Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και μια παράκληση μην αγοράσεις μπακλαβάδες Karakoy Gulluoglu...έχει και στο Σύνταγμα! εκτός και ζεις επαρχία...εγώ ταξίδεψα σε ένα αεροπλάνο τίγκα στο μπακλαβά...

Και δεν επεσα και ξερη να προσθεσω απο τους εν λογω μπακλαβαδες .
Λουκουμια (αν σου αρεσουν ) ...θα ξετρελαθεις απο τα λουκουμια!!!!!
 

MANTHAIOU

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
πολη

Nedelja ευχαριστω για ολα ,αλλα απο τιμεσ τι λενε , ολα αυτα που αναφερεισ, απεναντι στο uskudar που πηγεσ εχεισ να προτεινεισ και θα ηθελα να μαθω ποσο κοντα στην προβλητα ειναι το hamam cinnili , δηλαδη ποσο εχει το ποτο στο Leb-i-Derya, μπορεισ να πας και το πρωι για καφε η' οχι , αληθεια να σε ρωτησω και κατι κομπολογα απο κεχιμπαρι που μπορω να κοιταξω ευχαριαστω
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Nedelja ευχαριστω για ολα ,αλλα απο τιμεσ τι λενε , ολα αυτα που αναφερεισ, απεναντι στο uskudar που πηγεσ εχεισ να προτεινεισ και θα ηθελα να μαθω ποσο κοντα στην προβλητα ειναι το hamam cinnili , δηλαδη ποσο εχει το ποτο στο Leb-i-Derya, μπορεισ να πας και το πρωι για καφε η' οχι , αληθεια να σε ρωτησω και κατι κομπολογα απο κεχιμπαρι που μπορω να κοιταξω ευχαριαστω
Στο Uskudar δεν πήγα, πήγα μόνο Kadikoy. Γενικά η Κωνσταντινούπολη είναι σχετικά φτηνή, ειδικά στα μαγαζιά τα λιγότερα τουριστικά τρως πάμφηνα.Σε μαγειρείο π.χ 4 πιάτα 7-8 ευρώ. Σε μαγαζιά με αλκοόλ ανέβαινε λίγο όπως και σε κάθε μουσουλμανική χώρα με τις μπύρες τις μεγάλες π.χ γύρω στα 3-4 ευρώ (εγώ όσα έδινα για φαγητό άλλα τόσα έδινα για αλκοόλ...:D). Στο Ciya πληρώσαμε γύρω στα 30-35 ευρώ/2 άτομα & αλκοόλ. Στο Leb-i-Derya τα cocktail έκαναν 10-12 ευρώ. Για κομπολόι δεν ξέρω να σου πω.

@ΚLEOPATRA εγώ μακράν τον καλύτερο μπακλαβά τον έφαγα στο Kadikoy κι επειδή έχω και το μπλοκάκι μου μαζί τον έλεγαν BLGEOLU BAKLAVA | GAZANTEP'L BAKLAVACI | Baklava ve Brek | cevizli baklava, fstkl baklava, ev baklavas, kaymakl baklava, biyet, tel kadayf, beyaz baklava, havu dilimi, fstkl burma, gelin bohas, dilber duda, fstkl drm, saray sarmas, stl nuriye, kakaol αυτός με φυστίκι αιγίνης σκέτη αμαρτία...:)
 

MANTHAIOU

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
πολη

συγνωμη που σε ζαλιζω στο καρικιοι πηγες απο εμινομου και εκει πωσ τα ειδες ειχε κανενα αξιολογο χαμαμ σε λογικες τιμες .
 

MANTHAIOU

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
επισης θα ηθελα να σου αναφερω οτι θα μεινουμε στην σουλταχαμεντ εχεισ κατι να προτεινεισ για εκει σε ευχαριστω για ολα αναχωρω 13 μαιου αληθεια ο καιρος τι ελεγε.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για χαμάμ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί αφενός δεν πήγα σε κάποιο και αφετέρου ούτε στο Kadikoy παρατήρησα αν είχε. Γενικά πάντως πλέον στα χαμάμ πάνε μόνο οι τουρίστες κατά κύριο λόγο οπότε αν πας σε κάποιο να πας σε κάποιο από τα γνωστά γιατί σε απομακρυσμένες περιοχές δεν ξέρω αν θα βρεις. Στο Kadikoy περάσαμε με καραβάκι από Eminonu έχει κάθε 20 λεπτά. Κι εγώ Sultanahmet έμεινα και οι 3 αυλές με τα καφενεδάκια που σου προτείνω είναι σε αυτή την περιοχή. Ένα ωραίο μαγειρείο βρίσκεται στο δρομάκι Hocapasa Sokak και λέγεται Balkan Lokantasi (βέβαια χώρος μηδέν αλλά ήταν το μόνο που ήταν γεμάτο και είχε αποκλειστικά ντόπιους. Γενικά το Sultanahmet είναι τίγκα στα τουριστικά εως αστεία μαγαζιά και δουλεύαν κατά κύριο λόγο με ξένους και κράχτες. Σε ένα δρομάκι το Ticarethane Sok είχε 2-3 που μου φάνηκαν αξιοπρεπή (π.χ Rumeli cafe) αλλά λόγω αυτού ήταν και πιο τσιμπημένα γύρω στα 20 ευρώ το άτομο με μπύρα. Αν ψάξεις θα βρεις κι άλλα που έχουν προτείνει συμφορουμίτες που ίσως σου φανούν πιο χρήσιμα εγώ έτρωγα κυρίως από το δρόμο και από μαγαζιά πιο χύμα.
Τέλος ο καιρός ήταν καλός όχι τόσο ζέστη όπως εδώ αλλά καλύτερα γιατί έκανε το περπάτημα πολύ ευχάριστο. Πρωί κοντομάνικο και το βράδυ μπουφανάκι.
 
  • Like
Reactions: GTS

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Και μια παράκληση μην αγοράσεις μπακλαβάδες Karakoy Gulluoglu...έχει και στο Σύνταγμα! εκτός και ζεις επαρχία...εγώ ταξίδεψα σε ένα αεροπλάνο τίγκα στο μπακλαβά...

Και δεν επεσα και ξερη να προσθεσω απο τους εν λογω μπακλαβαδες .
Λουκουμια (αν σου αρεσουν ) ...θα ξετρελαθεις απο τα λουκουμια!!!!!
Ετσι ειναι ακριβως....δεν αξιζει το κοπο, πηρα και εγω μπακλαβαδακια για να κερασω, γυρω στα 18 ευρω το κιλο αλλα δεν επεσα και στα πατωματα.....βασικα δεν ειδα κατι διαφορετικο
Ουτε το καζαν ντιπι του αξιζει,και ας λενε οτι ειναι το καλλιτερο στη πολη, αν και ειμαι φανατικη οπαδος στη γειτονια μου φτιαχνουν το καλλιτερο
Αποφυγε το μαστιχωτο, για εχει ζωμο κοτοπουλου.....ημαρτον !!! :D

Για λουκουμια στο αεροδρομιο εχει μεγαλη ποικιλια και σε καθε παρτιδα πανω υπαρχει ενα μπολακι γεμετο που μπορεις να επιλεξεις πια γευση σου αρεσει και να δοκιμασεις δωρεαν
Μου αρεσαν οι γευσεις τριανταφυλλο, και με τριμενο φυστικι Αιγινης, το κουτι στα 14 ευρω
Μπορεις επισεις να παρεις 4 μικρες συσκευασιες με διαφορες γευσεις στα 24 ευρω
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και δεν μιλαω μονο για το κλασσικο λουκουμι οπως το εχουμε στο μυαλο μας .
Εγω τσακισα κυριολεκτικα αυτα τα μακρουλα τυπου σουτζουκια ..πολλα ηταν φτιαγμενα κ απο μαρτσιπαν..σε κατι φοβερους συνδυασμους=σοκολατα -καρυδα,σοκολατα-φραουλα-πορτοκαλι,βανιλιες ,μπανανες ..με σταφιδες +ξηρους καρπους ..και πολλα αλλα που δεν προλαβα να τα δοκιμασω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
πηρα και εγω μπακλαβαδακια για να κερασω, γυρω στα 18 ευρω το κιλο αλλα δεν επεσα και στα πατωματα...
Δεν είναι υπερβολικά ακριβές οι τιμές αυτές όχι μόνο για εμάς αλλά και για τους Τούρκους? Κάπου διάβασα για μισθούς 200-300 ευρώ στην Τουρκία, είναι δυνατόν ένα κιλό γλυκά να κοστίζει το 1/10 του μισθού?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μαλλον οι τιμες ειναι τουριστικες ..οι ντοπιοι απο μακρια !
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ακριβώς αυτό που λέει η Κλεο, οι ντόπιοι είμαι σίγουρη οτι δεν ψωνίζουν από μαγαζιά τύπου Gulluoglu. Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι οτι στην Κωνσταντινούπολη υπάρχουν τάξεις δύο ταχυτήτων, μια αστική τάξη που συνεχώς ανέρχεται, ξοδεύει και γενικότερα δεν αντιμετωπίζει και ιδιαίτερο πρόβλημα και μια σαφώς πιο φτωχική που επιβιώνει σε μια δύσκολη καθημερινότητα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι οτι στην Κωνσταντινούπολη υπάρχουν τάξεις δύο ταχυτήτων, μια αστική τάξη που συνεχώς ανέρχεται, ξοδεύει και γενικότερα δεν αντιμετωπίζει και ιδιαίτερο πρόβλημα και μια σαφώς πιο φτωχική που επιβιώνει σε μια δύσκολη καθημερινότητα.
Πολύ σωστά το παρατήρησες. Τό'χουμε ξαναγράψει: Η αστική τάξη της Τουρκίας είναι από τις ισχυρότερες της Ευρώπης. Η απόσταση που την χωρίζει από τους λούμπεν (και όχι μόνο) δεν πρόκειται να καλυφθεί ποτέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.344
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom