Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Και το αγκίστρι και η θηρασια έχουν δύο λιμάνια, δεν ειναι καθόλου μεγάλα νησιά όμως. Από την άλλη η Ρόδος ή η Ναξος ή η Λήμνος που είναι μεγάλα νησιά έχουν μόνο ένα. Όπου δυο λιμάνια σε ένα νησί απλά πολιτικές σκοπιμότητες για τις δημοτικές εκλογές κλπ...
Εχω κι αλλο παράδειγμα, την ικαρια που έχει 2 λιμάνια κ είναι μεγάλο νησί ! Έχει το αγκίστρι 2 λιμάνια ;; Δεν το θυμάμαι ! Που χωράνε ; Χαχα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και το αγκίστρι και η θηρασια έχουν δύο λιμάνια, δεν ειναι καθόλου μεγάλα νησιά όμως. Από την άλλη η Ρόδος ή η Ναξος ή η Λήμνος που είναι μεγάλα νησιά έχουν μόνο ένα. Όπου δυο λιμάνια σε ένα νησί απλά πολιτικές σκοπιμότητες για τις δημοτικές εκλογές κλπ...
Στο φέρρυ Ρίο-Αντίρριο υπάρχουν δύο αποβάθρες δίπλα δίπλα μια ανατολική και μια δυτική, λέγεται για να λειτουργούν εναλλάξ ανάλογα με τον αέρα δηλαδή αν έχει δυτικό άνεμο να μπορούν τα φέρρυ να δένουν χωρίς κίνδυνο στην ανατολική αποβάθρα . Λες να μας κοροϊδεύουν και να το έκαναν για ψήφους ή μήπως και τα νησιά που έχουν δυο λιμάνια έχουν κάποιους συγκεκριμένους λόγους για να έχουν δυο λιμάνια;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εχω κι αλλο παράδειγμα, την ικαρια που έχει 2 λιμάνια κ είναι μεγάλο νησί !
Η Ικαρία είναι ιδιαίτερη περιπτώση λόγω οδικού δικτύου και διαφορετικών περιοχών πρωτεύουσας και τουριστικού μερους του νησιού. Οχι οτι δικαιολογεί απόλυτα την υπαρξη δυο λιμανιών.
Έχει το αγκίστρι 2 λιμάνια ;; Δεν το θυμάμαι !
Σκάλα (συμβατικά) και Μύλοι (ταχύπλοα)
Στο φέρρυ Ρίο-Αντίρριο υπάρχουν δύο αποβάθρες
Μιλάμε για αποβάθρες με ενιαία διοίκηση και οχι λιμάνια με ξεχωριστή διοίκηση. Διαφορετική περίπτωση και ορθώς εκει υπάρχουν δυο προβλητες για να αντιμετωπιζεται το θέμα το6 κυματισμού.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.431
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πιστεύω ότι τα δυο λιμάνια είναι κατάλοιπα των εποχών που η οδική σύνδεση μεταξύ των δυο περιοχών των συγκεκριμένων νησιών ήταν πολύ δύσκολη λόγω κακών δρόμων ή και καθόλου δρόμων πχ. Αμοργός, Ικαρία, Κάρπαθος.
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
QUOTE="katkats, post: 703057, member: 9963"]Πιστεύω ότι τα δυο λιμάνια είναι κατάλοιπα των εποχών που η οδική σύνδεση μεταξύ των δυο περιοχών των συγκεκριμένων νησιών ήταν πολύ δύσκολη λόγω κακών δρόμων ή και καθόλου δρόμων πχ. Αμοργός, Ικαρία, Κάρπαθος.[/QUOTE]
Ναι αυτό ακούγεται πιο λογικό !
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Πιστεύω ότι τα δυο λιμάνια είναι κατάλοιπα των εποχών που η οδική σύνδεση μεταξύ των δυο περιοχών των συγκεκριμένων νησιών ήταν πολύ δύσκολη λόγω κακών δρόμων ή και καθόλου δρόμων πχ. Αμοργός, Ικαρία, Κάρπαθος.
Και εδω ερχεται και κολλαςι εν μερει αυτο που είπα πριν. Εφ οσον έχει βελτιωθεί έστω καο λίγο το οδικό δίκτυο γιατί υπάρχει ακόμα αυτή η απαίτηση από τους άρχοντες των νησιών για προσεγγίση και στα δυο λιμάνια; δεν μπορούμε να το καταλαβουμε αυτο που λεω για τις ψηφους γιατι ζουμς σε πόλη, αλλιώς γίνεται εύκολα κατανοητο...
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
να πατε να κατανε camping στα Πευκουλια γινεται πανικος απο campers κατω απο δεντρα (εκανα προπερσυ) .

(++): Εχεις τη θαλασσα πιατο καθε μερα κ ναι ειναι απιστευτη.Μπορεις να φτασεις εκει με κτελ , δε χρειαζεται αμαξι ή κατι.Επισης εχει τον Αγιο Νικητα διπλα σχεδον 20-35 λεπτα με ποδια ή απλα κανεις oto stop οπως εμεις !Υπαρχει κ ενα μαγαζι εκει κοντα για φαι ή οτι αλλο θες (αλλα!!)

(--) Ολα τελεια στα πευκολια αλλα εκεινο το μαγαζι εκει διπλα , το μοναδικο ειναι οοοοτι να ναι ! Και κυριολεκτω!
Ο τυπος μας μας φωναξε το βραδυ οταν του ζητησαμε αποδειξη για τους καφεδες(χαλια..) και τους χυμους που ηπιαμε κ μας ειπε επι λεξη: ''Η αποδειξη που θελετε ειναι απο το νερο που χαλασατε το μεσημερι οταν κανατε ντουζ , δε σας δινουμε , να πατε στην Λευκαδα να κανετε ντουζ οχι εδω και μπλα μπλα...ΟΛΑ αυτα για τι? Για την αποδειξη !!! Ο τυπος ειναι απατεωνας ...εμεις απο εκει κ μετα πηγαιναμε Αγ.Νικητα με οτοστοπ η ποδια που ειναι κοντα :p

Λευκαδα δεν ειναι γραφικη ξεκαθαρα και ναι αυτο με τα καραβακια ειναι ΑΘΛΟΣ γιατι εισαι τερμα κατω απο τον ηλιο ΟΛΗ ΜΕΡΑ ...αλλα να ξερετε οι παραλιες ειναι ΑΠΙΘΑΝΕΣ! αυτα απο μενα ..κρατηστε οτι θελετε :p
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Καλησπέρα και από μένα !! Είμαστε 2-3 φίλες , 35 ετων, που θελουμε να πάμε σε κάποια νησάκια για λίγες μέρες στο καθένα. Απαραίτητο είναι να μην μαζεύουν μικρές ηλικίες ούτε ζευγάρια .. να είναι χαλαρά με ωραίες παραλίες και ποιοτική διασκέδαση . Έχουμε ήδη κλείσει για Κίμωλο τέλος Ιουλίου και ψάχνουμε κάτι για αρχές Αυγούστου . Τι μας προτείνετε ;
γεια σου! Λοιπον θα σου προτεινω Σεριφο (ειναι ομως λιγο ακριβουτσικη γενικα) και Σιφνο, Αντιπαρο...Ολα με ποιοτικη διασκεδαση, τα δυο τελευταια ισως περισσοτερο. Η Αντιπαρος δεν αξιζει ιδιαιτερα για τις παραλιες αλλα εχει ηλικιες παρομοιες με τις δικες σας, πολυ καλη διασκεδαση και η Σιφνος ομοιως...Επισης και η Ναξος κανει για αυτα που θελετε και η Πατμος!!. Επισης αφου γενικα δε θελετε ζευγαρονησια μακρια απο Φολεγανδρο, Μηλο, Σαντορινη προφανως και απο Δωδεκανησα μακρια απο Αστυπαλαια. Και Χανια παντως μπορειτε, εχει εξαιρετικες παραλιες και ροουντ τριπς, και φυσικα δεν το συζητω για τη νυχτερινη ζωη, εχει και ποιοτικη και ολες τις ηλικιες!

Αγαπητό μέλος psilos3 επειδή σε παρακολουθώ χρόνια στο forum του site και βρίσκω τις πληροφορίες σου εξαιρετικές, με βοήθησαν πολύ στις επιλογές των διακοπών μου τα προηγούμενα χρόνια που πήγα Σέριφο, Φολέγανδρο και Αμοργό τολμώ να σε ρωτήσω - γιατί όχι στα Κουφονήσια αρχές Αυγούστου; Έχω ήδη κλείσει μετά από πολύ κόπο και άπειρα τηλεφωνήματα και ώρες ψάξιμο για αρχές Αυγούστου στα Κουφονήσια και σχετικά ακριβά για δίκλινο. Δεν θα περάσω καλά; Να το ακυρώσω και να ψάξω τελευταία στιγμή για κάπου αλλού; Αν μπορείς διαφώτισέ με σε παρακαλώ. Επίσης απευθύνομαι και σε άλλα μέλη του forum, όποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, όλους.
και γω Κουφονησια εκλεισα! Θα την πατησουμε?

Για 2μερο απο Αθηνα,πιο οικονομικα και ομορφα ειναι Αιγινα ή Πορο;;χωρις αμαξι φυσικα
Πορος, αλλα δεν αξιζει κανενα απο τα δυο ( η Αιγινα δεν το συζητω, ειναι πολυ κατω του μετριου ως νησι)

Αν θες τη γνωμη μου, προτιμησε ειτε Υδρα, ειτε Κυθνο ειτε Σπετσες, αν βρειτε φτηνο καταλυμα, για 2ημερο.

Hello fellow travelers! :) Μιας και πολλές φορές έχω συμβουλευτεί το forum και έχω πάρει από συζητήσεις σας απαντήσεις σε διαφορά ερωτηματικά πριν από τα ταξίδια μου , είπα αυτή τη φορά να επικοινωνήσω πιο άμεσα! Είμαι φαν των νησιών μας, μου αρέσουν τα γραφικά μέρη με σοκάκια και κολπίσκους , καλοσυνάτο κόσμο και γευστικο φαγητό ! Συνήθως είχα την τύχη και απολάμβανα όλα τα παραπάνω το μήνα Ιούλιο όμως φέτος θα καταφέρουμε να φύγουμε από την Αθήνα από τις 18 Αυγούστου και μετά για καμία δέκαρια μέρες στην καλύτερη περίπτωση. Δε μου αρέσει που τότε θα νυχτώνει νωρις αλλα δε μπορούμε να τα έχουμε όλα! Θα ήθελα κάποια πρόταση για διακοπές - όχι απαραίτητα σε νησί, απλώς τους έχω μια αδυναμία παραπάνω! Έχω σκεφτεί τη συμη αλλά φοβάμαι μην είναι πολύ ερημικά λόγω τέλος καλοκαιριού. Επίσης τους Παξούς αλλά από μια πρόχειρη αναζήτηση δεν μας επιτρέπει το μπατζετ μας να πάμε. Επίσης σκεφτήκαμε την πατμο που δεν έχουμε πάει ποτέ. Υπάρχει διαθέσιμο αυτοκίνητο και μηχανάκι - πρώτη προτίμηση είναι να φύγουμε με το μηχανάκι. Θα χαρώ να δω κάποια απάντηση σας και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!!!!!
Η Πατμος εξαιρετικη επιλογη! Πηγα προπερσυ, με ξετρελανε, ειναι πολυ γραφικη! Ειδικα η χωρα της...Αν καταφερετε να μεινετε εκει, θα ειναι εξαιρετικη επιλογη (οι περισσοτεροι μενουν Σκαλα, γιατι ειναι πιο φτηνα, αλλα δεν πολυαξιζει, ειναι απλως το λιμανι). Επισης, σκεψου για Αστυπαλαια!
 
Last edited by a moderator:

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Πορος, αλλα δεν αξιζει κανενα απο τα δυο ( η Αιγινα δεν το συζητω, ειναι πολυ κατω του μετριου ως νησι)

Αν θες τη γνωμη μου, προτιμησε ειτε Υδρα, ειτε Κυθνο ειτε Σπετσες, αν βρειτε φτηνο καταλυμα, για 2ημερο.
Υδρα και Σπετσες ειναι οικονομικα???απο τα πιο αν οχι τα πιο ακριβα του Αργοσαρωνικου με αποκορυφωμα τις Σπετσες!!εχω παει και στα 2 νησια διακοπες,ασε που 56ε πηγαινε ελα για Υδρα δε το λες οικονομικο
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Υδρα και Σπετσες ειναι οικονομικα???απο τα πιο αν οχι τα πιο ακριβα του Αργοσαρωνικου με αποκορυφωμα τις Σπετσες!!εχω παει και στα 2 νησια διακοπες,ασε που 56ε πηγαινε ελα για Υδρα δε το λες οικονομικο
απλως για οποιοδηποτε αλλο νησι βγαινει παραπανω...Τοτε ισως Κυθνο...
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Η Νάξος έχει παρα πολλά καταλύματα μέσα στη Χώρα η κ ελάχιστα πιο έξω. Ειλικρινά το θεωρώ αδιανόητο να μη βρείτε κάτι εαν ψάξετε τώρα. Και εγώ γενικά πιστεύω ότι αξίζει να μείνετε στη Χώρα της Ναξου. Επιπλέον το ΚΤΕΛ του νησιού για τις παραλιακές περιοχές ειδικά είναι εξαιρετικό. Δεν είναι κακή κ η σκέψη σου για Σκιάθο. Απλά σκέψου κ λίγο τι σε τραβάει περισσότερα ως τοπίο κ ατμόσφαιρα. Εάν πάντως κλινεις περισσότερο προς Κυκλάδες τσέκαρε κ Σύρο η κ την Ιο. Επιπλέον κ τη Μύκονο εαν σε παίρνει οικονομικά. Στην περίπτωσή σας δεν θσ σκεφτόμουν ούτε κατά διάνοια τη Σάμο η τη Λευκάδα χωρίς αμάξι (υπέροχα κ καταπράσινα νησιά αμφότερα)
Καλησπέρα σας !!! Να ξέρεις με βοήθησες πολύ μ' αυτή ου την αναρτηση. ταλήξαμε εν τέλει Νάξο και πιθανον να νοικιασουμε και μια δυο μέρες!'εχω την εξής ερωτηση: σκεφτόμαστε μια μέρα να πάμε μονοήμερη σε κάποια από τα διπλάνα νησιά και θα ήθελα την γνώμη σας: Ηρακλειά,Δονούσα,Σχοινούσα ή κουφονήσια;Ποιο αξίζει από οικονομικής άποψης και γενικά ;
ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom