Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ααααα, τότε σε αυτήν την περίπτωση δε νομίζω ότι μπορείς να ψάξεις το πρόβλημα χωρίς να την πας σε κάποιο κατάστημα ή τεχνικό.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@Earth Citizen είναι μανούρα ο καθαρισμός αλλά εγώ το είχα κάνει σε μια compact Panasonic που εμφάνιζε κηλίδες όπως και η δική σου. Πρέπει να ξεβιδώσεις τα μικροσκοπικά βιδάκια που έχει και να κάνεις λεπτούς χειρισμούς. Ο καθαρισμούς γίνεται ουσιαστικά σε μια λεπτή μεμβράνη που είναι πάνω στο φακό. Το έκανα βήμα βήμα από αυτό το βίντεο. Φαντάζομαι και η δική σου θα είναι παρόμοια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
@Earth Citizen είναι μανούρα ο καθαρισμός αλλά εγώ το είχα κάνει σε μια compact Panasonic που εμφάνιζε κηλίδες όπως και η δική σου. Πρέπει να ξεβιδώσεις τα μικροσκοπικά βιδάκια που έχει και να κάνεις λεπτούς χειρισμούς. Ο καθαρισμούς γίνεται ουσιαστικά σε μια λεπτή μεμβράνη που είναι πάνω στο φακό. Το έκανα βήμα βήμα από αυτό το βίντεο. Φαντάζομαι και η δική σου θα είναι παρόμοια.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Αν και δεν είναι έτσι compact εμένα. Θα την πάω σε ειδικό για να μην κάνω ζημιά, καθότι πανάσχετη! Ελπίζω μόνο να φτιάχνει και να μην αγοράζω καινούρια στους φίλους!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
@Earth Citizen είναι μανούρα ο καθαρισμός αλλά εγώ το είχα κάνει σε μια compact Panasonic που εμφάνιζε κηλίδες όπως και η δική σου. Πρέπει να ξεβιδώσεις τα μικροσκοπικά βιδάκια που έχει και να κάνεις λεπτούς χειρισμούς. Ο καθαρισμούς γίνεται ουσιαστικά σε μια λεπτή μεμβράνη που είναι πάνω στο φακό. Το έκανα βήμα βήμα από αυτό το βίντεο. Φαντάζομαι και η δική σου θα είναι παρόμοια.
Ειχα το ιδιο προβλημα με Panasonic compact την οποια αγαπω λογω μεγεθους και δεν ηθελα να αντικαταστησω. Την εδωσα σε τεχνικο και εκανε ο,τι στο βιντεο γιατι φοβηθηκα οτι δεν θα τα καταφερω και διορθωθηκαν οι κιληδες (που οφειλονταν σε νερο χυμενο μεσα στην τσαντα μου).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ειχα το ιδιο προβλημα με Panasonic compact την οποια αγαπω λογω μεγεθους και δεν ηθελα να αντικαταστησω. Την εδωσα σε τεχνικο και εκανε ο,τι στο βιντεο γιατι φοβηθηκα οτι δεν θα τα καταφερω και διορθωθηκαν οι κιληδες (που οφειλονταν σε νερο χυμενο μεσα στην τσαντα μου).
Ελπιδοφόρο, μακάρι! Σ' ευχαριστώ πολύ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ειχα το ιδιο προβλημα με Panasonic compact την οποια αγαπω λογω μεγεθους και δεν ηθελα να αντικαταστησω. Την εδωσα σε τεχνικο και εκανε ο,τι στο βιντεο γιατι φοβηθηκα οτι δεν θα τα καταφερω και διορθωθηκαν οι κιληδες (που οφειλονταν σε νερο χυμενο μεσα στην τσαντα μου).
Λογικό να φοβηθείς να ασχοληθείς μόνη σου. Αλλά δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο αν το κάνεις βήμα βήμα όπως στο βίντεο. Το πιο σπαστικό απ' όλα είναι να καταφέρεις να βγάλεις τα βιδάκια. Μιλάμε για μαρτύριο! Το μετά δεν είναι δύσκολο. Το βίντεο στο Youtibe με έσωσε πάντως. Αλήθεια πόσο κόστισε?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
30 ευρω και δεν ρισκαρα, πραγματικα δεν ενιωθα σιγουρη και σε περιπτωση αποτυχιας επρεπε να παρω καινουρια. Βασικα ξεκινησα για καινουρια και πηγα στον Σκιαδοπουλο ετοιμη να τα σκασω για ιδια μηχανη αλλα η πωλητρια με σταματησε και με εστειλε στον τεχνικο τους πρωτα και της το αναγνωριζω γιατι δεν φερθηκε ως αρπακτικο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Διο
Για να τον τσεκάρω αυτόν, είναι κάποιος γνωστός του χώρου;
Διορθωνω ειναι ο Σταυρινακης στην 28η Οκτωβριου. Στον Σκιαδοπουλο παω για αλλα θεματα και με απετρεψε απο το να τη δωσω για διορθωμα, μαλλον θα τον κοψω.

Επισης το ποσο που ανεφερα ειναι για κομπακτ, δεν ξερω ποσο κοστολογει βλαβες σε DSLR. Παντως θα σου πει εκ των προτερων την τιμη πριν την αφησεις.
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Διο

Διορθωνω ειναι ο Σταυρινακης στην 28η Οκτωβριου. Στον Σκιαδοπουλο παω για αλλα θεματα και με απετρεψε απο το να τη δωσω για διορθωμα, μαλλον θα τον κοψω.
Κοίτα να δεις, ο Σταυρινάκης μου ήρθε πρώτος στο μυαλό και μένα, γιατί έχω ξαναπάει. Απλά δεν ήξερα το όνομά του! Ευχαριστώ και πάλι!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Διο

Διορθωνω ειναι ο Σταυρινακης στην 28η Οκτωβριου. Στον Σκιαδοπουλο παω για αλλα θεματα και με απετρεψε απο το να τη δωσω για διορθωμα, μαλλον θα τον κοψω.

Επισης το ποσο που ανεφερα ειναι για κομπακτ, δεν ξερω ποσο κοστολογει βλαβες σε DSLR. Παντως θα σου πει εκ των προτερων την τιμη πριν την αφησεις.
62 ευρώ η λυπητερή αλλά τουλάχιστον φτιάχνεται! (και τελικά δεν ήταν υγρασία όπως νόμιζα αλλά κόκκος σκόνης και μία τρίχα!)
Ευχαριστώ όλους και πάλι για τη βοήθεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom