Κοπή της πίτας 2014 - για βόρειους και όχι μόνο - 9 Φεβρουαρίου

Που θα θέλατε να πραγματοποιηθεί η συνάντηση;


  • Total voters
    8
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Προς το παρόν

Συνεχίζεται η διαδικασία; Πότε ξεκίνησε;

οι προτάσεις είναι οι εξής:
  • Ορεινή εξόρμιση στον Χολομώντα, στο Ταξιάρχη, στο κτήμα "Ελατόδασος"
  • Παραθαλάσσια Χαλκιδική και συγκεκριμένα στο Πευκοχώρι
Ποιοί τις υπέβαλαν και πού;
Εδώ ή στο facebook;
Μπορώ να προτείνω κι εγώ;
  1. Θεσσαλονίκη (απορώ πώς δεν μπήκε καν σαν θέμα επιλογής)
  2. (μια και παίρνουμε τα βουνά): Πέντε Βρύσες
  3. Πέντε Πηγάδια
  4. Πέντε Στενά
  5. (Χειμερινοί κολυμβητές πάνε και στις λίμνες, π.χ.) Κερκίνη ή
  6. Δοϊράνη ή
  7. Πρέσπες
  8. κλπ. κλπ. κλπ.
Όπως και νά'χει, όμως, επειδή:
  1. Ο σωφέρ μου μ' εγκατέλειψε επειδή τον είχα απλήρωτο 6 μήνες
  2. Τη λιμουζίνα μου την κατέσχεσε η οικονόμος που δεν την είχα πληρώσει 12 μήνες
  3. Είναι πολύ δύσκολο - την σήμερον ημέρα - να βρεις σωφέρ με τη δική του λιμουζίνα (σπανίζουν και υπάρχει μεγάλη ζήτηση)
Δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ (στα συγκεκριμένα μέρη που προτάθηκαν).

(Για να "σοβαρευτούμε") Sorry Ivana, προσωπική γνώμη εκφράζω, αλλά χλωμό το βλέπω να έχει συμμετοχές - ειδικά από πιο μακριά - και επιτυχία η εκδήλωση. Για να ξεσηκωθεί ο άλλος και νά'ρθει μέχρι την Καψόχωρα ή τον Ταξιάρχη, θα πρέπει νά'χει κι άλλα πολλά να κάνει εκτός από το "κοπή τη πίτα" και μια εξασφαλισμένη διαμονή για ένα βράδυ. Για να καταλάβεις τι εννοώ, ρώτα ή ψάξε στα θέματα του φόρουμ για να μάθεις τι έγινε στο Ελατοχώρι ή στην Πορταριά με τα γενέθλια του travelstories και την κοπή της πίτας του 2011 (τότε δεν ήσουν μέλος).

Σε κάθε περίπτωση, καλή χρονιά και καλές δουλειές σε σένα και στους συνεργάτες σου.
Τις προτάσεις συνηθίζεται να τις κάνει αυτός που αναλαμβάνει και την πρωτοβουλία για την διοργάνωση. Έτσι δεν γίνεται συνήθως; Αν όμως έχεις να προτείνεις και κάτι άλλο (εκτός από τις πέντε βρύσες και τις πέντε ραχούλες) γιατί δεν το κάνεις; Σε συνεννόηση με την topic starter θα μπορούσε να μπει και στην ψηφοφορία.
Έτσι κι αλλιώς οι αποστάσεις είναι τέτοιες που βολεύουν και για ημερήσια (από Θεσσαλονίκη βασικά αλλά και από βόρεια Ελλάδα γενικότερα). Δεν είναι απαραίτητο να κανονιστεί και διαμονή.
Όσο για τον σοφέρ με την λιμουζίνα μην σκας. Θα βάλω τον Αφέντη να σου κανονίσει λιμουζίνα extra special για εκείνη τη μέρα :bleh:
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Αγαπητέ μου,

πολύ ευχαρίστως θα ασχολούμουν με την οργάνωση ενός τέτοιου event όπως τα αναφέρεις αν είχα αρκετό χρόνο (ή καθόλου) και συγκεκριμένη βοήθεια από κάποιο άλλο μέλος (σε βλέπω πρόθυμο, ή μου φαίνεται
; :cool:)

Όμως, επειδή και τα 2 δεν τα χω, και πιστεύοντας πως σε κάθε περίπτωση είναι πιο ωραία εκτός της πόλης + κανένας τίποτα δεν προτείνει + την ιδέα την έδωσε ένα άλλο μέλος που μάλλον δεν θέλει να εκτίθεται + το γεγονός ότι εκείνο το ΣαββΚο (ή μάλλον μόνο Κυριακή) είναι το μοναδικό μου ελεύθερο σε 2 μήνες και τα μέρη αυτά μου είναι κοντινά + ότι εννοείται αυτό που σου είπε η Μαρία και συσχετίζεται με το προηγούμενο + ότι τελικά αρκετοί όπως μου φαίνεται δεν είναι καν πρόθυμοι να μείνουν κάπου, έφτασα σε αυτήν την πρόταση.

Δεν έχω πρόβλημα να μπουν και τα "Πέντε" απ' τα "πέντε "που προτείνεις και ας τα αλλάξουν οι διαχειριστές (η ίδια δεν ψήφισα ακόμα). Άλλωστε δεν κάνω ιδιωτικό πάρτυ


Και μιας και το φερε κουβέντα είχα στο μυαλό μου αρχικά Καρπενήσι ως την καλύτερη λύση ως προς την τοποθεσία για τους "πάνω και κάτω", αλλά θα συμφωνήσουμε πως δεδομένου όλα τα πάνω που αναφέρω δεν είναι και εφικτό να το κάνω εγώ και να πραγματοποιηθεί.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Και μιας και το φερε κουβέντα είχα στο μυαλό μου αρχικά Καρπενήσι ως την καλύτερη λύση ως προς την τοποθεσία
ισως η καλυτερη επιλογη ..ακουσα για ενα ξενωνα του λιαπη ,,:bleh::bleh:
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Την ίδια απορία έχω κι εγώ.
Χαίρομαι αν σου την έλυσα παραπάνω.

Άλλωστε, και πέρυσι που κέρδισες φλουρί στα Πετροκέρασα, δεν υπήρχε Θεσσαλονίκη σαν επιλογή, ουτε κάποιος άλλος προορισμός.
Και αφού τα πηγάδια και λοιπά είναι προς τα μέρη σου, δεν κάνεις έναν κόπο να τα οργανώσεις εσύ;
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα κι από μένα και καλή χρονιά σε όλους.
Ιβάνα ευχαριστούμε πολύ που και φέτος αναλαμβάνεις να διοργανώσεις την κοπή της πίτας. :)
Πάντως κι εγώ θεωρώ ότι και τα 2 μέρη είναι αρκετά μακριά, ειδικά το Πευκοχώρι, είναι πάνω από 100 χλμ και για να έρθουν και μέλη από τις γύρω περιοχές (Βέροια, Σέρρες κλπ) θεωρώ αρκετά αποτρεπτικό. Αλλά επειδή δεν πρέπει να είμαστε αρνητικοί, αν υπάρχει συμμετοχή για τα 2 αυτά μέρη οι υπόλοιποι θα πρέπει απλά να δούμε αν μπορούμε να παρευρεθούμε ή όχι. Εγώ για το συγκεκριμένο σκ δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν γίνει σε ένα από αυτά τα μέρη δεν ξέρω αν θα μπορέσω να έρθω.
Ας εκφράσουν άποψη και τα υπόλοιπα βόρεια μέλη παρακαλώ.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Επειδή οι ψήφοι στην υπάρχουσα ψηφοφορία δεν μπορούν να μηδενιστούν, όταν θα έχετε μία τελική λίστα, ποστάρετε την εδώ και θα φτιάξω μία νέα ψηφοφορία.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
παντως αστειευομενος θα πω οτι μας πιεζει ο χρονος μιας και στις 9/2 ειναι 40 μερες μεσα στις οποιες ( βασει παραδοσης) μπορουμε να κοψουμε βασιλοπιτα..:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ισως η καλυτερη επιλογη ..ακουσα για ενα ξενωνα του λιαπη ,,:bleh::bleh:
Τέλεια! Κι αφού θα μας βρει και λίμο ο Αφέντης, τι άλλο να ζητήσουμε; Άντε, το πολύ-πολύ κανένα μασαζάκι, σαν εκείνα που κάνουν τα ψαράκια στη Μαλαισία!:haha:
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Αγαπητέ μου,

πολύ ευχαρίστως θα ασχολούμουν με την οργάνωση ενός τέτοιου event όπως τα αναφέρεις αν είχα αρκετό χρόνο (ή καθόλου) και συγκεκριμένη βοήθεια από κάποιο άλλο μέλος (σε βλέπω πρόθυμο, ή μου φαίνεται
; :cool:)

Όμως, επειδή και τα 2 δεν τα χω, και πιστεύοντας πως σε κάθε περίπτωση είναι πιο ωραία εκτός της πόλης + κανένας τίποτα δεν προτείνει + την ιδέα την έδωσε ένα άλλο μέλος που μάλλον δεν θέλει να εκτίθεται + το γεγονός ότι εκείνο το ΣαββΚο (ή μάλλον μόνο Κυριακή) είναι το μοναδικό μου ελεύθερο σε 2 μήνες και τα μέρη αυτά μου είναι κοντινά + ότι εννοείται αυτό που σου είπε η Μαρία και συσχετίζεται με το προηγούμενο + ότι τελικά αρκετοί όπως μου φαίνεται δεν είναι καν πρόθυμοι να μείνουν κάπου, έφτασα σε αυτήν την πρόταση.

Δεν έχω πρόβλημα να μπουν και τα "Πέντε" απ' τα "πέντε "που προτείνεις και ας τα αλλάξουν οι διαχειριστές (η ίδια δεν ψήφισα ακόμα). Άλλωστε δεν κάνω ιδιωτικό πάρτυ


Και μιας και το φερε κουβέντα είχα στο μυαλό μου αρχικά Καρπενήσι ως την καλύτερη λύση ως προς την τοποθεσία για τους "πάνω και κάτω", αλλά θα συμφωνήσουμε πως δεδομένου όλα τα πάνω που αναφέρω δεν είναι και εφικτό να το κάνω εγώ και να πραγματοποιηθεί.
Ιβανακι για μενα χτυπαει η καμπανα;; :D Ο λογος που δεν το ξεκινησα ειναι γιατι δεν ειμαι πολυγραφοτατη σαν κ σας. :innocent: Σε ολα τα υπολοιπα ξερεις πως συμφωνω.

Την ίδια απορία έχω κι εγώ.
Ινα εκδραμωμεν, βεβαιως βεβαιως :) Να παρουμε τα ορη & τ "αγρια" βουνα, καθώς και τα λαγκάδια και να αναπνευσουμε καθαρό αέρα στας εξοχάς...
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.910
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Χαίρομαι αν σου την έλυσα παραπάνω.

Άλλωστε, και πέρυσι που κέρδισες φλουρί στα Πετροκέρασα, δεν υπήρχε Θεσσαλονίκη σαν επιλογή, ουτε κάποιος άλλος προορισμός.
Και αφού τα πηγάδια και λοιπά είναι προς τα μέρη σου, δεν κάνεις έναν κόπο να τα οργανώσεις εσύ;
Πευκοχώρι, Καρπενήσι νομίζω ότι οι αποστάσεις δεν είναι οι ίδιες με τα Πετροκέρασα.
 

Kalliopi2

Member
Μηνύματα
54
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλίαααααα
Ταξίδι-Όνειρο
Salar De Uyuni, Βολιβία
Ivana ευχαριστούμε πολύ που ξαναδιοργανώνεις την πίτα, η ιδέα του Ταξιάρχη μου άρεσε και για αυτούς που δηλώνουν αντίθεση να πω πως πριν 2 χρόνια είχε γίνει κοπή στην Αιανή Κοζάνης, και είχαν περάσει πολύ ωραία με την οργάνωση-φιλοξενία που είχε κάνει ο αγαπητός Βorealis :)
Εύχομαι και αυτή τη φορά να έχει την ίδια επιτυχία!!!

Υ.Γ.
Εγώ βέβαια δεν έχω αυτοκίνητο, ούτε οδηγώ οπότε όποιος έχει χώρο και μπορεί να με πάρει ας με ειδοποιήσει παρακαλώ και θα συμμετέχω φυσικά και στο θέμα βενζίνη
;)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom