Καλοκαίρι: Ελλάδα vs Εξωτερικό

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αχ βρε συμφορουμιτες, επειδή εγώ έγραψα για τον καφέ, εννοούσα την ποιότητα αλλά κυρίως τον τρόπο που πίνεται........
Εγώ θέλω να τον απολαμβάνω σκέτο, δε μου αρεσουν π.χ. οι προσθήκες γάλακτος, σιροπιων, κλπ.....Ε, πλην του απλού και τιμίου εσπρεσακιου, δεν βρίσκεις εύκολα, εκτός αν πας σε κανένα ελληνικής ιδιοκτησίας....με 32 βαθμούς και υγρασία φουλ, να θες κρύο καφέ...Που εδώ σημαίνει ή φίλτρου ή εσπρέσο με μια - δυο μπάλες παγωτό...Αυτό θεωρείται κρύος καφές.
Και είναι αλλο να πηγαίνεις ένα ταξίδι πεντε-δεκα-είκοσι ημερών άλλο να ζεις έξω, το οποίο είναι επιλογή μου και μου αρέσει πολύ.
Φραπογαλο δεν έπινα έτσι κι αλλιως....
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αχ βρε συμφορουμιτες, επειδή εγώ έγραψα για τον καφέ, εννοούσα την ποιότητα αλλά κυρίως τον τρόπο που πίνεται........
Εγώ θέλω να τον απολαμβάνω σκέτο, δε μου αρεσουν π.χ. οι προσθήκες γάλακτος, σιροπιων, κλπ.....Ε, πλην του απλού και τιμίου εσπρεσακιου, δεν βρίσκεις εύκολα, εκτός αν πας σε κανένα ελληνικής ιδιοκτησίας....με 32 βαθμούς και υγρασία φουλ, να θες κρύο καφέ...Που εδώ σημαίνει ή φίλτρου ή εσπρέσο με μια - δυο μπάλες παγωτό...Αυτό θεωρείται κρύος καφές.
Και είναι αλλο να πηγαίνεις ένα ταξίδι πεντε-δεκα-είκοσι ημερών άλλο να ζεις έξω, το οποίο είναι επιλογή μου και μου αρέσει πολύ.
Φραπογαλο δεν έπινα έτσι κι αλλιως....
Πάντως τον τελευταίο καιρό στα ταξίδια μας έχουμε βρει φρέντο και φραπε σχεδόν παντού και όχι απαραίτητα σε μαγαζιά ελληνικής ιδιοκτησίας. Βερολίνο, Λονδίνο, Βενετία, Στρασβούργο,Μπέργκαμο, Βερόνα, Βρυξέλλες ήπιαμε φρέντο, φραπέ ή κρύο Αμερικάνο που ήταν βάλσαμο για εμάς που δεν πίνουμε ζεστό καφέ και κουβαλούσαμε χτυπητήρια και νες καφέ παντού.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Παω καθε Αυγουστo εξωτερικό, το πρώτο 15ημερο. Μου κοστίζει λιγότερο από Ελλάδα λόγω early booking σε ξενοδοχεία ή award εισιτήρια.
Εκτός από τη Μάλτα που βρήκα ακριβα τα ξενοδοχεία και τη Λισαβώνα που βρήκα μεγάλες ουρές παντού, δεν αξιολογώ ως δυσάρεστες τις εμπειρίες. Στη Β. Ευρώπη δεν ισχύει σε καμία περίπτωση εικόνα νέκρας τον Αύγουστο γιατί συχνά έχουν ξεκινήσει τα σχολεία. Οι δροσερότερες διακοπές μου είναι αυτές. Ουρές σπάνια στον Βορρά.
Η παραλία δεν θα μου λείψει αφού δεν ζω στα Γρεβενά π.χ. αλλά σε μια ώρα από την Αθήνα βρίσκεις παραλίες. Δεν θα μου λείψουν τα μπιτσόμπαρα, οι χωριάτικες των 10 ευρώ, το στριμωξίδι στα παμπάλαια λεωφορεία, τα ποτά μπόμπες, τα σουηδικά κρεβάτια στο ενοικιαζόμενο των 80 ευρώ. Με τα ίδια χρήματα μένω σε καλύτερα ξενοδοχεία και έχω καλύτερες μεταφορές, συνήθως και καλύτερο φαγητό. Γι αυτό και επιμένω και θα επιμένω εξω Αυγουστιάτικα
Κάποιος ανέφερε ότι λείπει ο καλός καφές απο τις διακοπές έξω. Ο καλός καφές είναι το φραπόγαλο; Παλι δεν θα μου λείψει, πίνω άλλους καφέδες.
πες τα!! Αντε γιατι και γω βαρεθηκα καθε χρονο νησι νησι νησι και λιγο εξωτερικο...καιρος να ανοιξουν οι οριζοντες μας (ακομη περισσοτερο!!)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
καλός καφές ο φράπες??? ίσως σε γεύση ένα γλυκόσ με γάλα...κατά τα αλλα φράπες + nescafe τα χειρότερα

ποια είναι τα σουηδικά κρεβάτια? τα λεγόμενα "ράντσα"???


εγώ πάντως k Ιταλία k γερμανία έχω πιει freddo espresso
τους ζήτησα τριμμένο πάγκο σε ένα ποτηράκι, ένα καλαμάκι (όχι σουβλάκι), k ένα διπλό espresso k στην ουσία το έκανα μονος μου το freddo...

PS στην Ιταλία μάλλον σπάστηκαν αλλα δεν βαριέσαι
στην γερμανία τους άρεσε μάλλον i ιδέα...δεν ξέρω αν το αντιγράψανε μετά
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Στη Βαρσοβία πάντως πρόσφατα έκαναν την προσπάθεια και μου έριξαν τρία παγάκια στον διπλό εσπρέσο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Στη Βαρσοβία πάντως πρόσφατα έκαναν την προσπάθεια και μου έριξαν τρία παγάκια στον διπλό εσπρέσο.
Και στο Τορουν προσπάθησαν να κανουν το ίδιο με τον cappuccino με αποτέλεσμα να βγει κάτι σαν νερό με άρωμα καφε... Και στην Γερμανια.. μην το ψάχνετε, στην Πολωνία τουλάχιστον μόνο στα Starbucks έχω βρει καλό κρύο καφε που να πίνεται :p Τον χειμώνα δεν είχα πρόβλημα, τώρα όμως έχω ανάγκη από έναν καλό κρύο καφε, κυριως μιας και εδώ τρώνε συνέχεια μα συνέχεια παγωτά και δεν τρελένονται και τόσο για καφέ, παρα μόνο για ζεστό.
Αλλά τέλος πάντων ρε παιδιά ο,τι και να λέμε εγώ δεν μπορώ μακριά από θάλασσα.. Και δεν μιλάω για νησιά και τουριστικούς προορισμούς, μου αρκεί να πάω σε ένα παραθαλάσσιο μικρό χωριό ας πούμε και να μείνω λίγες μέρες να ηρεμήσω. Αυτές τις μέρες μου λείπει αρκετά η Ελλάδα, οι λίμνες και τα ποτάμια δεν είναι το ίδιο...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πρέπει να ανοιχτεί θέμα νομίζω με μαγαζια με κρύους καφέδες ανα πόλη...
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πέστα βρε Alice....Αφού σκέφτομαι να ανοιξω καφέ....
Εννοείται ότι έχω βρει το στέκι μου, καφεκοπτειο οικογενειακό, με εξαιρετικό καφέ, όλο το χειμώνα, έρχεται η ζέστη, η οποία μπορεί να είναι αποπνικτική, αποζηταω κρύο καφέ, όχι milk shake, και βλεπω στον κατάλογο μόνο Eis Kaffee, δηλαδή με παγωτό, το οποίο καταναλώνεται όντως μανιωδώς χειμωνα-καλοκαίρι.
Θυμάμαι, και το λέω σε Γερμανούς φίλους, να κάθομαι πίσω από ζευγάρι Γερμανών σε καφέ στην Κεφαλλονιά, αυτοί να λένε Eis Kaffee, ο δικός μας να καταλαβαίνει Ice, και αντί για το γνωστό τους φίλτρου με παγωτό που θα περίμεναν να καταλήγουν με Φρεντο ή φραπεδια....
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Κοιτα να δεις συμπτωση, και γω κοιτουσα για Σεριφο και ειδα τιμες και φρικαρα απειρα! Και μιλαμε για τη Σεριφο, ουτε καν για τη Σαντορινη ή την Κρητη, για ενα φημισμενο νησι βρε αδερφε! Δε λεω οτι μονο Σαντορινη και Κρητη υπαρχουν, αλλα οσο να ναι αυτα τα νησια εχουν αλλο ονομα και μπορουν πιο ευκολα να χτυπησουν τιμη παρα μια Σεριφος, οσο ωραια και αν ειναι... Και μετα κοιταξα Κουφονησια και ηρθα στα ισια μου...Γενικα να ξερεις η Σεριφος ειναι πανακριβη (το ολο πακετακι) το θυμαμαι απο περυσι αυτο που εψαχνα επισης Σεριφο...Μεχρι που ξενερωσα εντελως προσφατα και ειπα τελος δεν παω (μπορω δυστυχως μονο high season α παρω λιγη αδεια). Μπορεις να κανεις ακυρωση? Αν ναι ψαξε αλλο νησι, αν μας πεις τι θες περιπου θα σε καθοδηγησουμε...
Αν θες την ταπεινη μου γνωμη παντως, το θεμα δεν ειναι αν θα πας στη Σεριφο ή στη Ρωμη, Παρισι ή οπουδηποτε αλλου. Το θεμα ειναι τι αξιολογει ο καθενας ως εμπειρια και τι ψαχνει στις διακοπες του. Εγω πχ αν δεν παω και ενα μακρινο το καλοκαιρι (εκτος Ευρωπης εννοω) νιωθω πως δεν εκανα διακοπες.. παω ενα μακρινο και ενα φτηνο νησι 3-4 μερες. Aλλοι θελουν απλα να πανε σε μια παραλια ή σε ενα νησακι και να χαλαρωσουν σε ολη τους την αδεια...
Οποτε, εξαρταται, τι ψαχνεις, αλλα σου δινει η Ευρωπη αλλα το νησι...Δεν ειναι συγκρισιμα με την εννοια οτι ειναι διαφορετικα. Σε καθε περιπτωση ομως, η Σεριφος ειναι ληστεια και το εννοω...Ψαξε για αλλου, μην μας πιανουν και κοροιδο...
Για σεριφο αρκετά οικονομικά είναι τα δωματιάκια του κάμπινγκ κοράλι . Είναι όμορφα και προσεγμένα . Η παραλία μπροστά (τα λιβαδακια) είναι πολύ καλή (μέχρι να δεις τις άλλες που είναι καλύτερες) και έχει και το μπαρ αν χρειαστείς κάτι . Εντάξει δεν είσαι κοντά στη χώρα η αν θες μπαράκια για το βράδυ περπατάς λιγάκι αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα και φτηνά :)
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Εγώ μια φορά είχα πάει Ιταλία καλοκαίρι και είπα δεν ξανά φεύγω καλοκαίρι από Ελλάδα.. μου άρεσε πολύ πέρασα πολύ ωραία αλλά τα καλοκαίρια στην Ελλάδα για μένα είναι καλύτερα ! Για να βρεις κάτι πιο εξωτικό που διαβάζω παραπάνω δε δίνεις τα ίδια λεφτά με τη σεριφο και τη φολεγανδρο σε καμία περίπτωση ! Όπως τα νησια μοιάζουν μεταξύ τους έτσι και πολλές ευρωπαϊκές πόλεις μοιάζουν μεταξύ τους , όποτε προτιμώ να βλέπω παρόμοια σοκάκια και παρόμοιες παραλίες αντι παρόμοια κτίρια και παρόμοιες γέφυρες πάνω από ποτάμια :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ μια φορά είχα πάει Ιταλία καλοκαίρι και είπα δεν ξανά φεύγω καλοκαίρι από Ελλάδα.. μου άρεσε πολύ πέρασα πολύ ωραία αλλά τα καλοκαίρια στην Ελλάδα για μένα είναι καλύτερα ! Για να βρεις κάτι πιο εξωτικό που διαβάζω παραπάνω δε δίνεις τα ίδια λεφτά με τη σεριφο και τη φολεγανδρο σε καμία περίπτωση ! Όπως τα νησια μοιάζουν μεταξύ τους έτσι και πολλές ευρωπαϊκές πόλεις μοιάζουν μεταξύ τους , όποτε προτιμώ να βλέπω παρόμοια σοκάκια και παρόμοιες παραλίες αντι παρόμοια κτίρια και παρόμοιες γέφυρες πάνω από ποτάμια :)
Ε λιγότερα δίνεις από τη σέριφο. Τσάμπα είναι το Τατζικιστάν ή το Ιράν ή η Ουκρανία κλπ κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom