Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έτσι, η αστική τάξη είναι ισχυρή, ανέρχεται σε ισχύ και επίσης λόγω της συνεχούς ανάπτυξης αυξάνεται κι όλας σε απόλυτους αριθμούς. Όλα αυτά τα μαγαζιά που έχουν ακριβές τιμές δεν έχουν κανένα πρόβλημα επιβίωσης, ειδικά στην Κωνσταντινούπολη. Σκεφτείτε ότι υπάρχουν σε αυτή την πόλη 15.000.000 κόσμος, από αυτούς ένα 20-25%, δηλ 3-4 εκ. κόσμος, έχει την οικονομική δυνατότητα να ανταποκριθεί σε αυτές τις τιμές. Οι καλοί οι μπακλαβάδες τόσο πάνε στα καλά ζαχαροπλαστεία, όπως το Karakoy Gulluoglu και φυσικά οι βασικοί πελάτες τους είναι οι ντόπιοι, όχι οι τουρίστες.
 

ioannis1960

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καλημερα το 2011 στην πολη ειχα παρει Akbil ηταν ενα μαγνητικο κλειδακι και το φορτωνα λιρες και σε ολα τα μεταφορικα μεσα υπηρχε μια συσκευη που απομαγνητιζε --- το ποσο που ειχα βαλει..
 

ioannis1960

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
μεταφορικα μεσα στην κωνσταντινουπολη

:clap:
ioannis1960; said:
καλημερα το 2011 στην πολη ειχα παρει Akbil ηταν ενα μαγνητικο κλειδακι και το φορτωνα λιρες και σε ολα τα μεταφορικα μεσα υπηρχε μια συσκευη που απομαγνητιζε --- το ποσο που ειχα βαλει..προσοχη για ολα τα μεταφορικα μεσα
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μιας και δεν αναφερθηκε..
τιμες εισητηριων στα βασικα μουσεια..

-Αγια Σοφια (20 λιρες,παιρνουν και πιστωτικη)
-Τοπ Καπι (20 λιρες γενικη εισοδος,+15 για το χαρεμι,μονο μετρητα)
-Βασιλικη Κιστερνα (10 λιρες ή 6 ευρω)
-Παλατι Ντολμαμπαχτσε (20 λιρες γενικη εισοδος ή 15 μονο για το Selamlık ή 10 μονο για το Harem)
-Πυργος του γαλατα (10 λιρες,μονο μετρητα)
-Μονή της Χώρας Kariye Camii (15 λιρες)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μια μικρή διόρθωση...
Αγία Σοφία 25 λίρες πλέον, το ίδιο και το Τοπ Καπί (το χαρέμι παρέμεινε 15)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Επίσης, για κάποιον που θέλει να δει αρκετά αξιοθέατα εντός 72 ωρών, καλό είναι να κοιτάξει το Museum Pass, το οποιο κοστίζει 72 λίρες:
M
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
σαν βρεθεις στην Πολη τι σε συμφερει ως προς την επικοινωνια με την πατριδα? καρτοκινητο απο Ελλαδα,roaming ή καρτοκινητη απο Τουρκια?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
σαν βρεθεις στην Πολη τι σε συμφερει ως προς την επικοινωνια με την πατριδα? καρτοκινητο απο Ελλαδα,roaming ή καρτοκινητη απο Τουρκια?
Σε καμμια περιπτωση μη χρησιμοποιησεις γουατσαπ
Εβαλα καρτα 40 ευρω και στα 2 πρωτα μηνύματα που εστειλα μου ηρθε μηνυμα να βαλω νεα καρτα
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
12 λιρες ο Πυργος του Γαλατα πλεον.οι εισοδοι στα μουσεια ακριβες.εχασα το λογαριασμο.
χρηση τουρκικης καρτας για σταθερα καρτοτηλεφωνα.υπαρχουν παντου συσκευες.
οι συγκοινωνιες στην Πολη ζηλευτες και η αστυνομευση παντου παρουσα.απο ασφαλεια σκιζουν.
η υγρασια εντονηκαι η ζεστη ταλαιπωρει.
τα γλυκα απο το saray τα καλυτερα ενω το βρωμικο πλουσιο και νοστιμο.
οι 4 ημερες μου φανηκαν λιγες για ολα οσα η πολη εχει να δωσει.εκτος απο υτην επιθυμια να επιστρεψω, μου εμεινε ηαισθηση οτι ειναι μια πολη-και γενικοτερα μια χωρα -που αλλαζει προς το καλυτερο νομιζω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους για τις πληροφοριες που δινεται.οπανικος απο το χαος που συναντας την πρωτη φορα που πηγαινεις χαρη σε σας εξαφανισθηκε συντομα.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Λοιπόν, έχω διαβάσει απίστευτα πολλά θέματα για την Κωνσταντινούπολη (μιλάμε τα μάτια μου κάνουν πουλάκια :bleh::bleh:-κοιμάμαι και σκέφτομαι μιναρέδες), αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες, ολίγον ανόητες (ου γαρ έρχεται μόνον..):

α) το καπαλί τσαρσί είναι το μεγάλο παζάρι; Αυτό και το παζάρι μπαχαρικών αξίζουν περισσότερο;
β) η ikbil είναι η ίδια με την istanbulkart; Ποια συμφέρει να πάρω πιο πολύ από θέμα έκπτωσης και μετακινήσεων;
γ) άλλο το υδραγωγείο του Ιουστινιανού και άλλο η Βασιλική Κινστέρνα από ότι κατάλαβα. Ποιο αξίζει πιο πολύ ή και τα δύο; Διάβασα κάπου ότι ο αέρας στην Κινστέρνα είναι σχετικά πνιγηρός, δεν έχει πολύ οξυγόνο. Επειδή ένα θεματάκι με τα αναπνευστικά το έχω, μήπως να μην πάω;
δ) ισχύει ότι καλό είναι να βουρτσίζουμε τα δόντια μας με εμφιαλωμένο;

Έχω και άλλες πολλές πολλές ερωτήσεις, αλλά θα επανέλθω, μην σας κουράζω με τη μία!! :haha:
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπόν, έχω διαβάσει απίστευτα πολλά θέματα για την Κωνσταντινούπολη (μιλάμε τα μάτια μου κάνουν πουλάκια :bleh::bleh:-κοιμάμαι και σκέφτομαι μιναρέδες), αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες, ολίγον ανόητες (ου γαρ έρχεται μόνον..):

α) το καπαλί τσαρσί είναι το μεγάλο παζάρι; Αυτό και το παζάρι μπαχαρικών αξίζουν περισσότερο;
β) η ikbil είναι η ίδια με την istanbulkart; Ποια συμφέρει να πάρω πιο πολύ από θέμα έκπτωσης και μετακινήσεων;
γ) άλλο το υδραγωγείο του Ιουστινιανού και άλλο η Βασιλική Κινστέρνα από ότι κατάλαβα. Ποιο αξίζει πιο πολύ ή και τα δύο; Διάβασα κάπου ότι ο αέρας στην Κινστέρνα είναι σχετικά πνιγηρός, δεν έχει πολύ οξυγόνο. Επειδή ένα θεματάκι με τα αναπνευστικά το έχω, μήπως να μην πάω;
δ) ισχύει ότι καλό είναι να βουρτσίζουμε τα δόντια μας με εμφιαλωμένο;

Έχω και άλλες πολλές πολλές ερωτήσεις, αλλά θα επανέλθω, μην σας κουράζω με τη μία!! :haha:

1. Ναι είναι το ίδιο. Το παζάρι των μπαχαρικών αξίζει περισσότερο από το μεγάλο παζάρι. Το δεύτερο είναι για μια απλή βόλτα, δεν αξίζει να ψωνίσεις κάτι από εκεί διότι είναι πανάκριβα
2.Μία κάρτα υπάρχει πλέον και λέγεται istanbulkart. Την φορτώνεις με χρήματα.
3. Ναι είναι το ίδιο. Εμένα δεν μου φάνηκε αποπνικτικό. Απλά με χαμηλό φωτισμό, ας πει και κανένας άλλος
4. Νερό της βρύσης χρησιμοποίησα και δεν είχα θέμα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
γ) Διάβασα κάπου ότι ο αέρας στην Κινστέρνα είναι σχετικά πνιγηρός, δεν έχει πολύ οξυγόνο. Επειδή ένα θεματάκι με τα αναπνευστικά το έχω, μήπως να μην πάω; :haha:
Αυτό που συμβαίνει με την Κιστέρνα είναι ότι έχει υγρασία, νιώθεις την ψύχρα της και μπορείς εύκολα να μυρίσεις τη μούχλα. Δεν είναι πνιγηρή η ατμόσφαιρα, αλλά όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με το χαμηλό φωτισμό μπορεί σε κάποιους να δημιουργήσει περίεργη αίσθηση. Οχι όμως ότι δεν μπορείς να αναπνεύσεις γιατί δεν υπάρχει οξυγόνο.
Κάτι σα να μπαίνεις σε παλιό ημισκοτεινό υπόγειο με υγρασία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom