Ισοθερμικά εσώρουχα

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πήγα σήμερα στα lidl έτσι κι αλλιώς για ψώνια και πήγα στο ράφι με τα ισοθερμικά και είχε μείνει μόνο μία medium φανέλα και την πήρα.Τα κολάν ούτε για δείγμα.ήταν 10 παρά.

Πάντως δεν μου γέμισε το μάτι.Κατ αρχάς δεν νομίζω να μου είναι κολλήτο κι εγώ το ήθελα να είναι ''τσίτα''.Small δεν έχει στα αντρικά.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Τα ισοθερμικά εσώρουχα είναι μια καλή επιλογή, αλλά από μόνα τους δεν θα σας σώσουν. Χρειάζεται κάτι παραπάνω για να είμαστε καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες. Γενικά το σωστό ντύσιμο πρέπει να αποτελείται από 3 στρώματα. Πρώτο στρώμα είναι τα ισοθερμικά, τα οποία θα βοηθήσουν στη διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας του σώματος. Δεύτερο στρώμα είναι η γενική ένδυση πχ με ένα φλις είμαστε μια χαρά. Το τρίτο στρώμα πρέπει να είναι αντιανεμικό - αδιάβροχο για να μας προστατεύει από τον αέρα και να μας κρατάει στεγνούς. Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο είναι ότι τα ρούχα που θα φοράμε θα πρέπει να εξυπηρετούν τη διαπνοή, δηλαδή να αποβάλλουν την υγρασία. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φοράμε βαμβακερά διότι το βαμβάκι δεν στεγνώνει καθόλου εύκολα με αποτέλεσμα η υγρασία να μένει στο σώμα μας. Τα ρούχα που φοράμε δεν θα πρέπει να είναι ούτε πολύ σφιχτά πάνω μας ούτε πολύ χαλαρά.Το στρώματα αέρα που δημιουργούνται ανάμεσα στα ρούχα μας λειτουργούν σαν μόνωση. Οπωσδήποτε πρέπει να καλύψουμε και να κρατήσουμε στεγνά τα άκρα και το κεφάλι καθώς από εκεί χάνονται τα μεγαλύτερα ποσοστά θερμότητας. Τέλος το ντύσιμο σε 3 στρώματα μας εξυπηρετεί στο ότι έχουμε τη δυνατότητα να προσθέτουμε ή να αφαιρούμε ρούχα ανάλογα με τις συνθήκες. Εταιρείες που πωλούν τέτοιο ρουχισμό είναι πάρα πολλές, στην Ελλάδα μπορείτε να βρείτε ρούχα της The North Face, Lowe Alpine, Marmot, Mammut και αρκετές ακόμα σε μαγαζιά με είδη ορειβασίας, αναρρίχησης κτλ. Πείτε στους πωλητές τις ανάγκες σας για να σας βοηθήσουν να διαλέξετε τη σωστή ενδυμασία. Είναι δύσκολη η επιλογή τέτοιου είδους ρουχισμού και πρέπει να θυμόμαστε ότι το πιο μοδάτο δεν είναι και το πιο κατάλληλο για εμάς πάντα. Είναι ακριβά ρούχα αλλά θα τα έχετε μια ζωή. Εξάλλου ότι πληρώνεις παίρνεις!Καλά ταξίδια και...stay warm!!!
Μερικά καλά θερμοεσώρουχα θα βρείτε εδώ: AlpamayoPro
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σήμερα είδα αυτό Ισοθερμικά Εσώρουχα Campri
Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά....
Το έχω δει και εγώ. Στο site του πουθενά δεν αναγράφει διεύθυνση επικοινωνίας μόνο ένα τηλέφωνο και ένα mail, δεν έχει κάπου τους όρους συναλλαγών κτλ και κάπου γράφει ότι δεν έχει καμία πολιτική επιστροφών!
Εγώ δεν θα αγόραζα από εκεί.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
Το έχω δει και εγώ. Στο site του πουθενά δεν αναγράφει διεύθυνση επικοινωνίας μόνο ένα τηλέφωνο και ένα mail, δεν έχει κάπου τους όρους συναλλαγών κτλ και κάπου γράφει ότι δεν έχει καμία πολιτική επιστροφών!
Εγώ δεν θα αγόραζα από εκεί.
Μπορειτε να αγορασετε απευθειας απο δω
Campri Thermal Pants Mens - Campri
ειναι πολυ φτηνα, απο ποιοτητα δε ξερω
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Τυχαια σημερα ειδα αυτα σε πολυ καλες τιμες:
Θερμοεσώρουχα

Η Lowe alpnine γενικα ειναι καλη μαρκα γαι ειδη βουνου, αλλα δε τα εχω δοκιμασει, εχει εμπειρια κανεις?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδιά τελικά δεν είχε δαγκωτο κρύο αλλά με το κολάν απο το lidl και το μπουφαν σκι εμεινα πολύ ευχαριστημένη, δεν ξέρω σε τρελή βροχή τι θα έκανε πάντως.
Έχω καλή γνώμη και την επόμενη φορά θα πάω ξημερώματα να κατασκηνώσω εξω απο το lidl. :xmas_lol:
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
παιδιά τελικά δεν είχε δαγκωτο κρύο αλλά με το κολάν απο το lidl και το μπουφαν σκι εμεινα πολύ ευχαριστημένη, δεν ξέρω σε τρελή βροχή τι θα έκανε πάντως.
Έχω καλή γνώμη και την επόμενη φορά θα πάω ξημερώματα να κατασκηνώσω εξω απο το lidl. :xmas_lol:
Θα σου δώσω παραγελιά! :xmas_cheesygrin:
 

gordito

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Bελιγραδι
Να πω και εγω την εμπειρια μου.

Εχοντας ταξιδι στην Σερβια στον οριζοντα, αποφασισα και εγω να αγορασω ισοθερμικες καλτσες, γιατι δεν εχω καν μποτες ή κατι θερμο σε παπουτσι για casual χρηση.
Μη βαράτε, Στα Νοτια Προαστια στην Αθηνα μενω, δεν κανει κρυο εδω... :xmas_razz:

Anyway, εχοντας διαβασει εδω το θεμα, πηγα στα intersport και αγορασα ισοθερμικες κλατσες.
Οι φτηνοτερες που ειχε ηταν στα 7€ το ζευγαρι, 50% cotton και τα υπολοιπα 2-3 συνθετικα.

Δεν μπορω να πω οτι ειμαι κανοποιημενος, και τις φορεσα εξω αλλα και μεσα στο σπιτι.

Ειναι καπως πιο ζεστες απο τις κανονικες, αλλα δεν δικαιολογω με τιποτα την τετραπλασια τιμη απο τις απλες!! Δεν ειδα δα και τοση διαφορα!
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
λοιπόν παιδάκια για να μην μπερδευόμαστε, δεν υπάρχουν εσώρουχα που να παράγουν ζέστη!!!:xmas_cheesygrin: ολα τα ισοθερμικά αυτό που ξέρουν να κάνουν ή πρέπει να κάνουν είναι να διατηρουν σταθερή την θερμοκρασία που παράγει το σώμα μας.πρέπει να επιτρέπουν στους υδρατμούς του σωματους να βγαίνουν προς τα έξω και να μην μενουν επανω στο σωμα και παγωνουν.Αυτό το κανουν απορροφωντας τους, αρα πρέπει να στεγνώνουν γρήγορα. Αυτό άλλα το κανουν γρηγορότερα και αλλα πιο αργά.Υπάρχουν και καποια που αντανακλούν την θερμότητα του σώματος πίσω. Δεν ξερω αν πρέπει να γράψω μαρκες..
Αρα ολα βασίζωνται στον μηχανισμό παραγωγής ενέργειας ,δηλαδή το σώμα μας.
(Καποιος γνωστός που δουλευε νυχτοφύλακας πηρε ενα απο τα καλύτερα εσωρουχα που κυκλοφορουν αλλά παραπονέθηκε οτι πάλι κρύώνει. Φυσικό ηταν απο την στιγμή που εμενε ακίνητος μεσα σε ενα κίοσκι. Η σουμβουλή μου ήταν να κανει μερικά βήματα για να "πάρει" μπρος η μηχανη να παράγει ενέργεια)
πολλές φορες το κρύο είναι υποκειμενικό και εχει να κάνει αμμεσα με την σωματική μας κατάσταση, εαν είμαστε κουρασμένοι, πεινασμένοι ή διψασμένοι το νιώθουμε περισσότερο.
Επίσης μην ξεχνάμε την συνολική ένδυση σε στρώσεις που αναφέρθηκε σε προηγούμενα πόστ.Αν και το έχω ξαναγράψει σας το θυμίζω οτι η μεγαλύτερη απώλεια θερμοκρασίας γίνεται απο τα άκρα γιαυτό προστατεψτε κεφάλι, χέρια , πόδια.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
λοιπόν παιδάκια για να μην μπερδευόμαστε, δεν υπάρχουν εσώρουχα που να παράγουν ζέστη!!!:xmas_cheesygrin: ολα τα ισοθερμικά αυτό που ξέρουν να κάνουν ..................................γίνεται απο τα άκρα γιαυτό προστατεψτε κεφάλι, χέρια , πόδια.
Άρα, για να καταλάβω, εκθέτοντας σου και τις ανάγκες μου, αν θέλω να πάω στη Β. Ευρώπη ή στον Καναδά, με θερμοκρασία αυτή την περίοδο, πχ. -10 C., πως θα μπορέσω να περπατήσω, μαζί με τους ντόπιους, στους δρόμους, τις υπαίθριες αγορές - παζάρια και τα άλλα εξωτερικά αξιοθέατα??
Εννοείται να αισθάνομαι άνετα και όχι να ψοφάω και να χτυπάνε τα δόντια μου. Βέβαια, στα χειμερινά επαγγελματικά μου ταξίδια, στην Κεντρική Ευρώπη (πχ. -5 C.), φοράω το παλτό μου, το κασκολάκι μου, την μάλλινη τραγιάσκα μου, επιβιώνω μεν....αλλά δεν βλέπω την ώρα να γυρίσω στη ζέστη δε. Απ' την άλλη κάτι τύποι δίμετροι, με κόκκινα μάγουλα κυκλοφορούν αμέριμνοι και άνετοι....
Μήπως μετράει και η συνήθεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom