Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια.
Παιδια,σκεφτομαστε φετος να παμε με αεροπλανο Κερκυρα.Μηπως ξερετε καποιο γραφειο για ενοικιαση μοτο?Για αμαξι βρηκα τιμες στο internet,αλλα οχι για μηχανη.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Παιδια,σκεφτομαστε φετος να παμε με αεροπλανο Κερκυρα.Μηπως ξερετε καποιο γραφειο για ενοικιαση μοτο?Για αμαξι βρηκα τιμες στο internet,αλλα οχι για μηχανη.

Ενοικιαζόμενες μηχανές βρίσκεις παντού..Το θέμα είναι σε πιο μέρος κοντά θα μείνετε,ώστε να νοικιάσεις λογικά απο εκεί και τί μηχανή θέλετε να νοικιάσετε..Κυριώς σκούτερ και κάποιες enduro βρίσκεις..Πές μας λοιπόν πληροφορίες και θα σε βολέψουμε!!!:bleh:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Αχ, πολύ ωραία μας τα λες... Στην Κέρκυρα, λόγω καταγωγής, πέρασα όλα μου τα καλοκαίρια σαν παιδί, οπότε για μένα η Κέρκυρα είναι κάτι παραπάνω από ένα όμορφο νησί... είναι μαγεία ακόμα και το καλοκαίρι, παρόλα τα αρνητικά που φυσικά υπάρχουν εξαιτίας του πλήθους που κατακλύζει το νησί... Αν πας άνοιξη δε θα θέλεις να φύγεις... οι μυρωδιές, τα λουλούδια, η μαγεία της παλιάς πόλης θα σου κλέψουν την καρδιά... :lol:
Εχω πάει στην Κέρκυρα 3 φορές.Τις δυο άνοιξη(ενα Πάσχα).Είναι όντως καταπληκτική.Την Τρίτη φορά ήταν Αυγουστος και τελίως διαφορετική αλλά πάντα υπέροχη!!!!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια.
Ενοικιαζόμενες μηχανές βρίσκεις παντού..Το θέμα είναι σε πιο μέρος κοντά θα μείνετε,ώστε να νοικιάσεις λογικά απο εκεί και τί μηχανή θέλετε να νοικιάσετε..Κυριώς σκούτερ και κάποιες enduro βρίσκεις..Πές μας λοιπόν πληροφορίες και θα σε βολέψουμε!!!:bleh:
Μενουμε συνηθως Κανονι,εγω τηλεφωνα ψαχνω για να μαθω τιμες!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Για αυτούς που πρόκειται να πάνε στην Κέρκυρα το Πάσχα:

Κερκυραϊκό Πάσχα
Κατάνυξη και μεγαλοπρέπεια στο σκηνικό της παλιάς πόλης

Όσοι έχουν βρεθεί στην Κέρκυρα την περίοδο του Πάσχα, έχουν βιώσει εμπειρίες που δύσκολα ζει κανείς στα υπόλοιπα μέρη της Ελλάδας. Το Πάσχα στην Κέρκυρα είναι αληθινή υπερπαραγωγή, τόσο λόγω του κατανυκτικού πνεύματος που κυριαρχεί στο νησί, όσο και εξαιτίας της καλλιτεχνικής ιδιοσυγκρασίας των Κερκυραίων. Αν σε αυτά προσθέσουμε το εκπληκτικό σκηνικό που προσφέρει η παλιά πόλη της Κέρκυρας, τότε αντιλαμβάνεται κανείς την ξεχωριστή σημασία της γιορτής και το ιδιαίτερο χρώμα που παίρνει η πόλη στη διάρκεια της Μεγάλης Εβδομάδας και της εβδομάδας του Πάσχα.

Από τις πρώτες κιόλας ημέρες της Μεγάλης Εβδομάδας, η γνωριμία του επισκέπτη με τις εκκλησίες του νησιού αποδεικνύεται εξαιρετικά κατανυκτική, κυρίως με τη βοήθεια των χορωδιών που ψάλλουν βυζαντινά. Την ιδιαίτερη αυτή αίσθηση θα την έχετε στον Άη Γιάννη, στην Πλακάδα, στην Πλατυτέρα στο Μαντούκι, στους Αγίους Θεοδώρους στη Γαρίτσα, αλλά και στο μοναστήρι της Αγίας Ευφημίας στο Μον Ρεπό. Η εκκλησιαστική μουσική βρίσκει την ιδανική της καλλιτεχνική διάσταση και στη Μητρόπολη, με χαρακτηριστικό της την τετραφωνία, έναν τύπο ψαλμωδίας που ήρθε από την Κρήτη τον 17ο αιώνα.
Η συνέχεια εδώ: Κατάνυξη και μεγαλοπρέπεια στο σκηνικό της παλιάς πόλης | Ταξίδι | Πολιτισμός-Ψυχαγωγία
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
733
Επόμενο Ταξίδι
??????
Με διαφορά το ομορφότερο Πάσχα στην Ελλάδα, όσες φορές και αν πας δεν το χορταίνεις!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Θα συμφωνησω!!!:clap::clap::clap:
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια.
Τι τυχεροι που ειστε!!Εγω που ολοι οι φιλοι & γνωστοι με φωναζουν "κερκυραια"λογω της λατρειας μου στο νησι,δεν εχω παει Πασχα & αυτο με στεναχωρει αλλα δεν γινεται γιατι αφου δεν μπορω να μην ΔΕΝ παω καλοκαιρι(τρελλενομαι....)αρα εκ των πραγματων δεν γινεται να παω 2 φορες...δυστυχως!Οχι οτι δεν περναω καλα στο χωριο μου(Ευβοια)αλλα σας πιστευω,πρεπει να ειναι μαγεια εκεινες τις μερες στην Κερκυρα!!Αχχχχ........
 

kerkireos

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Διαβαζοντας το topic ενιωσα περηφανος για τα θετικα σας σχολια.Αντε γιατι πολυ μιζερια -αν και καποιες φορες δικαιολογημενα- υπαρχει τελευταια στο νησι.
Το Πασχα η Κερκυρα ειναι απιστευτη!Δειτε φωτογραφιες στο παρακατω link.

Πάσχα Κέρκυρα | Corfuland.gr | Οδηγός για το Πάσχα στην-Κέρκυρα

Oσοι χρειαστουν πληροφοριες για Κερκυρα να μην διστασουν να ρωτησουν!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια.
KERKIREO (αν & εγω αυτο το ονομα επρεπε να εχω...χιχι!)το αγαπημενο μου καφε,grec, βγαζει τραπεζακια εξω το Πασχα;Οι φωτογραφιες τελειες!Οσο για τα μιζερα σχολεια για την Κερκυρα,δεν θελω ν ακουσω,βγαζω "μαχαιρι" για το νησι μου.....!
 

Andria

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
καλησπέρα! Χαίρομαι πάρα πολύ που ανακάλυψα αυτό το εκπληκτικό forum στην αναζήτησή μου για το Πάσχα στην Κέρκυρα. Καλώς σας βρήκα λοιπόν!
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε οι δυο μας αυτό το Πάσχα στο νησί που και οι δυο λατρέψαμε κατά την πρώτη μας επίσκεψη, πρόπερσι το καλοκαίρι. Τότε είχαμε μείνει στον άγιο Γεώργιο των Πάγων σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Ερωτευθήκαμε τα πάντα σ`αυτό το νησί και ήδη μας έχει λείψει πολύ! Νομίζω οτι το Πάσχα εκεί θα είναι ακόμα πιο συναρπαστική εμπειρία λόγω της κατανυκτικής ατμόσφαιρας και της ανθισμένης ανοιξιάτικης φύσης!
Ψάχνουμε λοιπόν (έστω και κάπως αργά) όχι για ξενοδοχείο, αλλά για ήσυχα ενοικιαζόμενα δωμάτια είτε στην πόλη είτε έξω από την πόλη αλλά σε κοντινή απόσταση. Επίσης νιώθω μια μικρή ανασφάλεια σχετικά με το δημοτικό πάρκινγκ λόγω της μεγάλης προσέλευσης του κόσμου τις ημέρες αυτές! Θα βρίσκουμε λέτε να παρκάρουμε? Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για οικονομικά δωμάτια κοντά στην πόλη παρακαλώ πολύ να μου στείλει με πμ ! Θα ήμουν ευγνώμων γιατί έχω αγχωθεί αρκετά έτσι που το αποφασίσαμε τελευταία σχεδόν στιγμή!
Ευχαριστώ!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κοίτα, το πάρκινγκ σίγουρα είναι ένα πρόβλημα αυτές τις μέρες... εγώ όταν πήγαινα Πάσχα στην Κέρκυρα ξεκινούσα πολύ νωρίς από το χωριό στο οποίο έμενα, κι έτσι πάντα προλάβαινα κάποια ελεύθερη θέση στο πάρκινγκ στο παλιό λιμάνι (κοντά στη "Σπηλιά"). Αν πας για πχ το Μ. Σάββατο στις 10 το πρωί στην πόλη και προσπαθήσεις να βρεις να παρκάρεις, θα δυσκολευτείς και θα ταλαιπωρηθείς πολύ. Αν είσαι όμως εκεί νωρίτερα σίγουρα θα βρεις θέση.

Τώρα για δωμάτια σίγουρα θα βρεις, μην αγχώνεσαι, απ' ότι ακούω, αυτή τη στιγμή τα περισσότερα είναι ξενοίκιαστα.
Καλό ταξίδι και να (θα) περάσετε ΤΕΛΕΙΑ! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom