Κοπή πίτας 2018 στη Θεσσαλονίκη με ξενάγηση

Ψηφοφορία για κοπή πίτας 2018 στη Θεσσαλονική και δήλωση συμμετοχής για ξενάγηση ( προαιρετικά)


  • Total voters
    26
  • Poll closed .

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ τώρα κανονικά θα έπρεπε να βρίσκομαι στα Βράνιε, καθ'οδόν προς Βελιγράδι. Οι υπέροχοι Έλληνες οδηγοί, ωστόσο, σε αγαστή σύμπνοια και συνεργασία με την αιώνια ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού της χώρας, φρόντισαν ώστε η "Εθνική" οδός να μείνει κλειστή για ώρες... κι έτσι βρίσκομαι ακόμη στο σπίτι μου και πληκτρολογώ εδωπέρα... Αθάνατη Ελλάδα, δεν μας αφήνεις ποτέ να πλήξουμε!

Λοιπόν καρντάσια, ο κύβος ερρίφθη: Ξενάγηση + κοπή της πίτας εν Θεσ/νίκη θα γίνουν στις 27 Γενάρη του χρόνου που μας έρχεται. Καλές γιορτές σε όλους και τα ξαναλέμε σε καμμιά βδομάδα...
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.421
Εγώ τώρα κανονικά θα έπρεπε να βρίσκομαι στα Βράνιε, καθ'οδόν προς Βελιγράδι. Οι υπέροχοι Έλληνες οδηγοί, ωστόσο, σε αγαστή σύμπνοια και συνεργασία με την αιώνια ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού της χώρας, φρόντισαν ώστε η "Εθνική" οδός να μείνει κλειστή για ώρες... κι έτσι βρίσκομαι ακόμη στο σπίτι μου και πληκτρολογώ εδωπέρα... Αθάνατη Ελλάδα, δεν μας αφήνεις ποτέ να πλήξουμε!

Λοιπόν καρντάσια, ο κύβος ερρίφθη: Ξενάγηση + κοπή της πίτας εν Θεσ/νίκη θα γίνουν στις 27 Γενάρη του χρόνου που μας έρχεται. Καλές γιορτές σε όλους και τα ξαναλέμε σε καμμιά βδομάδα...
Πέρασε η βδομάδα, άλλαξε ο χρόνος, κοντεύει να περάσει και η συνάντηση :bleh:
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εε, δεν ξέρω αν χάνω κάποιο μήνυμα, έχουμε ορίσει μέρος και ώρα τελικά;; :)
Η αλήθεια είναι ότι περιμένω πώς και πώς να σας δω όλους, μόνο υπενθυμίζω μην κλείσουμε μαγαζί καπνιστών αν γίνεται, παιδιά. :rolleyes:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ορίσαμε λοιπόν ημερομηνία, αν είναι εύκολο να ορίσουμε και ώρα/μέρος για να κανονίσουμε εμείς οι σκληρά εργαζόμενοι παύλα φοιτηται! Διότι πριν τις 4 δύσκολα να έρθω να σας βρω. Ας μεσολαβήσει ο λάζαρος για να κλείσουμε μέρος. Λάζαρε, δεύρο έξω, μήπως είσαι ακόμα στην εθνική οδό Θεσσαλονίκης-Σερβίας;
Υπενθυμίζω ότι θα με βόλευε και μπορώ να αναλάβω την κράτηση, για την κοπή πίτας σε μια από τις δυο καφετέριες του ΟΝΕ Σαλόνικα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πέρασε η βδομάδα, άλλαξε ο χρόνος, κοντεύει να περάσει και η συνάντηση :bleh:
Εε, δεν ξέρω αν χάνω κάποιο μήνυμα, έχουμε ορίσει μέρος και ώρα τελικά;; :)
Η αλήθεια είναι ότι περιμένω πώς και πώς να σας δω όλους, μόνο υπενθυμίζω μην κλείσουμε μαγαζί καπνιστών αν γίνεται, παιδιά. :rolleyes:
Κατ' αρχήν, καλή χρονιά σε όλους.

Δεν γράφτηκε τίποτα όλο αυτό το διάστημα διότι εκτός από μένα απουσίαζε και ο κ. Σφήκας στο εξωτερικό και επέστρεψε πριν 2 μέρες. Αυτή τη βδομάδα θα επικοινωνήσω μαζί του για το πρόγραμμα της ξενάγησης. Φαντάζομαι ότι για ουσιαστικούς αλλά και για τεχνικούς λόγους αυτή θα επικεντρωθεί στο κέντρο της πόλης.

Έχω υπ'όψη μου 1-2 "άκαπνους" χώρους για την κοπή της πίτας. Σκοπεύω να έλθω σ'επαφή μαζί τους αυτή τη βδομάδα για να βολιδοσκοπήσω. Η ώρα της κοπής θα είναι συνάρτηση της ξενάγησης και της διάρκειάς της.

Ας μεσολαβήσει ο λάζαρος για να κλείσουμε μέρος....
Υπενθυμίζω ότι θα με βόλευε και μπορώ να αναλάβω την κράτηση, για την κοπή πίτας σε μια από τις δυο καφετέριες του ΟΝΕ Σαλόνικα.
Για τον - τεχνικό - λόγο που ανέφερα πιο πάνω (ξενάγηση) πιστεύω ότι ο χώρος θα πρέπει να είναι στο κέντρο. Νομίζω ότι θα είναι δύσκολο για 22 (μέχρι στιγμής, δεν ξέρω πόσα θα είναι τελικά) άτομα που θα συμμετάσχουν στην ξενάγηση, να μετακινηθούν με λεωφορεία ή ταξί για να πάνε στο One Salonica για την κοπή.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη - το τονίζω. Εάν, ωστόσο, ο κόσμος προτιμά να γίνει εκεί, ας το πει τώρα για να ξέρω κι εγώ να μην ψάχνω, να ξέρει και η Φένια και να το κανονίσει εκείνη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οχι, έχεις δίκιο Λάζαρε, δε το σκέφτηκα έτσι. Θα κάνουμε άλλη φορά εκεί συνάντηση. Βολεύει σαφώς το κέντρο, θα έρθω να σας βρω μετά τη δουλειά, με την ελπίδα να παραταθεί η κοπή μέχρι τουλάχιστον το μεσημέρι. Και θέλω οπωσδήποτε smoke free χώρο, για το αξιολάτρευτο νέο μέλος της παρέας μας.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, Λάζαρε!! Βασικά, όπου και να γίνει είμαστε εντάξει εμείς, οπότε κανονίστε ό,τι πιστεύετε καλύτερο. :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
με την ελπίδα να παραταθεί η κοπή μέχρι τουλάχιστον το μεσημέρι.
Νομίζω ότι μάλλον κάτι δεν έγινε καλά αντιληπτό: Η κοπή θα γίνει μετά την ξενάγηση. Πολύ δύσκολα να ξεκινήσει πριν τις 14:00. Αλλά, κάνετε λίγο υπομονή, να μιλήσω αύριο με τον κ. Σφήκα και γινόμαστε πιο συγκεκριμένοι μετά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ενημερώνω με τα νεώτερα:

1) Όσον αφορά την ξενάγηση, μετά από επικοινωνία με τον κ. Σφήκα, η πρότασή του είναι η εξής:

Να συγκεντρωθούμε στην Καμάρα περί τις 09:30. Η γενική ιδέα είναι να ξεναγηθούμε στη Ροτόντα και στη συνέχεια στο ανάκτορο του Γαλέριου, να περπατήσουμε και να ξεναγηθούμε στην Αγία Σοφία και στην Αχειροποίητο (που το Σάββατο είναι ανοικτές) , να συνεχίσουμε από Ερμού, να ξεναγηθούμε σε Μπεζεστένι και Αλκαζάρ, να περάσουμε από Μπέη Χαμάμ και να καταλήξουμε στη Ρωμαϊκή Αγορά. Κατά τη διαδρομή θα δίνονται πληροφορίες και στοιχεία για όποια ενδιαφέροντα κτίρια συναντάμε (π.χ. Μέγαρο Λόγγου - "Κόκκινο Σπίτι", αγορά Μοδιάνο, κλπ.). Εκτιμώμενη διάρκεια ξενάγησης: 3 ώρες κατ' ελάχιστο, 4 ώρες κατά μέγιστο. Κόστος ξενάγησης: 120 ευρώ (περίπου 6 ευρώ το άτομο - με τον σημερινό αριθμό συμμετεχόντων). Τα χρήματα θα συγκεντρωθούν πριν την έναρξη της ξενάγησης, στην Καμάρα.

2) Όσον αφορά την παραγγελία της πίτας:

Αν και δεν έχω δοκιμάσει τις πίτες τους για να έχω προσωπική άποψη, έχω δοκιμάσει ωστόσο πολλά από τα προϊόντα τους και τα θεωρώ από τα καλύτερα του είδους στη Θεσσαλονίκη. Μιλάω για το Housemade στη γωνία Αγίας Σοφίας με Εγνατία. Μίλησα με τον υπεύθυνο, δέχονται παραγγελίες φυσικά και μπορούμε να παραγγείλουμε 2-3 μέρες πριν. Αν π.χ. είμαστε 24 άτομα, μπορούμε να πάρουμε 3 πίτες (η καθεμιά στα 8) από τις οποίες στη μία μόνο θα έχει φλουρί. Το κόστος της είναι στα 12 ευρώ το κιλό. Υπολογίστε περίπου 100g. το κομμάτι - δε νομίζω να ξεπεράσουμε τα 3 κιλά συνολικά. Το κατάστημα διαθέτει όλη τη γκάμα των προϊόντων των αρτοζαχαροπλαστείων - και όχι μόνο, καθώς και καφέδες. Ο επάνω όροφος προσφέρεται για την κατανάλωση των προϊόντων, είναι "άκαπνος" και μπορούμε να συνεννοηθούμε να κόψουμε εκεί την πίτα - αν θέλουμε. Σ'αυτήν την περίπτωση, κι αφού θα κάνουμε κατανάλωση και σε καφέδες, κλπ., θα μας κάνει έκπτωση στις πίτες και θα τις χρεώσει με 10 ευρώ το κιλό.

3) Όσον αφορά τον χώρο που θα συγκεντρωθούμε για την κοπή της πίτας:

Εκτός από το Housemade που ανέφερα πιο πάνω και είναι μια πρόταση - επιλογή, επισκέφτηκα και μίλησα με τους υπεύθυνους δύο άλλων χώρων που είναι επίσης αυστηρά "άκαπνοι" και πληρούν τις προδιαγραφές που θέλουμε (επισκέφθηκα και κάποιους άλλους που τους απέρριψα είτε γιατί ήταν μικροί, είτε γιατί ήταν μόνο για χυμό, ή μόνο για καφέ, ή μόνο για ποτό). Αυτοί είναι:

α) The Garden Bar του ξενοδοχείου Colors, στην Αγίου Μηνά, απέναντι απ' το Εβραϊκό Μουσείο (δείτε και εδώ:
http://www.colorshotel.gr/the-garden-cocktail-bar/ καθώς και εδώ:
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ki_Thessaloniki_Region_Central_Macedonia.html ). Μίλησα με τον υπεύθυνο. Αν και ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος (αν μαζευτούμε εκεί, θα καταλάβουμε περισσότερο από τον μισό), μπορεί να μας εξυπηρετήσει. Διαθέτει και φαγητό (brunch) που μπορεί να παραγγείλει ο καθένας κατ'ιδίαν αλλά (εφόσον το προτιμούμε) ο ιδιοκτήτης προσφέρθηκε να μου στείλει με email προσφορά με επιλογές από κάποια πιάτα, ποτήρι κρασί, καφέ, κλπ. και συγκεκριμένο κόστος. Την περιμένω και όταν τη λάβω θα την ανακοινώσω.

β) Cin Cin (δείτε και εδώ: https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ki_Thessaloniki_Region_Central_Macedonia.html ) . Συμπαθητικός χώρος και ιδιοκτήτης, εκτείνεται σε δύο επίπεδα. Μπορεί να μας διαθέσει ολόκληρο το κάτω επίπεδο όπου υπάρχουν καναπέδες - καθίσματα - τραπέζια για τους μισούς και δύο πάγκοι με σκαμπώ (τύπου μπαρ) για τους υπόλοιπους. Με αποκλειστικό μπάρμαν για καφέδες - ποτά. Διαθέτει πλήρες μενού αλλά μπορεί να μας ετοιμάσει και "πιάτο" με 5-6 είδη (σάντουιτς, κρουασάν, κέικ, πίτα, κλπ. και καφέ) με κόστος γύρω στα 8-9 ευρώ.

Αυτές είναι οι δικές μου προτάσεις. Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να κάνει τη δική του πρόταση είτε για την παραγγελία της πίτας, είτε για το χώρο συνάντησης. Και, όποιοι χώροι θέλουμε, μπορούν να μπουν σε ψηφοφορία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom