Ισλανδία Ισλανδια για 3 μερες

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μια συμβουλη απο τους εμπειρους της ισλανδιας! Το παρακατω προγραμμα βγαινει να το κανω ή δεν αξιζει;

1 μερα reykiavik-vik (διανυκτερευση βικ)
2 μερα vik-hofn (διανυκτερευση χοφν)
3 μερα hofn-lake myvatn (διανυκτερευση λιμν)
4 μετα lake myvatn-reykiavik (διανυκτερευση ρευκιαβικ)

Με δεδομενο οτι δεν θα ξαναπαω... να κανω τον κυκλο ή να μεινω στο νοτιο τμημα;
Σε 4 μέρες θα επικεντρωθείς στο Ρέικιαβικ (διαμονή), Χρυσό Κύκλο (μονοήμερη) και ίσως να φτάσεις μέχρι τη λίμνη Jokulsarlon (με διαμονή στο Skaftafell).
Οι μέρες δε φτάνουν να κάνεις οδικά τον κύκλο.
Αν είχες καναδυό μέρες ακόμα θα μπορούσες αφού επιστρέψεις απ' το νότιο κομμάτι πίσω στο Ρέικιαβικ, να πας αεροπορικά στο Ακουρέιρι και από εκεί είτε με αυτοκίνητο είτε με οργανωμένο τουρ να δεις τα αξιοθέατα του βορειοανατολικού κομματιού (ιδέες πχ στο https://www.nat.is/online_booking/sba_nordurleid_online/jewels_of_the_north.htm).
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μεινε Ρευκιαβικ. Δε λεει τπτ αλλα βολευει. Κι απο κει ανετοτατα προλαβαινεις 1 μερα golden circle, 1 χερσονησο snaefellsnes (κ τα σχετικα τρεκινγκ) κ 1 pingvellir με τα σχετικά.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στο Reykjavik είναι πολύ ακριβή η διαμονή, γι αυτό πρότεινα το Selfoss που είναι πιο κοντά σε Pingvellir και Jokulsarlon.
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Μια συμβουλη απο τους εμπειρους της ισλανδιας! Το παρακατω προγραμμα βγαινει να το κανω ή δεν αξιζει;

1 μερα reykiavik-vik (διανυκτερευση βικ)
2 μερα vik-hofn (διανυκτερευση χοφν)
3 μερα hofn-lake myvatn (διανυκτερευση λιμν)
4 μετα lake myvatn-reykiavik (διανυκτερευση ρευκιαβικ)

Με δεδομενο οτι δεν θα ξαναπαω... να κανω τον κυκλο ή να μεινω στο νοτιο τμημα;
Καλημερα !

Λοιπον, αυτο το προγραμμα 100% οχι.
Καταρχας δε συνιστω με τιποτα bus tours. Επισης, δε γνωριζω το budget σου . Εδω θα σου προτεινω τι θα εκανα εγω Συνιστω οπωσδηποτε αυτοκινητο.
Εχεις 4,5 μερες και σου προτεινω το εξης.

1η μερα.
Αναχωρηση νωρις το πρωι απο Ρευκιαβικ για χρυσο κυκλο δηλαδη Pingellir ( οχι πολυ χρονο εκει), Geysir-strokkur ( καφε στο Geysir Glima bistro) και φυσικα Gulfoss τουριστικη πλευρα. Αν δεν εχει χιονια ή εστω οι δρομοι ειναι ανοικτοι ,αναλογως και το αυτοκινητο που εχετε, δοκιμαστε κατι εντελως διαφορετικο . Πηγαινετε και στην απεναντι πλευρα του Gulfoss (super προτεινομενο, ρωτα τους ντοπιους για οδηγιες) Θα με θυμηθητε... Επιστροφη απο Reykholt και σταση στον κρατηρα Kerid. Διαμονη διανυκτερευση Selfoss , νυχτερινο σπα στο Guest house ή στην πισινα της πολης .(προτεινομενο). Το βραδυ βρειτε ενα σκοτεινο σημειο και αναζητηστε την Αυρα του Βορρα...

2η μερα
Αναχωρηση απο Selfoss νωρις το πρωι, δειτε τους καταρακκτες Seljalandsfoss (+ συν τον κρυφο καταρρακτη 200 μετρα αριστερα με τα ποδια), Skogarfoss ( ανεβειτε τη σκαλα στα δεξια, στη μεση της αναβασης ακολουθειστε με προσοχη το μονοπατι αριστερα...).Εαν θελετε, οταν δειτε ταμπελα αριστερα για Sólheimajökull glacier η Myrdalsjokul glacier, καντε μια επισκεψη στη βαση του παγετωνα, δε θα παρει πολυ χρονο. Κοντα στo Skogar υπαρχει ενας δρομος που οδηγει σε εγκατελειμενο αεροπλανο που κατεπεσε στην παραλια κατα τον Β παγκοσμιο πολεμο, εντυπωσιακο το ταιρεν τριγυρω .. Θεωρω πως προλαβαινετε ανετα. Συνεχιζετε για Vik. Στο δρομο σταματατε οπωςδηποτε στο Dyrholaey (απο τα αγαπημενα μου). Εδω απλα παρτε το χρονο σας και εξερευνηστε...
Επειτα, λιγο πριν το Vik, στριβετε δεξια για Reynisfjara . Ειναι μια μικρη ακτη με βασαλτικες στηλες, αξιζει και δε παιρνει πολυ χρονο!
Συνιστω να μεινετε στο Vik ή και καπου πριν ή μετα απο αυτο αλλα κοντα. Το βραδυ αναζητηστε το Σελας...οπως και καθε βραδυ.

3η μερα
Αναχωρηση νωρις απο Vik ή απο καπου εκει κοντα!
Οδηγειτε καρφι 3 ωρες + καποιες στασεις μεχρι το το Skaftafell National park. Θα δειτε ταμπελα οπου σας οδηγει στη βαση της ομωνυμης εταιριας.απο εκει καντε μια συντομη πεζοπορια στο 20 λεπτων στον καταρρακτη Svartifoss. Μολις τελειωσετε, πηγαινετε κατευθειαν στη λιμνη Jokulsarlon , τον τελικο σας προορισμο.Περαστε εκει το υπολοιπο της ημερας, τα λογια ειναι περιττα...
Εννοειται θα πατε και στην ακτη στην πλευρα της θαλασσας!!!
Διανυκτερευση στο κοντινοτερο δυνατο Guesthouse Hali ή Gerdi , τωρα ισως να υπαρχουν κι αλλα.

4η μερα
Αναχωρηση με το πασο σας, αφου ριξετε ακομη ματια στη Jokulsarlon...
Στο δρομο της επιστροφης, 10 km μετα τη Jokulsarlon , υπαρχει μια ακομα λιμνη που δε φαινεται απο το δρομο , αξιζει 100%.
Υπαρχει σχετικη ταμπελα για Fjalsarlon , στριβετε δεξια.
Κατα το υπολοιπο της επιστροφης σας στο Ρευκιαβικ, σταματατε κατα βουληση οπου επιθυμειτε και σε οτι δε προλαβατε να δειτε κατα τη μεταβαση.Το βραδυ εξοδος σε καποιο απο τα cafe-bar της οδου Laugavegur.

5η μερα (μιση μερα)

Εξερευνηστε το Ρευκιαβικ
Hallgrimskirkja, Harpa, βολτα κατα μηκος της παραλιας. Οδος Laugavegur, Παλιο τμημα της πολης πισω απο τη λιμνουλα Tjorn , κοντα στο κεντρο
Ολα αυτα αρκουν και δε κοστιζουν πολυ χρονο.
Τωρα , αν κατα τη μεταβαση σου στο αεροδρομιο χωρεσεις και ενα blue Lagoon , Ok!

Για φαγητο θα ψωνιζετε απο τα Bonus σουπερμαρκετ , επισης Pylsur ισλανδικο hot-dog και φυσικα burger menu απο τα βενζιναδικα καθοδον μεχρι τη Jokulsarlon και επιστροφη! Εαν θα επισκεφτεις καποιο εστιατοριο για να δοκιμασεις τοπικη κουζινα ( οπως φαλαινα!) εναποκειται καθαρα στο budget σου.

Αυτες ειναι οι δικες μου προτασεις,ολα αυτα και ακομα περισσοτερα τα εχω κανει , αυτο το προγραμμα το εχω κανει και θεωρω οτι βγαινει, αλλα σημειωτεον ταιριαζει στις δικες μου ταχυτητες και τροπο ταξιδιου. Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.
Καλο ταξιδι !
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για το χρονο σας. Κωνσταντινε ησουν υπεραναλυτικος σ ευχαριστω πολυ μου ελυσες πολλες αποριες! Η γυναικα μου επαθε πλακα με τις λεπτομεριες που μας εδωσες. Θα προσπαθησουμε να ακολουθησουμε αυτο το προγραμμα που μας εβγαλες.
Το μπατζετ δεν ειναι ιδιετερα μεγαλο στο περιπου διαθετουμε γυρω στα 350 για διαμονη, 150 για αυτοκινητο και αλλα τοσα για καυσιμα,και περιπου 80 ευρω για καθημερινα εξοδα ειναι καλα;
Επισης αν εχετε καποια καλη εταιρια ενοικιασεως αυτοκινητου γιατι διαβαζω συνεχως για κρυφες χρεωσεις, εξτρα ασφαλισεις κλπ...!

Ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο Reykjavik είναι πολύ ακριβή η διαμονή, γι αυτό πρότεινα το Selfoss που είναι πιο κοντά σε Pingvellir και Jokulsarlon.
Σωστα. Αν θες ομως λιγο βορεια στη χερσονησο που ειπα, βολεύει καλυτερα η πρωτευουσα. Κ οταν ειπα πρωτευουσα εννοουσα φθηνη διαμονή στα προαστια, πχ αεροδρομιο κλπ, με υποχρεωτικο ΙΧ βεβαια.
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Διαμονη στο Ρευκιαβικ με airbnb( Tο συνιστω ανεπιφυλακτα) 40-50 ευρω το βραδυ και για τα 2 ατομα. 1 διαμονη κοντα σε Jokulsarlon , 1 Selfoss και 1 κοντα στο Vik ή εντος και θα ειστε εντος προυπολογισμου 350 ευρω . Εγω θα εκλεινα απο σημερα, τωρα κιολας μεσω booking.com τις 3 διανυκτερευσεις στην ενδοχωρα διοτι υπαρχει δωρεαν ακυρωση μεχρι την ημερομηνια αφιξη σας. Υπενθυμιζω οτι η ζητηση ειναι τεραστια και αν δε κινηθειτε γρηγορα δε θα βρειτε τιποτα με λογικη τιμη στην ενδοχωρα.

Εγω στην Ισλανδια εκλεινα παντα αυτοκινητο απο https://www.bluecarrental.is/ , αυτοκινητα σε εξαιρετικη κατασταση,καλες τιμες συγκριτικα για Ισλανδια, σουπερ εξηπηρετηση , ελαστικοι κανονες παραλαβης παραδοσης, με ολες τις ασφαλειες συν την πολυ σημαντικη ασφαλεια SCDW, την οποια στις περισσοτερες εταιριες την πληρωνεις και μαλιστα χρυσο ! παραδειγμα https://www.bluecarrental.is/book/cars/
Παντως καντε και ερευνα αγορας διοτι πανε 3 χρονια που επεστρεψα στην Ελλαδα και σιγουρα θα εχουν ξεπεταχτει και αλλες εταιριες.

80 Ευρω καθημερινα εξοδα , φτανουν αν παραμεινετε προσηλωμενοι στο τριπτυχο Supermarket-Hotdog-burger/pizza menu!!!! .Παντως αν βρειτε ευκαιρια και χρονο να επισκεφτειτε πισινα οποιασδηποτε πολης ( λεμε τωρα), κοινοτητας ή χωριου, απλα καντε το (γυρω στα 4-5 ευρω)!

150 ευρω για βενζινη ειναι οκ

Αν μπορω να απαντησω σε αλλες αποριες ευχαρίστως !

Εχετε επισης υποψιν οτι σε ολα τα hostels+ guesthouses +airbnb εχετε τη δυνατοτητα παρασκευης των δικων σας γευματων !
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Νομίζω ότι το εγκαταλειμμένο αεροπλάνο βρίσκεται στην ακτή από το 1973 και όχι το Β΄Παγκόσμιο πόλεμο.
Επίσης μια εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτου που χρησιμοποίησα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
https://lagooncarrental.is
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Νομίζω ότι το εγκαταλειμμένο αεροπλάνο βρίσκεται στην ακτή από το 1973 και όχι το Β΄Παγκόσμιο πόλεμο.
Επίσης μια εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτου που χρησιμοποίησα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
https://lagooncarrental.is
Εχεις δικιο, ευχαριστουμε για τη διορθωση.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπερα βρισκω καποια οικονομικα εισητηρια περιπου 170 ευρω για ισλανδια 11 εως 15 μαρτιου ξερω οτι ειναι πολυ λιγες μερες καθως 11 φτανουμε βραδυ και 15 φευγουμε πρωι. Αλλα αν μεινω περισσοτερο το μπατζετ αναιβενει πολυ οχι μονο στα αεροπορικα αλλα και σε ξονοδοχεια κλπ! Θα θελα να μου πειτε αν Ειναι λαθος να παμε για τοσες λιγες μερες; Δυσκολα να παω αλλη φορα παντως
Που βρηκες αυτη την τιμη;
Στη θεση σου δεν θα το σκεφτομουν καθολου (η Ισλανδια ειναι μεγαλο ονειρο). :rolleyes:
Σου ευχομαι να πας και θα σε περιμενουμε να μας τα πεις ;)
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Εκλεισα αθηνα κατοβιτσε και κατοβιτσε ρευκιαβικ με την wizz air και ρευκιαβικ λοβδινο με την easyjet δεν εχω κλεισει ακομη την πτηση λονδινο αθηνα περιμενω για καποια προσφορα!

Παιδια συνεχιζω να σας ευχαριστω για τις πληροφοριες
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Λοιπον παιδια ακουστε πως κανονισαμε τις διανυκτερευσεις!
Πρωτο βραδυ selfoss ,δευτερο βραδυ klaustur-hof guest house, και τρια βραδια ρευκιαβικ.
Θα κανουμε το προγραμμα που μας εβγαλε ο κωνσταντινος λιγο διαφορετικα! Θα ξεκινησουμε απο την δευτερη μερα οπως την περιγραφει και την πρωτη μερα που μας λεει για golden circle θα την κανουμε στο τελος που θα εχουμε ως εδρα το ρευκιαβικ.
Πως το βλεπετε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom