Ισπανία Καλημέρα από Bilbao!

Tania_A

Member
Μηνύματα
5
Likes
11
:rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80: εντάξει λοιπόν!
Θα μπορούσα να ρωτήσω για τις μετακινήσεις?
Ως "κλασικός" τουρίστας θα μείνω στη Plaza Nueva. Οπότε από το αεροδρόμιο θα πάρω το λεωφορείο της γραμμής Α3247, αν το έχω καταλάβει καλά.
Αν προλάβω για μονοήμερη το San Sebastien πώς μπορώ να πάω και τι να δω?
Όσο για το Bilbao, τι καλό μου προτείνεις στα μέρη σας?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα!
Ετοιμάζομαι κι εγώ για Bilbao αυτή την Παρασκευή! (το "γνωστό" 3ήμερο με τη "γνωστή" αεροπορική και τις "γνωστές" ώρες :p:p:p ). Με έχει προβληματίσει ο καιρός. Είναι όντως άστατος με μεγάλες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία και συχνές βροχές?? - τουλάχιστον έτσι το παρουσιάζουν τα site...
Ναι γι' αυτό είναι τόσο πράσινα όλα ;)
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Καλημέρα!
Ετοιμάζομαι κι εγώ για Bilbao αυτή την Παρασκευή! (το "γνωστό" 3ήμερο με τη "γνωστή" αεροπορική και τις "γνωστές" ώρες :p:p:p ). Με έχει προβληματίσει ο καιρός. Είναι όντως άστατος με μεγάλες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία και συχνές βροχές?? - τουλάχιστον έτσι το παρουσιάζουν τα site...
Με το καλό να πας να περάσεις τέλεια και όταν γυρίσεις μην ξεχάσεις να μας γράψεις εμπειριες tips για εμάς που πάμε τον επόμενο μήνα!!!!!!
 

Tania_A

Member
Μηνύματα
5
Likes
11
Με το καλό να πας να περάσεις τέλεια και όταν γυρίσεις μην ξεχάσεις να μας γράψεις εμπειριες tips για εμάς που πάμε τον επόμενο μήνα!!!!!!
Με το καλό να πας να περάσεις τέλεια και όταν γυρίσεις μην ξεχάσεις να μας γράψεις εμπειριες tips για εμάς που πάμε τον επόμενο μήνα!!!!!!
Ευχαριστώ πολύ!! 🥰🥰 Αναμείνατε!
 

Tania_A

Member
Μηνύματα
5
Likes
11
Καλημέρα σας!
Λίγες ώρες αφού επέστρεψα από Bilbao και νιώθω γεμάτη από τις πιο όμορφες εντυπώσεις!
Θα σας δώσω στοιχεία σταδιακά.
Φαντάζομαι πως θα ενδιαφέρουν πολλούς αφού το δρομολόγιο της Volotea μας κάνει πλέον να βάζουμε τον προορισμό στα short brakes!

Αρχικά μεταφέρω κάποια στοιχεία που μόλις έδωσα σε μέλος του forum σχετικά:
"Το Bilbao είναι υπέροχο και είμαι σίγουρη πως θα ευχαριστηθείτε. Προετοιμαστείτε μόνο για άσταστο καιρό με συχνές εναλλαγές (πολλή ζέστη, αεράκι, ψιλόβροχο. το ίδιο και το San Sebastian.)
Υπάρχει λεωφορείο από το αεροδρόμιο κάθε μισή ώρα και μάλιστα σταματαέι στη Plaza Moyua.
Ο κεντρικός σταθμός των ΚΤΕΛ & μετρό είναι στο San Mames και λέγεται Bilbao Intermontal. Από 'κει θα πάρετε λεωφορείο για το San Sebastian. Όλα τους τα δρομολόγια είναι ακριβή και τα οχήματα πεντακάθαρα. 4 με 5 ώρες στο San Sebastian αρκούν για να το περιδιαβείτε και να απολαύσετε τα σοκάκια και την υπέροχη παραλία του.
Στο Bilbao ο κόσμος τριγυρνάει παντού αλλά η ζωή "χτυπάει" πάντα στο παλιό κέντρο, οπότε Casco Viejo!"
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Live ενημέρωση από το Bilbao καταρχήν η γνωστές βάρβαρες ώρες τις volotea έχουν και τα καλα τους κερδίζεις ολόκληρη την ημέρα γιατί φτάνεις νωρίς το πρωί και φεύγεις αργά το βράδυ << κάπου πήρε το μάτι μου ότι και η Αιγαίου άρχισε τα δρομολόγια >>. Πάντως η πτήση ήταν γεμάτη δεν πρέπει να είχε κενή θέση . Όσο αφορά την διαμονή το ibis είναι μια καλή και τίμια επιλογή στο κέντρο . Έχει και early check in από της 9 και late check out μέχρι της 5 .θα συμφωνήσω ότι η παλιά η πόλη αξίζει όπως επίσης και μια βόλτα στην portugalete . Τέλος να δώσω greetings στην @Susana Kotsampasi που εμάς δίνει τα φώτα της παρόλο την αναποδιά που της έτυχε …..είναι κατι παραπάνω από μια απλή ξεναγός που θέλει να βοηθήσει να μας κανείς να νιώσουμε ντόπιοι για λίγες ημέρες !!!!!!!
 

Attachments

Μηνύματα
10
Likes
101
Live ενημέρωση από το Bilbao καταρχήν η γνωστές βάρβαρες ώρες τις volotea έχουν και τα καλα τους κερδίζεις ολόκληρη την ημέρα γιατί φτάνεις νωρίς το πρωί και φεύγεις αργά το βράδυ << κάπου πήρε το μάτι μου ότι και η Αιγαίου άρχισε τα δρομολόγια >>. Πάντως η πτήση ήταν γεμάτη δεν πρέπει να είχε κενή θέση . Όσο αφορά την διαμονή το ibis είναι μια καλή και τίμια επιλογή στο κέντρο . Έχει και early check in από της 9 και late check out μέχρι της 5 .θα συμφωνήσω ότι η παλιά η πόλη αξίζει όπως επίσης και μια βόλτα στην portugalete . Τέλος να δώσω greetings στην @Susana Kotsampasi που εμάς δίνει τα φώτα της παρόλο την αναποδιά που της έτυχε …..είναι κατι παραπάνω από μια απλή ξεναγός που θέλει να βοηθήσει να μας κανείς να νιώσουμε ντόπιοι για λίγες ημέρες !!!!!!!
Καλησπέρα παιδιά, και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Μσκάρι να μπορούσα να κάνω και περισσότερα, αλλά δυστυχώς ένα πρόβλημα υγείας στάθηκε εμπόδιο. Συμφωνώ απολύτως με οσα γράφει ο Παναγιώτης και για το IBIS και για τις πτήσεις. Η συμβουλή μου είναι πάντως να κλείσετε πτήσεις για περισσότερο από ένα Σαββατοκύριακο, εάν θέλετε πραγματικά να απολαύσετε και το Bilbao αλλά και την υπόλοιπη επαρχία, για να μην αναφερθώ στο να κάνετε ταξίδι στο San Sebastian.

Καλό καλοκαίρι σε όλες και όλους!!!!
 
Last edited by a moderator:

dkoufo

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα σε όλους τους φανατικούς των ταξιδιών. Είμαι νέο μέλος, ονομάζομαι Σουζάνα Κοτσάμπαση, και μένω στο Bilbao, στη Βόρεια Ισπανία, εδώ και τρία χρόνια. Πριν πάω στο Bilbao, έμενα στη Sevilla.
Σκοπός της εγγραφής μου στο travelstories.gr είναι να σας γνωρίσω την πόλη μου, το πανέμορφο Bilbao, καθώς και την Χώρα των Βάσκων. Για ότι πληροφορίες χρειαστείτε, μπορείτε να με ρωτήσετε. Θα χαρώ να σας τις απαντήσω.
Καλά ταξίδια με πολλή φαντασία για όλους.
Καλημέρα σε όλους τους φανατικούς των ταξιδιών. Είμαι νέο μέλος, ονομάζομαι Σουζάνα Κοτσάμπαση, και μένω στο Bilbao, στη Βόρεια Ισπανία, εδώ και τρία χρόνια. Πριν πάω στο Bilbao, έμενα στη Sevilla.
Σκοπός της εγγραφής μου στο travelstories.gr είναι να σας γνωρίσω την πόλη μου, το πανέμορφο Bilbao, καθώς και την Χώρα των Βάσκων. Για ότι πληροφορίες χρειαστείτε, μπορείτε να με ρωτήσετε. Θα χαρώ να σας τις απαντήσω.
Καλά ταξίδια με πολλή φαντασία για όλους.
Καλησπερα.Στις αρχες Οκτωβρη θα ερθουμε , αεροπορικως ,στο Μπιλμπαο εκδρομη , πεντε ατομα.Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για το που ειναι συνετο να μεινουμε, Μπιλμπαο η Σαν Σεμπαστιαν?Θα μπορουσες να με βοηθουσες ...?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα.Στις αρχες Οκτωβρη θα ερθουμε , αεροπορικως ,στο Μπιλμπαο εκδρομη , πεντε ατομα.Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για το που ειναι συνετο να μεινουμε, Μπιλμπαο η Σαν Σεμπαστιαν?Θα μπορουσες να με βοηθουσες ...?
Καλησπέρα. Πόσες μέρες έχετε;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Καλησπερα.Στις αρχες Οκτωβρη θα ερθουμε , αεροπορικως ,στο Μπιλμπαο εκδρομη , πεντε ατομα.Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για το που ειναι συνετο να μεινουμε, Μπιλμπαο η Σαν Σεμπαστιαν?Θα μπορουσες να με βοηθουσες ...?
Βρε καλώς τον! Και από πότε σας αφορούν τα συνετά; 😂
Θα μάθεις κι από πρώτο χέρι :bleh:
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Για να μην τα λέμε μόνο κατ' ιδίαν:
10-13/10/21 ο καιρός ήταν τέλειος, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα, οι βροχές είναι πιθανές. Επίσης, όποιος ταξιδεύει 10-13/10 καλά θα κάνει να κλείνει εγκαίρως ξενοδοχεία και τραίνα-λεωφορεία, γιατί - λόγω εθνικής και θρησκευτικής εορτής - είναι αυξημένες οι εσωτερικές μετακινήσεις.
Επί του θέματος, προσωπικά προτείνω να μοιραστούν οι μέρες, βασικά τρεις διανυκτερεύσεις Bilbao και μία Σαν Σεμπαστιάν (ή δύο - δύο), ωστόσο @panpan @Yorgos @getxowoman (!) τα φώτα σας, please.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom