Βιετνάμ Ινδία Ινδονησία Καμπότζη Ταϊλάνδη Ινδία - Ταϊλάνδη - Καμπότζη - Βιετνάμ - Μπαλί

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Vietnam πέταξα από Ho Chi Minh με Vietnam Airlines (αρκετά φτηνό εισιτήριο) στο Phu Quoc, στο νησι με τις καλύτερες παραλίες στο Vietnam, τηρουμένων των αναλογιών πάντα.
Mείναμε Long Beach, οπου ειναι και οι πιο πολλες επιλογες για διαμονή και έχει ενα από τα καλύτερα ηλιοβασιλέματα ever. Αξίζει ακόμη πολύ η Sao Beach.
Επίσης λέει πολλά το βραδυνό fish market, με μεγάλη ποικιλία θαλασσινών με τιμές πραγματικά εξευτελιστικές. Γενικώς είναι ενα νησι αρκετά πρωτόγονο ακόμα στα όρια του αντιτουριστικού. Με ενα απλό googlάρισμα αλλά και απο το trip advisor θα ενημερωθείς διεξοδικά για όλα αυτά.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_f_f8_Phu_Quoc_Southern_Islands.jpg

Phu Quoc

ab.vimeocdn.com_ts_300_583_300583729_640.jpg

Koh Rong

xenos kai el de abajo ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!!! Δεν ξέρω πως θα αντέξω μέχρι τον χειμώνα να πάω;;;; Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για παραλία αλλά μάλλον από ότι διαβάζω σε θέμα σνορκελιγκ δεν συγκρινεται με Ταϋλάνδη ε? Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...:D
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Εγώ θα σας δώσω τα φώτα μου για Κο Παγκάν καθώς εκεί ήμουνα (σνιφ) πριν από ούτε μήνα (σνιφ-σνιφ)...
ΚΟ ΠΑΓΚΑΝ λοιπόν!
ΦΑΓΗΤΟ: Sandy Bay restaurant - Haad Yao (το καλύτερο Μπαρακούντα!) Bottle beach restaurant II νομίζω - ήταν ένα με κάτι παγκάκια με σκεπή μπροστά (το πιο καυτό Καλαμάρι), Thong Sala στη κεντρική πλατεία στην υπαίθρια αγορά (φθηνό και καλό φαγητό) - seven eleven (Είναι παντού και ανοιχτά 24 ώρες και έχει ότι σας έχει λείψει από την δύση- τρίγωνα σαντουιτσάκια, microwave pizza που στη ζεσταίνουν επιτόπου, burger - σημειώστε ότι σε κάποια προϊόντα πχ τσιγάρα και φαντάζομαι και σε άλλα είναι πιο ακριβό από τα τοπικά σουπερμάρκετ)
ΔΙΑΜΟΝΗ : Sabai Beach Resort (εκεί μείναμε εμείς και το συστήνω ανεπιφύλακτα -υπέροχοι άνθρωποι) - είναι κοντά στη Thong Sala και από εκεί γυρίσαμε το μισό νησί - καθώς το υπόλοιπο δεν έχει οδικό δίκτυο για μηχανάκι - το μόνο αρνητικό γενικότερα είναι ότι από τη μεριά του οδικού δικτύου στους μουσώνες (τώρα που πήγαμε) δεν έχει θάλασσα, είναι τραβηγμένη - αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει γιατί δεν ξέρω τι γίνεται τον Αύγουστο. Εάν θέλετε μπάνιο κάθε μέρα να είστε χαλαρά και να πηγαίνετε για φαγητό και ποτό με τα πόδια θα σας πρότεινα να μείνετε στη Thong Nai Pan που είχε βαθιά νερά, αλλά σημειώστε ότι ο δρόμος είναι δύσκολος χωματόδρομος (πάτε και γυρνάτε με ταξί βεβαίως) και τώρα νομίζω έχουν αρχίσει να τον ασφαλτοστρώνουν οπότε δεν θα έχετε ιδιαίτερη επαφή με το υπόλοιπο νησί. Υπάρχουν και long tail boats για να γυρνάς από παραλία σε παραλία βέβαια.
ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ: Όλο το νησί είναι αξιοθέατο για εμάς που δεν έχουμε ξαναδεί ζούγκλα, θα βρείτε ναούς στο δρόμο σας, θα βρείτε καταρράχτες, σαφάρι με ελέφαντες κτλ. Κάτι που θέλαμε πολύ να πάμε αλλά δεν τα καταφέραμε είναι η παραλία Than Saded όπου έχει και 2 καταρράκτες κοντά, στο ακόμα πιο απομονωμένο κομμάτι του νησιού.
ΑΛΛΟ MUST SEE OR DO: Εάν έχετε σκοπό να δείτε το ang thong marine national park προτείνουμε να πάρετε το ξύλινο καραβάκι και ας κάνει περισσότερη ώρα - γιατί εμείς πήγαμε με το σκάφος και το μετανιώσαμε, γενικά ήταν μια εκδρομή πολύ σφηνάκι και δεν την ευχαριστηθήκαμε.

Και εντελώς προσωπική σκέψη, μη κολλήσετε επειδή είναι οι μουσώνες - θάλασσες έχουμε και εδώ και το γέλιο που ρίξαμε εμείς στη προσπάθεια να καλυφθούμε στη μέση του πουθενά από μια τροπική καταιγίδα θα το θυμάμαι για όλη μου τη ζωή - εφόσον μπορείτε τώρα, πάτε τώρα και την επόμενη φορά :rolleyes: ... διαλέξτε τι σας άρεσε ή ανακαλύψτε ένα καινούργιο προορισμό και συνδυάστε το!!! Να περάσετε υπέροχα και ... δεν πρόκειται να γυρίσετε ίδιοι ...;)!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ποσες μερες εμεινες στο Παγκαν?
Πρεπει ναχει τουριστικοποιηθει γιατι διαβαζω σαφαρι με ελεφαντες, ασφαλτο στους δρομους κλπ.
Πριν μια πενταετια οταν ειχα παει δεν υπηρχαν τετοια πραγματα βεβαια ηταν θεμα χρονου να γινουν ολα αυτα γιατι οντως το νησι ειναι σουπερ.

Κο Ταο πηγες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Mιας και θα διαθεσεις και χρονο και χρημα και δεδομενου οτι τις παραλιες της Ελλαδας δεν προκειται να τις βρεις με την καμια στα μερη που θα κινηθεις, δεν μειωνεις λιγο τις μερες που προτιθεσαι να αφιερωσεις στη χαλαρωση και να αυξησεις τις μερες που θα αφιερωσεις στα αξιοθεατα?

Αναφορικα με τον καιρο και ειδικα για Ινδια αμα σου κατσει μουσωνας θα ειναι φρικη γιατι βρεχει ασταματητα με αποτελεσμα να γεμιζουν ολοκληρες λιμνες και να φουσκωνουν ποταμια... φανταζεσαι λοιπον στους δρομους της Ινδιας με την απιστευτη μποχα, σκουπιδια κλπ να ερχονται χειμαρροι με ολα αυτα στα ποδια σου... ακομα κι αν γλυτωσεις την μαλαρια, δε νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο να περπατας μεσα σε εναν απεραντο σκουπισοτοπο με τα νερα να φτανουν μεχρι τη γαμπα...

Για Ταυλανδη, οι θαλασσες θα ειναι θολες στα νησια και στις παραλιες που ειναι μεσα στον κολπο Andaman, οποτε καλυτερα να επιλεξεις περιοχες απο την αντιθετη πλευρα.

Για προτασεις φαγητου, ποτου κλπ, υπαρχουν πολλες πληροφοριες...
Αν θες μπες και δες και σχετικα σε 2 ιστοριες που εχω γραψει, μια για Ινδια και μια για Μπανγκοκ.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ποσες μερες εμεινες στο Παγκαν?
Πρεπει ναχει τουριστικοποιηθει γιατι διαβαζω σαφαρι με ελεφαντες, ασφαλτο στους δρομους κλπ.
Πριν μια πενταετια οταν ειχα παει δεν υπηρχαν τετοια πραγματα βεβαια ηταν θεμα χρονου να γινουν ολα αυτα γιατι οντως το νησι ειναι σουπερ.

Κο Ταο πηγες?
xenos μην νομίζεις οτι φτιάξανε καμιά λεωφόρο. :) Στην δυτική πλευρά του νησιού( δεν ξέρω στην ανατολική, δεν έχω πάει) υπάρχει μια υποτυπώδης ασφαλτόστρωση που σε πολλά σημεία είναι σε κακή κατάσταση. Αν δεν ήξερα από σας και από τον LP ότι μερικά χρόνια πριν δεν υπήρχε άσφαλτος, θα υπολόγιζα ότι ήταν δρόμος που φτιάχτηκε πριν πολλά πολλά χρόνια και δεν έχει επιδιορθωθεί ποτέ του.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Ποσες μερες εμεινες στο Παγκαν?
Πρεπει ναχει τουριστικοποιηθει γιατι διαβαζω σαφαρι με ελεφαντες, ασφαλτο στους δρομους κλπ.
Πριν μια πενταετια οταν ειχα παει δεν υπηρχαν τετοια πραγματα βεβαια ηταν θεμα χρονου να γινουν ολα αυτα γιατι οντως το νησι ειναι σουπερ.

Κο Ταο πηγες?

Εμείς μείναμε 10 μέρες στη Κο Παγκάν! Είχαμε προγραμματίσει να πάμε και στο Κο Ταο αλλά απογοητευτήκαμε από την εκδρομή στο ang thong marine national park και επειδή τα προγράμματα ήταν λίγο πολύ αντίστοιχα (βουτιά, φαΐ, πίσω) αποφασίσαμε να το αφήσουμε. Δεν λέω ότι οι εκδρομές δεν είναι καλές - εμείς είμαστε λίγο αντί-τουρίστες :cool: ! Πάντως δεν το ένιωσα "τουριστικοποιημένο", είχε αρκετές υποδομές που μας εξυπηρέτησαν χωρίς να χάνει από το ύφος του! Οι πρώτες ιστορίες που ακούσαμε για το νησί να σκεφτείς ήταν από ένα ζευγάρι που είχε πάει το 1998!! :)
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Μετά από αρκετές μέρες απουσίας λόγω του ότι οι μουσώνες δεν με πτόησαν εμένα προφανώς όμως φόβισαν την καλή μου, το ταξίδι αναθεωρήθηκε παρά τις αντιρρήσεις μου.
Το σχέδιο πλέον είναι το ακόλουθο
23-ΙουλAthens Nairobi
28-ΙουλNairobi Zanzibar
2-ΑυγZanzibar Delhi
9-ΑυγDelhi Kho samui
14-ΑυγKho Samui - Bali
23-ΑυγBali Athens

Η καλή μου δεν φοβάται τα λιοντάρια και το σαφάρι λοιπόν και θέλει να πάμε massai mara.
Εναλλακτικά μπορούμε να πουλήσουμε το σαφάρι την Κένυα και την Ζανζιβάρη και να την αντικαταστήσουμε με Σευχέλες.

Μάλλον τείνω προς την σαφάρι και Ζανζιβάρη αν και θα ξεκουραστώ περισσότερο στις Σευχέλλες.

Τι προτείνετε?
υ.γ. με την αλλαγή των προορισμών κινδυνεύω να βρεθώ off topic στο δικό μου θέμα :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Μετά από αρκετές μέρες απουσίας λόγω του ότι οι μουσώνες δεν με πτόησαν εμένα προφανώς όμως φόβισαν την καλή μου, το ταξίδι αναθεωρήθηκε παρά τις αντιρρήσεις μου.
Το σχέδιο πλέον είναι το ακόλουθο
23-ΙουλAthens Nairobi
28-ΙουλNairobi Zanzibar
2-ΑυγZanzibar Delhi
9-ΑυγDelhi Kho samui
14-ΑυγKho Samui - Bali
23-ΑυγBali Athens

Η καλή μου δεν φοβάται τα λιοντάρια και το σαφάρι λοιπόν και θέλει να πάμε massai mara.
Εναλλακτικά μπορούμε να πουλήσουμε το σαφάρι την Κένυα και την Ζανζιβάρη και να την αντικαταστήσουμε με Σευχέλες.

Μάλλον τείνω προς την σαφάρι και Ζανζιβάρη αν και θα ξεκουραστώ περισσότερο στις Σευχέλλες.

Τι προτείνετε?
υ.γ. με την αλλαγή των προορισμών κινδυνεύω να βρεθώ off topic στο δικό μου θέμα :)

Μην το βγαλεις το σαφαρι, οι μερες ξεκουρασης που εχεις βαλει σε 3 χωρες ειναι μια χαρα κατα τη γνωμη μου.....
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Σε ευχαριστώ. Για το σαφάρι μου προτείνεις το πρακτορείο (πχ αυτό που κλείσατε εσείς) Να το πληρώσω από τώρα? το πρόγραμμα να τους το προτείνω εγώ ή το κανονίζουν αυτοί?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Σε ευχαριστώ. Για το σαφάρι μου προτείνεις το πρακτορείο (πχ αυτό που κλείσατε εσείς) Να το πληρώσω από τώρα? το πρόγραμμα να τους το προτείνω εγώ ή το κανονίζουν αυτοί?

Το προτεινω ανεπιφυλακτα ναι, πολυ επαγγελματιες. Τα λεφτα θα στα ζητησουν ολα εξαρχης αν θυμαμαι καλα.
Τι προγραμμα εννοεις? Μονο για το Μασαι Μαρα δεν ενδιαφερεσαι? Θα τους πεις ημερομηνια που θα ερθουν να σας παρουν απο το αεροδρομιο του Ναιρομπι και ημερομηνια που θα σας ξαναπανε στο αεροδρομιο. Για τις διανυκτερευσεις μεσα στο Παρκο ειτε βρισκεις εσυ ποιο lodge σου αρεσει και ζητας να στο κλεισουν ειτε σου προτεινουν αυτοι καποια να διαλεξεις. Απο κει και μετα το προγραμμα της καθε μερας ειναι φιξ, δεν κανεις εσυ κατι. Εχει καθε μερα πολυ νωρις το πρωι και ξανα το απογευμα game drives και στο ενδιαμεσο ειτε επισκεπτεσαι καποιο χωριο Μασαι ειτε αραζεις στο lodge (και γι' αυτο καλο θα ηταν να διαλεξετε ωραιο logde μιας και θα περασετε αρκετες ωρες εκει).
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Σε ευχαριστώ πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.
Πολύ πιθανόν να φτάνω ξημερώματα στις 3 30 . Παίζει να ξεκινήσουμε για μασαι μαρα τέτοια ώρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom