Ισλανδία Ισλανδία...Όνειρο ζω???... Κι όμως υπάρχει!!!

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μπροστά μας ,με περισσή μεγαλοπρέπεια,ξεπρόβαλε από τα κύματα ένα θέαμα που ο κάθε άνθρωπος βλέπει στη ζωή του μία φορά το πολύ!
Ήταν ένα Χριστουγεννιάτικο δέντρο.:bash::?:
Γιατί μη μου πείτε οτι έχετε δει Χριστουγεννιάτικο δέντρο καταμεσής του ωκεανού παραπάνω από μία φορές!
Τέλειο!!!

Λέω και γώ πριν διαβάσω το σημείο: γιατί, μια φορά βλέπει κανείς φάλαινες στη ζωή του; Αλλά οκ....δεντρο ναι, πόσες φορές να δεί κανείς...;
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
80​

Όταν άκουσα έναν επαναλαμβανόμενο έντονο ήχο,δε μπόρεσα εξαρχής να καταλάβω που ανήκει.Προέρχεται από την πραγματικότητα ή απο τον κόσμο του ονείρου?ήταν τέτοια η κούραση...
Ήταν η κόρνα της IGT.Mε συνοπτικές διαδικασίες ήμασταν εντός του μικρού λεωφορείου που θα μας μετέφερε σε ένα μεγαλύτερο,μικρότερο πάντως από των άλλων εταιριών.
Ξεκινάμε λοιπόν με κατευθυνση τη χερσόνησο Reykjanes,όπως το περίμενα.Όλα τα γραφεία κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα,αυτο που κάναμε κι εμείς τις επόμενες 2 εβδομάδες.Δηλαδη: συμβουλεύονται την ιστοσελίδα vedur.is και βλέπουν τη νεφοκάλυψη.Επιλέγουν την περιοχή που δεν έχει σύννεφα ή ο καιρός είναι μερικώς συνεφιασμένος,έστω και χαραμάδες να διαφαίνονται πάντως αυτοί θα βγουν ωστε να γίνει το τουρ .Πάντα σε μία απόσταση 100 χιλιομέτρων περιμετρικά του Ρέυκιαβικ.
Λίγο πριν τη στροφή για την Blue lagoon στρίψαμε δεξιά σε ένα χωματόδρομο,στα 200 μέτρα υπήρχε ανοιγμα για το λεωφορείο και αράξαμε εκεί.Θα ήταν το παρατηρητήριο μας. Ας ελπίσουμε!
Ο καιρός ήταν σχεδόν ξάστερος, ο δίσκος της σελήνης στο 5%, η πρόβλεψη του σέλαος ήταν στο 2 στην κλίμακα του 10,χαμηλή δραστηριότητα. Λεπτομέρειες...
Έξω έχει -2 και μια δυνατούτσικη αύρα.Είμασταν 70-80 άτομα.Έξω βγήκαμε περίπου οι μισοί,οι πιο καλοντυμενοι και πιο "πορωμένοι".Εγώ απόμακρύνθηκα λιγάκι.Αναζήτησα την απόλυτη ησυχία και την Μεγάλη Άρκτο.Από εκεί το βλέμα μου στραμμένο στον Πολικό αστέρα και στο βορά,και ίσως χαμηλά στον ορίζοντα,με χαμηλή δραστηριότητα εκεί πρέπει να κοιτάς,θεωρητικα πάντα .

Πρακτικά όμως,όπως η θαλάσσια ζωή,έτσι και τα ουράνια φαινόμενα είναι τελείως απρόβλεπτα.

Απο τις 10 μέχρι τις 12, η Άυρα δεν εμφανίστηκε ποτέ στον δικό μας ουρανό. Ίσως εκείνη τη νύχτα να βρισκόταν σε άλλους ουρανούς.Αυτους της Νορβηγίας,της Αλάσκα ,του Καναδά, ποιος ξέρει...

12 και κάτι, τέλος χρόνου ,πρέπει να επιστρέψουμε στο Ρέυκιαβικ.Αυτό είναι που με χαλάει στα οργανωμένα τουρ,και ειδικά στο συγκεκριμένο.σφιχτό πρόγραμμα,ευελιξία μηδέν.Αν μπορούσα θα καθόμουν έξω τουλάχιστον μέχρι τις 2.
Στο μεταξύ η Άννα κατά την επιστροφή, η οποία όσο βρισκόμασταν στο σημείο επι το πλείστον κοιμόταν ,συνέχισε να κοιμάται.Ξαφνικά ξυπνάει και με ρωτάει.
- τι ώρα είναι?
-12 και τέταρτο
-Το βόρειο σέλας
-τι το βόρειο σέλας?
-δεξιά
-???????????????

Νόμιζα οτι το έβλεπε στον ύπνο της. Κολάω στο τζάμι.Παρατηρώ...
Σ' έχω δει κάπου κάπου σε ξέρω!!!

-Βόρειο σέλας δεξιααααά!!!Στοπ δε μπας.Μίστερ ντραιβερ στοπ δε μπααααας!!!

Φωνάζω, και επικρατεί αναταραχή ,ξυπνάνε οι πάντες ,η ανακάλυψη της Άννας επιβεβαιώνεται.Όλοι έξω.

Η Αύρα ήταν εκεί.Ακόμα στα πρώιμα στάδια ,ντυμένη στα λευκά.Έτσι ξεκινάει.
Προτού αναπτυχθεί είναι σχετικά αργοκίνητη,σχεδον στατική.Αυτο που διακρίνει κάποιος είναι μια τρισδιάστατη εικόνα αποτελούμενη απο ιδιαίτερες λεύκες γεωμετρικές γραμμες ,που όμως σου δίνουν την εντύπωση ενός "ζωντανού" συνόλου.

Η χαρά έχει πλημμυρίσει το σύνολο του γκρούπ και όλοι περιμένουμε τη συνέχεια η οποία θα αποτέλούσε και την ουσία!

Και τότε είναι που μας ξυπνάει η φωνή του εκφωνητή​

-Αγαπητοί μου φίλοι,λυπάμαι πολύ αλλα πρέπει να επιστρέψουμε στο Ρέυκιαβικ ,ήδη έχουμε καθυστερήσει την επιστροφή μας με την επιπλέον στάση.

Πολλοί απογοητεύονται και δυσφορούν διότι φεύγουμε πάνω στο καλύτερο και αυτή είναι η τελευταία τους νύχτα στην Ισλανδία.Προσπάθω να πείσω τον ξεναγό να μας δώσει άλλο ένα τέταρτο,αλλα ο οδηγός ανένδοτος.Κάποιοι έχουν πολύ πρωινή πτήση,και έχουμε ήδη καθυστερήσει αρκετά.

Εδώ που τα λέμε έχει και το δίκιο του ο άνθρωπος.Έχει συγκεκριμενο χρονοδιάγραμμα απο την εταιρία, το οποίο και είχαμε ξεπεράσει κατα πολυ.Εάν καθόμασταν κι άλλο θα έπρεπε να πάει κάποιους τουρίστες κατευθείαν στο αεροδρόμιο(αδύνατον).Έπρεπε να είμαστε Ρέυκιαβικ στις 1 το ανώτερο και φτάσαμε στις 2+

Πάντως σε γενικες γραμμες δε μας πείραξε και τόσο ,αφού είχαμε στη διάθεση μας ακόμη 14 ολόκληρες διανυκτερεύσεις στο νησί.Δηλαδή πολλές ευκαιρίες να δούμε και να κάνουμε τα πάντα ή έστω τα περισσότερα.

Στα welcome apartments φτασαμε στις 2:30. Αύριο θα ξεκινούσαμε για το γύρο του νησιού.Την πρώτη μέρα θα κάναμε τον "χρυσό κυκλο" και κάπου στο ενδιάμεσο είχαμε κλείσει να κάνουμε έλκηθρο με Χασκι.

Είπαμε,στην Ισλανδία ο καιρός είναι ο ρυθμιστής πολλών πραγμάτων. Έτσι, όταν άνοιξα το i-pod ,είδα μηνυμα της εταιρίας με τα έλκηθρα dogsledding.is οτι το αυριάνο μας τουρ αναβάλλεται λόγω κακής κατάστασης χιονιού.Δε πειράζει,θα το ξαναβλέπαμε το τελευταίο 3ημερο όταν επιστρέφαμε στο Ρέυκιαβικ. Πάντως από αύριο ξέκινούσαν τα καλύτερα:). Για να δούμε και την πρόβλεψη:η χειρότερη:shock: Βροχή όλη μέρα.Α, και ανεμοθύελλα. Όπως και κατά την άφιξη μας στο Keflavik εχθές .Έτσι και αύριο, σύμφωνα με την ιστοσελιδα,οι ριπές του αέρα θα αγγίζουν το νούμερο που μας ταλαιπώρησε αφάνταστα απο το αεροδρόμιο μέχρι την Blue lagoon.


80 χ.α.ω.​
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επιτέλους!!!! :D

Κανονικά 3-4 κεφάλαια έπρεπε να έχεις γράψει μετά απο τόσο καιρό...

Πολύ σπάσιμο με το τούρ.

Καμιά φωτ/φία θα δούμε; (δε θυμάμαι τι έχουμε πεί...)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ο Αντώνης έχει απόλυτο δίκιο,αλλά κωνσταντίνε μη μασάς έχουμε υπομονή.
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Αντώνη και Μάκη, εδώ και λίγες μέρες ετοιμάζω φάκελο με τις φωτογραφιές που πρόκειται να ανεβάσω στην gallery.Ετοιμάζω μαζική άνοδο!Αυτό θα γίνει το αργότερο μέχρι το τέλος της εβδομάδας.Όσο για το επικέιμενο ταξίδι του Μάκη σε Όσλο-Μπέργκεν-Στοκχόλμη έχω να πω τα εξής:

α)Όσλο-Άρκετά ενδιαφέρουσα πόλη
β)Στοκχόλμη-Πραγμάτικα πολύ όμορφη πόλη, την επισκέφτηκα όμως ελάχιστα και για αυτο δεν έχω να πω πολλά λόγια.
Γ)Μπέργκεν - Εδώ θα ανεβάσεις πολύ ψηλά τον πύχη!από εδώ και μπρος το Μπέργκεν πιθανότατατα θα αποτελεί σημείο αναφοράς όταν θα αναφέρεσαι σε συγκρίσεις μεταξύ πόλεων.Το επισκέφτηκα για 3 ημέρες και δεν έχω λόγια.

Συγνώμη αν ξέφυγα λίγο από το θέμα,επανέρχομαι σύντομα με Ισλανδία.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη και Μάκη, εδώ και λίγες μέρες ετοιμάζω φάκελο με τις φωτογραφιές που πρόκειται να ανεβάσω στην gallery.Ετοιμάζω μαζική άνοδο!Αυτό θα γίνει το αργότερο μέχρι το τέλος της εβδομάδας.
Κάτι παίζει με τον αριθμό φωτ/φίων ανά άμπουμ, γι'αυτό έλεγξέ το πριν. Νομίζω μπορείς συνολικά να έχεις 2 άλμπουμ και σε κάθε άλμπουμ 30 φωτ/φίες. Μήπως να τις ανέβαζες κάπου αλλού (στυλ flickr) και απο εκεί να έμπαιναν εδώ; Έτσι νομίζω κάνουμε οι περισσότεροι...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γ)Μπέργκεν - Εδώ θα ανεβάσεις πολύ ψηλά τον πύχη!από εδώ και μπρος το Μπέργκεν πιθανότατατα θα αποτελεί σημείο αναφοράς όταν θα αναφέρεσαι σε συγκρίσεις μεταξύ πόλεων.Το επισκέφτηκα για 3 ημέρες και δεν έχω λόγια.
Ενδιαφέρον να υπάρχει αντίλογος διότι αν κάποιος με ρωτούσε θα ήμουν λαύρος κατά του Μπέργκεν. Θα έλεγα ότι οι εντυπώσεις δημιουργούνται αναλόγως καιρού. Εμείς το είδαμε 1.5 μέρα υπό χαμηλή νέφωση και συνεχή βροχή και βαρεθήκαμε μέχρι θανάτου. Προσωπικά δεν με εντυπωσίασε. Στη Νορβηγία για μένα ο πρωταγωνιστής είναι η φύση και είναι καλό όποιος αποφασίσει να πάει εκεί αυτό να απολαύσει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στη Νορβηγία για μένα ο πρωταγωνιστής είναι η φύση και είναι καλό όποιος αποφασίσει να πάει εκεί αυτό να απολαύσει.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! :)

Βέβαια το Bergen είναι ένα πολύ καλό εφαλτήριο για φυσιολατρικές εξορμήσεις! Και μόνο τα κοντινά φιόρδς να σκεφτεί κανείς είναι αρκετό.

Και κατά τα άλλα είναι σίγουρα μια όμορφη και γραφική, αν και αρκετά ήσυχη πόλη. Μαζί με το Tromsø κονταροχτυπιούνται για τη θέση της αγαπημένης μου νορβηγικής πόλης!
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! :)

Βέβαια το Bergen είναι ένα πολύ καλό εφαλτήριο για φυσιολατρικές εξορμήσεις! Και μόνο τα κοντινά φιόρδς να σκεφτεί κανείς είναι αρκετό.

Και κατά τα άλλα είναι σίγουρα μια όμορφη και γραφική, αν και αρκετά ήσυχη πόλη. Μαζί με το Tromsø κονταροχτυπιούνται για τη θέση της αγαπημένης μου νορβηγικής πόλης!
Συμφωνώ απόλυτα.Νορβηγία ίσον φύση.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
οπότε σε λίγο καιρό θα υπάρχει και ακόμη μία άποψη για το Μπέργκεν, η δική μου,ίδωμεν.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κάτι παίζει με τον αριθμό φωτ/φίων ανά άμπουμ, γι'αυτό έλεγξέ το πριν. Νομίζω μπορείς συνολικά να έχεις 2 άλμπουμ και σε κάθε άλμπουμ 30 φωτ/φίες. Μήπως να τις ανέβαζες κάπου αλλού (στυλ flickr) και απο εκεί να έμπαιναν εδώ; Έτσι νομίζω κάνουμε οι περισσότεροι...
Στη gallery μπορεί να ανεβάσει όσες φωτογραφίες θέλει.
http://www.travelstories.gr/%F0%E5%F1%DF-%F4%EF%F5-travelstories-gr/568-%E7-%ED%DD%E1-%F6%F9%F4%EF%E3%F1%E1%F6%E9%EA%DE-gallery.html

Όσο για τα προσωπικά άλμπουμς, σχετικά πρόσφατα το όριο από 30 ανέβηκε στις 150 φωτογραφίες.
http://www.travelstories.gr/%F0%E5%...F0%EF%F5%EC-%EC%E5%EB%FE%ED-4.html#post385109

Υπενθύμιση: αν οι φωτογραφίες που μπαίνουν στις ταξιδιωτικές ιστορίες προέρχονται από τα άλμπουμς, τότε δεν είναι ορατές στα μη μέλη του forum.
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Παιδιά ξεκίνησα να ανεβάζω τις πρώτες φωτογραφίες στη Gallery.Aνέβασα για αρχή μόνο καμμιά 25αριά, κι αυτό επειδή η όλη διαδικασία είναι τρομερά και εκνευριστικά αργή.Και όταν καταφέρνω τελικά και ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες διαπιστώνω το εξής:

Πηγαίνω στη Gallery και όταν πατάω επάνω στη φωτογραφία(τη μικρογραφία) που ανέβασα,μου την βγάζει σε μεγαλύτερο μέγεθος όπως αναμένεται,αλλά η ποιότητα δεν είναι καλή.Όταν πατάω έπειτα εκ νέου επάνω στη φωτογραφία για να τη δω σε ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος,τότε η ποιότητα βελτιώνεται θεαματικά ενω η φωτογραφία μπαίνει σε κατάσταση Full screen και όχι μόνο(έξτρα full screen).Και άσε που με τη σειρά που τις βάζω γίνεται ένας ψιλοαχταρμάς,αλλιώς τις βάζω εγώ και αλλιως καταλήγουν.Παιδεύτηκα αρκετά και με τις ταξινομήσεις αλλά δεν είδα και πολύ φως.Κάνω κάτι λάθος? Μήπως θα ήταν καλύτερο και ευκολότερο να τις ανεβάσω στο Flickr (στο οποίο δεν έχω ανεβάσει ποτέ τίποτα) όπως μου πρότεινε κάποιος συνταξιδιώτης? θα ήθελα τη γνώμη σας εάν γίνεται

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.789
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom