Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τώρα που λύθηκε το ζήτημα και μιας κι επανήλθα το θέμα να ρωτήσω κι εγώ. Παρηγγειλα στην κόρη μου μια Polaroid Fuji instax αν δε κάνω λάθος. Λένε είναι η καλύτερη στο είδος της. Τα χαρτιά εκτύπωσης κοστίζουν ένα ευρώ ανά φωτογραφία. Πιστεύετε έκανα καλά που την πήρα ή θα τη βαρεθεί σύντομα; Θεωρώ καλή ιδέα να έχουμε μερικά εκτυπωμένα στιγμιότυπα από ταξίδια και σημαντικές στιγμές. Γνωρίζει όμως κάποιος αν αξίζει η ποιότητα της φωτογραφίας ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Τη μηχανη την ξερω απο το περιβαλλον μου. Οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι παρα πολυ μικρου μεγεθους. Αυτο σε συνδυασμο με το 1 ευρω ανα εκτυπωση ειναι λιγο "βαρυ".
Προκαλει μεγαλο ενθουσιασμο σε παρεες συνομηλικων, αλλα μια σελφι 4 ατομων πρεπει να διαμοιραστει σε 4 ατομα, με το αναλογο κοστος. Φαντασου αυτο το σκηνικο σε 3ημερη εκδρομη που θελουν ολοι ενα ενθυμιο απο το γκατζετακι... Πρεπει να εξηγεις σε ολους οτι δεν ειναι δωρεαν. Ειναι πολυ ακριβη η χρηση της σε σχεση με τον διαμοιρασμο ενος αρχειου και εκτυπωση σε οικιακο εκτυπωτη ( 6 ευρω για 25 φωτογραφιες μεγεθους 10×15, που ειναι μεγαλυτερες απο αυτες που εκτυπωνει η Polaroid).
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι τραβάω η δόλια μάνα
 

Μαργιάννα

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα!
Εχω μια απορία σχετικά με τη μηχανή που έχω. Έχω το μοντέλο της nikon D3400, όπου ύστερα από μια πτώση μου χάλασε η κεντρική πλακέτα με αποτέλεσμα να έχει βγει πρόβλημα στο φλας. Το φλας δεν μου λειτουργεί, ενώ την ώρα που εστιάζεις σηκώνεται δεν ανάβει. Λόγω του ότι η επισκευή της στοιχίζει 200 ευρώ, κάτι το οποίο δεν συμφέρει να το επισκευάσω γτ με άλλα 100 πάω και παίρνω ολοκαίνουριο το ίδιο μοντέλο, θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να αγοράσω εξωτερικό φλας. Η απορία μου είναι ότι με εξωτερικό φλας θα δουλέψει; θα ανάψει δλδ; ή και αυτό επηρεάζεται από την κεντρική πλακέτα.
Περιμένω απαντήσεις σας φιλοι μου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τη μηχανη την ξερω απο το περιβαλλον μου. Οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι παρα πολυ μικρου μεγεθους. Αυτο σε συνδυασμο με το 1 ευρω ανα εκτυπωση ειναι λιγο "βαρυ".
Προκαλει μεγαλο ενθουσιασμο σε παρεες συνομηλικων, αλλα μια σελφι 4 ατομων πρεπει να διαμοιραστει σε 4 ατομα, με το αναλογο κοστος. Φαντασου αυτο το σκηνικο σε 3ημερη εκδρομη που θελουν ολοι ενα ενθυμιο απο το γκατζετακι... Πρεπει να εξηγεις σε ολους οτι δεν ειναι δωρεαν. Ειναι πολυ ακριβη η χρηση της σε σχεση με τον διαμοιρασμο ενος αρχειου και εκτυπωση σε οικιακο εκτυπωτη ( 6 ευρω για 25 φωτογραφιες μεγεθους 10×15, που ειναι μεγαλυτερες απο αυτες που εκτυπωνει η Polaroid).
αν μου επιτρεπεις μια μικρη παρεμβαση απο τη δικη μου εμπειρια. ναι, η εκτυπωση σπιτι κοστιζει πολυ πιο λιγο. και ποιος το κανει τελικα? κανεις..ολοι εχουν απλα αλλο ενα αρχειο. ενω η αμεση εκτυπωση αφηνει ενα ενθυμιο πολυτιμο..
δηλ στην τελικη αξιζει αν τη χρησιμοποιεις ως μηχανημα παραγωγης ενθυμιων η κατι τετοιο. και η πλακα που εχει στις νεοτερες ηλικιες ειναι υπερανω του 1€ της καθε φωτο. που το μοιραζονται κιολας..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα στην ομάδα!
Εχω μια απορία σχετικά με τη μηχανή που έχω. Έχω το μοντέλο της nikon D3400, όπου ύστερα από μια πτώση μου χάλασε η κεντρική πλακέτα με αποτέλεσμα να έχει βγει πρόβλημα στο φλας. Το φλας δεν μου λειτουργεί, ενώ την ώρα που εστιάζεις σηκώνεται δεν ανάβει. Λόγω του ότι η επισκευή της στοιχίζει 200 ευρώ, κάτι το οποίο δεν συμφέρει να το επισκευάσω γτ με άλλα 100 πάω και παίρνω ολοκαίνουριο το ίδιο μοντέλο, θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να αγοράσω εξωτερικό φλας. Η απορία μου είναι ότι με εξωτερικό φλας θα δουλέψει; θα ανάψει δλδ; ή και αυτό επηρεάζεται από την κεντρική πλακέτα.
Περιμένω απαντήσεις σας φιλοι μου!
Την ερωτηση σου επρεπε να την απευθυνεις στον τεχνιτη που πηγες τη μηχανή...
Πως μπορουμε να ξερουμε τι βλαβη εχει η πλακέτα της μηχανής σου και να σου απαντησει καποιος υπευθυνα εαν θα δουλεψει το εξωτερικο φλας.
Μπορει ναι και μπορει και οχι.... Εκει που πηγες για επιδιορθωση μπορουν να σου δοκιμασουν ενα εξωτερικό φλας και να δουν εαν συγχρονίζεται με τον φωτοφράχτη.
Η βλαβη στην πλακετα επηρέασε μόνο το φλας ή και την ταχύτητα εστίασης;
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
, η εκτυπωση σπιτι κοστιζει πολυ πιο λιγο. και ποιος το κανει τελικα?
Εγω!Οχι στο σπίτι αλλα σε φωτογραφειο της Θεσ/νικης με χρηση κουπονιου και μου βγαινει 0,10€/φωτογραφια.Συμφωνω οτι η εκτυπωση της φωτογραφιας ειναι ισως το καλυτερο ενθυμιο και χαλαλι το κοστος της εκτυπωσης (απο το να εχεις ενα σκληρο τιγκα στις φωτο που ανοιγεις να δεις σπανια...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγω!Οχι στο σπίτι αλλα σε φωτογραφειο της Θεσ/νικης με χρηση κουπονιου και μου βγαινει 0,10€/φωτογραφια.Συμφωνω οτι η εκτυπωση της φωτογραφιας ειναι ισως το καλυτερο ενθυμιο και χαλαλι το κοστος της εκτυπωσης (απο το να εχεις ενα σκληρο τιγκα στις φωτο που ανοιγεις να δεις σπανια...)
σωστα. η συζητηση αναφεροταν σε παιδια, κ εκει αναφερομουν κι εγω. Βεβαια ολοι παιδια ειμαστε..
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ πάντως ύστερα και απο αυτό το ταξίδι έφτασα σε σημείο, να σκέφτομαι για το αν θα ξανα πάρω μαζι μου την DSLR η θα την πουλήσω.

Εχει καταντήσει κουραστικό να πρέπει να ασχολείσαι με τόσες ρυθμίσεις ανάλογα τον καιρό και άλλα πολλά.

Το ποιο σημαντικό είναι ότι χάνεις αυτό πο θα έπρεπε να ζεις εκείνη την στιγμή. Τι θέλω να πω; Στον Λόφο του Πετρίν στην Πράγα για παράδειγμα, σε ένα καφέ που κάτσαμε, αντί να κοιτάω την μαγική θέα καθόμουν και προσπαθούσα να βγάλω φωτογραφία.. Που πάντα έβγαινε τραγική.. Όμως την έβγαλα τέλεια με το κινητό μου.

Όλα τα παραπάνω φυσικά δεν είναι για εκείνους που ξέρουν να παίζουν στα δάχτυλα τις DSLR και ότι άλλο εργαλείο υπάρχει αλλά για εμάς τους κακόμοιρους που παλεύουμε με τα κουμπάκια.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εγώ πάντως ύστερα και απο αυτό το ταξίδι έφτασα σε σημείο, να σκέφτομαι για το αν θα ξανα πάρω μαζι μου την DSLR η θα την πουλήσω.

Εχει καταντήσει κουραστικό να πρέπει να ασχολείσαι με τόσες ρυθμίσεις ανάλογα τον καιρό και άλλα πολλά.

Το ποιο σημαντικό είναι ότι χάνεις αυτό πο θα έπρεπε να ζεις εκείνη την στιγμή. Τι θέλω να πω; Στον Λόφο του Πετρίν στην Πράγα για παράδειγμα, σε ένα καφέ που κάτσαμε, αντί να κοιτάω την μαγική θέα καθόμουν και προσπαθούσα να βγάλω φωτογραφία.. Που πάντα έβγαινε τραγική.. Όμως την έβγαλα τέλεια με το κινητό μου.

Όλα τα παραπάνω φυσικά δεν είναι για εκείνους που ξέρουν να παίζουν στα δάχτυλα τις DSLR και ότι άλλο εργαλείο υπάρχει αλλά για εμάς τους κακόμοιρους που παλεύουμε με τα κουμπάκια.
Καλησπέρα στην παρέα.
Τώρα είδα το θέμα και ό,τι έχει σχέση με φωτογραφία με ενδιαφέρει.
Εγώ συνήθως έχω την DSLR στο αυτόματο (χωρίς φλας) και γενικά βγάζω καλές φωτογραφίες. Αν τύχει και έχει λίγο φως τη βάζω στο manual και πολύ γρήγορα βρίσκω την ταχύτητα που χρειάζεται για ένα συγκεκριμένο διάφραγμα, ώστε να βγει φωτεινή η φωτογραφία. Αν βγει και καμιά κακή την ξαναβγάζω.
Κράτα τη μηχανή σου και μην προσπαθείς για την τέλεια φωτογραφία γιατί όντως χάνεις την ουσία, που είναι το ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom