Ισπανοι και αγγλικα!

dionysia

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική...
Η κάμερα πλησιάζει και το κείμενο του μέιλ είναι ξεκαρδιστικό:
Αγαπητέ Gerard, μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις το αγαπημένο μου κλιπ από τους Queen, το ... WILO WILO WAKIO;
Απίστευτο!!!! :xmas_lol::xmas_lol:
Του βγάζω το καπέλο για την ικανότητα και την όρεξη που είχε να το αποκωδικοποιήσει! :xmas_mrgreen:
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Πολυ καλα τα λες getxo!
Επισης τους U2 τους λενε Ουντος (!!!!)
:xmas_lol: :xmas_lol:

Σχετικά με τις ξένες γλώσσες στην Ισπανία, δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με τη μεταγλώτιση, όπως είπε και ο taver.
Κατ'αρχήν οι Ισπανοί δεν έχουν παράδοση στις ξένες γλώσσες, καθώς λόγω δικτατορίας, για πάρα πολλά χρόνια δεν τις διδάσκονταν, οπότε εκείνη η γενιά δεν ξέρει ξένες γλώσσες. Αυτό έχει ως αντίκτυπο το να είναι πολύ μειωμένη η παρουσία των αγγλικών στα πάντα. Και περνάει και στα παιδιά των 20-30 ετών, γιατί αφ'ενός οι γονείς τους δεν ήξεραν γλώσσες, άρα δεν υπάρχει έντονη προτεραιότητα στο να μάθουν τα παιδιά+το επίπεδο γενικά είναι χαμηλό και αφ'ετέρου γιατί η παρουσία των αγγλικών είναι μειωμένη. Ελπίζω να μην τα είπα πολύ μπερδεμένα.
Αυτό ακριβώς μου είχαν αναφέρει και δύο Ισπανοί (ένας από Βαρκελώνη κι ένας από Μαδρίτη) που είχα γνωρίσει το 2001 κατά τη διάρκεια πρακτικής άσκησης στην Ελλάδα (!) σε πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών.
Περιττό να αναφέρω ότι ο εκ Βαρκελώνης ορμώμενος μιλούσα σαφώς καλύτερα Αγγλικά…

Λίγους μήνες αργότερα πήγα στις δύο αυτές πόλεις και ολοκληρώθηκε η έκπληξή μου…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom