Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πρώτα πρέπει να δεις πόσα χρήματα διαθέτεις και μετά να πας στην αναλογη κατηγορία. Πάντως οι DSLR είναι καλύτερες από όλες τις άλλες...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παίδες dslr δε γίνεται διότι είναι κουμούτσες και περιορίζουν το ταξίδι τρομερά, δε θα μπορώ να κάνω ούτε τα μισά από όσα κάνω τώρα. Με φαντάζεσαι σε καμιά ωραία γειτονιά του Σάο Πάολο με dslr, θα με βιάσουν.

Αυτή η compact που είπε ο jousis πολύ ωραία, αλλά η τιμή είναι ένας μήνας στην Ινδία, όπου προτιμώ να ξαναπάω παρά να σπρώξω τόσα για μια μηχανή. Το πολύ μέχρι 300€ έχουμε κάτι;

Για να καταλάβω, οι mirrorless είναι όλες με φακούς; Απλά δε βλέπεις από το ματάκι παρά μόνο από την οθόνη;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπορείς να έχεις εναλλάξιμους φακούς αλλά φαντάζομαι αυτό θα είναι για σένα επιπλέον βάρος. Οπότε μπορείς να μείνεις στον κιτ φακό που προσφέρεται μαζί με τις μηχανές. Από ματάκι βλέπεις και σε κάποιες mirrorless μόνο που δεν είναι οπτικό όπως στις dslr αλλά ηλεκτρονικό. Αυτό δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού.
Το βασικό πρόβλημα για μένα είναι η μπαταρία. Εκεί που τραβάω με dlsr απροβλημάτιστα για 2-3 μέρες με την mirrorless ζήτημα να με βγάλει μια μέρα. Έτσι αναγκάζομαι να έχω καβάντζα 2 μπαταρίες.
Δυστυχώς δύσκολα θα βρείς κάτι ως 300 ευρώ. Μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς κάτι σε compact. Η αλήθεια είναι ότι διαφορές σημαντικές έχω δει μόνο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.
Πάντως κι εγώ έκανα τη "κωλοτούμπα" κι από dslr πήγα σε mirrorless. Δεν μπορώ να πώ ότι εργονομικά με βολέψανε αλλά γλίτωσα πια το βάρος που ήταν κάποιες στιγμές σαν το σταυρό του μαρτυρίου. Ειδικά αν έπρεπε να έχω και 2 φακούς μαζί.
Mirroless δοκιμασμένη και με πολύ καλά αποτeλέσματα είναι η Canon EOS M χωρίς ματάκι (στο skroutz ξεκινά από 499). Περισσότερες επιλογές θα βρεις σε Sony, που έχουν κι εξαιρετικές κριτικές για τους αισθητήρες τους (σαν αυτή που προαναφέρθηκε) αλλά η εταιρεία από πλευράς menu μηχανής πάσχει γενικώς. Σκέψου όμως ότι εφόσον ταξιδεύεις αρκετά, μια καλή μηχανούλα είναι επένδυση.
 
Last edited:

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πήρα και μια Olympus om-d (mirrorless) ως 3ή μηχανή για να την έχω παντα μαζί. Ομως προτιμω να μου πέφτει ο λαιμος με την θεοβαρια canon full frame και τους φακούς της. Διαφορετικά και με ενα iPhone έχω δει αξιόλογες φωτο
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πήρα και μια Olympus om-d (mirrorless) ως 3ή μηχανή για να την έχω παντα μαζί. Ομως προτιμω να μου πέφτει ο λαιμος με την θεοβαρια canon full frame και τους φακούς της. Διαφορετικά και με ενα iPhone έχω δει αξιόλογες φωτο
Θα συμφωνήσω απόλυτα, κι έχει πολλαπλή χρήση, αλλά από τιμές…..
Αμα σου λέει ο ορθοπεδικός στοπ βάρη, οι dslr αποτελούν παρελθόν για το καλό της σπονδυλικής μου στήλης. Και παλεύω με τα ημίμετρα… Την απουσία οπτικού viewfinder δεν την έχω χωνέψει. Για να μη σχολιάσω άμα έχεις μάθει μια ζωή στα μενού της Canon ο αχταρμάς της Sony πώς μου φαίνεται..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
΄Οντας άσχετος βολεύομαι με μικρές κόμπακτ μηχανές.

Όταν μιλάτε για βάρη στην dslr για πόσο μιλάμε συνολικά με όλον τον εξοπλισμό;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Κι εγώ compact προτιμώ γιατί είναι εύχρηστες, ελαφριές και παιρνούν σχεδόν απαρατήρητες ακόμα και σε μια κακόφημη γειτονιά του Μπουένος Άιρες το σούρουπο.

Πρόσφατα πήρα την http://www.sony.gr/electronics/cyber-shot-fwtografikes-mhxanes-compact/dsc-w830 και είμαι μια χαρά.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εκεί που τραβάω με dlsr απροβλημάτιστα για 2-3 μέρες
Προβληματίστηκα τώρα με αυτό που λες. Η μπαταρία της dslr Canon 1200d που έχω δεν με βγάζει ούτε μια μέρα και είναι καινούρια η μηχανή (περίπου 7 μήνες την έχω). Θα αγοράσω άμεσα και μια δεύτερη μπαταρία, αλλά μου κάνει εντύπωση που από την πρώτη στιγμή η μπαταρία της δεν κράταγε αρκετά.

@Yorgos Πάντως άσχετα από τον τύπο της μηχανής (compact, mirrorless, dslr) προσωπικά θα προσανατολιζόμουν σε μάρκα που βγάζει κυρίως φωτογραφικές μηχανές κι όχι σε μάρκες τύπου Sony κλπ (ξέρεις αυτές που βγάζουν από τσιμπιδάκια μέχρι πυραύλους :p).
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Όταν μιλάτε για βάρη στην dslr για πόσο μιλάμε συνολικά με όλον τον εξοπλισμό;


Ότι βλέπεις εκτός τσάντας, 2,9Kg. Και επειδή ήταν ημέρα αγώνα και δεν ήθελα να κουβαλάω πολύ, είχα μόνο έναν επιπλέον φακό στην τσάντα. Κυκλοφορούσα ελαφρύς :D

@Yorgos
RX100 I (~400) , Nikon 1 J4 (~340)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ε, καλά βρε @jousis εσύ το ξεφτίλισες. :D Μ' αυτή την γκουμούτσα δεν μπορείς να κυκλοφορείς όλη μέρα όταν είσαι σε ταξίδι.

Διαφορετικά και με ενα iPhone έχω δει αξιόλογες φωτο
+1 Και όχι μόνο με iphone. Έχω πάθει πλάκα με τις φωτογραφίες (και γενικά τις δυνατότητες της κάμερας) που βγάζει το smartphone galaxy a5 της samsung http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-devices/smartphones/galaxy-a/SM-A500FZWUVGR Το έχει ο άντρας μου και με κατατρόπωσε φωτογραφικά. :D Μέχρι και πανοραμική αξιολογότατη μπορείς να τραβήξεις. Και χωρίς πολλά-πολλά. Στο τσακ μπαμ και χωρίς να ασχολείσαι με ένα σωρό κουμπάκια, ρυθμίσεις και λοιπά ψιψιψόνια.
 
Last edited:

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Προβληματίστηκα τώρα με αυτό που λες. Η μπαταρία της dslr Canon 1200d που έχω δεν με βγάζει ούτε μια μέρα και είναι καινούρια η μηχανή (περίπου 7 μήνες την έχω). Θα αγοράσω άμεσα και μια δεύτερη μπαταρία, αλλά μου κάνει εντύπωση που από την πρώτη στιγμή η μπαταρία της δεν κράταγε αρκετά.
Πολύ περίεργο αυτό που αναφέρεις, μπορεί να σου έκατσε ελαττωματική μπαταρία!Βρες ένα κατάστημα να σου την μετρησει να δεις τι παίζει.Για περισσότερη αυτονομία μπορείς να πάρεις και ένα grip για την Canon σου, έτσι ωστε να έχεις 2 μπαταρίες ταυτόχρονα πάνω στη μηχανή.

+ Μεγαλύτερη αυτονομία, γλυτώνεις βάλε βγάλε που είναι λίγο μπελάς σε κάποιες περιπτώσεις.

- Αυξάνεται λίγο το βάρος και ο όγκος της μηχανής απο το grip και απο τη δεύτερη μπαταρία.

*Πάρε κάποιο επώνυμο αν όχι το ορίτζιναλ (αρκετά ακριβότερο απο τα άλλα).Μου έχει τύχει σκηνικό να δω τύπο με το grip στο χέρι και την μηχανή πεσμένη στο έδαφος...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πολύ περίεργο αυτό που αναφέρεις, μπορεί να σου έκατσε ελαττωματική μπαταρία!
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, γιατί από την πρώτη κιόλας φορά που τη χρησιμοποίησα μου κράτησε μισή μέρα. Λάθος μου που το αμέλησα και δεν πήγα άμεσα στο κατάστημα να δω τι συμβαίνει. Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom