Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
σκεφτομαι να κανω αλλαγη απο την Ελλαδα για τα πρωτα εξοδα
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
σκεφτομαι να κανω αλλαγη απο την Ελλαδα για τα πρωτα εξοδα
οχι καλε..δεν ειναι τοσο τραγικο να αλλάξεις 50 ευρώ στο αεροδρομιο, το πενηνταρικο ή οτι αλλο θες ,τους δινεις και στο αλλαζουν ,αυτό!...Αν πετας στο Αντατούρκ...μολις βγεις απο τον ελεγχο διαβατηρίων αμεσως αριστερα θα βρεις ανταλλακτηριο και πιο κατω μετα θα παρεις και τις βαλιτσες...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
οχι καλε..δεν ειναι τοσο τραγικο να αλλάξεις 50 ευρώ στο αεροδρομιο, το πενηνταρικο ή οτι αλλο θες ,τους δινεις και στο αλλαζουν ,αυτό!...Αν πετας στο Αντατούρκ...μολις βγεις απο τον ελεγχο διαβατηρίων αμεσως αριστερα θα βρεις ανταλλακτηριο και πιο κατω μετα θα παρεις και τις βαλιτσες...


εκτός απο ανταλλακτήριο υπάρχουν όμως και 4-5 ATM που θα μπορεί να τραβήξει όσες λίρες θέλει .
πρίν την εξοδο αριστερά .
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλημέρα. Θα ήθελα κι εγώ την άποψή σας σχετικά με την οργάνωση του προγράμματός μας στην Πόλη. Καταρχάς θα πάμε 17 με 22 Απριλίου, με αυτοκίνητο, εγώ ο σύζυγος και η 6,5 ετών κόρη μας. Κλείσαμε στο http://www.andhotel.com/, στο Sultanahmet. Έχω μελετήσει εκτενώς το site, σχεδόν όλα όσα έχουν γραφεί για την Πόλη, έχω σημειώσει αυτά που αξίζει να δούμε και να κάνουμε, αλλά δεν έχω κάνει πρόγραμμα συγκεκριμμένο, γιατί δεν ξέρω το παιδί πόσο θα αντέχει γενικώς το πέρα δώθε. Γενικά είναι ανθεκτική στο περπάτημα αλλά και πάλι δεν ξέρω. Για παράδειγμα αναρωτιέμαι: να βάλω την Αγία Σοφία και το Τοπ καπί την ίδια μέρα ή να τα μοιράσω; Αυτό πρέπει να το αποφασίσω για να κλείσω εισιτήρια Online. Στα hamam να πάμε μαζί της ή να πάει ο καθένας μόνος του όταν η μικρή θα κοιμάται; Από τα Cemberlitas μας είπαν οτι δέχονται και παιδιά τέτοιας ηλικίας.
Κατά τ' άλλα είπαμε θα πάμε στο μπλέ τζαμί, στην Βασιλική Κιστερνα, Σουλειμανιγιε Τζαμί, Πιερ Λοτι, Misir Carsi, Kadikoy για να φάμε στο Ciya, Istiklal , βόλτα στο Βόσπορο, Ciragan - βόλτα στο Ortakoy. Ίσως βόλτα στην Πρίγκιπο (για κάτι πιο ξεκούραστο για την μικρή). Για το Kapali Carsi δεν τρελαίνομαι, αλλά ίσως είναι ενδιαφέρον για τη μικρή. Τι λέτε;
Επίσης στο Πατριαρχείο λέω να πάμε την Μ.Παρασκευή στον Επιτάφειο, μήπως όμως θα γίνεται πανικός; (Καλά για Ανάσταση δεν το βλέπω ούτως ή άλλως). Έχω και το miniaturk στα υπόψη σαν μπαλαντερ αν βαρεθεί η μικρή.
Και κάτι άλλο, λέω να πάρω την istanbul kart. Για τη μικρή θα την χτυπάω ή δεν πληρώνει;
Έχει πάει κάποιος με παιδί στην Πόλη περίπου τέτοιας ηλικίας να μας πει πως τα κατάφερε;
με δυο παιδιά κιόλας ,οχι με ένα .
Ιδανική πόλη για παιδιά ,ειναι τόσα πολλά και διαφορετικά αυτα που θα βλέπει η μικρή που δεν προκειται να βαρεθεί .
Βεβαια δεν ειδα κάπου να έχεις στο πρόγραμμα σου το aquarium κοντα στα florya .
Αυτό θα το θυμάται για πολύ καιρό ,να είσαι σίγουρη !!!!

Φθηνή μετακίνηση με τρένο ως τα florya και τοπικό ταξι μεχρι εκεί και επιστροφή με τον ιδιο τρόπο .

Και ταξί
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ έχω μια εφαρμογή στο smartphone μου (currency λέγεται) και κάνει τις μετατροπές εύκολα κι ωραία! Το ενημερώνεις και όποτε έχεις ιντερνετ και είσαι οκ!!
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πόσο περίπου θα μου κοστίσει ένα δειπνο 2 ατόμων στο Leb i Derya; Επίσης, μπορώ να πάω με τζιν κ χαλαρό παπουτσάκι ή είναι ποζάτοι κ θέλουν "βραδυνό ένδυμα";
Ευχαριστώ πολύ
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
εκτός απο ανταλλακτήριο υπάρχουν όμως και 4-5 ATM που θα μπορεί να τραβήξει όσες λίρες θέλει .
πρίν την εξοδο αριστερά .
Εγώ έτσι είχα κάνει. Έκανα ανάληψη με κάρτα εθνικής στο αεροδρόμιο και τελικά ήταν η πιο συμφέρουσα λύση.
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Εγώ έτσι είχα κάνει. Έκανα ανάληψη με κάρτα εθνικής στο αεροδρόμιο και τελικά ήταν η πιο συμφέρουσα λύση.
Κ εγώ παιδιά τον Ιανουάριο αυτό έκανα...Εθνική Τράπεζα προμήθεια μόνο 1 Ευρώ αλλά κ Eurobank κάρτα που χρησιμοποιήσαμε η προμήθεια ήταν ελάχιστη.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
καλησπερα και παλι, μηπως καποιος γνωριζει αν χρειαζεται να κανουμε κρατηση για καποιο χαμαμ πχ cemberlitas?
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πόσο περίπου θα μου κοστίσει ένα δειπνο 2 ατόμων στο Leb i Derya; Επίσης, μπορώ να πάω με τζιν κ χαλαρό παπουτσάκι ή είναι ποζάτοι κ θέλουν "βραδυνό ένδυμα";
Ευχαριστώ πολύ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πόσο περίπου θα μου κοστίσει ένα δειπνο 2 ατόμων στο Leb i Derya; Επίσης, μπορώ να πάω με τζιν κ χαλαρό παπουτσάκι ή είναι ποζάτοι κ θέλουν "βραδυνό ένδυμα";
Ευχαριστώ πολύ
Περίπου 150TL/άτομο (τώρα εξαρτάται και τι θα πάρεις, αν πάρεις π.χ. ακριβό κρασί θα σου βγει παραπάνω).
Ε τώρα μην πας και με μπλουζάκι Iron Maiden... :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom