Ιστορικά βιβλία & ιστορικά μυθιστορήματα

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Διαβασα φετος το καλοκαιρι το "Αλαμουτ" του VLADIMIR BARTOL των εκδοσεων Μεδουσα. Πραγματευεται την ιστορια του "γερου του βουνου" και των ασασινων του. Αν και ξεκινα χαζοχαρουμενα και με ξενισε οσο να' ναι, στην πορεια το εργο γινεται ολο και πιο ενδιαφερον. Παραθετω απο το οπισθοφυλλο- :
Έτος 1092 της χριστιανικής χρονολογίας. Οχυρωμένος σε μια δύσβατη ορεινή περιοχή της Περσίας, στο κάστρο του Αλαμούτ, που στην τοπική διάλεκτο σημαίνει Αετοφωλιά, ο θρησκευτικός ηγέτης των Ισμαηλιτών και ιδρυτής της σέκτας των Ασσασίνων, Χασάν Ιμπν Σαμπά, ο θρυλικός "Γέρος του Βουνού", διεξάγει έναν αμείλικτο ιερό πόλεμο εναντίον της νεοσύστατης τουρκικής αυτοκρατορίας. Οι Σελτζούκοι Τούρκοι έχουν υποτάξει την περιοχή από τα σύνορα της Ινδίας μέχρι τη Μεσόγειο. Ο Χασάν, με όπλο λιγοστούς φενταγίν, τυφλά αφοσιωμένους στο πρόσωπό του -που πραγματοποιούν τις πρώτες επιθέσεις αυτοκτονίας στην Ιστορία- θα επιδιώξει το ακατόρθωτον: να επιτεθεί σ' έναν εχθρό που υπερτερεί συντριπτικά και να διαλύσει μια ολόκληρη αυτοκρατορία σε διάστημα ενός χρόνου...
Το κλασικό ιστορικό μυθιστόρημα του Βλαντιμίρ Μπαρτόλ, αν και πρωτοδημοσιεύτηκε το 1938, γνώρισε παγκόσμια εκδοτική επιτυχία μετά την 11η Σεπτεμβρίου 2001 λόγω του προφητικού του χαρακτήρα. Ο θρησκευτικός φανατισμός, οι μηχανορραφίες, η εκμετάλλευση της θρησκευτικής πίστης ξεφεύγουν από τα χρονικά όρια της εποχής για την οποία γράφτηκε και παραπέμπουν, με ανατριχιαδστική ακρίβεια, σε γεγονότα των ημερών μας.

Αν παρατηρησει κανεις οτι γραφτηκε πριν τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο, κατα την ανοδο του ολοκληρωτισμου, ειναι ευκολο να καταλαβει γιατι ο συγγραφεας επελεξε αυτο το θεμα.
Επισης θα σου συστηνα οτιδηποτε εχει γραψει ο Robert Graves: Εγω ο Κλαυδιος, και τη συνεχεια του Κλαυδιος ο Θεος (ρωμαικη ιστορια) και ο Βελισσαριος (ιουστινιανια περιοδος). Οι αγγλοι γραφουν απολαυστικα ιστορικα μυθιστορηματα, χωρις να παρεκλινουν απο τα γεγονοτα.
Α και για μια ανατρεπτικη αποψη για το τι συνεβαινε μπροστα στα πλοια των Αχαιων τα οποια περιμεναν τον ουριο ανεμο για να φθασουν στην Τροια τοτε θα βρεις το εργο "τα τραγουδια των βασιλεων" του Barry Unsworth σε εκδοσεις Νεφελη απολαυστικα σαρκαστικο και κυνικο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προσθετω και δυο βιβλια του Tariq Ali: Στον Ισκιο της Ροδιας και η Πετρινη Γυναικα σε εκδοσεις Αγρα.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Εγώ θα σου προτείνω το αγαπημένο μου. Είναι της Μαρίας Λαμπαδαρίδου-Πόθου και λέγεται "Πήραν την Πόλη, πήραν την...". Το έχω διαβάσει τρεις φορές μέχρι τώρα και κάθε φορά υπάρχουν σημεία που με κάνουν και κλαίω, πραγματικά...

Αντιγράφω από το site της Πρωτοπορίας μια περιγραφή:
"Με το μυθιστόρημα της αυτό, το τέταρτο βυζαντινό της μυθιστόρημα (Η Μαρούλα της Λήμνου 1986, Η Δοξανώ 1990, Νικηφόρος Φωκάς 1992), η Μαρία Λαμπαδαρίδου-Πόθου, δίνει τις τελευταίες μέρες του Βυζαντίου. Λεπτό το λεπτό καταγράφει τις πενήντα επτά οδυνηρές μέρες της πολιορκίας έως την Αλωση.
Με λόγο δυνατό, ζωντανό, με αναλυτική διείσδυση, δίνει την ύστατη εκείνη αγωνία τον ύστατο αγώνα, που στάθηκε ορόσημο στη νεότερη ιστορία του Ελληνισμού. Όμως πέρα από αυτό, και με μυθικό άξονα τον ήρωά της, δίνει τη συγκλονιστική πορεία της παρακμής του Βυζαντίου καθώς και την οδυνηρή περιπέτεια του Ελληνισμού μετά την καταστροφή.
Είπε η συγγραφέας: "Σεβάστηκα όσο μπόρεσα τα ιστορικά γεγονότα, τα άγγιξα με δέος. Όμως εκείνο που με ενδιέφερε ήταν να βρω αυτό που πάντα μένει έξω από την ιστορία: Το πάθος, το θαύμα, τον όρκο της ψυχής, το ρίγος, και το μεγαλείο εκείνων των τραγικών πολιορκημένων, που η θυσία τους, ο τιμημένος θάνατος που επέλεξαν, έγινε σύμβολο στη συνείδηση του Γένους. Όλα αυτά προσπάθησα να τα περάσω μέσα από την οδύνη της Μιας Συνείδησης, μέσα από την προσωπική βίωση του ήρωά μου, του νεαρού πολεμιστή από τη Λήμνο, του σημαδεμένου με τον κύκλο της ώχρας στο μέτωπο, που φέγγει και ματώνει σαν προφητεία. Απλωσα το οδυνόμενο αυτό ιστορικό υλικό κάτω από το δικό μου μύθο, που είναι η ανθρώπινη περιπέτεια του ήρωά μου, δεμένη με τη μοίρα της Βασιλεύουσας. Μόνο έτσι η ιστορία μπόρεσε να γίνει προσωπική μου αλήθεια και να με πάει βαθιά ίσαμε τις ρίζες μου και ίσαμε τα σύμβολα που έθρεψαν την Ελληνικότητά μου."
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Διαβασα φετος το καλοκαιρι το "Αλαμουτ" του VLADIMIR BARTOL των εκδοσεων Μεδουσα. Πραγματευεται την ιστορια του "γερου του βουνου" και των ασασινων του.
ΕΡΣΗ φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστώ θα το ψάξω!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κορίτσια, οι τελευταίες προτάσεις σας για βιβλία, μοιάζουν εξαιρετικές !

Σας ευχαριστώ, όλες !:)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τώρα το πήρα χαμπάρι το θέμα. Γιώργο, προτάσεις στο στυλ που ζήτησες:

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2633040

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2793601

Αυτά τα δύο τα έχω διαβάσει, ο τύπος είναι πολύ πολύ καλός....Η Κάθοδος δε φανταστική!!

Προσπαθώ να θυμηθώ και ένα άλλο ενός τύπου που πραγματεύεται τα χρόνια της παρακμής της Ρώμης και την αφήγηση ενός Ρωμαίου αξιωματικού που υπερασπιζόταν τα σύνορα της Αυτοκρατορίας στο Ρήνο, αλλά δεν το θυμάμαι τώρα...

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=3460405

Το θυμήθηκα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν ενδιαφερεται κανεις για την προσωπικοτητα του Ιουλιανου του παραβατη μπορει κανεις να διαβασει και το πολυ ενδιαφερον βιβλιο του Gore Vidal με αυτο το θεμα:
http://www.serrelib.gr/xilia2biblia.php?id=17
 
Μηνύματα
21
Likes
0
εγω προτεινω τα αγγλοσαξονικα χρονικα του μπερναρντ κορνγουελ ειναι τριλογια και το πρωτο βιβλιο λεγεται το τελευταιο βασιλειο φανταστικο απο τα οραιωτερα ιστορικα μυθιστορηματα που εχω διαβασει!ι ιστορια σε μεταφερει την εποχη της εισβολης των δανων στην αγγλια ο αναγνωστης βλεπει την ιστορια να ξετυλιγεται απο την σκοπια του νεαρου Ουτρεντ εαν θες να μαθεις περισσοτερα απλα αναζητησε το στο ιντερνετ η ζητησε το απο το κοντινοτερο βιβλιοπολειο!!!!!!! συγνωμη εαν εχω κανει ορθογραφικα λαθη!!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το βιβλίο που με συγκίνησε το καλοκαίρι που μας πέρασε είναι το "Κρήτη μου" της Τουρκάλας Σαμπα Αλτινσάι. Τέλος 19ου-αρχές του 20ου αι. στην Κρήτη από τη μεριά των Τουρκοκρητικών και πως αυτοί βίωσαν την ανταλλαγή των πληθυσμών. Η απέναντι πλευρά.........
http://www.kedros.gr/product_info.php?cPath=552_555&products_id=6812
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το βιβλίο που με συγκίνησε το καλοκαίρι που μας πέρασε είναι το "Κρήτη μου" της Τουρκάλας Σαμπα Αλτινσάι. Τέλος 19ου-αρχές του 20ου αι. στην Κρήτη από τη μεριά των Τουρκοκρητικών και πως αυτοί βίωσαν την ανταλλαγή των πληθυσμών. Η απέναντι πλευρά.........
http://www.kedros.gr/product_info.php?cPath=552_555&products_id=6812
Συναφες θεμα διαπραγματευεται και η Μαρω Δουκα στο εργο της "Αθωοι και Φταιχτες" οπου ενας τουρκος δημοσιογραφος ψαχνει τις ριζες του στα Χανια. Μια παραλληλη αναγνωση των δυο εργων θα ειχε ενδιαφερον.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μόνο που η Τουρκάλα γράφει με βάση τις αφηγήσεις του παπού της. Εμείς δεν μπορούμε εύκολα να βιώσουμε την άλλη πλευρά σαν τέτοια. Διαβάζοντάς το ένοιωσα κάποιες ενοχές γιατί πάντα όταν μίλαγα για πρόσφυγεε (αυτής της περιοχής και περιόδου) εννοούσα τους μικρασιάτες έλληνες. Αυτό το βιβλίο με έκανε να "νοιώσω" ότι προσφυγές που πόνεσαν το ίδιο ήταν και από την άλλη μεριά. Αν και έχω ζήσει ένα περιστατικό που με έχει συμαδέψει, αυτό το βιβλίο με έκανε τελικά να δω κάποιοα πράγματα που τα ήξερα αλλά δεν τα είχα πραγματικά συνειδητοποιήσει.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι μου θυμησες βρε Δημο! Πριν 25 χρονια κανουμε βολτα πανω κατω την προκυμαια στο Τσανακαλε. Τοτε ηταν μια ησυχη ευχαριστη πολη, οχι αυτο το συγχρονο τερατουργημα που εχει γινει. Διαφορα κεντρακια ησυχα και ξαφνικα στο τελευταιο της σειρας ακουγονται οργανα, γελια και φωνες. Πλησιαζουμε να δουμε και αντιλαμβανομαστε οτι γινεται καποια ιδωτικη γιορτη. Γυρναμε να φυγουμε, αλλα μας εχουν αντιληφθει και σπευδει μια γυναικα να μας σταματησει και να μας καλεσει. Ξενοι ανθρωποι φτασαμε στο κατωφλι τους μερα γιορτης, δεν επιτρεπεται να φυγουμε. Η συζητηση αυτη γινεται με τα υποτυπωδη αγγλικα και τα γερμανικα της κυριας. Οταν εμαθε οτι ειμαστε ελληνες, συγκινηθηκε και αρχισε να μας μιλα ελληνικα. Ολοι οι παππουδες της ειχαν ερθει απο την Κρητη και δεν ηξεραν τουρκικα σχεδον καθολου. Οι γονεις της μεταξυ τους στο σπιτι μιλουσαν ελληνικα και ετσι τα εμαθε και αυτη. Αλλα σουτ κανεις αλλος δεν ηξερε οτι τα μιλουσε. Δεν επρεπε να προδωσουμε το μυστικο της. Ουτε ο ανδρας της το ηξερε. Ειχε μια λαχταρα να μιλησει... αλλα δεν τολμουσε μηπως την καταλαβει κανεις... Μας ξεπροβοδισε ψιθυριζοντας στο αυτι: "Να πατε στο καλο".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom