Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

protomparkos

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καλημερα.. ευχαριστω πολυ για τιν διεύθυνση . με βοήθησε πολυ συνάλλαγμα εκανες στο αεροδρο μιο ?χρησιμοποιησες καθολου πιστωτικη καρτα?
Ολοι απο καπου ξεκινανε:)...ετσι και συ.
Κατ'αρχην,γι αυτο που ρωτησες,αν τα πας καλα με τα αγγλικα δες αυτο...http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/istanbulkart.html
Σε γενικες γραμμες λεει που τη βρισκεις.Θα σου πουν και αλλα μελη,επισης.
Αν κανεις "αναζητηση"στο πανω μερος της σελιδας,επισης,μπορεις να βρεις και οτι εχει γραφτει για Κων/πολη.Καλο διαβασμα...
 

protomparkos

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καλημερα.. εχω κλεισει στην πλατεια ταξιμ για πεντε μερες.εχεις να προτείνεις καποιο πρόγραμμα για να τα αξιοθέατα η γενικα?:clap:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
καλημερα.. ευχαριστω πολυ για τιν διεύθυνση . με βοήθησε πολυ συνάλλαγμα εκανες στο αεροδρο μιο ?χρησιμοποιησες καθολου πιστωτικη καρτα?
Η παραμονη μου στην Κων/πολη ηταν ημερησια,οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο.Αλλα,σιγουρα μπορουν αλλα μελη του φορουμ...Παντως κανε μια "αναζητηση"στο θεμα αυτο και θα βρεις πολλα θεματα...πχ... http://www.travelstories.gr/community/search/561707/?q=κωνσταντινουπολη&o=date&c[title_only]=1
 

protomparkos

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σε ποιο αεροδρομιο πετας ? εχεις κανονισει που θα μεινεις?..Ταξιμ ή Σουλταναχμετ..για να σου δωσω συγκεκριμενες πληροφορειες..και θα σου πω και για την καρτα...
πεταω την παρασκευη και θα μεινω στη πλατεια ταξιμ
λεω να παω με το λεωφορείο στη πλατεια τι λες.....?
εχεις να προτεΐνες κανενα πρόγραμμα ?
θα μεινω 5 μερες..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
πεταω την παρασκευη και θα μεινω στη πλατεια ταξιμ
λεω να παω με το λεωφορείο στη πλατεια τι λες.....?
εχεις να προτεΐνες κανενα πρόγραμμα ?
θα μεινω 5 μερες..
θα πας με Havatas λεωφορειο ακριβώς εξω απο το αεροδρομιο με 10 ΤΛ ( πληρωνεις μεσα στο λεωφορειο)... παει κατευθειαν στη πλατεια ΤΑΧΙΜ...(εγω ειμαι τωρα στη Πολη)..Σαββατο βραδυ να προσεξεις στην ΙΣΤΙΚΛΑΛ δηλαδη στον μεγαλο πεζοδρομο γινονται φασαρίες συνήθως, εμεις το προηγουμενο Σαββατο φαγαμε κατι δακρυγόνα ξώφαλτσα! συνάλαγμα ελαχιστο κάνε στο αεροδρομιο κρατανε προμηθεια και δεν εχουν και καλη τιμη...αυτο που εχω να σου πω..σιγουρακι στο τεταρτο στενο απο την Πλατεια Στην Οδο MS Sokak αριστερα εχει ενα μαγειρειό " Balkan "κατι που τρως πάμφθηνα και πολυ καλα!!!!..2-6 ΤΛ το πιο ακριβό ...αν πας εκει θα καταλαβεις οτι μονο ντοπιοι τρωνε!..για αυτο εχει τέτοιες τιμες... Προγραμμα δεν υπαρχει παρε ενα χαρτη απο το ξενοδοχειο ειναι πιο ευκολος απο τους κανονικους...βγαλε και μια καρτα AKMΒIL ..αλλιώς Istanbul cart (Εχει κιοσκι στη Πλατεια ΤΑΧΙΜ ρωτα και σου δειχνουν μολις πεις ΑΚΜΠΙΛ.6 λιρες κανει και βαλε εσυ για αρχη αλλες 30ΤΛ )..για τραμ τραίνα λεωφορεια πλοια ακομη και τουαλετα πας με αυτην...ποδαράκια στον ώμο και τρεχα...:)...αα εκτύπωσε και τον χαρτη του Μετρο που σου εχουν πει τα παιδια... Μακαρι να ημουν σπιτι να ειχα χρονο να σου εγραφα πιο πολλα!!..καλό ταξιδι
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Η Istanbul cart ισχύει και στα λεωφορεία; Γνωρίζετε πόσο είναι το κόστος της εκάστοτε διαδρομής για να ξέρω με πόσα ακριβώς χρήματα να τη γεμίσω;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Η Istanbul cart ισχύει και στα λεωφορεία; Γνωρίζετε πόσο είναι το κόστος της εκάστοτε διαδρομής για να ξέρω με πόσα ακριβώς χρήματα να τη γεμίσω;
Η κάρτα ισχυει για τα πάντα!! ακόμη και σε δημοσιες τουαλέτες μπορεις να μπεις με χρεωση μια λιρα...για τα λεωφορεία- τραινα- καραβάκια ( πχ για kandikoy ) ειναι 1,95 ΤΛ Ενώ χωρις καρτα ειναι 3 ΤΛ. Αν την "κτυπάς" για δυο ατομα το ενα θα πληρωνει 1,95 και το δευτερο ατομο 1,25 .Στα τρανακια απο Kambatas - Taxim Και Karakioy-Istiklal πληρωνεις 1 ΤΛ , αν θες καποια πιο συγκεκριμένη διαδρομη ρωτα να σου πω
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Για το τραμ είναι η ίδια η χρέωση; και για το τελεφερίκ που θα πάμε στο pierre loti? Σε ρωτάω για να δω με πόσα χρήματα να τη γεμίσω :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Για το τραμ είναι η ίδια η χρέωση; και για το τελεφερίκ που θα πάμε στο pierre loti? Σε ρωτάω για να δω με πόσα χρήματα να τη γεμίσω :)
ναι ακριβώς η ιδια χρεωση...και στο τραμ και στο τελεφερικ 1.95 ΤΛ και εκπτωση επειδη την κτυπάς αμεσως 1.25
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γνωρίζεις αν μπορώ να βγάλω την κάρτα στον σταθμό υπεραστικών λεωφορείων Otogar? (συγγνώμη που σε ζαλίζω!!!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom