Ισλανδία Ισλανδία...Όνειρο ζω???... Κι όμως υπάρχει!!!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ε αυτό κι αν δεν είναι μοναδικό, να έχουμε συμφορουμίτη στην Ισλανδία
πώς είναι η ζωή εκεί;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ε αυτό κι αν δεν είναι μοναδικό, να έχουμε συμφορουμίτη στην Ισλανδία
πώς είναι η ζωή εκεί;
Πραγματικά...

Μπράβο σου konstantinos, όχι μόνο μετανάστευσες που άλλοι το σκέφτονται χρόοονια και διστάζουν, αλλά πήγες και κάπου που σίγουρα πολλοί θα ήθελαν!

Περιμένουμε...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Να περιμένουμε τώρα και καμιά ανταπόκριση live από τη ζωή εκεί; Δεν ζητάμε και πολλά ε;
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Δεν έχω παρά να σου πω ένα ειλικρινές ΜΠΡΑΒΟ! Οπως φαίνεται, αυτή η χώρα τελικά σε κέρδισε με όλους τους τρόπους! Πραγματικά είμαι περίεργη να μάθω πώς είναι να είσαι μόνιμος κάτοικος Ισλανδίας πλέον. Σε παρακαλώ πέστα όλα αναλυτικά. Θα έχει ενδιαφέρον μια σύγκριση Ελλάδας-Ισλανδίας σε επίπεδο καθημερινότητας, τιμών ενοικίων, μισθού κλπ κλπ...
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Να μας γράψει την συνέχεια της ιστορίας πρώτα !!! :)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Περιμενουμε τη συνεχεια και ετοιμαζε κρεβατια για φιλοξενια!
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
μία στις 100

Παιδιά ευχαριστώ πολυ για τα καλα σας λόγια, ομως
πραγματικα δε ξερω απο που να αρχισω...
Ειμαι κατι λιγοτερο απο 2 μηνες εδω , αλλα εχω προσαρμοστει προ πολλου:), περίπου πάνω στις 3 εβδομαδες θα έλεγα!
Είναι μια ιδιαιτερη χωρα , άλλες οι συνθήκες , μιαν άλλη ζωη τελείως. Μου αρέσει πολύ πολύ και, πολυ σημαντικό, μου ταιριάζει...

Σιγα σιγα θα ξετιλυξω το κουβάρι...

Παμε να ρίξουμε μια ματιά στις 27/3/2012? στο 2ο ταξίδι?
για παμε...

Άφιξη πλέον στο άγνωστο κομματι της χώρας και για μένα, και εχοντας σχετικά περιορισμένο χρόνο,επόμενος σταθμός μας ήτανε το χωριό Vik, ένα γραφικότατο ψαροχωρι με αρκετές "καλλονές" να το περιτριγυρίζουν.
Όπως ο παγετώνας , καταρρακτακια, το Reynisfjara με τις στήλες του βασάλτη στην παραλία κλπ κλπ
Πάντως υπάρχει ένα μέρος που, βλεποντας το απο τις φωτογραφίες, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το θεωρούν σημαντικό αξιοθέατο και γιατί όλοι το επισκέπτονται. Ενα μερος που μου προκάλεσε πολύ παραξενα συναισθήματα και με υποχρέωσε να στέκομαι για πολλη ώρα σε ένα σημείο ακίνητος ,χωρίς να σκέφτομαι, μόνο κοιτούσα ανεκφραστος, χάθηκα...

Το Dyrholaey

Γιάτι?
Νομίζω πως βρήκα την απάντηση στο 3ο μου ταξιδι, όπου η θάλασσα ήταν ήρεμη...

Γαλήνη

Σήμερα όμως δεν ήταν ετσι, σήμερα ηταν

Ενέργεια

νόμιζα πως τα βράχια θα σπάσουν απ΄ τα κύματα...
Δε θα το ξεχάσω ποτέ, έτσι μου αρέσει πιο πολύ, έτσι θέλω να το ξαναδώ, ,και έτσι το συνιστω καλύτερα!

Οπωσδήποτε επίσκεψη στην παραλία Reynisfjara, αυτό δε χάνεται!
Μικρή περιηγηση στο Vik και γινόμαστε παράνομοι τρέχωντας πανω απο 120, εχουμε αργήσει για το Hotel Laki στο Kirkjubaejarklaustur, 70 km ανατολικα του Vik, τους είπαμε 19:30, ειναι 19:30 και έχουμε άλλα 60km.

Στο μεταξυ ο καιρός είναι πολυ καλός, σύννεφα σχεδον καθόλου,μακάρι να δουμε σήμερα το Σέλας, μέχρι στιγμης μας αντιστεκεται σθεναρά.

Στις 19:45 περιπου ο ηλιος μολις ειχε δυσει, το φως ακομα άπλετο...
-Ρε Άννα, αυτή η μικρη πράσινη γράμμη πάνω δεξιά τι είναι?
- Η φαντασία σου είναι, που μου θες και Σέλας μερα μεσημερι!

Δικιο εχει, τόσο νωρις με τετοιο φως, αποκλείεται...


μα η φαντασία ειναι...

Πράσινη και ροζ?

 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.859
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
άψογος.:clap:

περιμένουμε τις απαραίτητες φωτό.
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
πολλά μπράβο στην δύσκολη αποφασή σου!:clap: Περιμένουμε την συνέχεια και λεπτομέρειες από την ζωή εκεί.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Πωπω, travelstoritis στην Ισλανδια!! Οσοι απο εμας εχουμε παει εχουμε αγαπησει αυτην την χωρα! Για μενα μεχρι σημερα η Ισλανδια ειναι στα 2 καλυτερα μου ταξιδια!

Θα ηθελα να μας δωσεις οσο πιο πολλα στοιχεια μπορεις, για την ζωη, για τους ανθρωπους...
Μπραβο σου!!!
Να σου πανε ολα καλα! Αλλα κ αν κατι δεν παει οπως θα ηθελες, εισαι ηδη πιο πλουσιος, πιο γεματος, πιο ικανος!
Και ετοιμος για μεγαλυτερα πραγματα!
:)
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
...και κοκκινη και μπλε?

Ναι είναι!

"μα πως ειναι δυνατόν..." αφου ακομα μερα ειναι εχει παρα πολυ φως.

σκεψου..

με μια πιο προσεκτικη ματια, και αφου βγηκαμε απο το αυτοκινητο, υπηρχαν παντου πρασινες λωριδες ,σε πολλα σημεια του ουρανου ,με αναιπαισθητη κινηση να της χαρακτηριζει.

Και λιγο ροζ καπου εκει αναμεσα!

Εκει ομως που κοιτουσαμε ήταν ο νοτος!

Μα τι δουλεια εχει το Βορειο Σελας στο Νότο? και μαλιστα αρκετα χαμηλα


Σκεψου...

Αφου η Ισλανδια Βρισκεται ελαφρως νοτια της ζωνης του Σελαος, τοτε μονο 1 εξηγηση υπαρχει...απο μεσα μου κρυφοπανυγυριζα

Σε περιπτωσεις που η δραστηριοτητα ειναι πολυ υψηλη, η ζωνη του Σελαος επεκτεινεται προς τα Νοτια και οσο παει. Και ηδη το βλεπαμε οχι μονο Νότια αλλα και πολυ χαμηλα! που σημαινει...ε ρε την τυχη μου μεσα, επιτελους, 2 χρονια το κηνυγουσα, ενα σελας κολλοσο!!!!!! απο αυτα που μονο σε σουπερ φωτο ή σε photoshop μπορεις να δεις.

Ειναι 8 και κατι ,εχουμε αργησει για το hotel laki,πως να αφησουμε το θεαμα, ψυχραιμια, ακομα μερα ειναι, φαντασου τι εχει να γινει τη νυχτα!

Γραμμη για το χοτελ με κλεφτες ματιες...παντου!

Φτανουμε στο χοτελ κατα τις 9,πλεον ειναι σχεδον νυχτα, παμε ρεσεψιον ,χαρτουρα κλπ κλπ, πεταμε τα πραγματα στο δωματιο, ανοιγουμε τη μπαλκονοπορτα και βγαινουμε κυριολεκτικα στην εξοχη, με ξυλινα μικρα διασπαρτα σπιτακια,πινελιες ομορφιας...

Σημερα ομως η μεγαλη ομορφια απεχει 100 χιλιομετρα απο την επιφανεια της γης.
Διαπιστωνω οτι υπαρχει αρκετος κοσμος τριγυρω και επικρατει ενας ενθουσιασμος. Ο ουρανος ειναι πεντακαθαρος.

Βορας-Νοτος-Ανατολη και Δυση , ειναι παντου, εντονο πρασινο, ροζ,ενιοτε μπλε και λιγο κοκκινο, ζωγραφικη, γραμμες, ακανονιστο , κουρτινα, "κορώνα", αρχιτεκτονικη...

Εμφανιζεται απο το πουθενα, σαρωνει τον ουρανο πολυ-πολυ γρηγορα,αναβοσβηνει, σα ζωντανος οργανισμος, καλυπτει σχεδον ΟΛΟ τον ουρανο τοσο ψηλα οσο και χαμηλα , απο τις 9 μεχρι σχεδον τις 3

6 ολοκληρες ωρες, που φανηκαν οχι αιωνας αλλα σα κλασμα δευτερολεπτου, δε μου ηταν αρκετες...

Τρέλανε εμας αλλα και τους Ισλανδους ακόμα, σπανια βλεπουν και αυτοι παρόμοιας εκτασης και εντασης απ ΄οτι μαθαμε, εκεινη τη νυχτα δε θυμαμαι καν το δωματιο μου, εκεινη τη νυχτα δε κοιμηθηκε κανεις...

...Ενα μεγαλο ευχαριστω...







 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ζηλεύω αλλά χαίρομαι που έζησες αυτό το όνειρο που έγινε πραγματικότητα.

Μακάρι να μπορούσες να παραθέσεις κάποια φωτό από εκείνη τη νύχτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom