Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

NickCyprus

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Έχει πολύ άνεμο ειδικά τον Αύγουστο,κολυμπάς βέβαια γιατί ουδέν υπάρχει κυμα ,για καφέ θα βρεις σίγουρα αλλά για φαγητό και κάτι άλλο ,μικροπράγματα..εχει ενα ταβερνακι επάνω στον δρόμο,ενα στην παραλία Χρίστου πηγάδι και ένα ακόμη παραδίπλα πιο κυριλε..τρέφω θα πρότεινα να μείνετε μενετες αν βρείτε είναι κοντά σε εκείνες της παραλίες και σιγουρα θα έχεις κάτι παραπάνω να δεις ..αλλα θα σου τα πει καλύτερα ο Αντώνης
Ευχαριστω πολυ!
Οι Μενετες ποση ωρα με αυτοκινητο ειναι απο Διακοφτη, Μακρυ Γιαλο;
Η Χριστου Πηγαδι δυστυχως ειναι με βοτσαλακια οποτε δεν μας κανει :(
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα και από μένα!

Εντάξει, καλός είναι ο Αφιάρτης, αλλά δε νομίζω να σας καλύψει από άποψη φαγητού κ.α. Πρέπει να αποφασίσετε τι είναι σημαντικότερο για σας, να είστε πιο δίπλα στις παραλίες ή να έχετε κάπου να πάτε όταν δεν είστε στην παραλία; Δυστυχώς ή ευτυχώς, εγώ προτείνω πάντα διαμονή στα Πηγάδια, όμως τώρα, ίσως πρότεινα κ την Αμμοωπή, γιατί και μια χαρά είναι οι παραλίες της κ μπορείτε να κάνετε μισή βόλτα αν βαριέστε (Καλά, ένα δρομάκι έχει που μπορείτε έτσι λίγο να περπατήσετε).

Τώρα, αν σκέφτεστε να μην μείνετε στα Πηγάδια λόγω βαβούρας, να υπενθυμίσω ότι το νησί είναι ήρεμο, ακόμη κ τον Αύγουστο. Οκ, ναι μεν φουλ από κόσμο, αλλά ήρεμο. Οι τουρίστες είναι μεγαλύτερης ηλικίας, οπότε δεν υπάρχει τρελα κ πανικός.

Αν είναι για τις παραλίες κ πάλι, αφού -α έχετε αμάξι, σε 20' είστε σε παραλία του Αφιάρτη. Αν κ τα Πηγάδια δεν τα λες ρε καμία περίπτωση γραφικά, από την άλλη δε θα βαρεθείτε καθόλου. Θέλετε να το σκεφτείτε λίγο ακόμη; Εγώ είμαι εδώ να βοηθήσω πάντως...
 

NickCyprus

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα και από μένα!

Εντάξει, καλός είναι ο Αφιάρτης, αλλά δε νομίζω να σας καλύψει από άποψη φαγητού κ.α. Πρέπει να αποφασίσετε τι είναι σημαντικότερο για σας, να είστε πιο δίπλα στις παραλίες ή να έχετε κάπου να πάτε όταν δεν είστε στην παραλία; Δυστυχώς ή ευτυχώς, εγώ προτείνω πάντα διαμονή στα Πηγάδια, όμως τώρα, ίσως πρότεινα κ την Αμμοωπή, γιατί και μια χαρά είναι οι παραλίες της κ μπορείτε να κάνετε μισή βόλτα αν βαριέστε (Καλά, ένα δρομάκι έχει που μπορείτε έτσι λίγο να περπατήσετε).

Τώρα, αν σκέφτεστε να μην μείνετε στα Πηγάδια λόγω βαβούρας, να υπενθυμίσω ότι το νησί είναι ήρεμο, ακόμη κ τον Αύγουστο. Οκ, ναι μεν φουλ από κόσμο, αλλά ήρεμο. Οι τουρίστες είναι μεγαλύτερης ηλικίας, οπότε δεν υπάρχει τρελα κ πανικός.

Αν είναι για τις παραλίες κ πάλι, αφού -α έχετε αμάξι, σε 20' είστε σε παραλία του Αφιάρτη. Αν κ τα Πηγάδια δεν τα λες ρε καμία περίπτωση γραφικά, από την άλλη δε θα βαρεθείτε καθόλου. Θέλετε να το σκεφτείτε λίγο ακόμη; Εγώ είμαι εδώ να βοηθήσω πάντως...
Σ'ευχαριστω παρα πολυ Αντωνη!

Δυστυχως αναζητουμε το αδυνατο νομιζω - δηλ ενα συνδυασμο των δυο (εξαιρετικες αμμωδεις παραλιες εξω απο το καταλυμα μας σε περιοχη που να εχει ζωη αλλα οχι πολυκοσμια) χαχα

Οποτε σαν προτεραιοτητα θα βαλω η περιοχη να εχει ζωη (καφε, ταβερνες, σουπερμαρκετ κλπ). Οπως λες κ εσυ θα εχουμε αμαξι οποτε αν δεν ειναι πολυ μακρια οι παραλιες θα πηγαινουμε. Καλό θα ήταν όμως να έχει τουλάχιστον μια αμμωδη παραλία στην περιοχή μας για τα παιδιά.
Να σημειώσω ότι το αμάξι θα το έχουμε κυρίως για μετακίνηση στις παραλίες όχι για να εξερευνήσουμε το νησί γιατί με τα παιδία είναι δύσκολο για εμάς. (Το ίδιο κάναμε και πέρσι στην Σάμο)

Οποτε μαλλον δεν αποκλειω το ενδεχομενο να μεινουμε Πηγαδια, αλλα έτσι απο περιέργεια τι νομίζεις για διαμονή σε 1) Αρκάσα και 2) Λεύκος? Είναι υπερβολικά "ήσυχα" δηλ δεν έχει τιποτα να κάνεις?
Μπορείς να μου πείς λίγα παραπάνω για Αμμοώπη?

Επίσης, τι γίνεται με τον καιρό (κ κυρίως τους ανέμους) τον Αύγουστο? Βλέπω ότι ΝΑ έχει ανέμους αλλά Ανατολικά πχ Αμμοώπη είναι οκ - ισχύει?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα!!

Τα Πηγάδια έχουν μια τεράστια αμμώδη παραλία, δε θα έχετε θέμα. Εσάς ίσως σας φανεί υπέροχη βέβαια, για μένα είναι μια μέτρια παραλία, αν σκεφτείς ότι...εδώ μεγάλωσα... Πάντως ξεκινάει από το τέλος του παραλιακού δρόμου κι εκτείνεται για 4 ακόμη χιλιόμετρα.

Η Αρκάσα θα ήταν μια καλή σχετικά επιλογή, αν η μία κ μοναδική καλή παραλία που έχει, δεν έπιανε ΤΌΣΟ πολύ αέρα. Περισσότερο ενδείκνυται για σέρφινγκ, παρά για μπάνιο...

Ο Λευκός. Ναι μεν στο χάρτη φαίνεται κεντρικά του νησιού και προφανώς είναι, όμως είναι απομονωμένο. Είναι μια τουριστική περιοχή, έχει αρκετά δωμάτια κ μερικές ταβέρνες. Ως εκεί. Η κεντρική παραλία είναι υπέροχη βέβαια και πολύ αραιά έχει αέρα (μαζεύει όμως πάρα πολύ κόσμο), όμως αν βαρεθείτε το βράδυ να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να φύγετε από κει, λόγω απόστασης. Πριν μία εβδομάδα μου έλεγε κάποιος φίλος (που όταν είχε έρθει Κάρπαθο δεν τον ήξερα) ότι αν ερχόταν ξανά, δε θα έμενε Λευκό (που είχε μείνει τότε).

Αμμοωπή: έχει δύο πανέμορφες αμμώδεις παραλίες, που μαζεύουν επίσης πολύ κόσμο. Είναι πάντα απάνεμα εκεί, δεν ξέρω γιατί, αλλά είναι. Έχει λίγα εστιατόρια, ξενοδοχεία, 2-3 καφέ, αλλά φυσικά μπορείτε να πάτε και σε άλλο ξενοδοχείο μόνο για καφέ (πχ να μένεις εκεί γύρω και να πας για καφέ ή φαγητό στο aegean village). Επίσης, στα θετικά ότι βρίσκεται πολύ κοντά στα Πηγάδια, ούτε 10' με το αμάξι, οπότε ακόμη κ με τα παιδιά είμαι σίγουρος ότι κάποια βραδια δε θα είναι τόσο δύσκολο να πηγαίνετε εκεί για βόλτα...

Δεν ξέρω αν απάντησα σε όλα, αν σε κατατοπισα παραπάνω. Πάντως, εδώ είμαι...
 

NickCyprus

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα!!

Δεν ξέρω αν απάντησα σε όλα, αν σε κατατοπισα παραπάνω. Πάντως, εδώ είμαι...
Αντωνη σε υπερ-ευχαριστω! Ησουν απολυτα κατατοπιστικος ;)

Με κοβω για διαμονη Πηγαδια τοτε το πιο πιθανον, με μια μικρη πιθανοτητα για Αμμοωπη.
Εχω ηδη μαρκαρει καποια ξενοδοχεια/ενοικιαζομενα δωματια μεσω του εκπληκτικου application της Καρπαθου κ θα κανω συντομα την επιλογη μου.
Ξανα σε ευχαριστω πολυ!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντωνη σε υπερ-ευχαριστω! Ησουν απολυτα κατατοπιστικος ;)

Με κοβω για διαμονη Πηγαδια τοτε το πιο πιθανον, με μια μικρη πιθανοτητα για Αμμοωπη.
Εχω ηδη μαρκαρει καποια ξενοδοχεια/ενοικιαζομενα δωματια μεσω του εκπληκτικου application της Καρπαθου κ θα κανω συντομα την επιλογη μου.
Ξανα σε ευχαριστω πολυ!

Μην το συζητάς. Παρακαλώ κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ότι άλλο χρειαστείς, μη διστάσεις.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Τα φώτα σας παιδιά.Κοιτάζω για διαμονή στην Κάρπαθο 1-10 Σεπτεμβρίου.Αναρωτιέμαι αν η περίοδος είναι κατάλληλη και οι μέρες επαρκείς.Επίσης το Φοινίκι σα βαση αξίζει;Έχουμε βρει εκει αξιόλογα καταλύματα μέσω booking και αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι κοντά με Πηγάδια ή θα μας φάνε οι αποστάσεις.Από το google maps λέει 18 χιλιόμετρα η διαδρομή.Αντώνη όπως κατάλαβες θα χρειαστώ τη βοήθεια σου...
 

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φίτζι

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τα φώτα σας παιδιά.Κοιτάζω για διαμονή στην Κάρπαθο 1-10 Σεπτεμβρίου.Αναρωτιέμαι αν η περίοδος είναι κατάλληλη και οι μέρες επαρκείς.Επίσης το Φοινίκι σα βαση αξίζει;Έχουμε βρει εκει αξιόλογα καταλύματα μέσω booking και αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι κοντά με Πηγάδια ή θα μας φάνε οι αποστάσεις.Από το google maps λέει 18 χιλιόμετρα η διαδρομή.Αντώνη όπως κατάλαβες θα χρειαστώ τη βοήθεια σου...
Καλησπέρα και χίλια συγνώμη για την καθυστέρηση. Δεν έχω πολύ χρόνο τελευταία και μπαίνω αραιά. Το Φοινίκι είναι πανέμορφο και γραφικό, είναι κοντά το χωριό Αρκάσα που έχει λίγη ζωή και σχετικά κοντά τις παραλίες του νοτίου μέρους του νησιού ,δηλαδή του Αφιάρτη. Από την άλλη, επειδή οι μέρες είναι αρκετές, θα θελήσετε πιστεύω πολλές φορές να πάτε Πηγάδια το βράδυ για φαγητό ή ποτό και όντως λόγω απόστασης βαρεθείτε. Γιατί ναι μεν είναι 18 χιλιόμετρα, αλλά είναι όλο στροφές... Οτι θελήσετε εδώ είμαι, θα μπαίνω συχνότερα να βλέπω τα μηνύματα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Με το καλό να έρθετε!!

Ποιο είναι, μου δείχνει πολλά, δεν μπορώ να καταλάβω...
 

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φίτζι
Άργησα σε αυτό. Γράφει ότι είναι πάνω απο μια γκαλερί ART CENTER. Ψάχνω για άλλο τώρα γιατί δεν είχε κριτικές και το φοβήθηκα λίγο να πω την αλήθεια. Το ψαξα λίγο και για potideon bay αλλά μου είπαν ότι όλα είναι κλειστά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom