Καλοκαίρι: Ελλάδα vs Εξωτερικό

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Η Κοπεγχάγη και γενικά η κεντροβόρεια Ευρώπη Αύγουστο μήνα είναι low season γιατί είναι high season τα νησιά μας. Τώρα φυσικά αν κλείνετε Ιούνιο διακοπές σε ελληνικό νησί φυσικά και θα το ακριβοπληρώσετε.
Για την Σέριφο έχω κλείσει πριν από το Πασχα!

Δεν ξέρω και το μπάτζετ σου βεβαια! Ουτε που εχεις παει...και πράγα θα σου βγει οικονομικά(αρκουν οι μέρες) και πολωνία(εκει θα εβαζα ακόμα τρεις μερούλες για να δω και βαρσοβία και κρακοβία). Και ρουμανία πολύ φθηνή και έχει πανέμορφα μέρη να δεις!

Δεν ξέρω και το μπάτζετ σου βεβαια! Ουτε που εχεις παει...και πράγα θα σου βγει οικονομικά(αρκουν οι μέρες) και πολωνία(εκει θα εβαζα ακόμα τρεις μερούλες για να δω και βαρσοβία και κρακοβία). Και ρουμανία πολύ φθηνή και έχει πανέμορφα μέρη να δεις!
Έχουμε πάει Λονδίνο πριν 1 χρόνο και Κρακοβία τον Ιανουάριο που μας πέρασε! Budget 1000-1200! Εκει!
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για την Σέριφο έχω κλείσει πριν από το Πασχα!
Μιλάω κυρίως για νησιά με αεροπορική σύνδεση που έχουν προσφορές. Παράδειγμα αντί για τη Σέριφο θα μπορούσες να πας στη Σκύρο με πολύ λιγότερα μεταφορικά. Οκ αν όλοι θέλουν να συνωστίζονται στα ίδια 10 νησιά των Κυκλάδων τον ίδιο μήνα ε αυτό θα κοστίσει.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Το άτομο ή και οι δυο μαζί; Φαντάζομαι και οι δυο...για τέσσερις μέρες νομίζω θα την παλέψετε...εξαρτάται τι εισιτήρια θα βρεις βέβαια, είναι λίγο last minute. Για κανε μια πρόχειρη έρευνα(ξεκίνα απο low cost εταιρίες) και βλέπουμε. Με δωμάτιο τα κουτσοβολεύουμε...χαχα! Δες αμστερνταμ, κοπεγχαγη, στοκχόλμη και μετα πράγα, βουδαπέστη ίσως...για πιο φθηνα.

Θανο, εχεις προσωπικο μηνυμα
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά δε βρίσκω κανένα λόγο να πάει κανείς στα ελληνικά νησιά Αυγουστιάτικα, ούτε καν γενικώς το καλοκαίρι: ακρίβεια, πολυκοσμία, μηχανάκια, αρπακόλες. Όταν έχεις το πλεονέκτημα ζώντας στην Ελλάδα όλο το χρόνο να πας σε αυτά τα φανταστικά μέρη έναν Μάρτιο ή Νοέμβριο και να τα έχεις μόνο για σένα σε τιμές αστείες, δεν υπάρχει λόγος να πέσεις στη λούμπα του Αυγούστου (άντε πες ότι είσαι φανατικός του μπάνιου, πήγαινε έναν Ιούνιο ρε αδερφέ).

Αν έχετε τη δυνατότητα, εγώ θα πήγαινα ένα ταξιδάκι κάπου αλλού και τα νησιά όταν δεν πάει κανένας, χωρίς φέρι μποτ ξεχειλισμένα από κόσμο, ταβέρνες που χρεώνουν ό,τι θέλουν, ταλαιπωρίες με το παρκάρισμα, την κίνηση, τα 15χρονα που μεθάνε κλπ. Για μένα εφιάλτης είναι τα ελληνικά νησιά μέσα στο κατακαλόκαιρο, αν κάποιος έχει επιλογή να πάει οποιαδήποτε άλλη εποχή, δε βρίσκω το λόγο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά δε βρίσκω κανένα λόγο να πάει κανείς στα ελληνικά νησιά Αυγουστιάτικα, ούτε καν γενικώς το καλοκαίρι: ακρίβεια, πολυκοσμία, μηχανάκια, αρπακόλες. Όταν έχεις το πλεονέκτημα ζώντας στην Ελλάδα όλο το χρόνο να πας σε αυτά τα φανταστικά μέρη έναν Μάρτιο ή Νοέμβριο και να τα έχεις μόνο για σένα σε τιμές αστείες, δεν υπάρχει λόγος να πέσεις στη λούμπα του Αυγούστου (άντε πες ότι είσαι φανατικός του μπάνιου, πήγαινε έναν Ιούνιο ρε αδερφέ).

Αν έχετε τη δυνατότητα, εγώ θα πήγαινα ένα ταξιδάκι κάπου αλλού και τα νησιά όταν δεν πάει κανένας, χωρίς φέρι μποτ ξεχειλισμένα από κόσμο, ταβέρνες που χρεώνουν ό,τι θέλουν, ταλαιπωρίες με το παρκάρισμα, την κίνηση, τα 15χρονα που μεθάνε κλπ. Για μένα εφιάλτης είναι τα ελληνικά νησιά μέσα στο κατακαλόκαιρο, αν κάποιος έχει επιλογή να πάει οποιαδήποτε άλλη εποχή, δε βρίσκω το λόγο.
Χμμμ...εξαρτάται πραγματικά από το νησί. Έχω βρεθεί σε νησιά χειμώνα για διάφορους λόγους. Ετυχε να βρεθώ στη Σέριφο χειμώνα (Φεβρουάριο) για 2 ημέρες και εάν έμενα και τρίτη ένοιωθα πραγματικά ότι θα "έκοβα φλέβα". Τα περισσότερα κυκλαδονήσια το χειμώνα είναι δύσκολα. Από την άλλη έχω ζήσει στη Ρόδο χειμώνα και πραγματικά τη λάτρεψα . Ειλικρινά τη συστήνω ανεπιφύλακτα για χειμερινό τριημεράκι και παραπάνω. Έχω βρεθεί επίσης χειμώνα στη Μυτιλήνη και στην Κέρκυρα και επίσης ήταν πάρα πολύ όμορφα. Και η Σύρος είναι εξαιρετική και το χειμώνα...
Ως προς το βασικό θέμα του topic (για να μην ξεφεύγουμε) ειλικρινά πιστεύω πως η αίσθηση του μεσογειακού καλοκαιριού είναι πραγματικά μοναδική. Εχοντας γυρίσει πια αρκετά την Ελλάδα, συνέλαβα φέτος τον εαυτό μου να ψάχνει αεροπορικά για άλλους μεσογειακούς προορισμούς όπως Νίκαια Γαλλίας, Μάλτα, Νάπολη κλπ. Ήδη από τα τέλη Απριλίου ήταν αρκετά υπεριτιμημένα για το καλοκαίρι (ακόμα και η Μάλτα με τη Ryanair)...Θέλω με άλλα λόγια να καταλήξω στο ότι τη μεσογειακή καλοκαιρινή αίσθηση την αναζητά όλη η Ευρώπη (για να μην πω όλη η υφήλιος) και ο κόσμος πια ταξιδεύει με μεγαλύτερη συχνότητα σε παγκόσμιο επίπεδο. Έτσι λοιιπόν, αφού η ζήτηση είναι μεγάλη και οι τιμές γενικά θα είναι μεγάλες...και αυτό δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Υπερτιμημένες υπηρεσίες (για τα ελληνικά πορτοφόλια της κρίσης) θα βρει κανείς και στη Μαγιόρκα και στο Κάπρι, και στο Αμάλφι και στη Μάλτα (έτσι αναφέρω μερικά παραδείγματα). Δεν θα μπορούσαν να αποτελέσουν τα ελληνικά νησιά εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα και καλά κάνουν γιατί προσφέρουν ένα υπέροχο ολοκληρωμένο τουριστικό προιόν. Από εκεί και πέρα για μένα το δίλημμα δεν θα έπρεπε να είναι Ελλάδα ή εξωτερικό αλλά τί αναζητώ από τις διακοπές μου και σε τι φάση είμαι. Με ενδιαφέρει να βιώσω μια μεσογειακή θαλασσινή αίσθηση, αναζητώ ένα city break σε μια ωραία πόλη, αναζητώ φυσιολατρικές εμπειρίες, τί? Από εκεί και πέρα με λίγο σωστό προγραμματισμό λύσεις μπορούν να βρεθούν για όλα τα βαλάντια. Και δυστυχώς εκεί είναι που "χωλαίνει" ο Ελληνας: στον προγραμματισμό. Δεν μπορείς στην εποχή του διαδικτύου να απαιτείς Ιούνιο μήνα να βρεις καλό και οικονομικό δωμάτιο για τον Αϋγουστο σε έναν μικρού μεγέθους αλλά μεγάλης ζήτησης προορισμό, όταν όλη η υπόλοιπη Ευρώπη κάνει τα "κουμάντα" της από τον Ιανουάριο για να μην πω και νωρίτερα! Δεν ζούμε στο 1998 αλλά στο 2018.
Και κάτι ακόμα: Aς μην ξεχνάμε ότι η τουριστική σεζόν σε πολλούς ωραίους προορισμούς έχει επιμηκυνθεί ενώ αρκετοί τουριστικοί προορισμοί (και όχι μόνο πόλεις) προσφερουν υπηρεσίες όλο τον χρόνο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Λοιπόν το θέμα του τόπικ είναι ο μόνιμος προβληματισμός μου πριν ξεκινήσω για διακοπές κάθε καλοκαίρι!
Ειδικά για την Σέριφο επειδή έχω πάει σχεδόν όλες τις εποχές να σου πω τα εξής α) αν βρήκες δωμάτιο Αυγουστο με 75Ε κράτα το και μην το αφησεις :) , β) Ο Αυγουστος όπως και σε όλα τα νησιά της Ελλάδος δεν είναι ο πιο ειδυλλιακός μηνας αλλά έλα που τότε όλοι παίρνουμε άδεια, γ) την περίοδο τέλος Οκτώβρη -Μάη δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας...άρα επειδή το νησί έχει πολύ μικρή σεζόν οι τιμές από αρχές Ιουλίου παίρνουν επικίνδυνα την ανιούσα.

Αυτό που κάνει ακριβές τις διακοπές στην Ελλάδα είναι τα ακτοπλοικά ειδικά όταν συμπεριλαμβάνεται αυτοκίνητο και προκειται για λίγες μέρες. Εγώ προσπαθώ τα τελευταία χρόνια να αποφεύγω το αυτοκίνητο για να γλιτωνω κάποιο κόστος.
Επίσης η μόνη φορά που έκανα διακοπες εκτός Ελλαδος το καλοκαίρι ήταν στην Ιταλια (Cinque terre, Τοσκανη)...από πλευράς θάλασσας δεν συγκρινόταν με το Αιγαίο και επιπλεόν είχε κατέβει όλη η Ευρωπη που αποζητουσε ηλιο και έβγαλα σπυρακια...Η δε Τοσκανη υπέροχη αλλα η ζέστη ανυπόφορη.

Θέλω να πω ότι αν ο σκοπός είναι η θάλασσα προτιμότερη η Ελλάδα, αλλιώς κάποιος πιο ψυχρός προορισμός. Το θέμα είναι εσένα τι σε ξεκουράζει περισσότερο για να βγει ο χειμωνας.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Λοιπόν το θέμα του τόπικ είναι ο μόνιμος προβληματισμός μου πριν ξεκινήσω για διακοπές κάθε καλοκαίρι!
Ειδικά για την Σέριφο επειδή έχω πάει σχεδόν όλες τις εποχές να σου πω τα εξής α) αν βρήκες δωμάτιο Αυγουστο με 75Ε κράτα το και μην το αφησεις :) , β) Ο Αυγουστος όπως και σε όλα τα νησιά της Ελλάδος δεν είναι ο πιο ειδυλλιακός μηνας αλλά έλα που τότε όλοι παίρνουμε άδεια, γ) την περίοδο τέλος Οκτώβρη -Μάη δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας...άρα επειδή το νησί έχει πολύ μικρή σεζόν οι τιμές από αρχές Ιουλίου παίρνουν επικίνδυνα την ανιούσα.

Αυτό που κάνει ακριβές τις διακοπές στην Ελλάδα είναι τα ακτοπλοικά ειδικά όταν συμπεριλαμβάνεται αυτοκίνητο και προκειται για λίγες μέρες. Εγώ προσπαθώ τα τελευταία χρόνια να αποφεύγω το αυτοκίνητο για να γλιτωνω κάποιο κόστος.
Επίσης η μόνη φορά που έκανα διακοπες εκτός Ελλαδος το καλοκαίρι ήταν στην Ιταλια (Cinque terre, Τοσκανη)...από πλευράς θάλασσας δεν συγκρινόταν με το Αιγαίο και επιπλεόν είχε κατέβει όλη η Ευρωπη που αποζητουσε ηλιο και έβγαλα σπυρακια...Η δε Τοσκανη υπέροχη αλλα η ζέστη ανυπόφορη.

Θέλω να πω ότι αν ο σκοπός είναι η θάλασσα προτιμότερη η Ελλάδα, αλλιώς κάποιος πιο ψυχρός προορισμός. Το θέμα είναι εσένα τι σε ξεκουράζει περισσότερο για να βγει ο χειμωνας.
Αυτό τα λέει όλα! Απλα ΕΛΕΟΣ! 300 ΕΥΡΩ ? Οκ το ξενοδοχείο το καταλαβαίνω να είναι 300 ΕΥΡΩ για 4 βράδια! Αλλα το καράβι ΟΧΙ! Το θέμα είναι πως δύσκολα κουνούμε χωρίς αυτοκίνητο! Στην Σαντορίνη ας πούμε είχαμε νοικιάσει! Γενικά στην Σέριφο πως είναι τα πραγματα ?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εε αμα θελουμε 2 ατομα πηγαινε ελα με αμαξι τι θελετς δλαδη, με 10 ευρω να πανε κ να ερθουνε ολα αυτα; πολυ λογικες τιμες εχουν οι δυτικες κυκλαδες, ειδικα με το runner, απο τα πιο value for money στις κυκλαδες. Και στο βαπορι γιατθ παντα αναφερετε τη σουμα ενω στο αεροπλανο κατ ατομο; να συγκρινουμε σωστα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Εξαρτάται τι ψάχνεις.Ο συνταξιδιώτης μου κι εγώ αν δεν πάμε σε ελληνικό νησί απλώς δεν καταλαβαίνουμε διακοπές και καλοκαίρι.Θυμάμαι πήγαμε 10 μέρες Τσεχία-Γερμανία πριν λίγα χρόνια,περάσαμε πολύ καλά ειδικά στην Τσεχία, αλλά αμέσως μετά λέγαμε πότε θα πάμε σε νησί :haha:,για μπανάκια στη θάλασσα,ηλιοβασιλέματα δίπλα στο κύμα,ταβερνάκια δίπλα στη θάλασσα,βόλτες σε σοκάκια με φρεσκοαβεστωμένα σπιτάκια κλπ.

Αν επιλέξουμε ακριβό νησί(π.χ.Μύκονο,Σαντορίνη κλπ.)πάμε Ιούνιο που και μπανάκια κάνουμε και οι τιμές είναι πιο υποφερτές. Αν επιλέξουμε κανένα νησί πιο μακρινό ή της άγονης γραμμής άνετα πάμε και Ιούλιο-Αύγουστο....Άλλωστε ο Αύγουστος στα κοσμικά νησιά δεν μας αρέσει,μια χρονιά φιλοξενηθήκαμε στη Μύκονο Αύγουστο και γινόταν τέτοιος χαμός που πραγματικά δεν υπήρχε περίπτωση να πηγαίναμε παρά μόνο έτσι,(φιλοξενούμενοι)....

Ιούλιο-Αύγουστο στα Ψαρά ας πούμε περάσαμε φοβερά.Αστακοί και ψαρικά σε πολύ χαμηλές τιμές, παραλίες με ελάχιστα άτομα και δεν ήταν και το άλλο άκρο δηλαδή ερημιά που δεν θα μας άρεσε.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προσωπικά πάντως, Ευρώπη Αύγουστο δεν ξαναπάω (περιλαμβάνω και την Ελλάδα). Όλα τα σχολεία κλειστά, μια ήπειρος ολόκληρη σε φάση διακοπών (όσοι μπορούν τουλάχιστον, αλλά κι αυτοί δεν είναι λίγοι), πανάκριβα εισιτήρια παντού, πανάκριβες διαμονές παντού, το σώσε από κόσμο παντού. Όχι ευχαριστώ, ας κρατήσω χρήματα και άδειες για άλλη εποχή. Το πολύ πολύ να πάω λίγες μέρες στο χωριό να δω κάνα συγγενή (μιας και τότε μαζεύονται)...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι λες βρε, αφου τότε στα νησιά δεν κυκλοφορεί ψυχή, ασε που ειναι καταχείμωνο, παγωνιά, ψοφος, ποιος παει εκει με 15-17 βαθμους; :bleh::bleh:
Σε 5 πήγαμε φέτος Φλεβάρη-Μάρτη και ήταν όνειρο. Ίσως οι καλύτερές μου διακοπές σε νησιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.759
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom