Καλοκαίρι: Ελλάδα vs Εξωτερικό

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ban στον Yorgos, δε συνάδει με τη φιλοσοφία των υπολοίπων, δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιο άτομο εδώ μέσα :bleh::bleh::haha::haha:
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Για εμενα καλοκαιρι χωρις θαλασσα δεν ειναι καλοκαιρι... οπως και να το κανουμε.. Ειμαι τυχερη γιατι κατάγομαι από παραθαλασσιο μερος - τουριστικο προορισμο, οπότε βγαζω ολο το καλοκαιρι εκει. Με τετοια ζεστη δεν μ'αρεσει να πηγαινω ταξιδια στο εξωτερικο,άντε καμια βορεια Ευρωπη, γιατί η ζεστη και ο ιδρωτας με δυσκολευουν. Αν ομως δεν έμενα εκεί δεν ξέρω τι θα έκανα. Πιστεύω όμως ότι με καλή οργάνωση, μπορείς να βρεις ένα νησί και να εξασφαλίσεις (σχετικά) οικονομική διαμονή, αν το ψάξεις αρκετά νωρίτερα. Τελευταία στιγμή δεν νομίζω να γίνεται.Για εμένα η καλύτερη περίοδος για τα νησιά, και γενικά για τέτοιους προορισμούς, είναι τέλη Μαίου-αρχές Ιούνη και τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπέμβρη. Ο κόσμος ελαττώνεται και μπορείς ακόμα να απολαύσεις μπανάκια :D
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το θέμα είναι πως έχω τονίσει πολλάκις ότι έχουμε κλίσει πριν το Πάσχα. Το θέμα δεν ειναι το ξενοδοχείο αλλά οι πραγματικα γελοιες τιμές ακτοπλοϊκών. Ξενοδοχείο είτε με την μια είτε με την άλλη βρίσκεις..ολοι βολεύονται. Πως να πας όμως? Κολυμπώντας?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το θέμα είναι πως έχω τονίσει πολλάκις ότι έχουμε κλίσει πριν το Πάσχα. Το θέμα δεν ειναι το ξενοδοχείο αλλά οι πραγματικα γελοιες τιμές ακτοπλοϊκών. Ξενοδοχείο είτε με την μια είτε με την άλλη βρίσκεις..ολοι βολεύονται. Πως να πας όμως? Κολυμπώντας?
Μάλλον κοιτάς τα γρήγορα speedrunner κτλ. Κλείσε με το συμβατικό (zante ferries) και θα σου έρθει γύρω στα 200€
http://zanteferries.gr/
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μάλλον κοιτάς τα γρήγορα speedrunner κτλ. Κλείσε με το συμβατικό (zante ferries) και θα σου έρθει γύρω στα 200€
http://zanteferries.gr/
Πράγματι η τιμή βγαίνει 213,50€ εξαιρετική η βοήθεια σου! Ευχαριστούμε πολύ! Τώρα μάλιστα :D
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Φέτος εμείς κλεισαμε Λονδίνο - Βερολίνο σύνολο 10 μέρες με αεροπορικά 240ε όλα για 2άτομα. Αν ειχα την οικονομική δυνατότητα θα έκλεινα για Πορτογαλια ή Μαγιόρκα Μινόρκα αλλα ήταν οι τιμες στα ύψη λόγω θάλασσας! Για μένα ο κόσμος ειναι πολύ μεγάλος κ η ζωή μικρή νιώθω δεν προλαβαίνω. Φυσικά η Ελλάδα μας πανέμορφη αλλα ειπαμε όσο μπορούμε έξω!

Να μην γκρινιάξω έχουμε κ τα σκ μας εντος αλλα ευτυχως έχω κερδισει κάποια ακτοπλοικα, κάποιες διανυκτερευσεις κάπως την βγάλαμε κ φέτος! Χωρις αυτό να σημαινει ότι ένα απλό σκ δεν θα φτάσει το 200άρι άνετα!

Οσο για τα ακτοπλοικα έχει βγει ένα site που δειχνει τιμές κ δρομολόγια από όλες τις εταιρίες (κάτι -σαν- το skyscanner) Και προσωπικά με βοήθησε πολύ γιατί δειχνει ολες τις επιλογές από εταιρίες κατι που δεν εχω ξαναδει ως τώρα. ferryhopper κάπως έτσι λέγεται! Η Zante ferries αξιοπρεπεστατη εταιρία πάντως!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Με δεδομένο τον εισοδηματικό περιορισμό, η επιλογή του εξωτερικού θεωρώ ότι είναι προτιμότερη στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Αυτό δεν υποδηλώνει κάποια μομφή προς τα νησιά μας. Πανάκριβα είναι γιατί έχουν μεγάλη ζήτηση άλλωστε. Στο εξωτερικό βλέπεις έναν λαό και μία κοινωνία διαφοτερική (όσο διαφορετική είναι αυτή) σε σχέση με αυτόν στον οποίο ζεις και θεωρώ ότι επενδύεις καλύτερα τα χρήματά σου. Από την άλλη, αν το ζητούμενο το λίγο θάλασσα λίγο κρασί και το αγόρι μου, τότε Ελλάδα και πάλι Ελλάδα. Ουσιαστικά, το θέμα είναι ποιοι παράγοντες θεωρείς ότι είναι σημαντικοί για την επιλογή του προορισμού σου.

Προσωπικά, μιας και ζω στη Κρήτη αλλά δεν είμαι Κρητικός, το καλοκαίρι μου το περνάω με εκδρομές στο νησί. Δύσκολα σε ένα δίλημμα μεταξύ ίδιου κόστους ταξίδι μεταξύ Ελλάδος και εξωτερικού θα επέλεγα το πρώτο. Όχι γιατί οι ελληνικοί προορισμοί είναι χειρότεροι, αλλά επειδή προτιμώ να διαθέσω τους περιορισμένους μου πόρους σε δραστηριότητες που μου αποδίδουν μεγαλύτερη χρησιμότητα. Και εγώ στα δικά μου γούστα συνήθως ευχαριστιέμαι περισσότερο βλέποντας μία άλλη κοινωνία, ακούγοντας ξένη γλώσσα, τρώγοντας ξένα φαγητά και πίνοντας ξένες μπυρίτσες. Προτιμώ να δω κάποια μέρη ενδιαφέροντος στην Ελλάδα σε νεκρή τουριστική περίοδο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θα πω την άποψή μου έχοντας απλώς ρίξει μια ματιά και χωρίς να έχω διαβάσει ενδελεχώς τις υπόλοιπες απόψεις. Πιστεύω ότι εξαρτάται από το τι θέλει η καθεμία και ο καθένας. Προσωπικά δε μπορώ να διανοηθώ καλοκαίρι χωρίς διακοπές σε Ελλάδα αλλά δεν έχω ακριβοπληρώσει ποτέ τίποτα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με την άνεση ή μάλλον καλύτερα αν δε σου αρέσει η άνεση, οι διακοπές σε κάμπινγκ είναι ο,τι πρέπει και πολύ οικονομικές. Ένα χρόνο που έλειπα, κι ενώ δε μου έλειπαν και πολλά από τη χώρα, το καλοκαίρι είχα σκάσει που δεν ήμουν μέρος των καλοκαιρινών διακοπών και πέρυσι που οι διακοπές μου ξεκίνησαν με 4ημεράκι στη Γένοβα μετάνιωσα οικτρά γιατί έκανα σκόντο (καλά σκόντο δεν το λες) από τις νησιώτικες διακοπές και είπα ότι ποτέ ξανά εξωτερικό το καλοκαίρι. Οπότε δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό, άμα θες ησυχία και μοναξιά πας είτε σε παραθαλάσιους προορισμούς off season εποχή είτε διαλέγεις ερημικά μέρη και το δίνεις στο εξωτερικό το καλοκαίρι. Αν όχι επιλέγεις Ελλάδα για καλοκαίρι. Αυτό με τα λεφτά εξαρτάται από τον προορισμό, επιμένω. Και το Πηλιάκι καλό είναι.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Οσο για τα ακτοπλοικα έχει βγει ένα site που δειχνει τιμές κ δρομολόγια από όλες τις εταιρίες (κάτι -σαν- το skyscanner) Και προσωπικά με βοήθησε πολύ γιατί δειχνει ολες τις επιλογές από εταιρίες κατι που δεν εχω ξαναδει ως τώρα. ferryhopper κάπως έτσι λέγεται!
Και το airtickets δείχνει τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια με τιμές.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Και το airtickets δείχνει τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια με τιμές.
Α ευχαριστώ δεν το ήξερα. ίσως γιατί ποτέ δεν έμπαινα μεμονομένα σε τέτοιες σελίδες και δεν ήξερα ότι έχουν τέτοιες επιλογές! (άντε πέρα από το viva) Το άλλο που ανέφερα το ειδα σε κάτι ποστ κ πρεπει να ειναι εντελως καινουριο. Μου άρεσε κ ειπα να το αναφερω!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Και το Viva δεν το κάνει αυτό ?
Ναι, δεν το είχα υπ οψην. Βέβαια εχει κάποιες ανακρίβειες, πχ το δρομολόγιο 1615 από Ραφήνα το δινει να γίνεται με το Andros Jet ενω στην πραγματικότητα γίνεται απο το Naxos Jet, λεπτομέρεια βέβαια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom