Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Νομιζω η δεύτερη είναι τραβηγμένη από ταβερνάκι στο Διαφάνι.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Εχεις δικιο,εκανα λαθος.Στον Αγιο Νικολαο ισως...
 

mariangel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
περού - γη του πυρος
Καλησπέρα! Μετά από πολλά χρόνια που είμαι μέλος του travel stories, ήρθε και η δική μου στιγμή να ζητήσω τις πολύτιμες συμβουλές σας! Σκεφτόμαστε με τον αγαπημένο μου να πάμε "καλοκαιρινές" διακοπές στην Κάρπαθο, τέλος Σεπτεμβρίου- αρχές Οκτώβρη. Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας σχετικά με το αν υπάρχει τουριστική κίνηση στο νησί εκείνη την εποχή, εάν τα μαγαζιά/εστιατόρια είναι ανοιχτά και φυσικά για τον καιρό. Κάποιος που ζει ή έχει ζήσει στο νησί εάν μπορεί να με κατατοπίσει για το αν (υπό φυσιολογικές συνθήκες) θα μπορούμε να κάνουμε μπανιο στην θάλασσα καθώς δεν είμαστε και χειμερινοί κολυμβητές.... Επίσης, ποιο θεωρείτε πως θα ήταν το καλύτερο μέρος για να μείνουμε εκείνη την εποχή. Δεν ψάχνουμε κάτι τρομερό, απλώς να υπάρχει κάποιο εστιατόριο, καφέ, mini market για τα απαραίτητα.
Σας ευχαριστώ παρά πολύ εκ των προτέρων
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα! Μετά από πολλά χρόνια που είμαι μέλος του travel stories, ήρθε και η δική μου στιγμή να ζητήσω τις πολύτιμες συμβουλές σας! Σκεφτόμαστε με τον αγαπημένο μου να πάμε "καλοκαιρινές" διακοπές στην Κάρπαθο, τέλος Σεπτεμβρίου- αρχές Οκτώβρη. Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας σχετικά με το αν υπάρχει τουριστική κίνηση στο νησί εκείνη την εποχή, εάν τα μαγαζιά/εστιατόρια είναι ανοιχτά και φυσικά για τον καιρό. Κάποιος που ζει ή έχει ζήσει στο νησί εάν μπορεί να με κατατοπίσει για το αν (υπό φυσιολογικές συνθήκες) θα μπορούμε να κάνουμε μπανιο στην θάλασσα καθώς δεν είμαστε και χειμερινοί κολυμβητές.... Επίσης, ποιο θεωρείτε πως θα ήταν το καλύτερο μέρος για να μείνουμε εκείνη την εποχή. Δεν ψάχνουμε κάτι τρομερό, απλώς να υπάρχει κάποιο εστιατόριο, καφέ, mini market για τα απαραίτητα.
Σας ευχαριστώ παρά πολύ εκ των προτέρων

Καλημέρα! Ώστε η Κάρπαθος ήταν η αιτία να ζητήσεις συμβουλή μετά από τόσα χρόνια μέλος; Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό! :)

Ο καιρός είναι τέλειος τότε! Και ο κόσμος επίσης! Οκ, ίσως καμιά εβδομάδα νωρίτερα να ήταν καλύτερα, αλλά μια χαρά θα ναι και τότε. Θα χουν φύγει οι πολλοί πολλοί, θα έχετε επιλογή να καθίσετε όπου θέλετε, ότι ώρα θέλετε κλπ κλπ. Είναι όλα ανοιχτά ακόμη. Μετά τις 15/10 κλείνουν σιγά σιγά.

Είμαι πολύ κρυουλιάρης και πέρυσι έκανα τελευταίο μπάνιο 21/10.

Ώς συνήθως εγώ προτείνω διαμονή στα Πηγάδια. Δεν ξέρω τι θα πρότειναν άλλοι που έχουν έρθει επισκέπτες και ίσως το βλέπουν διαφορετικά, αλλά βολεύει και συγκοινωνιακά, συν του ότι έχεις τις περισσότερες επιλογές εδώ. Πόσες μέρες θα μείνετε; Αμάξι κάτι θα νοικιάσετε;
 

mariangel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
περού - γη του πυρος
Καλημέρα! Ώστε η Κάρπαθος ήταν η αιτία να ζητήσεις συμβουλή μετά από τόσα χρόνια μέλος; Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό! :)

Ο καιρός είναι τέλειος τότε! Και ο κόσμος επίσης! Οκ, ίσως καμιά εβδομάδα νωρίτερα να ήταν καλύτερα, αλλά μια χαρά θα ναι και τότε. Θα χουν φύγει οι πολλοί πολλοί, θα έχετε επιλογή να καθίσετε όπου θέλετε, ότι ώρα θέλετε κλπ κλπ. Είναι όλα ανοιχτά ακόμη. Μετά τις 15/10 κλείνουν σιγά σιγά.

Είμαι πολύ κρυουλιάρης και πέρυσι έκανα τελευταίο μπάνιο 21/10.

Ώς συνήθως εγώ προτείνω διαμονή στα Πηγάδια. Δεν ξέρω τι θα πρότειναν άλλοι που έχουν έρθει επισκέπτες και ίσως το βλέπουν διαφορετικά, αλλά βολεύει και συγκοινωνιακά, συν του ότι έχεις τις περισσότερες επιλογές εδώ. Πόσες μέρες θα μείνετε; Αμάξι κάτι θα νοικιάσετε;


Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μακάρι να έρθουν βολικά τα πράγματα και να σας συναντήσουμε και απο κοντά!
 
Μηνύματα
4
Likes
11
Καλημέρα! Άργησα λίγο αλλά κάλιο να γράψω εντυπώσεις αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ! Η Κάρπαθος τέλεια και πανέμορφη!!! Οι παραλίες φοβερές και το κυριότερο όπως προυπόθηκε χωρίς πολλά ντάπα-ντούπα και μπαράκια με εκωφαντική μουσική! Οι άνθρωποι πολύ καλοί, ευγενικοί και πολύ καλοί επαγγελματίες όσοι ασχολόυντε με τον τουρισμό. Λίγο ακριβή στο φαγητό σε σχέση με άλλα μέρη που έχουμε επισκεφτεί αλλά χαλάλι! Για σου Αντώνη με το ωραίο νησί σου!!! Ενδεικτικά ανεβάζω μερικές φωτογραφίες, αλλά τι να διαλέξεις και τι να αφήσεις!!!

DSCN4096.JPG
DSCN4494.JPG
DSCN4506.JPG
IMG_20160704_200741.jpg
IMG_20160706_131303.jpg
IMG_20160708_124241.jpg
IMG_20160711_110840.jpg
IMG_20160711_201212.jpg
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4
Likes
11
Καησπέρα! Η πρώτη, η έβδομη και η όγδοη φωτογραφία είναι απο Όλυμπο Καρπάθου, η δεύτερη απο την κορυφή της Σαρίας (νησάκι κοντά στην Κάρπαθο), η τρίτη πάλι απο Σαρία το εκλησάκι του Αγίου Ζαχαρία, η τέταρτη φωτογραφία απο Πηγάδια (Επαρχείο), η πέμπτη παραλία βοτσαλάκια, δίπλα στην Αμοοπή (που και αυτή είναι φοβερή, απο τις αγαπημένες μου και η μικρή και η μεγάλη), η έκτη Διακόφτης! Το νησί έχειφοβερές παραλίες, κάτσαμε 12 μέρες και δεν προλάβαμε να πάμε στις πιο πολλές!! Την άλλη φορά ελπίζω!!!
 
Last edited:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραία. Χαίρομαι που σου άρεσε!
Οπότε, πρέπει να έρθεις ξανά.
Η Σαρία είναι άμεσα συνδεδεμένη με την Κάρπαθο, τον πολιτισμό και την ιστορία της. Τη νιώθουμε ως ενιαία με το νησί, γι'αυτό λέμε κιόλας ότι η Νίσυρος (πρωτεύουσα της αρχαίας Σαρίας) είναι η τέταρτη πόλη της αρχαίας Καρπάθου, η οποία Κάρπαθος ονομαζόταν τετράπολις. Εκεί έχουμε περιουσία πολλοί που καταγόμαστε από την Όλυμπο. Οι πρόγονοί μας (γιαγιά παππούς) έμεναν εκεί τα περισσότερα χρόνια της ζωής τους.
Τα γράφω όλα αυτά απλώς πληροφοριακά.

Να είσαι καλά!
 

NickCyprus

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα και από εμένα!
Νέο μέλος εδώ. Αποφάσισα να κάνω εγγραφή όταν σε αναζήτηση μου στο internet βρήκα αυτό το thread με πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για την Κάρπαθο. Την οποία σκέφτομαι να επισκευτώ μάζι με την γυναίκα μου και τα δύο παιδία μου (3 και 6 χρονών). Πιθανές ημερομηνίες 5/8 μέχρι 12/8.

Έχω κάποιες ερωτήσεις όμως που θα είμαι ευγνώμων αν το μέλος _antonis_ ή οποιοσδήποτε άλλος μπορεί με βοηθήσει :)

Συγνώμη προκαταβολικά για το μεγάλο post :)

Σκοπεύω να μείνω στην περιοχή "Αφιάρτης", κοντά στο αεροδρόμιο παρά στην πρωτεύουσα Πηγάδια λόγω του ότι γενικά στις διακοπές μας προτιμούμε να αποφεύγουμε την βαβούρα κ πολυκοσμία των πρωτευουσών (Πέρσι πήγαμε Σάμο αλλά μείναμε στο μαγευτικό χωριουδάκι Κοκκάρι κ ήταν το κάτι άλλο!). Σίγουρα θα ενοικιάσουμε αυτοκίνητο οπότε θα επισκευτούμε πολλά μέρη όπως κ την πρωτεύουσα. Ο άλλος λόγος είναι ότι εκεί είναι οι ωραιότερες κ καταλληλότερες για εμάς παραλίες (απαραίτητη προυπόθεση άμμος όχι βότσαλα). Πχ Διακοφτής, Μακρύς Γιαλός κλπ.

1) Ανησυχώ όμως για το κλίμα στην περιοχή αυτή κ συγκεκριμένα τους ανέμους γιατί απ'ότι είδα είναι ο παράδεισος των windsurfers αρα ισχυροί άνεμοι? Πως είναι η κατάσταση τον Αύγουστο (γιατί στο Κοκκάρι ήταν δράμα από αυτή την άποψη)

2) Είδα ότι υπάρχουν αρκετά ενοικιαζόμενα δωμάτια στην περιοχή αυτή. Πως είναι όμως η περιοχή από άποψη ζωής και δραστηριοτήτων? πχ υπάρχει κάποιο χωρίο εκεί για να φας, να πιεις καφέ, να περπατήσεις κλπ δηλ να περάσεις την μέρα σου εκτός παραλίας, χωρίς να αναγκαστείς να πας στην πρωτεύουσα ή δεν αξίζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και είμαι σίγουρος ότι θα σας ξανα-ενοχλήσω γιατί όλο και κάτι θα ξέχασα να ρωτήσω ή θα θυμηθώ :haha:
 

tsopirs2

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Έχει πολύ άνεμο ειδικά τον Αύγουστο,κολυμπάς βέβαια γιατί ουδέν υπάρχει κυμα ,για καφέ θα βρεις σίγουρα αλλά για φαγητό και κάτι άλλο ,μικροπράγματα..εχει ενα ταβερνακι επάνω στον δρόμο,ενα στην παραλία Χρίστου πηγάδι και ένα ακόμη παραδίπλα πιο κυριλε..τρέφω θα πρότεινα να μείνετε μενετες αν βρείτε είναι κοντά σε εκείνες της παραλίες και σιγουρα θα έχεις κάτι παραπάνω να δεις ..αλλα θα σου τα πει καλύτερα ο Αντώνης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom