Βιετνάμ Ινδία Ινδονησία Καμπότζη Ταϊλάνδη Ινδία - Ταϊλάνδη - Καμπότζη - Βιετνάμ - Μπαλί

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πως δεν την ειδα, διαβασα και μια ιστορια που την περιλαμβανει αλλα δεν θυμαμαι απο ποιο μελος ηταν.
Μια νυχτα φτανει εκει λες;
Για την κουζινα μεσα επεσες, βασικα οχι απλα μεσα, καρακεντρο!
Ε, καλά, αν παρακολουθήσεις κανένα σεμινάριο, ούτε μια βδομάδα δεν θα σου φτάσει! :D
Διαφορετικά, δυό βραδυές οπωσδήποτε, ακόμη κι αν πας με αεροπλάνο.

Ένας επιπλέον λόγος για να πάει κανείς στην Chiang Mai ήταν για μασάζ από τη Mama Lek (που, δυστυχώς, δεν ζει πια... :cry: ). Καμμία σχέση με ό,τι ανάλογο έχει δοκιμάσει κανείς. Η γυναίκα ήταν ευλογημένη! Δεν ξέρω αν το χάρισμα έχει περάσει στο γυιό της που συνεχίζει...

http://www.thaihealingalliance.com/membersonly/Interviews_and_Biographies/Mama Lek - Janice article.pdf

http://www.chiangmaiplaces.com/653-lek-chaiya-nerve-touch
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Θα μου επιτρέψεις Jimp να γυρίσουμε λίγο στο αρχικό θέμα ???
Τι θα προτείνατε ανά πόλη για τις ακόλουθες κατηγορίες αν διαλέγατε ένα από κάθε κατηγορία - το πολύ 2 πράγματα...
ΔΕΛΧΙ
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

ΟΥΝΤΑΙΠΟΥΡ
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

ΑΚΡΑ
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

ΒΑΡΑΝΑΣΙ
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

ΜΠΑΝΓΚΟΚ
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

ΚΟ ΣΑΜΟΥΙ
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

ΚΟ ΠΑΓΚΑΝ
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

SIEM REAP
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

HANOI
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

HALONG BAY
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

SINGAPORE
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

BALI
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:

LOMBOK
ΦΑΓΗΤΟ:
ΔΙΑΜΟΝΗ :
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δε ζητάς και τίποτα, τον "LP Asia" σε μορφή τηλεγραφήματος ζητάς! :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δυο βραδυς λες ε; Σκεφτομαι αν πρεπει να μεινουμε ενα βραδυ στην bangkok και μετα τι συνδυασμο να κανουμε απο τη μερια του krabi ή του samui.

Θα μου επιτρέψεις Jimp να γυρίσουμε λίγο στο αρχικό θέμα ???
Εχεις δικιο φιλε! Καλη οργανωση στο ταξιδι σου.
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Χαχα babaduma δεν έχεις άδικο . Από ένα να πει ο κάθε ένας όμως είναι εξαιρετικά χρήσιμο...
απλά το έγραψα με τη μορφή πίνακα για να μείνει και στο Forum μετά τακτοποιημένο για όλους και στο μέλλον. :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για Udaipur σου συνιστώ το Udai Kothi που θυμίζει γαμήλια τούρτα. Είχαμε μείνει ευχαριστημένοι. Σίγουρα 2 μέρες θα τις φας αν δεις όλα τα παλάτια και κάνεις βόλτα στη λίμνη. Στην Halong ούτως ή αλλως θα πάρετε κρουαζιέρα all inclusive. Στο δε Μπαλί καλύτερα να μείνετε στο Ubud (ατυχώς δεν έχω σημειώσει τον ξενώνα που είχε προτείνει συμφορουμίτης)_ Για τα υπόλoιπα ψάξε tripadvisor
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μπανγκόγκ είχα μείνει το Salil Hotel Sukhumvit Soi 11 http://www.booking.com/hotel/th/salil-sukhumvit-soi-11.en-gb.html?sid=75db9d55d406af85a7ca286d3aa9e493;dcid=1 και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Είναι μικρό ξενοδοχείο, καινούργιο και πολύ κοντά στο Skytrain και το Μετρό. Οι υπάλληλοι στη υποδοχή είναι πολύ εξυπηρετικοί.
Για φαγητό μην χάσεις το street food της China Town.
 
Last edited by a moderator:

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Hydronetta και ggonholiday σας ευχαριστώ πάρα πολύ θα τα κοιτάξω και θα είναι σίγουρα στα υποψήφια.
μόλις οριστικοποιήσω τα εισιτήρια θα σας έχω και εγώ μερικά προς καταγραφή αλλά και προς σχολιασμό - συμβουλές σας :)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχοντας τα πρόσφατα, θα αναφερθώ στα της Μπανγκόκ.
Έμεινα σε δύο ξενοδοχεία, το Oriental Residence, το οποίο θεώρησα αρκετά υπερτιμημένο αναφορικά με τη θέση του στο Tripadvisor, αλλά γενικά καλό value. Το ξενοδοχείο όμως που μου άφησε ιδιαίτερα θετική εντύπωση, για την διακριτική εξυπηρέτηση και τη βολικότατη τοποθεσία ήταν το Novotel on Siam Square (έμενα σε premier room βέβαια). Για φαγητό όπως προλέχθη, το street food είναι must. Για αξιοθέατα, τα κλασσικά (Παλάτι, Σμαραγδένιος Βούδας, Wat Pho, Wat Arun) αξίζουν επίσκεψης, όπως και οι διάσπαρτοι ναοί στο κέντρο(Wat Saket, Wat Suthat) και τη Chinatown(Wat Traimit). Για ημερήσια προτείνω την Ayutthaya, 80χμ από την Μπανγκόκ, όπου θα δείτε ό,τι απέμεινε από την πάλαι ποτέ πρωτεύουσα του Σιάμ.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σκέφτομαι για ένα ταξίδι σε Βιετνάμ - Καμπότζη(δεν έχω καταλήξει ακόμα για το πότε). Αυτό που με βασανίζει με τους σταθμούς που θα βάλω στο πρόγραμμα είναι το γεγονός ότι είμαι παραλιόπληκτη και θα ήθελα το ταξίδι μου να περιλάμβανε 3-4 μέρες σε μια εξωτική παραλία με πολύ καλό σνόρκελιγκ. Έχω κάνει αρκετό διάβασμα αλλά δεν έχω εντοπίσει ακόμα ένα τέτοιο μέρος. Έχετε κάτι να προτείνετε? Είμαι ανοικτή σε κάθε πρόταση ακόμα και αλλάγη προορισμού.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σκέφτομαι για ένα ταξίδι σε Βιετνάμ - Καμπότζη(δεν έχω καταλήξει ακόμα για το πότε). Αυτό που με βασανίζει με τους σταθμούς που θα βάλω στο πρόγραμμα είναι το γεγονός ότι είμαι παραλιόπληκτη και θα ήθελα το ταξίδι μου να περιλάμβανε 3-4 μέρες σε μια εξωτική παραλία με πολύ καλό σνόρκελιγκ. Έχω κάνει αρκετό διάβασμα αλλά δεν έχω εντοπίσει ακόμα ένα τέτοιο μέρος. Έχετε κάτι να προτείνετε? Είμαι ανοικτή σε κάθε πρόταση ακόμα και αλλάγη προορισμού.
Bιετναμ Nha Trang

Kαμποτζη Koh Rong

Kαλες βουτιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom