που ταξιδευουν στη ζουγκλα διατρεχουν διαφορετικούς κινδυνους απο το μεσο ταξιδιωτη.
Areas of Cambodia with Malaria: Present throughout the country, except none at the temple complex at Angkor Wat, Phnom Penh, and around Lake Tonle Sap.
http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/cambodia.htm
συμφωνώ να μη συζητάμε ιατρικά θέματα αλλά μόνο πώς μπορεί ο ταξιδιωτης να παρει τις πληροφορίες. η απόφαση δική του. και πρέπει πρώτα απ' ολα να τις πάρει από το CDC που ειπε ο GTS κ συμφωνουμε νομίζω. κ στις Διευθυνσεις Υγειας συμβουλεύονται πρώτα αυτό. αλιμονο να περιμέναμε απο ελληνικό οργανισμό να βγαλει ταξιδιωτική οδηγια για Ν.Α. Ασία..
 
  • Like
Reactions: GTS

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παιδιά ευχαριστώ πολύ και για τις 2 απόψεις έστω και διαφορετικές, δεν θέλω να μπείτε σε αντιπαράθεση, και των 2 τα επιχειρήματα τα σέβομαι και είναι εξαιρετικά χρήσιμα. Στην λογική να μην γίνει το ταξίδι θα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος και το θέμα υγείας είναι ένας από αυτούς, όμως εφόσον μπορώ να θωρακιστώ με φάρμακα έχουμε συνεναίσει να θωρακιστούμε φαρμακευτικά και να χαρούμε το ταξίδι, ειδικά αφού τα malarone εξ όσων έχω διαβάσει έχουν πολύ λίγες παρενέργειες σε σχέση με το παρελθόν (illusinations) . Ισως μπορώ να πάρω ένα κουτί δοκιμαστικά, να δοκιμάσουμε 1 χάπι τώρα προτού κλείσω τα εισιτήρια και εφόσον είμαστε οκ με στομάχι και λοιπά να κλείσω και τα εισιτήρια...
Don't panic. Κατά πάσα πιθανότητα μια χαρά θα είστε με τα χάπια. Εντάξει, αρμόδιος ν' απαντήσει είσαι μόνον εσύ και ο γιατρός σου, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν άκουσα κανέναν να έχει σοβαρό πρόβλημα - ούτε ο ίδιος και η παρέα μου, φυσικά.

Οσον αφορά την Ινδία: Αν θέλεις να δεις μια μεγάλη πόλη, σαφώς αυτή πρέπει να είναι το Δελχί και όχι η Βομβάη. Επίσης, το Βαρανάσι είναι must. Το ξέρω, η καλή σου θα έχει αντίθετη άποψη, αλλά εκτός του Τατζ Μαχάλ, η Άγκρα πρακτικά δεν έχει τίποτ' άλλο να δεις (ως νεοφώτιστος στην Ινδία - εξηγούμαι) και, αν δεν σου βγαίνει αλλιώς το πρόγραμμα, εγώ θα την αντικαθιστούσα με το Βαρανάσι (εννοείται ότι είναι προσωπική άποψη, αλλά μετά από 4 ταξίδια στη χώρα θέλω να πιστεύω ότι έχει κάποια βαρύτητα).

Στην Ινδία, βάσει του προγράμματός σου, θα έχετε ένα θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες (για τις βροχές εξαρτάται από την περιοχή - δεν τό'χω δει). Τα ταξίδια μου εκεί πάντα γινόταν μεταξύ Οκτωβρίου - Μαρτίου γι' αυτούς τους λόγους. Πάντως, θυμάμαι κάτι 44-άρια στο Αλλάχαμπαντ στα μέσα Μαρτίου που μας έλιωσαν.

Όσον αφορά τις μέρες του αραλικίου, θα συμφωνούσα κι εγώ να τις περιορίσεις λίγο σε όφελος άλλων πιο σημαντικών προορισμών (π.χ. κόψε μια μέρα απ' το Σαμούι και δύο από Μπαλι). Έτσι κι αλλιώς, μπάνιο δεν θα κάνετε (αν αυτό έχει σημασία για εσάς, φυσικά...).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απευθύνθηκα στην μεσοβέζικη λύση της Airtreks
Υπολογίζω τα εισιτήρια 2300 το άτομο ...

καλα με τοσες φθηνές εταιρείες στην περιοχή και βγαίνει 2300? πολλά δεν είναι? συγκρινες την airtreks με ανεξαρτητα εισητηρια?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ωχ... no banio??? γιατί? τι παίζει???
Εννοώ ότι, γενικά, δεν μπορείς - όπως εδώ - να πεις "βουτάω απ' την παραλία" γιατί, απλούστατα, δεν βουτάς. Τα νερά είναι τόσο ρηχά που μπορεί να πρέπει να περπατήσεις και πάνω από 200 μέτρα μέχρι να φτάσουν στη μέση σου. Επίσης, σε πολλές παραλίες, η ψιλή άμμος που βλέπεις έξω δεν συνεχίζει έτσι και μέσα στο νερό (θα καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ όταν δεις επί τόπου το φαινόμενο της άμπωτης και της παλίρροιας). Μπορεί να έχει βραχάκια (που κόβουν άσχημα τα πόδια αν δεν προσέχεις), σπασμένα κοράλλια που τρυπάνε, κλπ. Φυσικά, αν ανοιχτείς με καμιά βάρκα, εννοείται ότι μπορείς να βουτήξεις και να κολυμπήσεις - προσοχή μόνο στα ρεύματα, αν πέσεις σε τέτοια και δεν φοράς βατραχοπέδιλα, δεν την παλεύεις.
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
μάλιστα, για αυτό όλοι μου λένε σαν την Ελλάδα πουθενά... χαχα...
Σχετικά με τα εισιτήρια βγαίνουν σίγουρα πιο φτηνά από τα rtw tickets και έχει backup ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο αν σου τύχει κάτι έκτακτο να κανονίσει τις αλλαγές και όχι να ψάχνεσαι σε internet και τηλέφωνα σε αεροπορικές στο εξωτερικό που μπορεί να παιδευτείς αφάνταστα. Τώρα σχετικά με το αν θα βγει φθηνότερα από μόνος μου μέσω skyscanner ψάχνοντάς το μεμονωμένα έβγαζε ακριβούτσικα εισιτήρια αλλά δεν τα άθροισα για να σου πω στα σίγουρα...
έχεις κάποια συμβουλή για καλύτερο τρόπο? θα είναι πραγματικά ευπρόσδεκτη
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.345
Από πλευράς θάλασσας, μόνο στο Koh Phangan που πρότεινε κάποιος άλλος παραπάνω είναι καλά για βουτιές, με κρυστάλλινα νερά (όχι παντού) και καλό βάθος (μιλάω για την ανατολική πλευρά του νησιού και βόρεια την Bottle B each όπου έχω κολυμπήσει). Έχω και σχετικές φωτογραφίες στη γκάλερύ μου να δεις πως είναι. Στο Σαμούι τώρα, θα διαφωνούσα με τον babaduma, και στη Chaweng και στη Maenam τα νερά είναι βαθειά, απλά όποτε πήγα εγώ τουλάχιστον ήταν και θολά λόγω ανακατωσούρας της άμμου κτλ. Το Σαμούι γενικά δε λέει σα νησί, τα διπλανά Phangan & Tao είναι πολύ ωραιότερα, αλλά κυρίως φύση-θάλασσες, από ζωή υπάρχει γενικώς ηρεμία (δεν αναφέρομαι καν στα full moon parties).
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Οπότε διαμονή στο Samui και εκδρομές στα άλλα 2? ή καλό είναι να έχουμε και διαμονή στα άλλα 2 πχ Phangan?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.345
Οπότε διαμονή στο Samui και εκδρομές στα άλλα 2? ή καλό είναι να έχουμε και διαμονή στα άλλα 2 πχ Phangan?
Εξαρτάται τι χρόνο έχεις στη διάθεσή σου. Αν έχεις περιορισμένο, μόνο Koh Phangan (πρέπει να λάβεις υπόψην σου και τα πήγαινε-έλα. Από Σαμούι -> Πανγκάν είναι ούτε μια ωρίτσα, από Πανγκάν -> Τάο είναι κανά 2ωρο). Εγώ αν ήθελα γεύση από τροπικό νησί και να κάνω και κανά μπάνιο, εκεί θα πήγαινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom