Νότια Αφρική Κειπ Ταουν

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Λοιπον εχω μια εβδομαδα διαθεσιμη και σκεφτομαι για Κειπ-Ταουν. Ποια η γνωμη σας? Να βαλω και Γιοχανεσμπουργκ μεσα ή δεν αξιζει? Να επικεντρωθω Κειπ-Ταουν και γυρω περιοχη? Εχετε να προτεινετε κανενα καλο σαφαρι?
Οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!!!!:clap:
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ονειρεμένο Ταξίδι
μπορα μπορα
Μεχρι στιγμης ηταν το καλυτερο μου ταξιδι!!!να πας σιγουρα.εγω ειχα παει κειπ ταουν και σαφαρι(10 μερες συνολο).δες την ιστορια μου.οσο για το Γιοχανεσμπουργκ δεν ειχαμε παει γιατι μας ειχαν πει οτι ειναι επικινδυνα, αρα δε ξερω να σου πω.ειχαμε παει ιουλιο που ειναι για αυτους ο χειμωνας τους αλλα δε το μετανιωσα γιατι στο σαφαρι αποφυγαμε ετσι την υγρασια, τα κουνουπια και αλλα εντομα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω! Την εχω διαβασει ηδη την ιστορια σου! Κι εκει που πηγες για Σαφαρι,φαινεται εκπληκτικο το μερος!!! 2 νυχτες εμεινες? Και σε πιο απο τα 3?
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Λοιπον εχω μια εβδομαδα διαθεσιμη και σκεφτομαι για Κειπ-Ταουν. Ποια η γνωμη σας? Να βαλω και Γιοχανεσμπουργκ μεσα ή δεν αξιζει? Να επικεντρωθω Κειπ-Ταουν και γυρω περιοχη? Εχετε να προτεινετε κανενα καλο σαφαρι?
Οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!!!!:clap:
Αφού "Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη" σε πληροφορώ ότι σε μισώ, και σε ζηλεύω. Εγώ πάλι ούτε βδομάδα έχω ούτε το Κειπ-Ταουν σκέφτομαι. Δεν έχω καμία συμβουλή να σου δώσω, αλλά να περάσεις υπέροχη εβδομάδα όπου και να πας τυχερούλα :love2::grouphug:



χαμένο κορμί :mad:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το Joberg μη το σκέφτεσαι καθόλου, δεν έχεις τίποτε να πας να κάνεις και να δεις, εκτός αν σε ενδιαφέρει να δεις μία κατάσταση παρακμής, ανομίας και φόβου. Πήγαινε Κέιπ, προγραμμάτισε και κανά μίνι σαφάρι (θα πάρεις και το παιδί μαζί? Αν ναι τέλεια) και θα γεμίσεις την εβδομάδα σου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.772
Το Joberg μη το σκέφτεσαι καθόλου, δεν έχεις τίποτε να πας να κάνεις και να δεις, εκτός αν σε ενδιαφέρει να δεις μία κατάσταση παρακμής, ανομίας και φόβου. Πήγαινε Κέιπ, προγραμμάτισε και κανά μίνι σαφάρι (θα πάρεις και το παιδί μαζί? Αν ναι τέλεια) και θα γεμίσεις την εβδομάδα σου.
Αν θυμάμια καλά δεν επιτρέπουν στα σαφάρι μικρά παιδιά κάτω των 7 ετών... κάνω λάθος??? :roll:
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Πήγα πριν ένα χρόνο (Νοέμβριο-Δεκέμβριο) Κέιπ Ταουν για 9 μέρες. Έκανα και μονοήμερο σαφάρι στο Inverdoorm Inverdoorn Game Reserve - Safari 2h from Cape Town.
Για μικρό παιδί δεν υπάρχει πρόβλημα στο σαφάρι , είδα οικογένειες στα καταλύμματα με μωρά.
Αν θέλεις οποιαδηποτε πληροφορία .... μπορώ να σε βοηθήσω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πριν 1 χρόνο είχα κάνει την εξής διαδρομή:
Πτήση για Johannesburg (δεν μείναμε καθόλου), ενοικίαση αυτοκινήτου και μέσω Basotho cultural village, στο Kamberg, όπου κάναμε trekking για να δούμε τα San paintings (UNESCO).
Απο κεί στο Zulu cultural village (κάνεις και ιμιτασιόν σαφάρι) για να καταλήξουμε στο Durban.
Πετάξαμε στο Port Elisabeth και κάναμε οδικώς όλο το garden route, με σαφάρι στο Ado Elephant park και το Schotia για να καταλήξουμε στο Cape Town. Αυτό όλο ήταν 15 μέρες (5 μέρες στο Cape Town λόγω σεμιναρίου)
Οι δρόμοι (αν δεν έχεις προβλημα να οδηγείς "αναποδα"), είναι εξαιρετικοί στη Νότια Αφρική. Αν σε ενδιαφέρει έχω κρατήσει το πρόγραμμα που είχα φτιάξει και με τα καταλύμματα που μείναμε. Εξαιρετικές επιλογές τα περισσσότερα. Αν πας στη Knysna θα σου πρότεινα εξαιρετικό τουρ στα γκέτο των μαύρων (μοναδική εμπειρία και η Ελλα η ξεναγός μας ήταν η χαρά της ζωής, άσε που μας καλέσανε να ακούσουμε γκόσπελ και τραγουδήσαμε με τη σειρά μας στο αποκλειστικά μαύρο ακροατήριο ...Χατζηδάκι!!).
Πάντως ο νότος δεν έχει τα πάρκα του βορρά για σαφάρι (βλέπε Kruger).
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας πρωτα απολα!!!
Λοιπον εχω 7 διανυκτερευσεις,παραπανω δεν γινεται δυστυχως hydronetta.
Με βαση αυτο τι προτεινεις? Και φυσικα με ενδιαφερει οτι εχεις απο προγραμμα και καταλυματα...
Παιδια ,μπορει να δεχονται και να τα βλεπετε στα lodge,παντως στο σαφαρι οχι!!! Πανω απο 6-7...Επομενως μαλλον δεν θα την παρω μαζι μου..Να μεγαλωσει λιγο ακομα και θα παμε Κενυα μαζι!
evi01 μπορεις να μου πεις περιπου τι προγραμμα εκανες και που πηγες? Το δαφαρι καλο?
Κατι λεει η Σοφια στην ιστορια της για το σαφαρι που πηγε οτι ηταν ιδιωτικο...Στο βορρα για σαφαρι ισως μπορω να παω αεροπορικως με εσωτερικη πτηση??:roll:
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας πρωτα απολα!!!
Λοιπον εχω 7 διανυκτερευσεις,παραπανω δεν γινεται δυστυχως hydronetta.
Με βαση αυτο τι προτεινεις? Και φυσικα με ενδιαφερει οτι εχεις απο προγραμμα και καταλυματα...
Παιδια ,μπορει να δεχονται και να τα βλεπετε στα lodge,παντως στο σαφαρι οχι!!! Πανω απο 6-7...Επομενως μαλλον δεν θα την παρω μαζι μου..Να μεγαλωσει λιγο ακομα και θα παμε Κενυα μαζι!
evi01 μπορεις να μου πεις περιπου τι προγραμμα εκανες και που πηγες? Το δαφαρι καλο?
Κατι λεει η Σοφια στην ιστορια της για το σαφαρι που πηγε οτι ηταν ιδιωτικο...Στο βορρα για σαφαρι ισως μπορω να παω αεροπορικως με εσωτερικη πτηση??:roll:
Το σαφάρι που έκανα ήταν σε μια ιδιωτική έκταση 180.000 στρεμμάτων 2,5 ώρες περίπου από το Κέιπ Τάουν. Τη διαδρομή την έκανα με αυτοκίνητο νοικιασμένο για το οποίο πλήρωσα 100 περίπου ευρώ για 4 μέρες. Μου ζητούσαν 110 ευρώ το άτομο για τη μεταφορά μου μόνο στο Inverdoorm.
Όλα σχεδόν τα σαφάρι γίνονται σε ιδιωτικές εκτάσεις με εξαίρεση ένα συγκεκριμένο σημείο του Kruger park που ανήκει στο κράτος.
Νομίζω ότι είναι πολύ υπερτιμημένα, τα λεφτά που ζητούν δεν τα αξίζουν (τα περισσότερα καταλύμματα στοιχίζουν γύρω στα 500 ευρώ το ζευγάρι την ημέρα
και η τιμή περιλαμβάνει το φαγητό και 2 βόλτες με τα τζιπ). Στη μονοήμερη βόλτα η τιμή ήταν 80 ευρώ το άτομο και περιελάμβανε και γεύμα.
Είδα αρκετά ζώα, αντιλόπες- σπρίνμποκ-γκούντου-ζέβρες-βουβάλια-καμηλοπάρδαλη-τσιτάχ και λιοντάρια από μακρυά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom