Κοπή πίτας 2018 στη Θεσσαλονίκη με ξενάγηση

Ψηφοφορία για κοπή πίτας 2018 στη Θεσσαλονική και δήλωση συμμετοχής για ξενάγηση ( προαιρετικά)


  • Total voters
    26
  • Poll closed .

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
25/01 ανεβαίνω πάνω, οπότε έιμαι μέσα για 27. Όταν φτάσει η ώρα, πιθανόν να φέρει και κανέναν συναγωνιστή. Εγώ θέλω κομμάτι 200 gr να διπλασιάσω τις θερμίδες και να βελτιώσει την καμπυλότητα της κοιλιάς μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εννοείται τα πέρι πίτας και μαγαζιών τα αφήνω εν λευκώ στους Θεσσαλονικείς, αλλά για την ξενάγηση, όπως τα διαβάζω νιώθω ότι είναι εστιασμένη περισσότερο στους επισκέπτες της πόλης και λιγότερο στους ντόπιους. Μη σας κουρσέψουμε την εκδήλωση οι επισκέπτες, εγώ τουλάχιστον δεν έρχομαι ούτε πρώτη ούτε δεύτερη φορά στην πόλη...

163,22 γραμμάρια πίτας για μένα παρακαλώ. Συν τα 7.5 g που ζυγίζει το κέρμα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Σε ότι αποφασίσετε για μαγαζί και ξενάγηση δεν έχω πρόβλημα. Αλλά μετά από 3-4 ώρες περπάτημα ίσως θα ήταν προτιμότερο να αναπληρώσουμε τις χαμένες θερμίδες με φαγάκι!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους.
Νομίζω ότι τα Cin Cin και The Garden bar είναι προτιμότερα. Στο δεύτερο που έχω πάει για ποτό σίγουρα δεν έχει φαγητό στον κατάλογο οπότε θα πρέπει να παραγγείλουμε από πριν. Στο Cin Cin δεν έχω πάει αλλά από τις φωτογραφίες φαίνεται όμορφο. Το Housemade δεν το ξέρω καθόλου αλλά αν είναι αρτοζαχαροπλαστείο μήπως είναι πιο φαστ φουντ φάση και δεν προσφέρεται για πιο χαλαρή κατάσταση. Για την ξενάγηση συμφωνώ σε όλα γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω πάει στα περισσότερα, μόνο απέξω τα βλέπω (ντροπή μου ξέρω!). Ό,τι θέλει η πλειοψηφία, εγώ δεν έχω πρόβλημα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε ότι αποφασίσετε για μαγαζί και ξενάγηση δεν έχω πρόβλημα. Αλλά μετά από 3-4 ώρες περπάτημα ίσως θα ήταν προτιμότερο να αναπληρώσουμε τις χαμένες θερμίδες με φαγάκι!
Πρόταση babaduma χωρίς φαγητό απλά δεν υφίσταται! :)

Καλησπέρα σε όλους.
Νομίζω ότι τα Cin Cin και The Garden bar είναι προτιμότερα. Στο δεύτερο που έχω πάει για ποτό σίγουρα δεν έχει φαγητό στον κατάλογο οπότε θα πρέπει να παραγγείλουμε από πριν. Στο Cin Cin δεν έχω πάει αλλά από τις φωτογραφίες φαίνεται όμορφο. Το Housemade δεν το ξέρω καθόλου αλλά αν είναι αρτοζαχαροπλαστείο μήπως είναι πιο φαστ φουντ φάση και δεν προσφέρεται για πιο χαλαρή κατάσταση. Για την ξενάγηση συμφωνώ σε όλα γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω πάει στα περισσότερα, μόνο απέξω τα βλέπω (ντροπή μου ξέρω!). Ό,τι θέλει η πλειοψηφία, εγώ δεν έχω πρόβλημα.
Το Garden Bar έχει φαγητό. Είδα τον κατάλογο. Διαφημίζει το καθημερινό του brunch από τις 13:00 μέχρι τις 17:30. Το ίδιο με διαβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης. Περιμένω την αποστολή της πρότασής του με email. Παρακαλώ δείτε τις φωτογραφίες στα λινκ του μηνύματος #48.

Το Cin Cin έχει σαφώς μεγαλύτερο κατάλογο - το μενού του είναι πλήρες. Προσωπικά μου άρεσαν και οι δύο χώροι.

Στο Housemade ο χώρος σαφέστατα είναι πιο πρόχειρος. Εκεί, αν το επιλέξουμε, ενδεχομένως να χρειαστεί να έχουμε και κάποια προεργασία (π.χ. πλαστικά πιατάκια, ποτηράκια, κλπ.). Απλά έχει ένα πλεονέκτημα μεγαλύτερης αμεσότητας και ποικιλίας στην επιλογή αυτών που θα φάει κανείς, τα οποία - ωστόσο - δεν είναι πιάτα εστιατορίου, φυσικά. Το έβαλα ως μια τρίτη πρόταση. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ούτε με αυτό.

για την ξενάγηση, όπως τα διαβάζω νιώθω ότι είναι εστιασμένη περισσότερο στους επισκέπτες της πόλης και λιγότερο στους ντόπιους. Μη σας κουρσέψουμε την εκδήλωση οι επισκέπτες, εγώ τουλάχιστον δεν έρχομαι ούτε πρώτη ούτε δεύτερη φορά στην πόλη...
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και εκτιμώ την ευαισθησία σου (όπως και άλλων) μη τυχόν και αλλάξουμε το πρόγραμμα για χατήρι σας (όχι ότι δεν το αξίζετε, βέβαια). Θα μιλήσω για λογαριασμό μου και θα ομολογήσω τα εξής:
  • Στη Ροτόντα έχω πάει όχι μία, ούτε δύο αλλά αρκετές φορές. Κάθε φορά με γοητεύει το ίδιο. Είναι (κατά την άποψή μου - και όχι μόνο) το σημαντικότερο αρχαίο μνημείο της πόλης. Φυσικά δεν είναι συγκρίσιμα αλλά είναι σαν να οργανώνει κάποιος ξενάγηση στην Αθήνα και ν'αφήνει απ'έξω την Ακρόπολη! Γίνεται; (Πόσω μάλλον όταν έχεις ξεναγό τον κ. Σφήκα.)
  • Στην Αγία Σοφία έχω πάει και σε γάμους και σε κηδείες (μπρρρ...) αλλά ποτέ δεν την είδα με τα μάτια του "τουρίστα", με κάποιου που θέλει να μάθει κάτι περισσότερο από έναν καλό ξεναγό.
  • Το ίδιο ισχύει και για την Αχειροποίητο στην οποία έχουν περάσει πάνω από 40 χρόνια από τότε που πήγα τελευταία φορά. Άσε που ήταν κλειστή για δεν-ξέρω-κι-εγώ πόσες δεκαετίες. Και οι δύο εκκλησίες δεν είναι ανοικτές όλες τις μέρες, πρέπει να ψάχνεις να βρεις τον καντηλανάφτη να σ'ανοίξει. Τα Σάββατα δεν ισχύει αυτό, είναι όλη μέρα ανοικτές. Περιττό να προσθέσω ότι ούτ'εδώ είχα ποτέ ξεναγό.
  • Για τα νεώτερα (Οθωμανικά) μνημεία, όπως και για τη Ρωμαϊκή Αγορά, γνωρίζω περισσότερα, έχω ξεναγηθεί και από τον κ. Σφήκα αλλά δεν έχω πρόβλημα να τα ξαναπερπατήσω και κάθε φορά που ξεναγούμαι όλο και κάτι καινούργιο συγκρατώ.
Δεν ξέρω για πόσους από τους φίλους συμφορουμίτες ισχύει κάτι από τα παραπάνω που ισχύουν για μένα, αλλά θα επαναλάβω αυτό που έγραψα στο ποστ #1 :

"Επιπροσθέτως, όσοι ενδιαφέρεστε για την ξενάγηση, μπορείτε να γράψετε δυό γραμμούλες για το τι/πού θα θέλατε να δείτε/ξεναγηθείτε. Οι προτάσεις μας θα τεθούν υπόψη του ξεναγού ο οποίος - ανάλογα με το χρόνο που θα έχουμε και του χρόνου που απαιτείται - θα προσπαθήσει να φτιάξει ένα πρόγραμμα ευέλικτο και όσο γίνεται πιο κοντά στις επιθυμίες μας."


163,22 γραμμάρια πίτας για μένα παρακαλώ. Συν τα 7.5 g που ζυγίζει το κέρμα.
Εγώ θέλω κομμάτι 200 gr να διπλασιάσω τις θερμίδες και να βελτιώσει την καμπυλότητα της κοιλιάς μου.
Θα φροντίσουμε και για έξτρα κομμάτια για όσους εξακολουθούν να έχουν λιγούρα ή έχουν κάψει περισσότερες θερμίδες! :bleh:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στις πέντε που σχολάω δύσκολα να σας προλάβω. Αν δε καταφέρω να αλλάξω τη βάρδια μου και να πιάσω δουλειά στις πέντε παραχωρώ το κομμάτι μου στον @taver
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Οσον αφορα τη ξενάγηση παραμένω μεσα αν και έχω παρακολουθήσει όλες τις ξεναγήσεις εκτός στη Ροτόντα και Γαλεριανο συγκρότημα. Οσον αφορά το μετά προτιμώ το Garden.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ κανόνισα άδεια από την εργασία μου οπότε θα έρθω σίγουρα και στη ξενάγηση και στην κοπή. Οπότε ναι σε όλα που είναι και το μότο της χώρας πλέον!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
15.003
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγώ λόγω πρωινού κολλήματος δεν θα είμαι στην ξενάγηση, άλλωστε δεν την έχω δηλώσει, στην κοπή της πίτας όμως θα είμαι εκεί, όπου και αν γίνει η εκδήλωση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δυο βδομάδες πριν την κοπή της πίτας και τα νεώτερα είναι τα εξής: Δεν υπάρχουν νεώτερα!

Ο υπεύθυνος του Garden Bar αν και υποσχέθηκε (την Τρίτη) να στείλει email με προσφορά για μενού, δεν το έκανε μέχρι χθες Παρασκευή αλλά ούτε και μέχρι αυτή τη στιγμή, παρά το γεγονός ότι πήρα τηλέφωνο χτες το πρωί και υποσχέθηκε να το κάνει άμεσα. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι... Αυτό που επιβεβαίωσε, πάντως, είναι ότι υπάρχει "brunch time" μέχρι τις 17:30 με παραγγελίες α-λα-καρτ. Αν, στο μεταξύ στείλει κάτι, θα το δημοσιεύσω.

Ανεξάρτητα απ' αυτό, επειδή ο χρόνος πλησιάζει και θα πρέπει ούτως ή άλλως να παραγγείλουμε την πίτα και να κάνουμε κράτηση κάπου αφενός αλλά και να ξέρουμε ποιοί και πόσοι θα είμαστε τελικά, πρέπει να κάνουμε μια επικαιροποίηση των στοιχείων. Ευχαριστώ τους @Ivana , @makisg , @filippia και @tupacgr13 που το έχουν κάνει ήδη (έστω και ελλιπώς οι 3 τελευταίοι :) ). Παρακαλώ πολύ, όσο πιο έγκαιρα μπορείτε, γράψτε μια σειρά και πείτε:

α) ποιοί και για πόσα άτομα δηλώνετε συμμετοχή στην ξενάγηση ή/και στην κοπή της πίτας
β) ποιό μαγαζί προτιμάτε (καταλαβαίνω ότι δεν έχετε πρόβλημα με το "πού" οι περισσότεροι αλλά κάπου πρέπει να επιλέξουμε έστω και με λίγες ψήφους)

Ευχαριστώ όλους για τη συνεργασία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Απο την δική μου μεριά θα είμαστε Αφοί, οπότε υπολογίστε δύο άτομα σε εμένα και για την ξενάγηση και για την πίτα!

Όσον αφορά τον χώρο, σαφώς δεν έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις γιατί μετράνε οι άνθρωποι και όχι οι χώροι, αλλά για να βοηθήσω τον Baba :) ψηφίζω Garden Bar. Μου γεμίζει περισσότερο το μάτι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom