Ισλανδία Ισλανδία

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Όπως κάνω σύγκριση σε ξενοδοχεία – ρεστωράν, οι τιμές έχουν πάρει ένα 40-70% πάνω από τον Σεπτέμβριο του 2008. Για το blue lagoon όμως τα 19,20ευρώ (2.400 ISK με τότε ισοτιμία 1.000 ISK = 8ευρώ) που ήταν το εισιτήριο εισόδου σε σύγκριση με τα 85 ευρώ που διαβάζω τώρα η αύξηση είναι 340%!!!
Και θα ανεβει κι αλλο. Ειναι απο τα βασικα "αξιοθεατα" της Ισλανδιας και απο τα ελαχιστα με εισοδο. To 2008 που πηγες ηταν περιοδος οικονομικης κρισης για την Ισλανδια. Ακολουθησαν χρονια αναπτυξης με πολυ γρηγορους ρυθμους απο τοτε και παραλληλα, πολυ μεγαλη αυξηση του τουρισμου. Βαλε πληθωρισμο, αυξηση προσφορας/ζητησης, θεωρω οτι αν τωρα ενα ταξιδι στην Ισλανδια ειναι πανακριβο, σε μερικα χρονια ακομα θα ειναι απλησιαστο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Η οικονομική κρίση στην Ισλανδία ξέσπασε λίγες μέρες μετά την επιστροφή μου (Οκτώβριος 2008). Η ισοτιμία είχε φτάσει 1000ISK = 4,35€
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η οικονομική κρίση στην Ισλανδία ξέσπασε λίγες μέρες μετά την επιστροφή μου (Οκτώβριος 2008). Η ισοτιμία είχε φτάσει 1000ISK = 4,35€
Οκ. Δεν αλλαζει τπτ απο αυτα που ανεφερα.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα,

το Μάρτιο θα ταξιδέψω στην Ισλανδία και το ταξίδι το οργανώνουμε εμείς. διαβάζω αρκετές πληροφορίες που με βοηθάνε από το φόρουμ. θα ήθέλα αν γνωρίζετε να μου πείτε:

1) για να δω ισλανδικά άλογα υπάρχει κάποια φάρμα που προτείνετε; ή αυτά που βλέπουμε στις φωτογραφίες είναι απλά ελεύθερα στη φυσή;

2) Κάποιο ιδιαίτερο μέρος για φαγητό/ποτό; όπως για παράδειγμα το Friðheimar (ντοματο εστιατόρειο)

3) γενικές πληροφορίες που αξίζουν να αναφερθούν
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.459
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα,

το Μάρτιο θα ταξιδέψω στην Ισλανδία και το ταξίδι το οργανώνουμε εμείς. διαβάζω αρκετές πληροφορίες που με βοηθάνε από το φόρουμ. θα ήθέλα αν γνωρίζετε να μου πείτε:

1) για να δω ισλανδικά άλογα υπάρχει κάποια φάρμα που προτείνετε; ή αυτά που βλέπουμε στις φωτογραφίες είναι απλά ελεύθερα στη φυσή;

2) Κάποιο ιδιαίτερο μέρος για φαγητό/ποτό; όπως για παράδειγμα το Friðheimar (ντοματο εστιατόρειο)

3) γενικές πληροφορίες που αξίζουν να αναφερθούν
Καλησπέρα,
1) Τα Ισλανδικά άλογα εκτρέφονται. Δεν γνωρίζω συγκεκριμένες φάρμες, αλλά επειδή δεν υπάρχει άγρια πανίδα για να τα απειλήσει τα αφήνουν ελεύθερα και μπορείς να τα δεις κατα το πέρασμα έξω απο φάρμες, ακόμα και να τα πλησιάσεις. Συνιστάται να μην ταΐζονται απο τουρίστες!
3) Πολύ γενική ερώτηση. Τουλάχιστον πες μας πως θα κάνετε το ταξίδι. Με αυτοκίνητο; Με τουρ; Θα κάνετε κάμπινγκ; Τι θα επισκεφτείτε;
Edit: Άκυρο το καμπινγκ για Μάρτιο.
 
Last edited:

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα,
1) Τα Ισλανδικά άλογα εκτρέφονται. Δεν γνωρίζω συγκεκριμένες φάρμες, αλλά επειδή δεν υπάρχει άγρια πανίδα για να τα απειλήσει τα αφήνουν ελεύθερα και μπορείς να τα δεις κατα το πέρασμα έξω απο φάρμες, ακόμα και να τα πλησιάσεις. Συνιστάται να μην ταΐζονται απο τουρίστες!
3) Πολύ γενική ερώτηση. Τουλάχιστον πες μας πως θα κάνετε το ταξίδι. Με αυτοκίνητο; Με τουρ; Θα κάνετε κάμπινγκ; Τι θα επισκεφτείτε;
Edit: Άκυρο το καμπινγκ για Μάρτιο.
Θα έχουμε αμάξι και θα κινηθούμε στο Νότιο μέρος μέχρι diamond beach. Από καταρράκτες και βασικά αξιοθέατα νομίζω είμαστε κομπλέ (ευτυχώς υπάρχει αρκετό υλικό στο σαιτ). Αν υπάρχουν προτάσεις για φαγητό/γλυκό που αξίζει να σημειωθούν καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις. 😊
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Γυρίσα από Ισλανδία πριν κάτι μέρες. Υπέροχη χώρα, με αρκετά καλές υποδομές, ειδικά σε ξενοδοχεια - boutique όπως και σε εστιατόρια, μουσειά, αξιοθεατα
Αλλά αν ήταν να ακούω ξερόλες, δεν θα είχα επισκεφθει αυτά που έχω δει μέχρι σήμερα.
1676135275629.png
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.033
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αλλά αν ήταν να ακούω ξερόλες, δεν θα είχα επισκεφθει αυτά που έχω δει μέχρι σήμερα
Τι εννοείς?
Μπορείς να μοιραστείς λίγα παραπάνω από την εμπειρία σου εκεί? Πόσες μέρες και που έμεινες? Με πολύ αργους ρυθμούς ετοιμάζουμε το ταξίδι μας για τον Ιούλιο και θα ήταν ιδιαίτερα βοηθητικές οι πληροφορίες σου,μιας και μόλις επέστρεψες! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Απάντηση σε αυτό:
Ισλανδία - Ισλανδία

Το ταξίδι ήταν σχεδόν 5 μέρες (επιστροφή στην Βαρσοβία ήταν τα μεσάνυχτα Κυριακής προς Δευτέρας)

1 βραδιά Blue Viking Guesthouse στο Keflavik (αρκετά basica, άλλα καλό για την τοποθεσία)
2 και 3 βραδιά Frost and Fire Home – Frost & Fire Hotel υπέροχο boutique hotel, με 2 "τζακουζι" με θερμό νερό και πρωινό
4 βραδιά Hilton Nordica Reykiavik

Αμάξι κλείσαμε από εδώ, αρκετά καλή τιμή για Dacia Duster (πέντε μέρες 410 ευρώ με φουλ βασική ασφάλεια), το αμάξι ολοκαίνουργιο (4000 χλμ) Lotus Car Rental: Car Rental Iceland with Five Star Service

Σχετικά με το αμάξι. Κανόνας! Την πόρτα την ανοίγουμε ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ χέρια μας, μιας και ο αέρας εκεί δεν είναι παίξε γέλασε (εγώ σχεδόν την κατέστρεψα την πόρτα μου)

Από τιμές, δεν θα έλεγα ότι είναι τραγικές, αν και είχαμε φαγητο και αλκοολ μαζί μας, αλλά αυτά αυριο, μιας και είναι Σάββατο και βγαίνω για μπυρες
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Φαγητό είχαμε από Πολωνία, μερικά πακέτα λυοφιλοποιημένο φαγητού, άλλα στο Ρέικιαβικ δοκιμάσαμε μερικά εστιατόρια

Seabaron
Se connecter à Facebook
Seabaron · Geirsgata 4a, 101 Reykjavík, Islande

Σούπα αστακός για 1890 ISK με φρέσκο ψωμί (με επιπλέον 250 ISK είχαμε νον λιμιτ ψωμί) και για 650 ISK ένα κομμάτι "μπριζόλας" φάλαινας.

1676194477576.png


1676194491785.png


101 Reykjavik Street Food
Top Street Food And Traditional Icelandic Food Restaurant Reykjavik
101 Reykjavik Street Food · Skólavörðustígur 8, 101 Reykjavík, Islande

Πολλύ καλό fish and chips προς 2100 ISK

1676194514967.png


Bæjarins Beztu Pylsur
Bæjarins Beztu Pylsur
Bæjarins Beztu Pylsur · Tryggvagata 1, 101 Reykjavík, Islandia

Eδώ δεν ξετρελάθηκα με τα διασημα χοτ ντογκ. Έχω φάει μακράν καλύτερα. Τιμή 650 ISK

1676194530986.png
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φαγητό είχαμε από Πολωνία, μερικά πακέτα λυοφιλοποιημένο φαγητού, άλλα στο Ρέικιαβικ δοκιμάσαμε μερικά εστιατόρια

Seabaron
Se connecter à Facebook
Seabaron · Geirsgata 4a, 101 Reykjavík, Islande

Σούπα αστακός για 1890 ISK με φρέσκο ψωμί (με επιπλέον 250 ISK είχαμε νον λιμιτ ψωμί) και για 650 ISK ένα κομμάτι "μπριζόλας" φάλαινας.

View attachment 421651

View attachment 421652

101 Reykjavik Street Food
Top Street Food And Traditional Icelandic Food Restaurant Reykjavik
101 Reykjavik Street Food · Skólavörðustígur 8, 101 Reykjavík, Islande

Πολλύ καλό fish and chips προς 2100 ISK

View attachment 421653

Bæjarins Beztu Pylsur
Bæjarins Beztu Pylsur
Bæjarins Beztu Pylsur · Tryggvagata 1, 101 Reykjavík, Islandia

Eδώ δεν ξετρελάθηκα με τα διασημα χοτ ντογκ. Έχω φάει μακράν καλύτερα. Τιμή 650 ISK

View attachment 421654
Εγώ πάλι το χοτ ντογκ το βρήκα πεντανοστιμο. Ίσως γιατί το απόλαυσα ένα βράδυ στο Ρέικιαβικ ανάμεσα σε τουρίστες και ντόπιους 🙄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.878
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom