Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

athinap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Κι εμεις σκεφτομαστε για Καρπαθο το καλοκαιρι, αλλά η ΑΝΕΚ δεν έχει βγάλει ακόμα δρομολόγια (θέλουμε να έρθουμε με πλοιο και να φυγουμε προς Κρήτη μετά). Υπάρχει στάνταρ δρομολόγιο; Γιατί αν δεν ξέρω τις μέρες δε μπορώ να κλείσω δωμάτιο...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα!

Για να μην πω κάποια βλακεία, καλύτερα να καλέσεις την ΑΝΕΚ. Για δρομολόγιο Πειραιά Κάρπαθο
(Οχι όμως Κρήτη), υπάρχει και το blue star.
 

Τσομ

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλημέρα σας Σκέφτομαι να επισκεφτώ την Κάρπαθο στα μέσα Ιουνίου ο μόνος μου ενδοιασμός είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την μορφολογία του εδάφους θα ταξιδέψω με τη σύζυγο και το παιδί μας το οποίο είναι δύο ετών το πρόβλημα είναι ότι το παιδί ακόμα και σε πολύ Κοντινές αποστάσεις ζαλίζεται και κάνει εμετό μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για τους δρόμους του νησιού μπορώ Να δια μείνω κάπου όπου να έχω κοντά μου παραλία και να μη χρειαστεί να κάνω αποστάσεις και συγχρόνως σε απόσταση βολής να υπάρχουν κάποια ωραία μέρη για να Εκδραμω;Γενικότερα για να γυρίσω το νησί οι αποστάσεις είναι σχετικά κοντινές οι δρόμοι είναι καλή η θα χρειαστεί να κάνω βουνό ανέβα κατέβα με στροφές;Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα σας Σκέφτομαι να επισκεφτώ την Κάρπαθο στα μέσα Ιουνίου ο μόνος μου ενδοιασμός είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την μορφολογία του εδάφους θα ταξιδέψω με τη σύζυγο και το παιδί μας το οποίο είναι δύο ετών το πρόβλημα είναι ότι το παιδί ακόμα και σε πολύ Κοντινές αποστάσεις ζαλίζεται και κάνει εμετό μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για τους δρόμους του νησιού μπορώ Να δια μείνω κάπου όπου να έχω κοντά μου παραλία και να μη χρειαστεί να κάνω αποστάσεις και συγχρόνως σε απόσταση βολής να υπάρχουν κάποια ωραία μέρη για να Εκδραμω;Γενικότερα για να γυρίσω το νησί οι αποστάσεις είναι σχετικά κοντινές οι δρόμοι είναι καλή η θα χρειαστεί να κάνω βουνό ανέβα κατέβα με στροφές;Ευχαριστώ προκαταβολικά
Χίλια συγνώμη. Με το φόρτο εργασίας ξεχάστηκα!

Οι δρόμοι είναι όλοι ασφαλτοστρωμένοι. Ομως η μορφολογία είναι όπως στα περισσότερα ελληνικά νησιά:ανηφόρες κατηφόρες και στροφές.

Υπάρχει ένα σημείο που μπορείτε να έχετε υπέροχες παραλίες και να είναι κοντά σε κάποια πράγματα, η Αμμοωπή, όμως πως θα γυρίσετε όλο το νησί? Δε θα πάτε Λευκό, Ολυμπο?

Πάντως η Αμμοωπή περιλαμβάνει 3 παραλίες (μεγάλη αμμοωπή, μικρή και βοτσαλάκια) και είναι και πολύ κοντά στην πρωτεύουσα.

Μια δύο μέρες υποχρεωτικά θα κάνετε μεγάλες διαδρομές για Λευκό (αν και η παραλία μοιάζει πολύ με την Αμμόωπή) αλλά θεωρώ ότι οπωσδήποτε πρέπει να πάτε Όλυμπο.

Δες φωτογραφίες από την Αμμοωπή και αν σας αρέσει μπορείτε να ξεκινήσετε σοβαρά τη σκέψη...
 

Τσομ

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου . Ναι θα ρίξω μια μάτια κ ίσως χρειαστεί να επιστρέψω με απορίες . Σε ευχαριστώ οπως κ να εχει
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου . Ναι θα ρίξω μια μάτια κ ίσως χρειαστεί να επιστρέψω με απορίες . Σε ευχαριστώ οπως κ να εχει
Βέβαια, ότι χρειαστείς εδώ είμαι.

Συγνώμη που καθυστέρησα στο προηγούμενο, αλλά πραγματικά το ξέχασα εντελώς!
 

Τσομ

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Σε ευχαριστώ φίλε μου . Θέλω τόσο πολυ να έρθω ... Αχ αυτές οι στροφές !
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλημέρα κι από μένα!
Φέτος κανονίζουμε τις διακοπές μας την τελευταία στιγμή... Θέλουμε να έρθουμε στην Κάρπαθο 1-9/7/2017 αεροπορικώς και θα νοικιάσουμε ΙΧ. Σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 βράδυα στο Διαφάνι ή στην Όλυμπο και τα υπόλοιπα στα Πηγάδια μάλλον.
Τρεις ερωτήσεις για την Όλυμπο και την περιοχή της:
1) έχει καμμιά ταβερνούλα;
2) πόσο απέχει από το Διαφάνι;
3) παραλίες...;
Ευχαριστώ πολύ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και στην Κάρπαθο πήγα το 2009, μπορώ κάποιες πρώτες απαντήσεις να σου δώσω
1) Σε όλη την Κάρπαθο τρως νομίζω πραγματικά υπέροχα, αλλά προσωπικά το πιο απίστευτο φαγητό το έκανα στην Όλυμπο. Να δοκιμάσετε οπωσδήποτε χειροποίητες μακαρούνες
2) Το Διαφάνι απέχει 8 με 10 χλμ από Όλυμπο και είναι το επίνειο στην ουσία του χωριού...έχει μια συμπαθέστατη βοτσαλωτή παραλία και ταβέρνες (προσωπικά πάντως θα προτιμούσα να έμενα στην Όλυμπο εάν ήταν να μείνω στα βόρεια του νησιού)
3)Φανταστικές παραλίες στην ευρύτερη περιοχή Ολύμπου-Διαφανίου είναι ο Άγιος Μηνάς και το Φορόκλι. Προσοχή στο δρόμο, αν και νομίζω ότι πηγαίνει και καικι τόσο από Πηγάδια όσο και από Διαφάνι
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ καλά τα γράφει ο Θάνος.

Προσωπικά, θα έμενα στην Ολυμπο. Μόνο και μόνο που έχεις την ευκαιρία να μείνεις σε αυτό το μοναδικό μέρος, τελειώνει η συζήτηση. Ομως είναι 10 λεπτά με το αμάξι από Διαφάνι, οπότε και να μη σας αρέσει , τρώτε το χρόνο σας Διαφάνι. Ταβέρνες έχει αρκετές δε θα έχετε πρόβλημα.

Παραλία άγιο μηνά, μάλιστα μου είπαν ότι έχει γίνει πολύ καλός ο δρόμος. Χώμα βέβαια, αλλά καλός.

Μια μέρα να πάτε οπωσδήποτε με καραβάκι στα Παλάτια της Σαρίας. Μην το χάσετε.

Οντως το Φορόκλι είναι επίσης πανέμορφο, τέλος υπάρχει και η Βανάντα , με αυτοκίνητο, δίπλα στο Διαφάνι . Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι άλλο..
 

vrasida

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπερα!θα παω στην καρπαθο τον αυγουστο κ θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν παραλιες στις οποιες μπορεις να πας με το κτελ κ αν ναι, ποιες ειναι αυτες?
ευχαριστω πολυ!
 

tsopirs2

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παραλίες να θες..το θέμα είναι ότι τα δρομολόγια είναι λίγα και δυσκολα,όπως και η μορφολογία του νησιου.Χωρίς να είμαι σίγουρος με ΚΤΕΛ ια μπορείς να πας βοτσαλακια μαζί με δύο ακόμη γνωστές παραλίες (μικρή μεγάλη αμμοοπη) (πρόπερσι είχα πάει 10.39 και το λεωφορείο επέστρεψε στις 16.00-οπότε πολλά πράγματα μαζί σας και αν μπορείτε και καμία ομπρέλα αλλιώς νοικιάζουν αλλά είναι στα 6/7 ευρω το ζευγάρι).Στον Λευκός θα μπορείς να πας(πισίνα κανονική η θάλασσα).Και αρκασα για κάπου αλλού δυσκολα.Ίσως στα σποα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.626
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom