Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Μιας και μιλάμε για μηχανές, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί μέρα μεσημέρι Ιούνιο μήνα στην Ακρόπολη της Αθήνας, Αμερικανός τουρίστας είχε καρφωμένο το σούπερ ντούπερ φλας πάνω στην κάμερα και τραβούσε με αυτό; Μου την έδωσε την κάμερα μάλιστα για να φωτογραφίσω την παρέα τους και κόντεψα να πέσω κάτω από το βάρος, η κάμερα ήταν πιο ψηλή από μένα με αυτή τη γκουμούτσα επάνω. Παίζει εκείνη την ώρα να είχα το πιο χαζό βλέμμα της ζωής μου.
Φλας δεν χρησιμοποιώ ποτέ παρεμπιπτόντως, ούτε νύχτα. Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Α ναι, το fill. Δεν βγάζω πορτραίτα. Αλλά ο ήλιος ήταν πίσω μου, γιατί να του βάλω και φλας;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Να με καλέσεις την άλλη φορά να πάμε παρέα για να τον ρωτήσω (αν τον ξαναπετύχουμε).

Πιθανές περιπτώσεις:
α) ήταν άσχετος
β) το είχε ρυθμίσεις για όταν ο ήλιος ήταν κόντρα και το ξέχασε όταν στην έδωσε
γ) κακό δεν κάνει, άστο πάντα ανοιχτό
δ) ήταν ψαγμένος και είχε EV- (M-mode) για να δείξει ο μπλε ουρανός μας και ήθελε την φλασιά για να φανούν ΟΚ εκείνοι.
ε) το ξέχασε
ζ) το ξέχασε
στ) το ξέχασε

Είναι σαν να με ρωτάς "γιατί έβγαλες αυτήν μέρα μεσημέρι με ISO1600; Γιατί το ξέχασα απο εχθές το βράδυ (#@*(@*#@(@ :D:D:D:D
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Πω πω αυτό το τελευταίο το έχω κάνει κι εγώ. Ευτυχώς εκεί που ήμουν με έπαιρνε να ξαναπάω την επομένη να τις ξαναβγάλω όλες από την αρχή. Όσες γινόταν δηλαδή.
Πιθανό να ήταν άσχετος ο τύπος γιατί την είχε στο αυτόματο. Και δεν μπήκα στη διαδικασία να τη γυρίσω χειροκίνητο γιατί ήταν canon και δεν τις ξέρω. Βαριόμουν κιόλας. Σιχτίρ με τους τουρίστες που θέλουν να τους φωτογραφίσω. Με βλέπουν καλούλα και με εκμεταλλεύονται :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
RX100 I (~400) , Nikon 1 J4 (~340)
Δεν ξέρω αν μου το έστειλες για να προτιμήσω τη J4, αλλά η άλλη μου έκανε κλικ. Βασικά ψάχνω μια καλή compact που να πληροί τα ακόλουθα:
1) ανθρώπινο ζουμ (η τωρινή έχει 12 οπτικό και μου κάνει, λίγο παραπάνω δε θα ήταν άσχημα, αλλά δε χρειάζομαι και τίποτε εξωφρενικό)
2) να είναι μικρή, να χωράει σε τσέπη διακριτικότατα
3) να μην είναι sony (ειδικά στις cybershot δε μου αρέσει που όταν βλέπω τις φωτό που ήδη έχω πάρει κάνει ένα δευτερόλεπτο να τις δείξει "σταθερές", αρχικά είναι θολή εικόνα, πολύ εκνευριστικό)
4) να είναι καλή σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, κόντρα ήλιου κλπ
5)το μενού της να έχει οπωσδήποτε πανοραμικές, ασπρόμαυρες, pop αλλά ας πούμε η ρύθμιση όπου σου απομονώνει ένα χρώμα (π.χ. τις βγάζει ασπρόμαυρες εκτός από το κίτρινο το οποίο το αποτυπώνει) μου άρεσε πολύ
6) να είναι γρήγορη. με το που την ανοίγω να είναι έτοιμη να πυροβολήσει, όχι να κάνει 5'' για να ανοίξει , να εστιάσει κλπ
7)να ΜΗΝ είναι touchscreen
8) να έχει οθόνη (δεν μπορώ να κλείσω το ένα μάτι, άρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω μηχανές χωρίς οθόνη)
9) να αντέχει η μπαταρία 2-3 μέρες

Με bold αυτά που δεν έχω με την παρούσα, με βασικότερο βέβαια το 4.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον ή κάποια (μηχανή ή κοπέλα), εγώ δεν αστιευόμουν όταν είπα οτι η μηχανή που ζητάς είναι η rx-100. Απλά κάνουμε συζήτηση για τον χαβαλέ.
Όσο πιο γρήγορα πειστείς, τόσο περισσότερος χρόνος θα μείνει για να μας γράψεις την ιστορία σου.

Εφόσον δεν θες να ξοδέψεις για την III, δες την ΙΙ κι αν δεν έχεις ούτε αυτά, πας στην Ι. Το 10χ με καλό φακό, μικρό μέγεθος και μεγάλο αισθητήρα το ξεχνάς, οπότε ξεχνάς το 10χ για να έχεις τα άλλα δύο.

Ξεπέρνα το κόμπλεξ με την σόνυ γιατί οι μισοί αισθητήρες είναι δικής της κατασκευής.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
3) να μην είναι sony (ειδικά στις cybershot δε μου αρέσει που όταν βλέπω τις φωτό που ήδη έχω πάρει κάνει ένα δευτερόλεπτο να τις δείξει "σταθερές", αρχικά είναι θολή εικόνα, πολύ εκνευριστικό)
Μεγάλο ρόλο στις ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής (ειδικά στο HD video) παίζει ρόλο και η κάρτα SD που έχουμε στη μηχανή.Προτιμάμε πάντα επώνυμες κάρτες class 10 τουλάχιστον. Όσον αφορά την αγορά τους, αποφεύγουμε το ebay γιατί έχει παρατηρηθεί πολύ έντονα το φαινόμενο του κλώνου. Δηλαδή κάρτες που είναι εξωτερικά ολόιδιες με τις αυθεντικές , ενώ είναι κλώνοι! Η συνέπειες είναι να μην έχουμε τις ταχύτητες που δηλώνει ο κατασκευαστής της κάρτας, αλλά αρκετά χαμηλότερες! Αυτό σημαίνει, σπασίματα σε βίντεο, αργή αναγνωση για εμφάνιση των φωτογραφιών και πολλά άλλα.
Ακόμα μία συμβουλή για να πετύχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες ανάγνωσης και περισσότερο χώρο στην SD είναι να βγάζουμε φωτογραφίες στο μέγεθος που πραγματικά θέλουμε.

π.χ. δεν υπάρχει λόγος να φωτογραφίζουμε στα 24mp αν δεν έχουμε σκοπό να τυπώσουμε τη φωτογραφία μας σε καμβά 1μΧ60εκ.

Είτε 24mp είτε 14mp, το οπτικό αποτέλεσμα σε μία 19άρα οθόνη υπολογιστή ή σε μία συνηθισμένη εκτύπωση 13Χ18 για άλμπουμ φωτογραφιών θα είναι το ίδιο.

Φωτογραφίζοντας λοιπόν σε χαμηλότερα mp κερδίζουμε χώρο στην κάρτα και πετυχαίνουμε μεγαλύτερες ταχύτητες ανάγνωσης στο πριβιού καθώς το αρχείο που αποθηκεύεται είναι μικρότερο!

Τέλος αν δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ το photo editing, ρυθμίζουμε τη μηχανή να αποθηκεύει σε .jpg
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο παρήγγειλα και παρέλαβα μόλις χθες αυτήν εδώ http://www.skroutz.gr/s/5232855/Canon-Powershot-SX520-HS.html?keyphrase=canon+sx520 πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή για την τιμή της (179 ευρώ).
Εδώ και 4 χρόνια έχω την SX130 IS και είναι αξιοπρεπέστατη. Και πληροί και τις προϋποθέσεις του @Yorgos . Μια Canon είναι πάντα μια Canon. Αυτή όμως που μου έχει κλέψει την καρδιά και - κατά τη γνώμη μου - είναι απίστευτο value for money είναι η Fuji Finepix HS10. Ίσως το καλύτερο μοντέλο της Fuji, κάνει παπάδες και ζυγίχει 800γρ. με τις μπαταρίες (4 επαναφορτιζόμενες ΑΑ). Ξέρω, παλιά τεχνολογία θα μου πουν - ίσως - κάποιοι, αλλά... έτσι κι αλλιώς για μας πάντα ισχύει το: classic is beautiful. :) Αν θέλω καλές φωτογραφίες στα σίγουρα, αυτήν χρησιμοποιώ. Αν την βρείτε (επειδή δεν κυκλοφορεί πια λόγω νεότερων μοντέλων) μην την αφήσετε. Θα είνα σα να κλέβετε εκκλησία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο παρήγγειλα και παρέλαβα μόλις χθες αυτήν εδώ http://www.skroutz.gr/s/5232855/Canon-Powershot-SX520-HS.html?keyphrase=canon+sx520 πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή για την τιμή της (179 ευρώ).
Αυτή είναι λίιιιγο μεγάλη για να μπει σε τσέπη, αλλά φαίνεται εξαιρετική περίπτωση σε αυτή την τιμή γι' αυτά που ψάχνω εγώ. Θα πρέπει να δω αν χωράει στην τσέπη μου...

RX100 I (~400) , Nikon 1 J4 (~340)
Μεγάλο ρόλο στις ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής (ειδικά στο HD video) παίζει ρόλο και η κάρτα SD που έχουμε στη μηχανή.Προτιμάμε πάντα επώνυμες κάρτες class 10 τουλάχιστον. Όσον αφορά την αγορά τους, αποφεύγουμε το ebay γιατί έχει παρατηρηθεί πολύ έντονα το φαινόμενο του κλώνου. Δηλαδή κάρτες που είναι εξωτερικά ολόιδιες με τις αυθεντικές , ενώ είναι κλώνοι! Η συνέπειες είναι να μην έχουμε τις ταχύτητες που δηλώνει ο κατασκευαστής της κάρτας, αλλά αρκετά χαμηλότερες! Αυτό σημαίνει, σπασίματα σε βίντεο, αργή αναγνωση για εμφάνιση των φωτογραφιών και πολλά άλλα.
Ακόμα μία συμβουλή για να πετύχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες ανάγνωσης και περισσότερο χώρο στην SD είναι να βγάζουμε φωτογραφίες στο μέγεθος που πραγματικά θέλουμε.

π.χ. δεν υπάρχει λόγος να φωτογραφίζουμε στα 24mp αν δεν έχουμε σκοπό να τυπώσουμε τη φωτογραφία μας σε καμβά 1μΧ60εκ.

Είτε 24mp είτε 14mp, το οπτικό αποτέλεσμα σε μία 19άρα οθόνη υπολογιστή ή σε μία συνηθισμένη εκτύπωση 13Χ18 για άλμπουμ φωτογραφιών θα είναι το ίδιο.

Φωτογραφίζοντας λοιπόν σε χαμηλότερα mp κερδίζουμε χώρο στην κάρτα και πετυχαίνουμε μεγαλύτερες ταχύτητες ανάγνωσης στο πριβιού καθώς το αρχείο που αποθηκεύεται είναι μικρότερο!

Τέλος αν δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ το photo editing, ρυθμίζουμε τη μηχανή να αποθηκεύει σε .jpg
Δε θέλω να σε αμφισβητήσω γιατί προφανώς είσαι σχετικότατος σε αντίθεση με μένα. Αλλά όσες cybershot έχουν πέσει στα χέρια μου (πάνω από 10) έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα: μόλις βλέπω τι φωτογραφία έχω πάρει, πηγαίνοντας από τη μία φωτό στην άλλη πρέπει να περιμένω να "ξεθολώσει" η εικόνα. Ακόμη κι όταν χρησιμοποιώ την ίδια ακριβώς κάρτα σε άλλη φωτογραφική (π.χ. σε Samsung ή CASIO), αυτό δε συμβαίνει, οπότε συμπέρανα ότι είναι αδυναμία των Sony.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον ή κάποια (μηχανή ή κοπέλα), εγώ δεν αστιευόμουν όταν είπα οτι η μηχανή που ζητάς είναι η rx-100. Απλά κάνουμε συζήτηση για τον χαβαλέ.
Κάτσε να τη δω καλύτερα. Απλά στο λινκ που είχες βάλει την είχε σύγκριση με μια άλλη, την οποία έβγαζε καλύτερη και η οποία όμως δε με αφορούσε διότι φοράει φακούς, και θεώρησα πως πρότεινες την "καλύτερη".

Το Σουδάν θα ανέβει μόλις τελειώσουν τα μπάσκετ. Έχουμε προτεραιότητες και αρχές σε αυτή τη ζωή, για ένα κούτελο ζούμε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η rx-100 iii είναι εκπληκτική, την έχει ο γείτονας (φωτογράφος με ένα ντουλάπι γεμάτο εξοπλισμό canon) και όποτε βρισκόμαστε με αυτήν ασχολούμαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom