Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Τα ποσά είναι μηδαμινά μπορείς εύκολα να βγάζεις καθε φορα jeton απο τα μηχανήματα που υπάρχουν σε στάσεις τραμ και μετρό σε όλη την Πόλη
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλά βρε παιδιά ΔΕν προσέξατε αυτά που έγραψα στην παράγραφο #2#;;
λάθος τα γράφει η αγαπητή Αννα...
τα ξαναλέω

6 λίρες στοιχίζει η κάρτα και σου χρεώνει σε κάθε μέσον μεταφοράς το ΗΜΙΣΥ του κόστους στο λεωφορείο που κάνει 3 λίρες χρεώνεσαι με 1,75,στο τράμ που κάνει 2 λίρες χρεώνεσαι 1 λίρα,στο καραβάκι για kandikoy που κάνει 2 λίρες επίσης 1 κλπ και ΣΑΦΩς ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ όταν πρόκειται κάποιος να χρησιμοποιήσει αρκετά μέσα μεταφοράς και ΑΚΟΜΑ περισσότερο συμφέρει όταν είναι και ζευγάρι που ( αυτό σωστα΄το είπε)χτυπάς την κάρτα και για τους δύο δηλ με μία κάρτα των 6 λιρών επωφελείται των εκπτώσεων και το δέύτερο άτομο και όπως πολύ σωστά ειπε και ο babaduma δεν μπαίνεις στη διαδικασία να ψάχνεσαι για ζετόν κλπ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Μα με την Istanbulkart δεν εξυπηρετείσαι επειδή θα κερδίσεις το όντως μηδαμινό ποσό της έκπτωσης. Η ευκολία της έγκειται στο γεγονός ότι δεν χρειάζεται κάθε δυο και τρεις να ψάχνεσαι για ψιλά, ώστε να αγοράσεις jeton κλπ. Μου 'χει τύχει φορές που έχασα τραμ ή πλοίο τελευταία στιγμή επειδή δεν πρόλαβα να αγοράσω jeton. Την κάρτα την έχεις συνέχεια πάνω σου και τη χτυπάς όποτε θες.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Καλα δε θα σφαχτουμε και για τα jeton
Αν θες μπορείς να αγοράσεις καμία δεκαριά να τα έχεις στη τσέπη
Γούστα είναι αυτα
Και το akbil έχω χρησιμοποιήσει απλά με εκνευρισε που περίμενα πάνω απο δέκα λεπτα τη φορα μια για να το προμηθευτώ και μια για να το παραδώσω
(μη πω για την συνεννόηση στα Τουρκικά που ήταν πραγματικός εφιάλτης με τον Παππου στο κιοσκι στην Ταξιμ )
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
την istanbul card την αγορασαμε απο κιοσκι στο εμινονου και ηταν ελαχιστα δευρολεπτα υποθεση.και τη φορτωσαμε με καποιες λιρες.ι καρτα για 4 ατομα..απιστευτα βολικη και οπως πολυ σωστα ειπε η romantic woman συμφερει..και δεν την επιστρεψαμε..δεν βρηκα τον λογο αλλωστε.
η ταλαιπορια δεν καταλαβα ποια ειναι?

παντως αν εισαι παρεα τα ταξι συμφερουν παρα πολυ.
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Los Angeles
4)Η κρουαζιερα στο Βοσπορο γινεται με πολλες εταιρειες . Αγνοειστε τους τυπους που φωναζουν "βοσπορους τουρ" και κλειστε απευθειας εισιτηριο με την Τuryol που κοστιζει 12 λιρες το ατομο και σε κανει βολτα μιαμιση ωρα χωρις στασεις. Αν η τσεπη σας το αντεχει και εχετε και τη διαθεση, υπαρχει και η κρατικη εταιρεια που κανει 6 ωρες τουρ στο Βοσπορο με τριωρη σταση για φαγητο και στασεις σε βασικα αξιοθεατα. Η τιμη γυρω στις 45 λιρες με επιστροφη.
Με τόσα που έχω διαβάσει για την Πόλη έχω μπερδευτεί για ένα συγκεκριμένο πράγμα. Για να πας κρουαζιέρα στο Βόσπορο,αυτό που κάνει μιαμιση ώρα χωρίς στάσεις, που ακριβώς παίρνεις το καραβάκι???Άλλοι λένε στο Εμινονου, αλλα λενε από αλλου. Εσείς απο πού το πηρατε ακριβώς? Το εισητήριο με την Turyol Που λες το κλείνεις εκεί στο καραβάκι κοντά σε γκισέ?
 

MANTHAIOU

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
πολη

αννα τ σε ευχαρστω για τις λεπτομερειεσ και περιμενω και την υπολοιπη ιστορια επισησ περιμενω και απο αλλους να μασ περιγραψουν τισ ατομικεσ ιστοριες ωστε να γινομαστε σοφοτεροι και να μπορουμε να κινηθουμε στην Πολη με μεγαλυτερη ευκολια.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
MANTHAIOU ελπίζω ότι έχεις διαβάσει τον εξαιρετικό οδηγό για την Πόλη by Ερση, καθώς και τις τόσες ιστορίες που έχουν γραφτεί. Σίγουρα θα σου λύσουν πολλές απορίες και επίσης θα ψαρέψεις και πάρα πολλές πληροφορίες.
Αναφορικά με το Akbil το αγόρασα την πρώτη φορά που πήγα στην Πόλη και δεν το επέστρεψα ποτέ, αλλά το έχω περασμένο μόνιμα στα κλειδιά μου (για τις καταδρομικές μου αποστολές) ή το δανείζω σε φίλους που ταξιδεύουν. Η έκπτωση είναι αυτή που αναφέρθηκε ανωτέρω, 1,75 λίρες αντί για 2, αλλά κάθε 5-6 εισιτήρια σου δίνει και κάποια με έξτρα έκπτωση (στα 0,60) και νομίζω ότι παρατήρησα κάποιες φορές που δεν χρέωσε και καθόλου. Πέρα από την έκπτωση, όμως, που για μένα είναι σημαντική, καθώς μέχρι σήμερα δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε μία φορά ταξί στην Πόλη, είναι απίστευτη η εξυπηρέτηση να μην έχεις να ψάχνεις κάθε φορά. Το μόνο στο οποίο δεν χρησιμοποιείται (εκτός των πλοίων για Βόσπορο, για τα οποία δεν γνωρίζω, γιατί δεν πήγα ακόμη) είναι στα μίνι λεωφορεία, τα dolmus, που δίνεις μετρητά.
Για φαγητό δεν έχω να σου προτείνω ονομαστικά κάποια εστιατόρια, αλλά εκτός από τα διάφορα επώνυμα, τόλμησε να δοκιμάσεις και μαγαζιά στα οποία θα δεις να τρώνε οι ντόπιοι. Τα καλύτερα φαγοπότια τα έχω κάνει σε συνοικιακά ταβερνεία που μπορεί να έμοιαζαν με καφενεία εξωτερικά, σε λαϊκές γειτονιές, σε στενοσόκακα, στο Fener, στο Uskudar, στο Σαριγέρ, στο Ορτάκιοϊ, στο Φατίχ, στο Εγιούπ, στο Μπεσίκτας κλπ...
Όσο για τα αξιοθέατα, είναι τόσο πολλά που δεν πρόκειται ποτέ να προλάβεις να τα δεις όλα. Βρες, όμως, χρόνο να την περπατήσεις την Πόλη, να την ανασάνεις, να αφήσεις τους ανθρώπους της να σου δείξουν τη φιλοξενία τους.
Ε, ΝΑΙ, ΛΟΙΠΟΝ... ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
με τον Akbil αν δε κάνω λάθος, την δεύτερη διαδρομή έχεις φθηνότερα και την τρίτη δωρεάν ;)
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
Θανάση, επειδή το χρησιμοποιoύσα διαρκώς και μάλιστα για άνω του ενός άτομα και το "τάιζα" συνέχεια, δεν είχα καταλάβει ακριβώς τον τρόπο που χρησιμοποιείται. Τώρα που κοιτάζω στο φίλο μου τον "Γκούγκλι", διαπίστωσα ότι όταν το "χτυπήσεις" μία φορά στην αρχή του ταξιδιού σου, μετά μετεπιβιβάζεσαι δωρεάν σε οποιοδήποτε άλλο/-α μεταφορικό/-α μέσο/-α μέσα σε 120 λεπτά. Να που έμαθα και κάτι σήμερα :)
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Με τόσα που έχω διαβάσει για την Πόλη έχω μπερδευτεί για ένα συγκεκριμένο πράγμα. Για να πας κρουαζιέρα στο Βόσπορο,αυτό που κάνει μιαμιση ώρα χωρίς στάσεις, που ακριβώς παίρνεις το καραβάκι???Άλλοι λένε στο Εμινονου, αλλα λενε από αλλου. Εσείς απο πού το πηρατε ακριβώς? Το εισητήριο με την Turyol Που λες το κλείνεις εκεί στο καραβάκι κοντά σε γκισέ?


Απο το λιμανι του εμινονου παιρνεις το καραβακι και ακριβως μπροστα απο το καραβι ειναι το γκισε της turyol απο οπου βγαζεις και τα εισιτηρια. Απο το ιδιο λιμανι φευγουν και τα καραβια της κρατικης εταιρειας αλλά και τα μικροτερα καραβακια τα οποια εχουν τους "κραχτες" τους που τρεχουν πισω απο καθε τουριστα προσπαθωντας να τον πιασουν πελατη. Η διαφορα στις τιμες εγκειται στο μεγεθος του πλοιου (εξαιρώ την κρατικη εταιρεια , η οποια ειναι ακριβοτερη γιατι προσφερει περισσοτερα). Η Turyol εχει μεγαλα καραβια με ολο το πανω μερος καταστρωμα , ενω εχει και μεγαφωνα απο τα οποια ακους (στα αγγλικα) πληροφοριες για το καθε αξιοθεατο. Κανει μονο μια σταση στο Uskudar (ασιατικη πλευρα) απ' οπου παιρνει επιβατες.
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
αννα τ σε ευχαρστω για τις λεπτομερειεσ και περιμενω και την υπολοιπη ιστορια επισησ περιμενω και απο αλλους να μασ περιγραψουν τισ ατομικεσ ιστοριες ωστε να γινομαστε σοφοτεροι και να μπορουμε να κινηθουμε στην Πολη με μεγαλυτερη ευκολια.


Θα ηθελα να προσθεσω σχετικα με αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω, οτι εγω εδωσα πληροφοριες για την istanbulkart και οχι για το akbil . Πριν παω Κων/πολη ειχα διαβασει εδω στο φορουμ για το akbil αλλα οταν πηγα στο γκισε της αφετηριας των λεωφορειων στο εμινονου, ο υπαλληλος μου ειπε να παρω την istanbulkart γιατι εχει βγει για να αντικαταστησει το akbil το οποιο βαινει προς καταργηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom