Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Ακριβώς.Σίγουρα αυτοκίνητο για Κύθνο.Επίσης για κάποιες παραλίες οι δρόμοι είναι χάλια και χρειάζεται τζιπ.
 
Last edited:
Μηνύματα
9
Likes
2
Για μένα σίγουρα. Δυσκολευτήκαμε πολύ να δούμε πράγματα χωρίς αυτοκίνητο. Είχαμε πάει βέβαια και πάνω στο δεκαπενταύγουστο, οπότε δεν υπήρχε ούτε ρόδα διαθέσιμη. Πολλά τα έξοδα σε ταξί.
Εν αντιθέσει με τη Σέριφο, η οποία φυσικά δεν έχει καμιά καλή συγκοινωνία, αλλά συμβιβάζεσαι και τουλάχιστον μπορείς να γυρίσεις αρκετές παραλίες του νησιού.
Ωραία, Σέριφος λοιπόν! Μηπως εχεις καμια πρόταση για που να μεινουμε ώστε να εχουμε οσο καλύτερη πρόσβαση γινεται σε περισσότερες παραλιες; Μας αρεσει το περπάτημα οποτε δεν εχουμε θεμα ακομα κι αν ειναι να περασουμε δύσκολα μονοπάτια για να τις φτάσουμε. Επισης αν εχεις καμια πρόταση για όμορφα σοκακια/δρομάκια και μέρη με όμορφη θέα/ηλιοβασίλεμα, και οποιαδήποτε αλλη συμβουλή θα το εκτιμούσαμε πολυ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ωραία, Σέριφος λοιπόν! Μηπως εχεις καμια πρόταση για που να μεινουμε ώστε να εχουμε οσο καλύτερη πρόσβαση γινεται σε περισσότερες παραλιες; Μας αρεσει το περπάτημα οποτε δεν εχουμε θεμα ακομα κι αν ειναι να περασουμε δύσκολα μονοπάτια για να τις φτάσουμε. Επισης αν εχεις καμια πρόταση για όμορφα σοκακια/δρομάκια και μέρη με όμορφη θέα/ηλιοβασίλεμα, και οποιαδήποτε αλλη συμβουλή θα το εκτιμούσαμε πολυ!
Η καλύτερη επιλογή για μένα είναι το Λιβάδι (προσοχή, το κεντρικό λιμάνι του νησιού, όχι το μεγάλο λιβάδι από την άλλη πλευρά του νησιού). Εκεί είναι άλλωστε τα περισσότερα καταλύμματα. Απο το σημείο αυτό ξεκινούν και τα λεωφορεία για το νησί, αλλά και τα μικρότερα προς τις παραλίες. Επίσης είναι αφετηρία των ταξί.
Όμορφα σοκκάκια, δρομάκια, απίστευτη θέα και κυκλαδίτικο τοπίο, ηλιοβασίλεμα κτλ, θα βρεις στη χώρα της Σερίφου. Μία από τις πιο όμορφες των Κυκλάδων νομίζω.
Ξεκίνα να διαβάζεις τα αντίστοιχα τοπικ για τη Σεριφο, θα βρείς πολύ σημαντική πληροφόρηση!
 
Μηνύματα
9
Likes
2
Η καλύτερη επιλογή για μένα είναι το Λιβάδι (προσοχή, το κεντρικό λιμάνι του νησιού, όχι το μεγάλο λιβάδι από την άλλη πλευρά του νησιού). Εκεί είναι άλλωστε τα περισσότερα καταλύμματα. Απο το σημείο αυτό ξεκινούν και τα λεωφορεία για το νησί, αλλά και τα μικρότερα προς τις παραλίες. Επίσης είναι αφετηρία των ταξί.
Όμορφα σοκκάκια, δρομάκια, απίστευτη θέα και κυκλαδίτικο τοπίο, ηλιοβασίλεμα κτλ, θα βρεις στη χώρα της Σερίφου. Μία από τις πιο όμορφες των Κυκλάδων νομίζω.
Ξεκίνα να διαβάζεις τα αντίστοιχα τοπικ για τη Σεριφο, θα βρείς πολύ σημαντική πληροφόρηση!
Τελεια, ευχαριστω πολυ για ολη τη βοήθεια σου! Να'σαι καλα :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Για μένα τον Ιουνιο η καλύτερη επιλογή είναι τα Bungalows του camping. Δεν έχει πολύ κόσμο στο camping και είναι μπροστα στην θάλασσα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ειναι 5χλμ ανηφορα, οποτε δεν θα το συστηνα :). Στην επιστροφη πιο ευκολα, εχει κ ενα μονοπατι απο την κατω Χωρα. Παντως για Χωρα εχει συχνα λεωφορειο κ το ταξι κανει περιπου 7ε.
 
Μηνύματα
9
Likes
2
Ειναι 5χλμ ανηφορα, οποτε δεν θα το συστηνα :). Στην επιστροφη πιο ευκολα, εχει κ ενα μονοπατι απο την κατω Χωρα. Παντως για Χωρα εχει συχνα λεωφορειο κ το ταξι κανει περιπου 7ε.
Διαβαζω προηγουμενα τοπικ πανω στη Σεριφο και πολλοί γράφουν πως δεν εχει λεωφορεία μεχρι μεσα Ιουλίου, ισχυει; θα παω μεσα Ιουνιου και δεν θελω να μη μπορω να παω στη χωρα χωρίς ταξί κάθε μερα:(
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Για Χώρα έχει σίγουρα λεωφορεία, ακόμα και τον χειμώνα. Έχω πάει Ιούνιο, θυμάμαι ότι είχε μέχρι τις 12 περίπου, κάπου ανα μισάωρο/ώρα αλλά δεν είμαι σίγουρη. Για τις παραλίες και τα χωριά ίσως να είναι αρκετά αραιά.
Πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις ΚΤΕΛ ΣΤΗ ΣΕΡΙΦΟ +30 22810 51034 51211 51345
 

DanaiF

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα!! Είμαι καινούργια στο forum και αν και διάβασα πολλα, ξεκιναω ενα καινουργιο θεμα για να με κατατοπισετε ακομα περισσοτερο! Το αντικειμενο του διλημματος...εννοειται ο προορισμος καλοκαιριων διακοπων! Για να σας μεταδωσω το κλιμα: ειμαστε ζευγαρι, 23 χρονων, απο Θεσσαλονικη και αρκετα σφιχτα οικονομικα. Οι πιθανοι προορισμοι που σκεφτηκα ειναι οι εξης: 1) Θασος, ως οικονομικοτερος και κοντινοτερος προορισμος, ομως εχω αμφιβολιες, γιατι πολλοι την περιγραφουν ως δευτερη χαλκιδικη και σιγουρα δεν το θελω αυτο! 2) Ναξο η Σιφνο σε καμπινγκ (διάβασα οτι ειναι και τα δυο πολυ αξιολογα οποτε μειωνεται το κοστος) εχω μια μικρη αμφιβολια για τις παραλιες της Σιφνου! 3) Λευκαδα

Θα ηθελα να μου πειτε τι να προτιμησω απο τα τρια, καθως και οικονομικες προτασεις για διαμονη αν ξερετε! Διαθεσιμο οχημα θα ειναι το μηχανακι στην περιπτωση των Κυκλαδων και μαλλον αμαξι στην περιπτωση Θασου-Λευκαδας!
Ευχαριστω παρα πολυ!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Εγώ πάλι θα σας προτείνω να δείτε και Λήμνο σαν επιλογή. Από τα λίγα νησιά του Βορειου Αιγαίου με ζεστές παραλίες με άμμο, ωραίο Κάστρο με ελαφάκια μέσα,τις αμμοθίνες που τις λένε "Σαχάρα της Λήμνου", καλές επιλογές για φαγητό και καλές τιμές. Είναι και κοντά σας.

Οι παραλίες της Σίφνου μια χαρά είναι και καθαρές και ωραίες,απλώς στην Ελλάδα είμαστε λίγο καλομαθημένοι στις παραλίες. Η Λευκάδα έχει παγωμένες παραλίες και παρόλο που είναι ωραίο νησί,δεν τη συμπαθώ ιδιαίτερα οπότε δεν έχω να πω πολλά.
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Μια καλή επιλογή κατά τη γνώμη μου, θα ήταν και η Σαμοθράκη. Έχει camping και οργανωμένο και ελεύθερο. Εγω είχα μείνει στο ελεύθερο που έχει τεράστιο χώρο για να στήσεις και σχεδόν σκεπασμένο από δέντρα για σκιά. Ενδείκνυται η μετακίνηση με μηχανάκι γιατί μόνο το μισό νησί κατοικείται οπότε έχει μικρό οδικό δίκτυο και έχει σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους. Από παραλίες δεν έχει πάρα πολλές λόγω μορφολογίας όμως κολυμπάς στους καταρράκτες του νησιού που είναι μια μοναδική εμπειρία. Είναι ένας οικονομικός όμως και ιδιαίτερος προορισμός που ξεφεύγει από αυτό που έχουμε στο μυαλό μας σαν "καλοκαιρινές διακοπές" για αυτό και το προτείνω με επιφύλαξη. Έχεις όμως αρκετά οικονομικές επιλογές και στη διαμονή και στο φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom