Ισοθερμικά εσώρουχα

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γιατι δεν αγοραζεις απο εκει;
Το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι οτι απο το τοσο κρύο που ακούω οτι εχει δεν θα προλάβω να δω το μαγαζι καθ'ότι είμαι πολύ κρυουλιάρα!!!:xmas_biggrin:

Ιωάννα η κόρη σου που είναι στην Ελβετία φοράει ισοθερμικά ή πως ζεσταίνεται γιατί νομίζω οτι δεν θα συνηθίσω ποτέ το κρύο και τη μετανάστευση.Τι ήταν αυτό στο Media markt που είχε τόση διαφορά γιατί ψάχνω και για ηλεκτρικά;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλυτερα οτι θες να ψωνισεις να το παρεις απο εκει. Φιλη μου που μενει εκει λεει οτι οι τιμες ειναι καλυτερες εκει.
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
παιδια υπαλληλος του lidl μου ειπε οτι στεινετε ουρα εξω απο το μαγαζι απο τις 7... αν ειναι δυνατον..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
mchrisober said:
βολο.

φανταζομαι και σε αλλες περιοχες εγινε το ιδιο.
Βολος !
λογικό μου ακούγεται
αλλα αν είναι να ταλαιπωρηθεις πηγαίνοντας ξανα και ξανα
για να κερδίσεις 5 - 10 ευρώ στο τέλος σε σχέση με αυτα που πουλάνε στα intersport μάλλον το θεωρώ παράλογο
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
οχι, το πηρα τον lidl απο εκει. επι της Λαρισης ειναι πλεον. 10 ευρο φιλε δεν ειναι λιγο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
οχι, το πηρα τον lidl απο εκει. επι της Λαρισης ειναι πλεον. 10 ευρο φιλε δεν ειναι λιγο.
Δεν το πήραν (τουλάχιστον σήμερα το πρωί ήταν εκεί) ...Αυτό στη Λαρίσης είναι άλλο υποκατάστημα (πρώην ALDI)....τεσπα...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
alkistismaria said:
Το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι οτι απο το τοσο κρύο που ακούω οτι εχει δεν θα προλάβω να δω το μαγαζι καθ'ότι είμαι πολύ κρυουλιάρα!!!:xmas_biggrin:

Ιωάννα η κόρη σου που είναι στην Ελβετία φοράει ισοθερμικά ή πως ζεσταίνεται γιατί νομίζω οτι δεν θα συνηθίσω ποτέ το κρύο και τη μετανάστευση.Τι ήταν αυτό στο Media markt που είχε τόση διαφορά γιατί ψάχνω και για ηλεκτρικά;
Οχι δεν φοράει...ντύνεται όπως θα ντύνονται εδώ απλά φοράει ένα καλό πάνωφορι , το σκούφι της και το κασκόλ της...τίποτε περισσότερο...εξάλλου με τόση ζέστη στο γραφειο θα έπρεπε να γδύνεται....
Θα συνηθισεις μην ανησυχείς...
Πήγαμε στο media markt στο Freiburg σαν αυτά που υπάρχουν και εδώ στην Ελλάδα...κάτι σαν κωτσόβολος..πολυ καλές τιμές..βέβαια τους Ελβετός τους συμφέρει να ψωνίζουν Γερμανία γιατι έχουν και επιστροφή ΦΠΑ γύρω στο 12 %.παντως οι τιμές στην Γερμανία στην εστίαση,στο σούπερ μάρκετ,στα καφέ,τι να πώ καμία σχέση με εδώ...
Δεν ξέρω σε ποια πόλη πας...αλλα μπορείς να το ψάξεις το media markt στο Ίντερνετ..
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Τα ισοθερμικά εσώρουχα είναι μια καλή επιλογή, αλλά από μόνα τους δεν θα σας σώσουν. Χρειάζεται κάτι παραπάνω για να είμαστε καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες. Γενικά το σωστό ντύσιμο πρέπει να αποτελείται από 3 στρώματα. Πρώτο στρώμα είναι τα ισοθερμικά, τα οποία θα βοηθήσουν στη διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας του σώματος. Δεύτερο στρώμα είναι η γενική ένδυση πχ με ένα φλις είμαστε μια χαρά. Το τρίτο στρώμα πρέπει να είναι αντιανεμικό - αδιάβροχο για να μας προστατεύει από τον αέρα και να μας κρατάει στεγνούς. Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο είναι ότι τα ρούχα που θα φοράμε θα πρέπει να εξυπηρετούν τη διαπνοή, δηλαδή να αποβάλλουν την υγρασία. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φοράμε βαμβακερά διότι το βαμβάκι δεν στεγνώνει καθόλου εύκολα με αποτέλεσμα η υγρασία να μένει στο σώμα μας. Τα ρούχα που φοράμε δεν θα πρέπει να είναι ούτε πολύ σφιχτά πάνω μας ούτε πολύ χαλαρά.Το στρώματα αέρα που δημιουργούνται ανάμεσα στα ρούχα μας λειτουργούν σαν μόνωση. Οπωσδήποτε πρέπει να καλύψουμε και να κρατήσουμε στεγνά τα άκρα και το κεφάλι καθώς από εκεί χάνονται τα μεγαλύτερα ποσοστά θερμότητας. Τέλος το ντύσιμο σε 3 στρώματα μας εξυπηρετεί στο ότι έχουμε τη δυνατότητα να προσθέτουμε ή να αφαιρούμε ρούχα ανάλογα με τις συνθήκες. Εταιρείες που πωλούν τέτοιο ρουχισμό είναι πάρα πολλές, στην Ελλάδα μπορείτε να βρείτε ρούχα της The North Face, Lowe Alpine, Marmot, Mammut και αρκετές ακόμα σε μαγαζιά με είδη ορειβασίας, αναρρίχησης κτλ. Πείτε στους πωλητές τις ανάγκες σας για να σας βοηθήσουν να διαλέξετε τη σωστή ενδυμασία. Είναι δύσκολη η επιλογή τέτοιου είδους ρουχισμού και πρέπει να θυμόμαστε ότι το πιο μοδάτο δεν είναι και το πιο κατάλληλο για εμάς πάντα. Είναι ακριβά ρούχα αλλά θα τα έχετε μια ζωή. Εξάλλου ότι πληρώνεις παίρνεις!Καλά ταξίδια και...stay warm!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom