Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ
Έχω ακούσει, νομίζω σε ντοκιμαντερ (Μάγιας Τσόκλη??? ίσως), για μια (ή περισσότερες??) περιοχή της Πόλης όπου έχουν αναπτυχθεί:
μικρά ποιοτικά καταστήματα, εκθεσιακοί χώροι με καλλιτεχνικές τάσεις, εργαστήρια δημιουργών κοσμημάτων, εργαστήρια μόδας ένδυσης κλπ.
Όλα απευθύνονται στον μέσο καταναλωτή, τοπικό ή ξένο με άποψη κι ανησυχίες. Οι τιμές τους είναι ιδιαίτερα ελκυστικές. Οι νέοι που διαχειρίζονται αυτές τις μικρές επιχειρήσεις, μιλούν αγγλικά και έχουν ιδιαίτερη καλλιέργεια.
Θα ήθελα να επισκευθώ (στο επόμενο ταξίδι μου, σε λίγες μέρες..) και να γνωρίσω την πλευρά αυτή των γειτόνων, που απ' ότι μαθαίνω, εξελίσεται ραγδαία...
Που να είναι...Που να είναι...???
Ευχαριστώ:)
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
στην Πριγκηπο εκτοσ απο τις αμαξες, θπαρχει δυνατοτητα ενοικιασης ποδηλατου? παρατηρησατε τιποτα σχετικα?
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
damasta said:
στην Πριγκηπο εκτοσ απο τις αμαξες, θπαρχει δυνατοτητα ενοικιασης ποδηλατου? παρατηρησατε τιποτα σχετικα?
Ναι!!!Και φυσικά μην παραλείψεις να νοικιάσεις!Εμείς είχαμε νοικιάσει με το σχολείο καμία 6-7 άτομα και ήταν πολύ φτηνά από ότι θυμάμαι...Δυστυχώς τον Φεβρουάριο που πηγα για 2η φορά πηγα για λίγες μέρες και δεν προλαβαίναμε να πάμε Πρίγκηπο...
 

MANTHAIOU

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Θα ηθελα να κανω καποιεσ ερωτησεισ 1) που μπορω να κανω συναλλαγμα στην σουλταχαμεντ 2) πως μπορω να φτασω στο πατριαρχειο και στο πιερ λοτι 3) ηδη οτι εχει αναφερθει πολλες φορεσ το χαμαμcinilli στο uskudar αυτο ειναι μικτο και απο καθαριοτητα τι λεει ευχαριστω εκτο προτερων
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα ηθελα να κανω καποιεσ ερωτησεισ 1) που μπορω να κανω συναλλαγμα στην σουλταχαμεντ 2) πως μπορω να φτασω στο πατριαρχειο και στο πιερ λοτι 3) ηδη οτι εχει αναφερθει πολλες φορεσ το χαμαμcinilli στο uskudar αυτο ειναι μικτο και απο καθαριοτητα τι λεει ευχαριστω εκτο προτερων
Λοιπόν επειδή τα έχω φρέσκα αφού γύρισα χτες το βράδυ...
1) Δεν έκανα προσωπικά συνάλλαγμα γιατί χρησιμοποιώ τη χρεωστική μου κάρτα της Εθνικής, αλλά στο Sultanahmet βρίσκεις εύκολα ανταλλακτήρια οπότε μην αγχώνεσαι θα τα δεις μπροστά σου.
2) Στο Πατριαρχείο και στο Pierre Loti μπορείς να πας με το ίδιο λεωφορείο. Δυτικά της Γέφυρας του Γαλατά στο Eminonu υπάρχει μια αφετηρία λεωφορείων, από εκεί φεύγουν αρκετά προς Eyup εμείς πήραμε το 99Α για το Πατριαρχείο κατεβαίνεις στη στάση Fener, για το Pierre Loti θα σταματήσεις λίγο πριν το Eyup Sultan τζαμί (ρώτα μέσα στο λεωφορείο) και από εκεί ανηφορίζεις είτε με τα πόδια διασχίζοντας το κοιμητήριο , είναι 10-15 λεπτά περπάτημα μέσα σε πράσινο με ωραία θέα (εγώ αυτό έκανα) ή προχωράς ευθεία πίσω από το τζαμί και παίρνεις το τελεφερίκ, ρώτα όμως κιόλας γιατί υπάρχει και πινακίδα που σε οδηγεί μεν στην αφετηρία αλλά στο τέρμα του λόφου...:haha:. ΄
3) Χαμάμ δεν έκανα τελικά για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά νομίζω οτι αυτό στο uskudar ίσως να είναι καλύτερη επιλογή από τα υπόλοιπα τουριστικά.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
για Pier lotti μηπως υπαρχει και καραβακι που ανεβενει τον Κερατιο? το λεωφορειο ποση ωρα κανει?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
για Pier lotti μηπως υπαρχει και καραβακι που ανεβενει τον Κερατιο? το λεωφορειο ποση ωρα κανει?
Νομίζω υπάρχει καραβάκι αλλά δεν βολεύει τόσο...εξάλλου το καραβάκι θα σε αφήνει και πάλι χαμηλά και μετά θα πρέπει να πάρεις το τελεφερικ αν δε θες να περπατήσεις. Το λεωφορείο έκανε 15 λεπτά από Eminonu μέχρι την πλατεία που είναι το τζαμί Eyup (τη στάση δε θυμάμαι πως την έλεγαν αλλά άμα ρωτήσεις ή δείξεις θα σου πουν...:D).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
awahyuinqatar.files.wordpress.com_2010_04_metro_tram_map_istanbul.jpg
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Το Cinili hamam στο Uskudar δεν είναι μικτό, έχει ξεχωριστές εισόδους για άνδρες και γυναίκες. Από καθαριότητα είναι μια χαρά και είναι και αρκετά φτηνό. Δεν είναι καθόλου τουριστικό και είναι σίγουρα μια καλή εναλλακτική επιλογή και ό,τι πρέπει αν είσαι στην ασιατική πλευρά. Κατά τη γνώμη μου πάντως το Cemberlitas παρ' ότι είναι τουριστικό και σίγουρα πιο ακριβό είναι καλύτερο (ποιο ποιοτικό, πιο καλή εξυπηρέτηση, πιο πολλή ώρα μασάζ κλπ)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
για Pier lotti μηπως υπαρχει και καραβακι που ανεβενει τον Κερατιο? το λεωφορειο ποση ωρα κανει?
ναι ναι υπάρχει καραβάκι,εισιτήριο 2 λίρες,(το σημείο που ξεκινάνε είναι λίγο ..μπερδεμένο αλλά θα το βρείς,στο eminonoy,όχι στο σημείο που φεύγουν τα καράβια για Βόσπορο .,προσπερνάς και συνεχίζεις βλέπεις μπροστά σου μια πλατεία με λεωφορεία αμέσως μετά απ αυτά είναι η αποβάθρα).
Αν θυμάμαι καλά κάθε μισή ώρα ίσως και λιγότερο φεύγουν,είναι μιά όμορφη βόλτα στον Κεράτιο,κάνει 3 στάσεις και καταλήγει σε αποβάθρα στο Egup.Όπως βγείς από κει όλο δεξιά(αριστερά σου είναι η συνοικία egup) περπατάς περίπου ...500 μέτρα,θα ρωτήσεις και καταλήγεις στο τελεφερίκ που σε πάει στο pierre loti.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Nedelja ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ αν θυμασαι και καμμια αλλη λεπτομερεια η συμβουλη περι πολης για πεσ μιασ και γυρισεσ εχθεσ το ιδιο υσχιει και για τουσ υπολοιπουσ οι μερεσ πλησιαζουν ευχαριστω εκ το προτερων.
Βασικά αυτό που θα σου πρότεινα είναι να την περπατήσεις την πόλη όσο πιο πολύ μπορείς και να χαθείς να στενάκια μακριά από την πολυκοσμία και τις ορδές των τουριστών. Να περιπλανηθείς στις συνοικίες Balat, Fener, Cukurcuma και Cihangir. Αν έχεις χρόνο να περάσεις στην ασιατική πλευρά όπου τα μαγαζάκια και οι αγορές είναι πιο αυθεντικές και να ψωνίσεις τσάγια και μπαχαρικά και τόσα άλλα πράγματα σε πιο προσιτές τιμές. Εκτός από το Eyup πήγαινε και στο Ortakoy και φάε ψητή πατάτα γεμιστή (kumpir). Τώρα ωραία εναλλακτική για ποτό με θέα αντί του 360 που γίνεται κακός χαμός από τον κόσμο (δεν πήγα συνειδητά) είναι το Leb-i-Derya στον 6ο όροφο του ξενοδοχείου Richmond. www.lebiderya.com/richmond/eng/ana1.html
Επίσης μέρη που μου άρεσαν σε στενάκια κοντά στην Istiklal ήταν το Limonlu Bahce (λεμονόκηπος) www.mymerhaba.com/Limonlu-Bah%C3%A7e-in-Turkey-869.html και το Ara Cafe www.spottedbylocals.com/istanbul/ara-cafe .
Επίσης πολύ ιδιαίτερο ήταν ένα παλιό σπίτι με αυλίτσα και μικρά δωματιάκια στο Kadikoy με παλιά έπιπλα που λειτουργεί ως καφέ το Masal Evi. Στο Kadikoy έφαγα και στο Ciya Sofrasi www.ciya.com.tr/ και μου άρεσε πάρα πολύ.
Για πιο παραδοσιακό καφέ ή τσάι μου άρεσαν πολύ οι αυλές των Kucuk Ayasofia Medresesi, Corlulu Ali Pasa (γεμάτο ντόπιους να κάνουν ναργιλέ) και Caferaga medresesi.
Τέλος αλλά σημαντικότερο να μη διστάσεις ούτε στιγμή να φας από πλανόδιους θα έχεις χάσει μεγάλο μέρος της απόλαυσης αυτής της πόλης και επίσης φάε χωρίς δεύτερη σκέψη όπου δεις μαγειρεία με ντόπιους να τρώνε, αυτοί κάτι ξέρουν:)
Και μια παράκληση μην αγοράσεις μπακλαβάδες Karakoy Gulluoglu...έχει και στο Σύνταγμα!:D εκτός και ζεις επαρχία...εγώ ταξίδεψα σε ένα αεροπλάνο τίγκα στο μπακλαβά...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.198
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom