Κρήτη σαν άλλοτε...

just4fun

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
awww.neanap.gr_emags_chania_008.JPG

Το φετινό καλοκαίρι (2009) είπα να ακολουθήσω τα ευρήματα της προηγούμενης χρονιάς και να περάσω τις διακοπές μου σε ένα χωριό στην επαρχία του Αποκόρωνα, στο Τζιτζιφέ (το είχα επισκεφτεί πέρυσι για φαγητό σε παραδοσιακά εστιατόρια).
awww.neanap.gr_emags_chania_032.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_031.JPG

Η επαρχία του Αποκόρωνα βρίσκεται στα νοτιοανατολικά του ορεινού όγκου των Λευκών Όρεων, στο Νομό Χανίων. Ο Τζιτζιφές απέχει 25 χιλιόμετρα από το κέντρο των Χανίων και περίπου 30 χρόνια από τους υπόλοιπους τουριστικούς προορισμούς…
Σωστά διαβάζετε, πρόκειται για ένα χωριό με παραδοσιακά σπίτια, πέτρινα τα περισσότερα, και ανθρώπους ανέγγιχτους / αμόλυντους από τον ευκαιριακό τουρισμό του Αυγούστου.
awww.neanap.gr_emags_chania_033.JPG

Το χωριό δεν διαθέτει τουριστική υποδομή παρά μόνο κάποια σπίτια προς ενοικίαση, μπορείτε όμως να μείνετε στα γειτονικά χωριά (Βαφές, Φρες, Νίππος, Βρύσες, Βάμος).
Στο χωριουδάκι αυτό κάθε φορά που περπατούσες τα λιγοστά δρομάκια του, έπρεπε να πεις καλημέρα σε όποιον συναντούσες ή να πιεις μία ρακί για το καλό.
Για το καλωσόρισμα όταν ακούσαν τις μικρές μου (2 κορούλες 2 και 4 ετών) μας έφεραν αυγά από το κοτέτσι και μερικά καλιτσουνάκια.

Γνώρισα τους περισσότερους κατοίκους του χωριού, δεν ήταν και πολύ, αλλά μερικούς θέλω να τους μοιραστώ μαζί σας γιατί δυστυχώς ανήκουν σε προηγούμενες εποχές και αξίζει να τους γνωρίσετε και εσείς.

Ο πρώτος είναι ο Σήφης, βοσκός.
awww.neanap.gr_emags_chania_020.JPG

Καταγωγή από τα Σφακιά αλλά τα τελευταία 40 χρόνια ζει στον Τζιτζιφέ όπου στη Μαδάρα (βουνό) έχει τα κοπάδια του, αιγοπρόβατα.
awww.neanap.gr_emags_chania_003.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_002.JPG

Κάθε μέρα ξύπνημα στις 05.30 π.μ. (όπως και οι περισσότεροι άντρες του χωριού) και ανέβασμα στη Μαδάρα για να ποτίσει και να αρμέξει τα ζωντανά.
Δεν υπάρχει ημέρα που δεν θα πάει στη Μαδάρα, παρά μόνο τις θρησκευτικές αργίες.
awww.neanap.gr_emags_chania_004.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_021.JPG


Τα παιδιά του αν και δεν ακολουθούν το επάγγελμα έχουν ανοίξει ένα από τα πιο καλά Κρητικά μαγαζιά του νησιού και ψήνουν με μοναδικό τρόπο, Αντικριστό, τα φουριάρικα (ελεύθερα και όχι σε μαντρί) κρέατα. Οι Κρητικοί ισχυρίζονται ότι τιμάνε τα κρέατα τους και δεν τα βάζουν πάνω στη φωτιά αλλά δίπλα της.
awww.neanap.gr_emags_chania_017.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_016.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_022.JPG

Ενώ η γυναίκα του, η κ.Χρυσούλα, παίζει με τις γαστρονομικές μας αντοχές με τα μοναδικά καλιτσουνάκια της, το τσιγαριαστό, το αρνάκι με γιαούρτι και στάκα ή το αρνάκι με το σταμναγκάθι.
awww.neanap.gr_emags_chania_023.JPG

Το μυστικό αυτό μαγαζί λέγεται «το Ριζίτικο», αν και δεν είναι μυστικό για τους Κρητικούς που το τιμούν όλο το χειμώνα. Να σημειωθεί ότι το χειμώνα έχει πιο πολύ δουλειά από το καλοκαίρι.

Ο δεύτερος που θα ήθελα να σας γνωρίσω είναι και αυτός Σήφης, τυροκόμος.
Είναι πρώτα ξαδέλφια με τον κτηνοτρόφο, αλλά σε αυτό το χωριό δύσκολα θα βρεις κατοίκους που δεν είναι συγγενείς.
Ο Σήφης συνεχίζει μία παράδοση περισότερων από 100 χρόνων, το οικογενειακό τυροκομείο «ο Πατσούρος».
Στον Τζιτζιφέ υπάρχουν άλλα δύο εξίσου καλά τυροκομεία, του Κωστάκη και του Μαστοράκη.
Κάθε πρωί ο Σήφης περιμένει τους κτηνοτρόφους από τα γύρω χωριά να του φέρουν το ολόφρεσκο γάλα κυρίως πρόβιο για να αρχίσει να το μετατρέπει σε Κρητική γραβιέρα, μυζήθρα, στακοβούτυρο και τόσα άλλα μοναδικά τυροκομικά προϊόντα.
Ο Σήφης έχει και αυτός μερικά ζωντανά στη Μαδάρα, αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι ότι εκεί υπήρχε το πρώτο οικογενειακό τυροκομείο, μέσα σε ένα παραδοσιακό λιθόχτιστο Κούμο (ορεινό καταφύγιο φτιαγμένο από πέτρες).
awww.neanap.gr_emags_chania_009.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_010.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_025.JPG

Κοντά σε αυτό το τυροκομείο στο βουνό, υπάρχει μία μυστική είσοδος στον βράχο που οδηγεί σε ένα μικρό σπήλαιο.
Μικρό αλλά ικανό για να ωριμάσει με φυσικό τρόπο τις γραβιέρες για τους απαραίτητους 3 μήνες, μέχρι να βρεθεί στο τραπέζι μας.
awww.neanap.gr_emags_chania_013.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_026.JPG

awww.neanap.gr_emags_chania_027.JPG


Είμαι σίγουρος ότι όταν με το καλό επισκεφτείτε το Τζιτζιφέ ή τα γύρω χωριά θα γνωρίσετε γνήσιους ανθρώπους που έχουν μάθει να σέβονται τον επισκέπτη / φιλοξενούμενο, αλλά και τις παραδόσεις τους. Ανθρώπους που δεν μετράνε τον τουρίστα με τα λεφτά που θα αφήσει, αλλά με το χαμόγελο και την αγάπη του για τον τόπο που επισκέπτεται.
Αν τα πιο πάνω δεν είναι αρκετά για να επισκεφτείτε τον Τζιτζιφέ, να σας πώ ότι θα φάτε με τιμές που δεν ξεπερνάν τα 10-15 ευρώ το άτομο και ότι φεύγοντας μπορείτε να προμηθευτείτε τα ολόφρεσκα τυριά κατευθείαν να από τους τυροκόμους σε τιμές χοντρικής.

awww.neanap.gr_emags_chania_001.JPG

Να περάσετε καλά και αν είμαστε τυχεροί μπορεί και να ανταμώσουμε γιατί σίγουρα θα ξαναβρεθώ σε αυτό το χωριό…
 

Attachments

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ποτε δεν περιμενα να διαβασω για το χωριο της γιαγιας μου σε αυτο το φορουμ! Μεγαλε εχω καταγωγη απο Φρε και εν μερει και απο Τζιτζιφε αφου το πατρικο της γιαγιας μου βρισκεται εκει! Οπως τα λες ειναι,ανθρωποι γνησιοι,αυθεντικοι,με τις μπαστουνες τους οι καπως πιο μεγαλοι σε ηλικια ! Να προσθεσω οτι στο Φρε θα βρειτε μια πολυ ομορφη πλατεια και αρκετες παλιες,πανεμορφες εσωτερικα εκκλησιες,αν τις βρειτε βεβαια ανοιχτες. Μια απο αυτες ειναι η Παναγια των δυο βραχων.
Μολις πριν 3 βδομαδες εκει ημουνα σε αυτα τα μερη,οχι για διασκεδαση ομως.
Στο Φρε εχουν γυριστει μαλιστα και 2 ταινιες!!

Καλως ηρθες στο φορουμ.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
4fun! τι πολύτιμα πράγματα έγραψες για την κρήτη !!
συγχαρητήρια! ούτε οι ταξιδιωτικές εκπομπές δεν έχουν τέτοιες original πληροφορίες !!
ξεχώρισες τα καλύτερα και τα κατέθεσες..οι πρωταγωνιστές σου δέ ήταν απο τους καλύτερους!!
αν δεν είσαι κρητικός,τώρα έγινες!!
 

just4fun

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Ποτε δεν περιμενα να διαβασω για το χωριο της γιαγιας μου σε αυτο το φορουμ! Μεγαλε εχω καταγωγη απο Φρε και εν μερει και απο Τζιτζιφε αφου το πατρικο της γιαγιας μου βρισκεται εκει! Οπως τα λες ειναι,ανθρωποι γνησιοι,αυθεντικοι,με τις μπαστουνες τους οι καπως πιο μεγαλοι σε ηλικια ! Να προσθεσω οτι στο Φρε θα βρειτε μια πολυ ομορφη πλατεια και αρκετες παλιες,πανεμορφες εσωτερικα εκκλησιες,αν τις βρειτε βεβαια ανοιχτες. Μια απο αυτες ειναι η Παναγια των δυο βραχων.
Μολις πριν 3 βδομαδες εκει ημουνα σε αυτα τα μερη,οχι για διασκεδαση ομως.
Στο Φρε εχουν γυριστει μαλιστα και 2 ταινιες!!

Καλως ηρθες στο φορουμ.
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Είναι όντως εντυπωσιακό το εκκλησάκι της Παναγιάς των δύο βράχων.
Στη φωτογραφία φαίνεται ένα μέρος από τη μοναδικές αγιογραφίες
awww.neanap.gr_emags_chania_040.JPG
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
just 4 επειδή δεν μπορώ να σου στείλω ακόμα πμ,μπές στο ChaniaTown.gr - Τα Χανιά Online πήγαινε στις φωτοαφιερώσεις για να δείς τι σημαίνει αποκόρωνας...ειναι και ο τζιτζιφές εκεί...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
...πω πω!! τοσο αντικρυστο δεν ειδα ποτε μου...βρε τι πεινα μου δημιουργεις βραδιατικα!!!!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συγχαρητήρια για την ιστορία-αφιέρωμα σ ένα γνήσιο ελληνικό παραδοσιακό χωριό,για τις καταπληκτικές φωτογραφίες ,για τον λιτό και συνάμα περιεκτικό σου λόγο στην αφήγηση....με συγκίνησες πολύ με την κουβέντα...''άνθρωποι που δεν μετράν τον τουρίστα με τα λεφτά αλλά με το χαμόγελο και την αγάπη του για τον τόπο που επισκέπτεται"..
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
καταπληκτικές οι φωτογραφίες σου και η αίσθηση που μας μετέφερες,σ'ευχαριστούμε
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Ποτε δεν περιμενα να διαβασω για το χωριο της γιαγιας μου σε αυτο το φορουμ! Μεγαλε εχω καταγωγη απο Φρε και εν μερει και απο Τζιτζιφε αφου το πατρικο της γιαγιας μου βρισκεται εκει! Οπως τα λες ειναι,ανθρωποι γνησιοι,αυθεντικοι,με τις μπαστουνες τους οι καπως πιο μεγαλοι σε ηλικια ! Να προσθεσω οτι στο Φρε θα βρειτε μια πολυ ομορφη πλατεια και αρκετες παλιες,πανεμορφες εσωτερικα εκκλησιες,αν τις βρειτε βεβαια ανοιχτες. Μια απο αυτες ειναι η Παναγια των δυο βραχων.
Μολις πριν 3 βδομαδες εκει ημουνα σε αυτα τα μερη,οχι για διασκεδαση ομως.
Στο Φρε εχουν γυριστει μαλιστα και 2 ταινιες!!

Καλως ηρθες στο φορουμ.
getxo εχω αρχισει να πιστευω οτι ισως εχουμε συγγενεια:roll: σου στελνω πμ.

just4fun συγχαρητηρια για την ιστορια και τις φωτογραφιες σου.Ξερεις να διαλεγεις αυθεντικα μερη για διακοπες!!!:clap:
Πολυ αναπαντεχο να γραφτει ιστορια για τον Τζιτζιφε,εδω ομως ολα γινονται...
Καλη συνεχεια στο φορουμ.:lol:
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Πολύ ιδιαίτερη και απόλυτα κατατοπιστική η ιστορία σου για εναλλακτικές διακοπές.
Ευχαριστούμε πολύ!!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
πάρα πολύ ωραίο το φωτογραφικό σου αφιέρωμα. στην κρήτη συνήθως στα ορεινά θα βρεις αυθεντικούς παραδοσιακούς κρητικούς, γιατί δεν έχουν αλλοιωθεί από τον τουρισμό

Ο Σήφης έχει και αυτός μερικά ζωντανά στη Μαδάρα, αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι ότι εκεί υπήρχε το πρώτο οικογενειακό τυροκομείο, μέσα σε ένα παραδοσιακό λιθόχτιστο Κούμο (ορεινό καταφύγιο φτιαγμένο από πέτρες).
awww.neanap.gr_emags_chania_009.JPG
πάρα πολλές τέτοιες κατασκευές υπάρχουν στο ψηλορείτη. τα χρησιμοποιούν οι βοσκοί για μαντριά, τα λεγόμενα μιτάτα. μάλιστα ο λουδοβίκος των ανωγείων έχει φτιάξει ένα εκκλησάκι με αυτήν τη μέθοδο, αφιερωμένο στον άγιο υάκινθο. εκεί γίνονται τα υακίνθια (μουσικό φεστιβάλ) κάθε χρόνο τον ιούλιο.

μία μικρή διόρθωση. ο αποκόρωνας είναι βοριοαναταλικά σε σχέση με τα λευκά όρη, και ουσιαστικά τον κόβει στη μέση ο δρόμος που ενώνει τα χανιά με το ρέθυμνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom