Καθήλωση αεροσκάφους στο έδαφος λόγω χρεών!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
τι σου είναι η ρουφιάνα η ζωή ...πως τα φέρνει τα πράγματα

για τήν skyeurope ξεκινήσαμε να μιλάμε .....στόν καπτάν Αγούδημο και τα σταυροπροσκυνήματα καταλήξαμε ....πάντως για επανέλθουμε στο σωστό κάντε και κανα σταυρό για την skyeurope να πετάξει άυριο για την Πράγα και έχει ο θεός .......
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
τι σου είναι η ρουφιάνα η ζωή ...πως τα φέρνει τα πράγματα

για τήν skyeurope ξεκινήσαμε να μιλάμε .....στόν καπτάν Αγούδημο και τα σταυροπροσκυνήματα καταλήξαμε ....πάντως για επανέλθουμε στο σωστό κάντε και κανα σταυρό για την skyeurope να πετάξει άυριο για την Πράγα και έχει ο θεός .......

Να κανουμε και εναν για να επιστρεψεις ή θες να παρατεινεις το τριημερο στην Πραγα;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να αναψουμε κανενα κερακι για τη μακροημερευση της Skyeurope στον προστατη της αεροποριας Αρχαγγελο Μιχαηλ η μηπως αυτος ειναι υπευθυνος μονο για την πολεμικη αεροπορια; Υπαρχει ετερος προστατης της πολιτικης αεροποριας; Οι ειδημονες του forum ας μας διαφωτισουν λιγακι!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Να αναψουμε κανενα κερακι για τη μακροημερευση της Skyeurope στον προστατη της αεροποριας Αρχαγγελο Μιχαηλ η μηπως αυτος ειναι υπευθυνος μονο για την πολεμικη αεροπορια; Υπαρχει ετερος προστατης της πολιτικης αεροποριας; Οι ειδημονες του forum ας μας διαφωτισουν λιγακι!

ο traveller που είναι και ΄δεν έχει απαντήσει ?
εκτός από ειδήμων της αεροπορίας έχει και μια ειδικότητα στις νηστείες και τα εκκλησιάσματα ...:haha::haha: αλλά αυτός θα τυπώνει τίποτα voucher της Αιγαίου για κανα φίλο του :bleh::bleh: και δεν !!!!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Να κανουμε και εναν για να επιστρεψεις ή θες να παρατεινεις το τριημερο στην Πραγα;

σωστή !!!!!! κοίτα άν φτάσουμε εκεί θα είμαστε οκ . αν το τριήμερο γίνει 10ημερο πρόβλημα δεν θα έχουμε αρκει να μας ταίζει και να μας κοιμίζει η sky :haha::haha:
εξάλου καλοκαίρι είναι ....είμαστε πιο χαλαροί απο δουλεία :haha::haha: αρκεί να μας φέρουν αυτοί πίσω εώς τις 27 ιουλίου που θα φύγουμε για χαλκιδική :haha::haha::bleh::bleh::haha::haha:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Χρήστο μην ανησυχείς!!!
Θα προσευχηθώ στη Μέκκα κι όλα θα πάνε καλά!!!!
Θα κάνεις ένα ταξίδι υπερπαραγωγή όπως αρμόζει σε κάθε γνήσιο τραβελστορίτη!!!
Καλά να περάσετε!!!

Υγ:Περιμένουμε ανταπόκριση απο το darlings...
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Επειδη δυστυχως με αυτα που διαβαζω εχω αρχισει να ανησυχω για το κατα ποσο θα πραγματοποιηθει το ταξιδι μου στη Βιεννη τον Αυγουστο, μπορει κανεις να μου πει (αν γνωριζει φυσικα)ποιοι ειναι οι παραγοντες που συνηθως ειναι υπευθυνοι για καποια ακυρωση πτησης;Χαμηλη πληροτητα;Αλλος λογος;Συγκεκριμενα στις ημερομηνιες που πεταω εγω βλεπω οτι οι τιμες ειναι τσιμπημενες.Αυτο σημαινει οτι εχουν υψηλη πληροτητα και για αυτο τις εναπομεινασες τις τσιμπανε;Αρα μειωνεται και η πιθανοτητα ακυρωσης πτησης;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χρήστο μην ανησυχείς!!!
Θα προσευχηθώ στη Μέκκα κι όλα θα πάνε καλά!!!!
Θα κάνεις ένα ταξίδι υπερπαραγωγή όπως αρμόζει σε κάθε γνήσιο τραβελστορίτη!!!
Καλά να περάσετε!!!

Υγ:Περιμένουμε ανταπόκριση απο το darlings...
Εκτός από εσένα που θα προσευχηθείς στη Μέκκα χρειαζόμαστε και τη Ρενάτα να χαϊδέψει την κοιλιά του Βούδα....
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχψει λόγος ανησυχίας για όσους έχουν κλείσει εισιτήρια. Κανένας περισσότερο απο άλλες εταιρίες και εξασφαλισμένα μέχρι την επόμενη άνοιξη.

Είναι αλήθεια ότι είχε προβλήματα η Skyeurope. Αλλά προβλήματα είχαν και έχουν και άλλες. Περισσότερα προβλήματα είχε η Ολυμπιακή και η Alitalia, η Austrian κλπ κλπ.

Η στιγμή που ζητήθηκε η δικαστική προστασία βάσει του Σλοβάκικου νόμου, ήταν καλά σχεδιασμένη. Αεροδρόμιο της Baneasa ζήτησε όλα τα λεφτά που της χρωστούσε η εταιρία. Ηδη όμως όπως και τόσες άλλες, χρωστούσε σε πολλούς, και λόγω του ότι είναι σχετικά νέα εταιρία, αλλά και η διοίκηση είχε πολύ φιλόδοξα σχέδια επέκτασης, την υποχρεώναν σε πολιτική προσφοράς χαμηλών τιμών αλλά και λόγω των τιμών των καυσίμων και της παγκόσμιας κρίσης. Οπότε αποφάσισε να ζητήσει την προστασία του δικαστηρίου.
“Sky Europe made the decision voluntary, because it will allow us to gain the necessary time for a complete restructuring of the bases, networks and lines, as well as of the debts. This way the company will become more attractive for the potential buyers.”
SkyEurope no longer allowed to fly from Baneasa Airport if it doesn't pay debts

Προτίμησαν λοιπόν να χρησιμοποιήσουν το δικαίωμα που τους δίνει ο νόμος για αναστολή παλαιών χρεών. Ακριβώς ότι έγινε με την General Motors και πολλές πολλές τράπεζες. Να κερδίσουν άνετο χρόνο για αναδιοργάνωση.

Το κύριο γεγονός που εμποδίζει τις χρεωμένες επιχειρήσεις (αλλά και χώρες) για να αναπτυχθούν είναι τα παλαιά χρέη τους. Με την κίνηση αυτή, έχει απαλλαγεί απο το άγχος κάποιος να την κυρήξει σε πτώχευση επειδή δεν πληρώνει τα παλιά χρέη της. Ηδη είχε προσπαθήσει πριν απο λίγες εβδομάδες κάποια εταιρία της Σλοβακίας να την κηρύξει σε πτώχευση, αλλα δεν τα κατάφερε, επειδή δεν μπόρεσε να βρεί ακόμη... ένα πιστωτή της, που να θέλει να κηρυχθεί η εταιρία σε πτώχευση. Ενα πιστωτή της νομικό η φυσικό πρόσωπο (πχ υπάλληλο που δεν πήρε τον μισθό του). Για να βρεθεί ένας πιστωτής φυσικό πρόσωπο-υπάλληλος, η ανταγωνίστρια της Wizzair (που δραστηριοποιείται στα δρομολόγια της Ανατολικής Ευρώπης) καλούσε απο το Internet όποιον είναι διατεθειμένος να το κάνει.

Με την κίνηση αυτή, τα πράγματα είναι φυσικά πολύ καλύτερα από πρίν. Αυτό βέβαια για κάποιο χρονικό διάστημα, όσο κρατάει η προστασία του δικαστηρίου, μέχρι τον επόμενο Απρίλιο. Αυτό όμως βολεύει, έστω προσωρινά, επειδή κατά το διάστημα αυτό δεν χρειάζεται να ανησυχεί για τις παλιές απαιτήσεις, απλά πρέπει να μπορεί να πληρώσει τις καινούργιες. Αυτό όμως ήδη έχουν ανακοινώσει ότι είναι στις δυνατότητές τους και οι τιμές τους έχουν ανέβει απ ότι πέρυσι. Το ίδιο και η πληρότητα τους. Ετσι μπορεί κανείς να πει ότι ίσως να ήταν υπολιγισμένη η στιγμή για να εξασφαλιστεί και η χειμερινή περίοδος, που ακόμη δεν ανακοινώθηκαν δρομολόγια, και κρατάει μέχρι τον Μάρτιο.

Η Skyeurope, έχει πολύ καλή φήμη στην εξυπηρέτηση επιβατών. Και στο πολύ καλό τηλεφωνικό κέντρο που έιναι δωρεάν (χρέωση απλής σύνδεσης, όχι αυξημένης πχ 2 EUR το λεπτό και στην αναμονή όπως άλλες). Στον τομέα της ακρίβειας δρομολογίων έχει φήμη στον μέσο όρο, και κατά την δική μου εμπειρία, καλύτερη απο τον μέσο όρο. Σήμερα είχε καθυστέρηση η πτήση προς Πράγα-Θεσ/νίκη και Πράγα-Αθήνα, αλά απ' ότι είδα είχαν και πολλές άλλες όπως η Austrian, Czech κλπ.

Η εταιρία έχει κάθε λόγο να συνεχίσει να εξυπηρετεί τους επιβάτες της, καθώς χωρίς το άγχος αποληρωμής παλαιών χρεών, μπορεί να λειτουργήσει κερδοφόρα. Οι επιβάτες, όπως εφανίζεται στο site, δεν κινδυνεύουν απο περίπτωση χρεοκοπίας.

Χρειάζεται όμως κάτι να γίνει με τα παλιά χρέη. Η ώρα αυτή θα έρθει την επόμενη άνοιξη. Μέχρι τότε, πιστεύουν ότι θα υπάρξει κάποιος που να διατεθεί να βάλει κεφάλαια, για συμβιβασμό με τους παλιούς πιστωτές της, αλλά και για επέκταση του στόλου και δρομολογίων. Λένε ότι είναι σε συζητήσεις και ότι έχουν να προσφέρουν σε επενδυτές, όπως καλό όνομα, slots (δικαίωμα προσγείωσης σε αεροδρόμια), οργάνωση που κοστίζει σε όποιον θελήσει να ξεκινήσει κλπ. Αυτά θα φανούν στο τέλος αυτού του χειμώνα.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν κάποιοι, όπως ο μέτοχος York capital (αμερικανο-ελληνικό private fund), που θέλει να πάρει όλες τις μετοχές έναντι δανείου που έδωσε στην εταιρία και μετά να βάλει κι άλλα κεφάλαια, και ο ολλανδός μέτοχος Sklarek, που επιμένει για αύξηση κεφαλαίου μέσω χρηματιστηρίου. Υπήρξε και ενδιαφέρον απο Ελληνο-αραβικά κεφάλαια (κάποια άλλη εταιρία θυμίζει αυτό...που δίνει δωρεάν εισιτήρια για άποψη επι της ενδυμασίας του προσωπικού). Υπάρχει λοιπόν και ενδιαφέρον αλλά και ...μάλωμα ποιος θα πάρει την διοίκηση-μετοχές.

Σήμερα, είχε πρόβλημα το site τους στη Σλοβακία. Είπαν το μεσημέρι, ότι θα το φτιάξουν το βράδυ. Το απόγευμα είχε λειτουργήσει. Το βράδυ όμως πάλι είχε πρόβλημα.

Ομως, μπορεί κανείς να είναι άφοβος ότι τα δρομολόγια του XRISTOS71, Dust, ΕΡΣΗ, κλπ θα γίνουν κανονικά. Μέχρι την ερχόμενη άνοιξη, όπως και για τις περισσότερες εταιρίες.

Για το ότι τα πράγματα είναι μάλλον καλύτερα απο πρίν
SkyEurope’s management upbeat, as creditors held at bay amid further restructuring | Centre for Asia Pacific Aviation
SkyEurope Seeks Bankruptcy Protection | AVIATION WEEK
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
προσκυνώ samion :haha::haha::haha::haha:

θα πετάξω σίγουρα ..εχω θετική διάθεση ..θα περάσω τέλεια ...με Αλιτάλια !
Παντος την επομενη φορα που θα θες να πας Πραγα μια επιλογη ειναι και οι Czech Airlines...εγω εμεινα ευχαριστημενος. ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.959
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχψει λόγος ανησυχίας για όσους έχουν κλείσει εισιτήρια. Κανένας περισσότερο απο άλλες εταιρίες και εξασφαλισμένα μέχρι την επόμενη άνοιξη.
Εγώ πάλι έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό...

Για το μακροπρόθεσμο δεν το συζητάμε... Υπάρχει μονάχα 1 success story αεροπορικής εταιρίας μετά απο chapter 11: Continental Airlines. Και δίπλα σ' αυτό, μια σειρά από αποτυχίες...
Αλλά και για το βραχυπρόθεσμο, θεωρείς ότι η εταιρία διαθέτει διαθέσιμη ρευστότητα για να συνεχίσει να λειτουργεί μέχρι την άνοιξη, όντας αναγκασμένη να πληρώνει της μετρητοίς όλες της τις υποχρεώσεις?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μακαρι Trapper να μην εχουμε προβλημα και να πεταξουμε: απο το στομα σου και στου αρχαγγελου Μιχαηλ το αυτι!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom