Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Δεν χρειαζεται να βγαλεις τη webuy. Μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με οποιαδηποτε debit. Στην booking (σπανιο) ισως χρειαστεις πιστωτικη. Η prepaid mastercard οπως ειναι η webuy εξυπηρετει μονο για τα εισιτηρια της ryanair.

Βασικά έχω την χρεωστική viza enter της alphabank αλλά είναι η κάρτα της μισθοδοσίας μου και δεν θέλω να την χρησιμοποιήσω επειδή δεν έχω εμπειρία σε συναλλαγές μέσω ιντερνετ. Οπότε με βάση τα όσα διάβασα εδώ θέλω μια προπληρωμένη που να εξυπηρετήσει για τα εισιτήρια και για το booking. Είδα ωστόσο ότι μπορεί κάποιο ξενοδοχείο να μην την δεχτεί αλλά θα επιμείνω μέχρι να βρω κάποιο. Άλλωστε μάλλον θα κάνουμε κράτηση σε δωμάτιο με μη επιστρέψιμη τιμή για οικονομικούς λόγους. Οπότε θέλω μια απλή προπληρωμένη που να μπορεί να κάνει τα παραπάνω (εαν έχω καταλάβει καλά!).
*Λίγο μπερδεύτηκα με τη διαφορά webuy με debit όσον αφορά το ποιά θα με καλύψει σε αυτά που θέλω (κυρίως ξενοδοχείο) να κάνω.Για να μην σας πρήζω,θα το ψάξω πάλι λίγο στα ποστ σας και επανέρχομαι!
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Βασικά έχω την χρεωστική viza enter της alphabank αλλά είναι η κάρτα της μισθοδοσίας μου και δεν θέλω να την χρησιμοποιήσω επειδή δεν έχω εμπειρία σε συναλλαγές μέσω ιντερνετ. Οπότε με βάση τα όσα διάβασα εδώ θέλω μια προπληρωμένη που να εξυπηρετήσει για τα εισιτήρια και για το booking. Είδα ωστόσο ότι μπορεί κάποιο ξενοδοχείο να μην την δεχτεί αλλά θα επιμείνω μέχρι να βρω κάποιο. Άλλωστε μάλλον θα κάνουμε κράτηση σε δωμάτιο με μη επιστρέψιμη τιμή για οικονομικούς λόγους. Οπότε θέλω μια απλή προπληρωμένη που να μπορεί να κάνει τα παραπάνω (εαν έχω καταλάβει καλά!).
*Λίγο μπερδεύτηκα με τη διαφορά webuy με debit όσον αφορά το ποιά θα με καλύψει σε αυτά που θέλω (κυρίως ξενοδοχείο) να κάνω.Για να μην σας πρήζω,θα το ψάξω πάλι λίγο στα ποστ σας και επανέρχομαι!
Όπως προανέφερα, εγώ έκλεισα και εισητήρια, ξενοδοχείο και εισητήρια για london eye κλπ, με την prepaid την ΑΤΕ. Αν μπερδεύεσαι και αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις την κάρτα μισθοδοσίας σου, πήγαινε σε μια ΑΤΕ ή μια Πειραιώς και βγάλε μια...εγώ αν θυμάμαι καλά, έδωσα 3 ευρώ για να την βγάλω. Και σου τη δίνουν αμέσως...
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Και σου τη δίνουν αμέσως...
Α, την δίνουν άμεσα κιόλας?Πολύ καλό αυτό!
Ωραία,θα πάω σε ένα κατάστημα της Πειραιώς και θα βγάλω μία.
Στην τελική, θα έχω και αυτήν αλλά και της μισθοδοσίας μου..ε..με κάποια απ τις 2 θα κάνω τη δουλειά μου!
Σ ευχαριστώ!
 

Mary_L

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Έχω virtual προληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς (webuy). Θέλω να κάνω κράτηση ξενοδοχείου στη Φλωρεντία μέσω booking. Στους όρους μου αναγράφει "Δωρεάν ακύρωση-Πληρώνεται αργότερα" . Η δωρεάν ακύρωση ισχύει μέχρι 3 ημέρες πριν την άφιξη στο ξενοδοχείο.
Η απορίες μου είναι, μπορώ να κάνω κράτηση με αυτή τη κάρτα;
Σε προηγούμενο post αναφέρθηκε ότι η πληρωμή θα γίνει στο ξενοδοχείο την ημέρα άφιξης ή αναχώρησης δίνοντας τη κάρτα, αλλά πως θα πληρωθεί το ξενοδοχείο αφού η κάρτα "webuy" είναι άυλη;
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει γιατί μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά.
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για να κάνεις την κράτηση με προπληρωμένη κάρτα θα πρέπει να έχεις βάλει το αντίστοιχο ποσό μέσα. Δεν στα κρατάνε βέβαια αμέσως όμως από το ξενοδοχείο τσεκάρουν την κάρτα...τουλάχιστον εγώ αυτό θυμάμαι από το τελευταίο μου ταξίδι. Έκανα κανονικά την κράτηση με προπληρωμένη κάρτα και την ημέρα της άφιξης, έγινε κανονικά η κράτηση των χρημάτων.
 

Mary_L

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Για να κάνεις την κράτηση με προπληρωμένη κάρτα θα πρέπει να έχεις βάλει το αντίστοιχο ποσό μέσα. Δεν στα κρατάνε βέβαια αμέσως όμως από το ξενοδοχείο τσεκάρουν την κάρτα...τουλάχιστον εγώ αυτό θυμάμαι από το τελευταίο μου ταξίδι. Έκανα κανονικά την κράτηση με προπληρωμένη κάρτα και την ημέρα της άφιξης, έγινε κανονικά η κράτηση των χρημάτων.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Μια ακόμη ερώτηση. Όταν δημιούργησα τον λογαριασμό στη Τράπεζα Πειραιώς μου εκδόθηκε και η κάρτα ανάληψης χρημάτων από ΑΤΜ. Αυτή η κάρτα γράφει οτι είναι VISA και στο πίσω μέρος της έχει τον 3ψήφιο αριθμό CCV ή όπως αλλιώς λέγεται. Αν δεν κάνω λάθος θεωρείται χρεωστική. Με αυτή λοιπόν μπορώ να κάνω κράτηση με το booking?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι αλλά αυτή η κάρτα δεν είναι απλά προπληρωμένη είναι vitrual και αν την ζητήσουν, τι θα δώσει;
Γνώμη μου: ρώτα το ξενοδοχείο εξηγώντας την ιδιομορφία της κάρτας και στήλε παράλληλα και ένα mail στο booking. Νομίζω οτί έχεις τη δυνατότητα να εκτυπώσεις σε χαρτί την κάρτα, κάνω λάθος;Αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα εξυπηρετήσει. Αν μάθεις κάτι σίγουρο ενημέρωσε και εδώ :)
 

Mary_L

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ναι αλλά αυτή η κάρτα δεν είναι απλά προπληρωμένη είναι vitrual και αν την ζητήσουν, τι θα δώσει;
Γνώμη μου: ρώτα το ξενοδοχείο εξηγώντας την ιδιομορφία της κάρτας και στήλε παράλληλα και ένα mail στο booking. Νομίζω οτί έχεις τη δυνατότητα να εκτυπώσεις σε χαρτί την κάρτα, κάνω λάθος;Αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα εξυπηρετήσει. Αν μάθεις κάτι σίγουρο ενημέρωσε και εδώ :)
Την έχω εκτυπώσει και την έχω πλαστικοποιήσει... Αλλά και πάλι φαίνεται σαν ψεύτικη. Στην Ιταλία δεν ξέρω αν έχουν κάποια παρόμοια κάρτα αλλά μόλις τη δουν το λιγότερο που θα κάνουν είναι να γελάσουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.988
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Μια ακόμη ερώτηση. Όταν δημιούργησα τον λογαριασμό στη Τράπεζα Πειραιώς μου εκδόθηκε και η κάρτα ανάληψης χρημάτων από ΑΤΜ. Αυτή η κάρτα γράφει οτι είναι VISA και στο πίσω μέρος της έχει τον 3ψήφιο αριθμό CCV ή όπως αλλιώς λέγεται. Αν δεν κάνω λάθος θεωρείται χρεωστική. Με αυτή λοιπόν μπορώ να κάνω κράτηση με το booking?
Αν έχει ανάγλυφο τον αριθμό και το όνομά σου, την χρησιμοποιείς κανονικά, είναι χρεωστική. Καλύτερα μην μπλέκεις με φωτοτυπημένη άϋλη.
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Έχω virtual προληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς (webuy). Θέλω να κάνω κράτηση ξενοδοχείου στη Φλωρεντία μέσω booking. Στους όρους μου αναγράφει "Δωρεάν ακύρωση-Πληρώνεται αργότερα" . Η δωρεάν ακύρωση ισχύει μέχρι 3 ημέρες πριν την άφιξη στο ξενοδοχείο.
Η απορίες μου είναι, μπορώ να κάνω κράτηση με αυτή τη κάρτα;
Σε προηγούμενο post αναφέρθηκε ότι η πληρωμή θα γίνει στο ξενοδοχείο την ημέρα άφιξης ή αναχώρησης δίνοντας τη κάρτα, αλλά πως θα πληρωθεί το ξενοδοχείο αφού η κάρτα "webuy" είναι άυλη;
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει γιατί μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά.
Από την εμπειρία μου με προπληρωμένη κάρτα στο booking, θα σου πω τα εξής: Έχω κάνει πολλές κρατήσεις σε ξενοδοχεία, χωρίς η κάρτα να έχει φράγκο μέσα. Την ημέρα που φεύγω από το ξενοδοχείο, πληρώνω σε μετρητά και ξεμπερδεύω.
Μία φορά που έκανα ακύρωση της κράτησης, χωρίς να έχει λεφτά μέσα η pre-paid, πήγα την επόμενη μέρα στη τράπεζα, έβαλα το ποσό στη κάρτα και πάλι δεν υπήρξε πρόβλημα.
Η γνώμη μου είναι να κάνεις τη κράτηση με τη κάρτα που έχεις και αν τυχόν δε τη δέχονται θα σου βγάλει μήνυμα ότι " η κράτηση δεν ισχύει" ή κάτι τέτοιο. Δοκίμασε το και αν η κράτηση γίνει δεκτή πήγαινε εκεί δώσε τους μετρητά (όλοι τα δέχονται) και........ καλά να περάσεις! :)
 

Mary_L

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ρώτησα σε υποκατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς αν μπορώ να κάνω κράτηση ξενοδοχείου με τη virtual προπληρωμένη κάρτα "webuy" και μου απάντησαν ότι μπορώ. Όταν τους ρώτησα και τι θα τους δείξω στο ξενοδοχείου αν μου ζητήσουν τη κάρτα μου απάντησαν ότι θα δώσω μονάχα τον αριθμο της και θα πληκτρολογήσω το pin για επιβεβαίωση της συναλλαγής εγώ.
Ρώτησα επίσης αν μπορώ να κάνω τη κράτηση με τη κάρτα ανάληψης του ΑΤΜ που είναι και χρεωστική συγχρόνως και μου είπαν οτι και με αυτή μπορώ αλλα με συμβούλεψαν να μη κάνω με αυτή γιατί συνδέεται με τον λογαριασμό μου. Αλλά επειδή εγώ το συγκεκριμένο λογαριασμό τον έχω μόνο για συναλλαγές μέσω internet και όχι για αποταμίευση ή μισθοδοσία, επέλεξα να κάνω τη κράτηση μου με αυτή και όλα εξελίχθησαν ομαλά.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Για να ολοκληρώσω λιγο το θέμα σχετικά με κράτηση με χρεωστική κάρτα...(βάση προσωπικής εμπειρίας)......ισχύουν τα εξής (101%) :
Kράτηση μέσω Booking με χρεωστική ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις.
α)Σε περίπτωση άμεσης χρέωσης , εννοείτε ότι αν υπάρχουν τα χρήματα μέσα,θα στα τραβήξουν οπότε η κράτηση είναι ΟΚ....τα λεφτά τους τα πήραν.
β)Σε περίπτωση κράτησης με δυνατότητα ακύρωσης........πάλι γίνετε......ΑΛΛΑ:
Οταν το ξενοδοχείο θα διαπιστώσει ότι η κάρτα είναι χρεωστική στο 99% των περιπτώσεων θα ενημερώσει το Booking ότι ΔΕΝ την δέχετε......το Booking θα σου στείλει mail.....στο οποίο θα σου λέει ότι το ξενοδοχείο δεν δέχετε την κάρτα και για να ισχύει η κράτησή σου μας ζητάει εντός 24 ή 48 ωρών (ανάλογα το ξενοδοχείο).....να την αλλάξεις......αλλιώς μετά το πέρας των ωρών αυτών η κράτηση ΔΕΝ θα ισχύει........
Είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που θα την δεχτούν......σε εμένα έχει συμβεί....σε ξενοδοχείο της Ρώμης....με δυνατότητα ακύρωσης έως και την προηγούμενη ημέρα από την ημέρα κράτησης.Εγώ λοιπόν είχα ξεχάσει την συγκεκριμένη κράτηση διότι είχα κλείσει σε κάποιο ξενοδοχείο και είχα ξεχάσει να κάνω ακύρωση...
Οταν λοιπόν ήρθε η μέρα και εγώ ΔΕΝ είχα εμφανισθεί στο ξενοδοχείο......βάση της πολιτικής θα έπρεπε να χρεωθώ με το ποσό της πρώτης νύχτας.Το ξενοδοχείο λοιπόν "προσπάθησε" να χρεώσει την πρώτη νύχτα......αλλά ΠΩΣ να την χρεώσει ?......αφού η κάρτα δεν είχε μέσα χρήματα......
Ουσιαστικά λοιπόν ήταν μ@λ@κία του ξενοδόχειου (πέρα από την δική μου-δεν το συζητάμε αυτό)....που δεν μπήκε στην διαδικασία να ασχοληθεί με την κάρτα.....ΠΡΙΝ την ημερομηνία κράτησης.Μετά από αυτό λοιπόν και ενώ είχαν χάσει τα χρήματά τους....ΜΗ μπορώντας να τα διεκδικήσουν....μου έστειλαν mail στο οποίο απέξω-απέξω μου λέγαν ότι ....εντάξει....εμείς κάναμε την βλακεία και δεν ψάξαμε την κάρτα σου,αλλά είμαστε οικογενειακή-μικρή επιχείρηση....και όπως καταλαβαίνετε μας έχει μείνει το δωμάτιο.....δεν μπορούμε να πάρουμε τα χρήματα.....μπλα...μπλα......ουσιαστικά το έριξαν στο ηθικό μέρος ότι ΑΝ θέλετε.....καλό θα ήταν να μας αποζημιώσετε........Φυσικά και αυτό έκανα,μάλιστα πέρασα από το ξενοδοχείο ο ίδιος αφού ήδη βρισκόμουν στη Ρώμη και τους πλήρωσα στο χέρι.
Αλλά θα μπορούσα και να μην το κάνω......οπότε αυτοί δεν θα έπαιρναν τα χρήματα.....
Γιαυτό το λόγο δεν δέχονται τις χρεωστικές....διότι δεν μπορουν να διεκδικήσουν τα χρήματα σε περίπτωση ΜΗ εμφάνισής σου και σε περίπτωση που ΔΕΝ έχεις χρήματα μέσα στην κάρτα την συγκεκριμένη μέρα.
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι.......ότι σε περίπτωση που δεν τους πλήρωνα , αλλά έβαζα στην κάρτα χρήματα μετά από 1 εβδομάδα ή έναν μήνα για κάτι άλλο....πχ για να παραγγείλω κάτι από το ebay.
Φαντάζομαι όμως ότι επειδή θα είχαν δώσει ήδη την εντολή σαν ξενοδοχείο για χρέωση του ποσού.....μπορεί.....μπορεί λέω δεν ξέρω.....με το που θα έβλεπαν διαθέσιμα χρήματα μέσα στην κάρτα.....να μπορούσαν να κάνουν την χρέωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom