Καλοκαίρι: Ελλάδα vs Εξωτερικό

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ναι, δεν το είχα υπ οψην. Βέβαια εχει κάποιες ανακρίβειες, πχ το δρομολόγιο 1615 από Ραφήνα το δινει να γίνεται με το Andros Jet ενω στην πραγματικότητα γίνεται απο το Naxos Jet, λεπτομέρεια βέβαια...
Νομίζω πως όλες οι μηχανές κάνουν την ίδια δουλειά ακριβώς! Αν ψαχτεις υπάρχουν και πολλές που δίνουν και πόντους με διάφορες συνεργαζομενες τράπεζες!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Νομίζω πως όλες οι μηχανές κάνουν την ίδια δουλειά ακριβώς!
Ναι, πράγματι, έτσι νομιζω κι εγώ. Απλά κάποιες για κάποιο λόγο δίνουν άλλα πλοία να κάνουν το δρομολόγιο, οπως παραπάνω στο viva ή στο vrisko(ενταξει, αυτό δίνει μόνο δρομολογια και όχι τιμές).
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ψηφιζω εξωτερικο και δη βορεια ευρωπη, για τους λογους που ειπαν οι περισσοτεροι.Και πολυκοσμια και ακριβα και πολυ ζεστη.Για μενα το καλυτερο ειναι χειμωνας Ελλαδα που δεν ειναι δυσκολος και καλοκαιρι βορεια.Περυσι πηγα Ναξο,Αυγουστο και δεν παλευοταν με τιποτα.Οποτε φετος για πρωτη φορα εξωτερικο, με κοστος αντιστοιχο ελληνικου νησιου....Θα δω κατι διαφορετικο, θα γυρισω διαφορα μερη και θα ξεφυγω απο τα ιδια και τα ιδια εδω...Αρα τα χρηματα μου πιανουν πιο πολυ τοπο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.074
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο Παρίσι πάντως πέρισυ τον Αύγουστο, ακόμα και τα παγωτατζίδικα ήταν "κλειστό λόγω διακοπών". Δεν είναι για Ευρώπη ο Αύγουστος...
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Εκει θα παω.με βαση τη νυρεμβεργη.εχεις να προτεινεις καποια μερη;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γερμανία, από τέλη Μαΐου έχουμε ψηθεί στη ζέστη που σε συνδυασμό με την υγρασία, δημιουργεί αποπνικτικό συναίσθημα. Ενδιάμεσα, μπορεί και να βρέχει δυο μέρες.
Με καλό καιρό ειναι πολύ ωραία έξω παντως, διοργανώνουν διάφορα, το χαίρονται.
6 Αυγούστου ανοίγουν τα σχολεία, οπότε νεκρα δε θα έχει.
Από Νυρεμβέργη στη μια ώρα, ωραία είναι το Bamberg, το Würzburg και το Playmobil Fun Park αν έχετε παιδιά.
Αν δεν έχετε αυτοκίνητο, τα τρένα είναι εγγύηση ...γρήγορα, άνετα, ακριβή.
Και για να είμαι και on topic, αν και δε μου λείπει κάτι από Ελλάδα πλην δικών μου ανθρώπων, καλοκαίρι θέλω τη θάλασσά μας....
Ή μαλλον, μου λείπει και ο καλός καφές....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.905
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Εκει θα παω.με βαση τη νυρεμβεργη.εχεις να προτεινεις καποια μερη;
Αφού θα είσαι Νυρεμβέργη και έχεις διάθεση να δροσιστείς η να χαλαρώσεις, έξω από τη Νυρεμβέργη έχει ένα ένα ενδιαφέρον υδάτινο πάρκο ονόματι palm beach με πολλές υπέροχες νεροτσουληθρες και λουτρά/wellness.
Το προσεγγίζεις με την κόκκινη γραμμή του μετρό U2, κατεβαίνεις τερματικό σταθμό roethenbach κ μετά λεωφορείο. Η είσοδος αν και κάπως τσιμπημένη, τα αξίζει τα λεφτά της...
http://www.palm-beach.de/
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στο Παρίσι πάντως πέρισυ τον Αύγουστο, ακόμα και τα παγωτατζίδικα ήταν "κλειστό λόγω διακοπών". Δεν είναι για Ευρώπη ο Αύγουστος...
Kάτι που δεν ισχύει για το Λονδίνο ...ίσως είναι η εξαίρεση στον "κανόνα"που αναφέρεσαι,και όντως σε άλλες πόλεις που έχω πάει τόχω διαπιστώσει αυτό που λες αλλά το Λονδίνο όντως ξεχωρίζει και κάνει τη μεγάλη διαφορά!!!πολλά καλοκαίρια και πάντα Αύγουστο πηγαίνω,και κόσμο έχει και μαγαζιά ανοιχτά και ίσα ίσα που γίνονται πολλές εκδηλώσεις events στα Docklands,στην Southbank,στα πάρκα τους ,στις πλατείες,συναυλίες,θεατρικές παραστάσεις κλπ
και με ανθρώπινες θερμοκρασίες ανοιξιάτικες...οχι το ψηστήρι της Ελλάδος
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Kάτι που δεν ισχύει για το Λονδίνο ...ίσως είναι η εξαίρεση στον "κανόνα"που αναφέρεσαι,και όντως σε άλλες πόλεις που έχω πάει τόχω διαπιστώσει αυτό που λες αλλά το Λονδίνο όντως ξεχωρίζει και κάνει τη μεγάλη διαφορά!!!πολλά καλοκαίρια και πάντα Αύγουστο πηγαίνω,και κόσμο έχει και μαγαζιά ανοιχτά και ίσα ίσα που γίνονται πολλές εκδηλώσεις events στα Docklands,στην Southbank,στα πάρκα τους ,στις πλατείες,συναυλίες,θεατρικές παραστάσεις κλπ
και με ανθρώπινες θερμοκρασίες ανοιξιάτικες...οχι το ψηστήρι της Ελλάδος
Ισχύει πραγματικά. Κάνοντας το μεταπτυχιακό μου πριν κάποια χρόνια στο πανεπιστήμιο του Λονδίνου είχε χρειαστεί να μείνω σχεδόν όλο το καλοκαίρι στην πόλη (ήρθα απλά για 15 ημέρες στην Ελλάδα). Ήταν ένα από τα καλύτερα καλοκαίρια της ζωής μου...δεν λέω διάβαζα αρκετά και έγραφα το MA dissertation, όμως πέρασα και καταπληκτικά με τόσο πλούσια events και πράγματα που έκανα παράλληλα. (το 15ημερο στην Ελλάδα ήταν μάλλον το ασήμαντο σκέλος του καλοκαιριού τότε που απλά το'κανα για τους γονείς μου). Ωραία εμπειρία το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου το καρναβάλι στο Notting Hill. Παράλληλα έκανα και 2 ημερήσια ταξίδια στο Μπράιτον και τις γύρω περιοχές του για μια μίνι αίσθηση θάλασσας...Γενικά δεν ένιωσα ούτε στιγμή ότι η πόλη αδειάζει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.065
Likes
41.278
Παω καθε Αυγουστo εξωτερικό, το πρώτο 15ημερο. Μου κοστίζει λιγότερο από Ελλάδα λόγω early booking σε ξενοδοχεία ή award εισιτήρια.
Εκτός από τη Μάλτα που βρήκα ακριβα τα ξενοδοχεία και τη Λισαβώνα που βρήκα μεγάλες ουρές παντού, δεν αξιολογώ ως δυσάρεστες τις εμπειρίες. Στη Β. Ευρώπη δεν ισχύει σε καμία περίπτωση εικόνα νέκρας τον Αύγουστο γιατί συχνά έχουν ξεκινήσει τα σχολεία. Οι δροσερότερες διακοπές μου είναι αυτές. Ουρές σπάνια στον Βορρά.
Η παραλία δεν θα μου λείψει αφού δεν ζω στα Γρεβενά π.χ. αλλά σε μια ώρα από την Αθήνα βρίσκεις παραλίες. Δεν θα μου λείψουν τα μπιτσόμπαρα, οι χωριάτικες των 10 ευρώ, το στριμωξίδι στα παμπάλαια λεωφορεία, τα ποτά μπόμπες, τα σουηδικά κρεβάτια στο ενοικιαζόμενο των 80 ευρώ. Με τα ίδια χρήματα μένω σε καλύτερα ξενοδοχεία και έχω καλύτερες μεταφορές, συνήθως και καλύτερο φαγητό. Γι αυτό και επιμένω και θα επιμένω εξω Αυγουστιάτικα
Κάποιος ανέφερε ότι λείπει ο καλός καφές απο τις διακοπές έξω. Ο καλός καφές είναι το φραπόγαλο; Παλι δεν θα μου λείψει, πίνω άλλους καφέδες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.437
Μέλη
38.921
Νεότερο μέλος
ArisSophie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom