Ισπανία Καλημέρα από Bilbao!

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Μένει το Σάββατο. Να το αφιερώσω Μπιλμπάο και πέριξ ( πορτουγαλέτε) ή να νοικιάσω το αμάξι και να δω επαρχία;
Δύο μέρες αξίζουν οπωσδήποτε στο Μπιλμπάο. Ωστόσο, με περισσευούμενη μέρα και αυτοκίνητο θα έκανα τα εκατό χιλιόμετρα δυτικά για τις παλαιολιθικές σπηλαιογραφίες της Αλταμίρα.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Επίσης το Lekeitio είναι ένα πανέμορφο ψαροχώρι, όχι μακριά από το Bilbao .
Αξίζει ένα day trip.
Αν έχει και καλό καιρό θα είναι μαγεία.
 

ElefG

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Μσκάρι να μπορούσα να κάνω και περισσότερα, αλλά δυστυχώς ένα πρόβλημα υγείας στάθηκε εμπόδιο. Συμφωνώ απολύτως με οσα γράφει ο Παναγιώτης και για το IBIS και για τις πτήσεις. Η συμβουλή μου είναι πάντως να κλείσετε πτήσεις για περισσότερο από ένα Σαββατοκύριακο, εάν θέλετε πραγματικά να απολαύσετε και το Bilbao αλλά και την υπόλοιπη επαρχία, για να μην αναφερθώ στο να κάνετε ταξίδι στο San Sebastian.

Καλό καλοκαίρι σε όλες και όλους!!!!
Καλησπέρα @Susana Kotsampasi και σε όλους! @mikrh tsopana @katkats @apodrasi @Georgie

Ταξιδεύω για Μπιλμπαο την επομενη εβδομαδα, και θα ηθελα απο οποιον εχει την ευγενη καλοσυνη μερικα μερη για φαγητο που να αξιζουν (οποιαδηποτε κουζινα) αλλα και που μπορω να βρω απ τις καλυτερες paeja..
Επίσης, ετοιμαζομαι να κλεισω ξενοδοχειο, είμαι μεταξύ ενος που ειναι στο Abando, και ενος αλλου που ειναι στο San Mames. Τι προτείνετε καλύτερα ως περιοχή;
 

Georgie

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Καλησπέρα
Abando είναι ας πούμε το Κολωνάκι στο Bilbao , και η περιοχή του San Mames μια χαρά είναι .
Αν μείνεις στο Abando να επισκεφτείς το Grecocina, είναι Ελληνικό( gourmet)και το έχει ο Ντίνος Αγγελίδης ( πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας) που είναι φίλος μου και μένει μόνιμα Bilbao. Δώστου Χαιρετίσματα από τον Ιρλανδο Πατήσια !
Paella κρατά την όρεξη σου για όταν πας Valencia. Μόνο εκεί η σωστή . Όπως και Patatas bravas στη Μαδρίτη.
Τωρα από φαγητό δε θυμάμαι κάπου να έκανα wow αλλά αυτό το έκανα δίπλα στο San Sebastian και όχι μια μόνο φορά! Αλλά γενικά η γαστρονομία είναι σε πολύ καλά επίπεδα και στο Bilbao.
Καλά να περάσεις και στείλε εντυπώσεις .
Ωραία πόλη
 
Last edited:

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Καλησπέρα!
Έκλεισα για Μπιλμπάο πέντε βραδιές τον Οκτώβριο. Το αρχικό σχέδιο (Όταν είχα κλείσει το ένα μόνο σκέλος του ταξιδιού) ήταν για 4 βράδια και είχε ώς εξής : με το που θα έφτανα να νοίκιαζα αμάξι και να έφευγα για Σαν Σεμπαστιάν, την επόμενη να έκανα μία βραδιά στο Σανταντερ και για το κλείσιμο δύο βράδια στο Μπιλμπάο. Προτιμώ προς το τέλος να χαλαρώσω στην πόλη έχοντας τελειώσει με τις μετακινήσεις.
Τώρα λοιπόν με 5 βράδια τί θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε? Παρακαλώ για τις σκέψεις σας για οτιδήποτε και θα ήθελα εκτός απο τα sos να μου προτείνατε κανα μέρος (π.χ. κωμόπολη ή χωριό) που να μην είναι τόσο τουριστικό.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Καλησπέρα!
Έκλεισα για Μπιλμπάο πέντε βραδιές τον Οκτώβριο. Το αρχικό σχέδιο (Όταν είχα κλείσει το ένα μόνο σκέλος του ταξιδιού) ήταν για 4 βράδια και είχε ώς εξής : με το που θα έφτανα να νοίκιαζα αμάξι και να έφευγα για Σαν Σεμπαστιάν, την επόμενη να έκανα μία βραδιά στο Σανταντερ και για το κλείσιμο δύο βράδια στο Μπιλμπάο. Προτιμώ προς το τέλος να χαλαρώσω στην πόλη έχοντας τελειώσει με τις μετακινήσεις.
Τώρα λοιπόν με 5 βράδια τί θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε? Παρακαλώ για τις σκέψεις σας για οτιδήποτε και θα ήθελα εκτός απο τα sos να μου προτείνατε κανα μέρος (π.χ. κωμόπολη ή χωριό) που να μην είναι τόσο τουριστικό.
Αν κινηθείς προς Σανταντέρ θα πρότεινα μια βόλτα προς Santillana del Mar για την πόλη και το σπήλαιο της Αλταμίρα (την ρέπλικα που είναι επισκέψιμη).
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Καλησπέρα!
Έκλεισα για Μπιλμπάο πέντε βραδιές τον Οκτώβριο. Το αρχικό σχέδιο (Όταν είχα κλείσει το ένα μόνο σκέλος του ταξιδιού) ήταν για 4 βράδια και είχε ώς εξής : με το που θα έφτανα να νοίκιαζα αμάξι και να έφευγα για Σαν Σεμπαστιάν, την επόμενη να έκανα μία βραδιά στο Σανταντερ και για το κλείσιμο δύο βράδια στο Μπιλμπάο. Προτιμώ προς το τέλος να χαλαρώσω στην πόλη έχοντας τελειώσει με τις μετακινήσεις.
Τώρα λοιπόν με 5 βράδια τί θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε? Παρακαλώ για τις σκέψεις σας για οτιδήποτε και θα ήθελα εκτός απο τα sos να μου προτείνατε κανα μέρος (π.χ. κωμόπολη ή χωριό) που να μην είναι τόσο τουριστικό.
Συγνώμη που επανέρχομαι...
 

Zinoviap

Member
Μηνύματα
53
Likes
61
Καλημερα!
Προγραμματιζω κ εγω ενα ταξιδι στην χωρα των βασκων το πρωτο δεκαπενθημερο του Μαιου παρασκευή πρωι εως τριτη απογευμα
Θα είμαστε 3 φίλες κ σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο κ να διανυκτερευσουμε 2 μερες στο bilbao κ 2 στο san sebastian
Διαβαζοντας στο forum έβγαλα ενα προγραμμα κ θα ήθελα τη γνωμη σας
1η μερα guggenheim museum κ βολτες στην πόλη
2η μερα walking tour κ εξορμηση στο San Juan de Gaztelugatxe
3η μερα αναχωρηση για san sebastian με σταση guernica και lekeitio
4η μερα εκδρομη σε Saint-Jean-de-Luz, bayonne, biarritz
5η μερα βολτα σε pasaia κ επιστροφη στο bilbao για την πτηση
Το θέμα μου είναι αν θα έπρεπε να ξεκινησω πρωτα απο san sebastian κ γαλλικη πλευρα ωστε να είμαστε πιο κοντα στο αεροδρομιο την μερα της πτησης αλλα φοβαμαι οτι το σαββατοκυριακο θα εχει πολλους περισσοτερους τουριστες
Επίσης προβληματιζομαι με το αυτοκινητο κ τους χωρους σταθμευσης
Καμια συμβουλη;
 

nickol007

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Hellooo!!! Έχω κλείσει ένα 3ήμερο στο Bilbao μέσα Μάη... έχετε καποια πρόταση για solo traveller?
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Επαναλαμβάνομαι λίγο αλλα θα ξαναρωτήσω... Φτάνω στο Μπιλμπάο αρχές Οκτωβρίου για 5 διανυκτερεύσεις. Η δεύτερη είναι Σαν Σεμπαστιάν η τρίτη Σανταντερ και οι επόμενες δύο Μπιλμπάο . Θα προσγειωθούμε κατα τις 11 νομίζω. Την πρώτη διανυκτέρευση που να την κανονίσω? Κάποια συμβουλή που θα βοηθούσε? Κάποια σημεία που θα ήταν ωραία να εντοπίσουμε? Yorgos νομίζω οτι ξέρεις πολλά απο την περιοχή.. Αν έχεις χρόνο πές καμια ιδέα.
 

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Ναι, όντως έτσι είναι ο καιρός. Είμαστε Δυτική Ευρώπη, τι να κάνουμε.
Καλημέρα, Σουζάνα.Με προβληματίζει και μένα ο καιρός γιατί θα έρθουμε 22-26 Δεκέμβρη και μόλις έμαθα ότι μετά τον Οκτώβρη έχει πολλές βροχές στο Μπιλμπάο και στη χώρα των Βάσκων. Είναι τόσο άσχημα λες ειδικά εκείνη την περίοδο, ούτως ώστε να αλλάξουμε τα εισιτήρια; Μας ενδιαφέρει, δηλ. να κάνουμε κι εκδρομές- με πρακτορείο κατά προτίμηση ή να νοικιάσουμε αμάξι. Έχεις κάτι να μας προτείνεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom