Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλά πάντως την έχω κάνει ήδη την κράτηση εγώ.
Έστειλα 2 mails στο ξενοδοχείο πάντως για το αν είναι όλα εντάξει με την κράτηση και δεν απαντάνε.Λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα;
Στειλε ακομη ενα mail με κοινοποιηση στο ξενοδοχειο και στην booking.com. Οι Ιταλοι ειναι πιθανο να μην ξερουν αγγλικα, γι' αυτο να μην σου απαντουν.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά, γεια σας κι από'μένα. Μου λύσατε πολλές απορίες. Με τη φίλη μου μας προβληματίζει μόνο ένα. Μπορούμε να δώσουμε κάρτα που ξέρουμε ότι λήγει τον Ιούλιο (κι εννοείται πως θα την αντικαταστήσει) κι ενώ το ταξίδι θα γίνει τον Αύγουστο; Βέβαια η φίλη μου σκοπεύει αύριο κιόλας να ακυρώσει αυτή που λήγει και να βγάλει αμέσως καινούρια ώστε να κάνουμε κατευθείαν την κράτηση και να προλάβουμε την προσφορά αλλά το έχω απορία. Ξέρετε τίποτα; Ελεγα μήπως την κάναμε σήμερα την κράτηση χιχι ;)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
υγ. α κι επίσης, αν μου πειίτε ναι και κάνουμε σήμερα την κράτηση, πειράζει που τον Αύγουστο θα πληρώσουμε με κάρτα με άλλο αριθμό; Επίσης δε θα τους πειράξει που θα δουν στην κράτηση ότι η κάρτα λήγει τον Ιούλιο; Πωπω δεν είχα μια απορία μόνο... Ελπίζω να μου απαντήσετε :)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δεν νομιζω να εχεις θέμα....το λέω γιατι το ιδιο εκανα και εγω σε κρατηση μεσω booking στις αρχες ιανουαρίου για τον μάιο με μια καρτα που εληγε μεσα φεβρουαρίου...ηδη εχω στα χερια μου την καινουργια...αλλα δεν αλλαζει ο αριθμός...μονο τα τριψηφια νουμερα στο πισω μερος της καρτας...και η κρατηση μου ειναι επιβεβαιωμενη και απο το ξενοδοχείο μεσω μαιλ που τους εστειλα...
μιλάμε για πιστωτική κάρτα και οχι για αλλου ειδους κάρτα......
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
To ερωτημα ειναι αν η mel μιλαει για χρεωστικη,οπως λεει και το τοπικ ή οχι.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπόν έχω νέα από το θέμα της κάρτας. Πήγαμε να κάνουμε κράτηση και στο booking.com και στο airtickets.gr και δε γινόταν να κάνουμε κράτηση επειδή θα έληγε η κάρτα τον Ιούλιο. Τελικά η φίλη μου έβγαλε καινούρια κάρτα, γεγονός που σημαίνει άλλο μπελά γιατί πρέπει να περάσουν 2-3 μέρες μέχρι να εμφανιστούν τα χρήματα στην κάρτα (θυμίζω προπληρωμένη visa της τράπεζας Κύπρου) κι αυτή τη στιγμή περιμένουμε με το φόβο μη τα δωμάτια (με τη συγκεκριμένη τιμή) δεν είναι πλέον διαθέσιμα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τελικά η φίλη μου έβγαλε καινούρια κάρτα, γεγονός που σημαίνει άλλο μπελά γιατί πρέπει να περάσουν 2-3 μέρες μέχρι να εμφανιστούν τα χρήματα στην κάρτα (θυμίζω προπληρωμένη visa της τράπεζας Κύπρου) κι αυτή τη στιγμή περιμένουμε με το φόβο μη τα δωμάτια (με τη συγκεκριμένη τιμή) δεν είναι πλέον διαθέσιμα.
Τα χρήματα στην προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Κύπρου εμφανίζονται την επόμενη μέρα. Κοίτα στην "Ενημέρωση Online" να δεις πότε ακριβώς μπήκαν. Μου έχει τύχει να βάλω χρήματα το πρωί και να εμφανιστούν στο "Διαθέσιμο Ποσό" το ίδιο βράδυ.
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Σε κράτηση απο Booking.com με prepaid της Κύπρου με φορτισμένο όλο το ποσόν της κράτησης. Στους όρους έλεγε πως δε θα κρατηθεί κανένα ποσόν παρα μόνο η πρώτη βραδιά σε περίπτωση μη εμφάνισης. Το Booking.com μου έκανε κανονικά κράτηση, μου έστειλε και κωδικούς. Την επόμενη μέρα έλαβα ένα mail που έλεγε πως το ξενοδοχείο σε έρευνα που έκανε διαπύστωσε πως η κάρτα ήταν χρεωστική και όχι πιστωτική και δεν μπορούσε να προχωρήση στην κράτηση.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Σε κράτηση απο Booking.com με prepaid της Κύπρου με φορτισμένο όλο το ποσόν της κράτησης. Στους όρους έλεγε πως δε θα κρατηθεί κανένα ποσόν παρα μόνο η πρώτη βραδιά σε περίπτωση μη εμφάνισης. Το Booking.com μου έκανε κανονικά κράτηση, μου έστειλε και κωδικούς. Την επόμενη μέρα έλαβα ένα mail που έλεγε πως το ξενοδοχείο σε έρευνα που έκανε διαπύστωσε πως η κάρτα ήταν χρεωστική και όχι πιστωτική και δεν μπορούσε να προχωρήση στην κράτηση.
Πιθανόν αυτό που λες να συμβαίνει μόνο με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο (ή με κάποια λίγα τέλος πάντων), γιατί με την prepaid της Κύπρου έχω κλείσει πάρα πολλές φορές και ξενοδοχεία και πτήσεις και ποτέ δεν μου συνέβη κάτι ανάλογο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα περισσοτερα ξενοδοχεια (οχι ολα) κανουν προεγκριση της καρτας. Αν η καρτα ειναι debit ή prepaid αλλα εχει μεσα οσα χρηματα χρειαζονται για να χρεωθει σε περιπτωση ακυρωσης ή μη εμφανισης τοτε κατα 99% γινεται δεκτη απο το ξενοδοχειο. Αν ειναι καρτα ειναι αδεια ή δεν φτανουν τα χρηματα τοτε δεν γινεται δεκτη. Απλα τα πραγματα... Αν τωρα το ξενοδοχειο δεν κανει προεγκριση τοτε γινεται δεκτη ακομη κι αν ειναι αδεια.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τα περισσοτερα ξενοδοχεια (οχι ολα) κανουν προεγκριση της καρτας. Αν η καρτα ειναι debit ή prepaid αλλα εχει μεσα οσα χρηματα χρειαζονται για να χρεωθει σε περιπτωση ακυρωσης ή μη εμφανισης τοτε κατα 99% γινεται δεκτη απο το ξενοδοχειο. Αν ειναι καρτα ειναι αδεια ή δεν φτανουν τα χρηματα τοτε δεν γινεται δεκτη. Απλα τα πραγματα... Αν τωρα το ξενοδοχειο δεν κανει προεγκριση τοτε γινεται δεκτη ακομη κι αν ειναι αδεια.
Κι εγώ αυτό ξέρω. Όμως ο stavkostakis λέει ότι όταν έκανε την κράτηση, η κάρτα είχε μέσα το ποσό που απαιτούνταν. Έπεσε σε αυτό το 1% που λες; Ή πώς αλλιώς θα το εξηγούσαμε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι εγώ αυτό ξέρω. Όμως ο stavkostakis λέει ότι όταν έκανε την κράτηση, η κάρτα είχε μέσα το ποσό που απαιτούνταν. Έπεσε σε αυτό το 1% που λες; Ή πώς αλλιώς θα το εξηγούσαμε;
Αν η καρτα του για αγορες μεσω ιντερνετ χρειαζεται κωδικο ασφαλειας, τοτε και να εχει το ποσο μεσα δεν μπορουν να κανουν προεγκριση πολλα ξενοδοχεια.
Υπαρχει και η περιπτωση να μη θελει το ξενοδοχειο να κλεισει το δωματιο μεσω booking π.χ. να εχει κανει overbooking κι ετσι η χρεωστικη ειναι μια πολυ καλη δικαιολογια για να αποφυγει την κρατηση.
 

pafpouf

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη...
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Σιν.τοίχος-Θιβέτ
Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. Σήμερα πήγα στην Τράπεζα Πειραιώς και έβγαλα χρεωστική κάρτα visa. Ο μόνος λόγος που την έβγαλα είναι για να κλείσω εισιτήρια με την Ryanair τον Απρίλιο για Βουδαπέστη καθώς επίσης και για να κάνω κράτηση ξενοδοχείου μέσω booking.com. Επειδή έχω διαβάσει πάρα πολλά (& επειδή είμαι άσχετος με το όλο θέμα καρτών και διαδικτύου) π.χ ότι αν έχω visa θα επιβαρυνθώ από την ryan 12? κατ΄ άτομο και ότι από πολλά ξενοδοχεία δεν γίνεται δεκτή η χρεωστική. Έχω κάποιες απορίες:
1) για κλείσιμο εισιτηρίων ryan και ξενοδοχείων μέσω booking ποια κάρτα ενδείκνυται;
2) ποια η διαφορά χρεωστικής με προπληρωμένη;
3) Ακόμα και αν έχω στην χρεωστική μου κάρτα μου επαρκές υπόλοιπο, το οποίο υπερβαίνει το κόστος του ξενοδοχείου, δεν θα γίνει δεκτή η κράτηση μου;
Επειδή αγχωθεί στο φουλ, θα ήθελα όσο πιο σύντομα γίνεται μια απάντηση. Τουλάχιστον να πάω αύριο το πρωί στην Πειραιώς να βγάλω την σωστή κάρτα, καθώς οι μέρες περνούν και μαζί και οι προσφορές που έχω βρει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom